LOGISTYKA TRANSPORT DROGOWY TRANSPORT SZYNOWY TRANSPORT WODNY TRANSPORT LOTNICZY
16 października 2021 r.
Reklama   +48 602 706 846     Kontakt 
UTA
www.pgt.plZarządzanie firmową flotą
Transport drogowy

Zarządzanie firmową flotą

Nowe praktyczne rozwiązania

28 września 2015 r.   |  AS

Niezależnie od wielkości firmy i specyfiki jej działalności, jedną z głównych potrzeb w obszarze zarządzania flotą jest przejrzystość rozumiana jako stały i łatwy wgląd do danych związanych z każdym kierowcą i pojazdem.


Kluczową rolę w osiągnięciu takiego efektu odgrywają: monitoring floty oraz możliwość komunikacji z kierowcami w czasie rzeczywistym. Wdrożenie systemów telematycznych nie tylko wpływa na bardziej efektywne zarządzanie firmową flotą, ale również przyczynia się do zmniejszenia poziomu zużycia paliwa, a co za tym idzie, pozyskania oszczędności. Ponadto dzięki zainstalowaniu m.in. czujników, stosowaniu alarmów czy pomiarów temperatury, możliwe jest zapewnienie wysokiego poziomu wykonywanych usług. W zarządzaniu flotą pomocne są również funkcje diagnostyczne wspierające je w ewidencji stanu technicznego pojazdu – bardziej dokładna kontrola przekłada się na wydłużenie żywotności pojazdów.

Coraz większą rolę odgrywać zaczyna również wszechobecny trend mobilności. System WebEye proponuje przedsiębiorstwom rozwiązanie telematyczne eTachograf, które umożliwia zdalne pobieranie danych z kart kierowców, jak i z pamięci tachografu z dowolnego miejsca w Europie. Rozwiązanie to jest szczególnie dedykowane przedsiębiorstwom, których pojazdy jeżdżą na tzw. przerzutach. Firmy z kontraktami zagranicznymi, odpowiedzialne za transport pomiędzy np. Anglią a Francją, nie sprowadzają przez dłuższy okres pojazdów do Polski, tylko użytkują oraz serwisują je na stałe poza granicami kraju. Korzyścią dla firm przewozowych jest to, że w każdym momencie mogą sprawdzić czas jazdy swoich kierowców, a w razie naruszenia limitów, system wysyła sygnały alarmowe do dyspozytora.

Przedsiębiorstwa mają również możliwość sprawdzenia czy ich kierowcy nie wydłużają przerw, co nadal niestety zdarza się dość często. Trzeba zauważyć, że wydłużane pauzy, to niewykorzystany czas pracy – może on się przełożyć na wielotysięczne straty w przeliczeniu na całą flotę.

Zaletą eTachografu jest również odciążenie kierowcy z obowiązku poboru danych, co umożliwia mu skupienie się na wykonywaniu bieżących obowiązków. Pozwala także na unikanie mandatów, które są wystawiane za niedopełnienie obowiązku terminowego poboru danych z kart czy naruszenie czasu pracy i odpoczynku kierowcy.

W czasach, gdy firmy przyglądają się każdej wydawanej złotówce, inwestycja w rozwiązanie umożliwiające zmaksymalizowanie wydajności przy jednoczesnej redukcji kosztów poprzez oszczędność czasu, paliwa i przede wszystkim zniwelowanie liczby pustych kilometrów, staje się koniecznością.

Poziom bezpieczeństwa. Paweł Wloczek, Country Manager w firmie WebEye Polska, zauważa, że największą korzyścią płynącą z wdrażania tego typu rozwiązań jest przede wszystkim podniesienie poziomu bezpieczeństwa transportu. Warto również zwrócić uwagę na fakt, że dzięki zarządzaniu flotą za pomocą nowoczesnych rozwiązań IT firma staje się nie tylko bardziej efektywna i ekonomiczna, ale również buduje wśród zleceniodawców oraz w środowisku branżowym wizerunek nowoczesnego i konkurencyjnego przedsiębiorstwa.« powrót
Biuro Brokerskie Omega