LOGISTYKA TRANSPORT DROGOWY TRANSPORT SZYNOWY TRANSPORT WODNY TRANSPORT LOTNICZY
17 maja 2022 r.
Reklama   +48 602 706 846     Kontakt 
www.pgt.pl2022: ciąg dalszy brexitowych zawirowań
TSL

2022: ciąg dalszy brexitowych zawirowań

22 lutego 2022 r.   |  SC

Już był w ogródku, już witał się z gąską – pisał Mickiewicz w jednym ze swoich wierszy. Świat również myślał, że sytuacja w przewozach do i z Wielkiej Brytanii zdążyła się ustabilizować. W końcu mijają już dwa lata, od kiedy 1 lutego 2020 roku Wielka Brytania opuściła Unię Europejską. Niemniej to nie koniec brexitowej przygody. W kontekście celnym Brexit został podzielony na etapy. Należy przygotować się na nowe formalności w 2022 roku.


2022: ciąg dalszy brexitowych zawirowań   |   Fot. AsstrA

Z dniem 1 stycznia 2022 r. nastąpiły kolejne zmiany w zasadach przeprowadzania kontroli granicznej pomiędzy Zjednoczonym Królestwem a Unią Europejską. Jak podaje Małgorzata Matwiejuk, Kierownik Agencji Celnej w Koroszczynie z AsstrA Polska Sp. z o.o., główne obszary objęte planowanymi zmianami to eksport żywności, roślin i produktów pochodzenia roślinnego oraz deklaracje bezpieczeństwa przy imporcie do Wielkiej Brytanii.

Ekspert firmy AsstrA zwraca uwagę na zaplanowane kilkuetapowe zmiany.

Od 1 stycznia 2022 r. W pierwszej fazie zmian czeka nas wprowadzenie pełnych deklaracji celnych i kontroli, przy czym pamiętajmy, że deklaracje bezpieczeństwa i ochrony (Safety and Security Declarations) nie będą wymagane do 1 lipca 2022 r. Co ważne, przewoźnicy transportujący towary przez porty w Wielkiej Brytanii korzystające z usługi przemieszczania towarów pojazdami, tzw. GVMS (Goods Vehicle Movement Service) muszą być zarejestrowani w tej usłudze — zaznacza Małgorzata Matwiejuk.

Małgorzata Matwiejuk, Kierownik Agencji Celnej w Koroszczynie z AsstrA Polska Sp. z o.o.   |   Fot. AsstrA

Należy również odnotować fakt, że utrzymany zostaje wymóg prenotyfikacji, tj. wcześniejszego zgłaszania przez brytyjskich importerów za pośrednictwem systemu IPAFFS (Import of products, animals, food and feed system) ładunków z produktami roślinnymi i pochodzenia zwierzęcego oraz produktów wysokiego ryzyka niebędących pochodzenia zwierzęcego. Co więcej, nadal będą wymagane dokumenty potwierdzające pochodzenie produktu.

Od 1 lipca 2022 r. Co czeka nas w drugiej połowie roku? Ekspert AsstrA zwraca uwagę na weryfikacje certyfikatów, dokumentacji, identyfikacji tożsamościowej oraz kontrole fizyczne dla produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego, roślin i produktów roślinnych, mięsa i produktów mięsnych, produktów wysokiego ryzyka i pasz niepochodzących od zwierząt. Obowiązywać będzie również nakaz wwozu produktów poprzez desygnowany punkt kontroli granicznej.

Inspekcja żywych zwierząt będzie odbywać się w wyznaczonych punktach kontroli granicznej, które uzyskały stosowną zdolność operacyjną w miejscu wejścia. W przypadku braku wyznaczonego punktu kontroli, rewizje dalej będą przeprowadzane w miejscu przeznaczenia dla pozostałych miejsc wejścia, do czasu uruchomienia wystarczającej liczby punktów kontroli granicznych posiadających zdolność operacyjną. Od 1 lipca 2022 r. rozpoczną się odprawy na śródlądowych punktach kontroli Sevington i wyznaczonych punktach kontroli na lotniskach — kontynuuje Kierownik Agencji Celnej w Koroszczynie z AsstrA Polska Sp. z o.o.

Jednak to nie wszystko. Wprowadzony zostanie zakaz wwozu na rynek brytyjski produktów P&R (Prohibited and Restricted), tj.: chłodzonego mięsa mielonego (wołowego, wieprzowego, jagnięcego, baraniego oraz koziego), chłodzonego lub mrożonego mięsa mielonego (drobiowego), oddzielonego mechanicznie mięsa pozyskanego z drobiu i ptaków bezgrzebieniowych lub ptaków łownych, nieklasyfikowanych jaj, chłodzonych surowych wyrobów mięsnych.

Od 1 września 2022 r. W tym terminie branża musi przygotować się na weryfikację certyfikatów i kontrole fizyczne dla wszystkich produktów z kategorii nabiału.

Od 1 listopada 2022 r. Pod koniec bieżącego roku wprowadzony zostanie również monitoring certyfikatów i kontrole fizyczne dla wszystkich produktów pochodzenia zwierzęcego, w tym produktów złożonych i produktów rybnych.

Należy również zauważyć, że do 1 stycznia 2023 roku został przedłużony termin uznawania w Wielkiej Brytanii oznakowania CE. Znak CE na produktach informuje, że wyrób spełnia wymagania dyrektyw europejskich. Zapewnia on konsumenta o bezpieczeństwie użytkowania produktu.

Podstawowe wymogi dotyczące bezpieczeństwa produktów nie odbiegają od regulacji europejskich i w ciągu najbliższych lat najprawdopodobniej nie ulegną zmianie — podkreśla Małgorzata Matwiejuk z AsstrA Polska Sp. z o.o. To oznacza, że produkty spełniające wymagania odpowiednich europejskich norm i dotychczas znakowane znakiem CE będą również spełniały oczekiwania brytyjskich tzw. wyznaczonych standardów.

[ materiały AsstrA ]« powrót
Biuro Brokerskie Omega
Karty paliwowe OnTurtle