LOGISTYKA TRANSPORT DROGOWY TRANSPORT SZYNOWY TRANSPORT WODNY TRANSPORT LOTNICZY
19 stycznia 2019 r.
Reklama   +48 22 620 92 04       Kontakt 
www.pgt.plWszystkie artykuły
Artykuły
Dobre trzy kwartały Portu w Gdańsku Transport wodny
15 grudnia 2018 r.

Port gdański, po podsumowaniu trzech kwartałów 2018 r., przeładował niemal 36,5 mln t, czyli o 28% więcej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego, kiedy to zakończył on rok historycznym rekordem przeładunków – ponad 40,6 mln t towarów.

więcej
Na Dolnym Śląsku wymieniono 21 rozjazdów Transport szynowy
14 grudnia 2018 r.

Na Dolnym Śląsku PKP Polskie Linie Kolejowe zakończyły wymianę 21 rozjazdów, z ogólnopolskiego programu wartego 214 mln zł. Tym samym na całej sieci kolejowej zamieniono 221 z 245 tych urządzeń.

więcej
Potrzebna realna waloryzacja TSL
12 grudnia 2018 r.

Kto wie czy nie szykujemy sobie powtórki z sytuacji przed Euro 2012, kiedy wiele firm stanęło przed obliczem upadłości – powiedział Adrian Furgalski, przewodniczący zarządu Railway Business Forum (RBF), podczas prezentacji raportu pt. "Analiza zmiany kosztów realizacji kontraktów budowlanych w ramach modernizacji sieci kolejowej w latach 2016–2018”

więcej
Przekop Mierzei Wiślanej coraz bliżej? Transport wodny
12 grudnia 2018 r.

Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Olsztynie podpisał 5 XII decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia pn. Droga wodna łącząca Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską – lokalizacja Nowy Świat.

więcej
W przyszłym roku 46. lokalizacja Logistyka
12 grudnia 2018 r.

Seifert Logistics Group kontynuuje ekspansję i latem 2019 r. otworzy swoją 46. lokalizację. Seifert Polska, spółka-córka eksperta logistycznego z Ulm, wygrała przetarg na zaopatrzenie nowej fabryki silników w Jaworze w zachodniej Polsce.

więcej
Oszczędność paliwa dzięki usprawnieniom silnika Transport drogowy
10 grudnia 2018 r.

Silniki wysokoprężne D11 i D13 Volvo Trucks, przeznaczone do pojazdów Volvo FH, FM i FMX, po ostatnich modernizacjach spełniają nową normę emisji spalin Euro 6 Step D. Szereg wprowadzonych udoskonaleń pozwala na istotną redukcję kosztów paliwa.

więcej
Pakiet Mobilności na posiedzeniu Rady Transport drogowy
8 grudnia 2018 r.

3 XII odbyło sie w Brukseli posiedzenie Rady Unii Europejskiej ds. Transportu, Telekomunikacji i Energii, mające ustalić stanowisko odnośnie regulacji prawnych wchodzących w skład pierwszej części Pakietu Mobliności.

więcej
Fleet Market 2018 Transport drogowy
22 listopada 2018 r.

W tym roku jubileuszowe, X Ogólnopolskie Targi Motoryzacyjne i Biznesowe Fleet Market odbyły się w nowym miejscu, zlokalizowanej w prawobrzeżnej Warszawie hali Global EXPO.

więcej
Co roku coraz większe TSL
10 listopada 2018 r.

Targi TransLogistica Poland (niegdyś pod nazwą TransPoland), których 6. edycja odbyła się w Warszawie w dniach 6-8 XI, z roku na rok stały się niewątpliwie najistotniejszym wydarzeniem branży TSL w naszym kraju, a jak twierdzą niektórzy nawet w tej części Europy.

więcej
Rośnie ruch na lotniskach regionalnych Transport lotniczy
7 listopada 2018 r.

Związek Regionalnych Portów Lotniczych (ZRPL) podsumował III kwartały 2018 r. na trzynastu polskich lotniskach regionalnych. Obsłużyły one 21,9 mln podróżnych, to o 3,2 mln więcej (17,1%) niż w tym samym okresie ubiegłego roku.

więcej
Trudne słowo: współuwodornienie Transport drogowy
5 listopada 2018 r.

Grupa LOTOS wraz z Instytutem Nafty i Gazu przeprowadziła w połowie października test współuwodornienia, czyli wspólnego przerobu frakcji oleju napędowego z olejem roślinnym.

więcej
W Kielcach o transporcie zbiorowym Transport drogowy
2 listopada 2018 r.

23-25 X odbyły się w Kielcach XIV Międzynarodowe Targi Transportu Zbiorowego TRANSEXPO. Zapowiadane na najlepsze w historii, zgromadziły 155 wystawców, z których niemal każdy przygotował premiery.

więcej
W Madrycie o transporcie TSL
29 października 2018 r.

Odwiedzin Madrytu nikomu nie trzeba specjalnie reklamować. Czy jest się miłośnikiem sztuki, historii, piłki nożnej, clubbingu czy np. dobrego jedzenia, wszystko to można znaleźć w stolicy Hiszpanii. A nie jest to przecież pełna lista zachwytów.

więcej
Nowy magazyn dla operatora w Łodzi Logistyka
24 października 2018 r.

Na terenie Segro Business Park Łódź dla firmy logistycznej JAS-FBG S.A. powstaje magazyn w systemie cross-dock, o łącznej powierzchni 6,6 tys. m2. W procesie negocjacji i przygotowania strategii najmu, operatora reprezentowali eksperci z Maxon Nieruchomości.

więcej
Rząd ogłosił Program Kolej Plus Transport szynowy
24 października 2018 r.

Premier Mateusz Morawiecki i minister infrastruktury Andrzej Adamczyk ogłosili w ubiegłym tygodniu rządowy Program Uzupełniania Lokalnej i Regionalnej Infrastruktury kolejowej, tzw. Program Kolej+. Według jego założeń dostęp do połączeń kolejowych mają uzyskać mieszkańcy takich miast jak: Jastrzębie-Zdrój, Myślenice, Sokołów Podlaski, Żnin, Turek czy Śrem. W pierwszej fazie zaplanowano 21 odcinków linii przeznaczonych do reaktywacji.

więcej
Pierwsze w Polsce autobusy elektryczno-hybrydowe Transport drogowy
23 października 2018 r.

Rozpoczęła się realizacja zamówienia na autobusy Volvo w Inowrocławiu i pierwsze cztery pojazdy dotarły już na ulicę miasta. Co jednak ciekawe, są to pierwsze w naszym kraju busy o napędzie elektryczno-hybrydowym (plug-in).

więcej
Cuda na wybory Transport drogowy
23 października 2018 r.

Jeszcze kilka miesięcy temu, nawet nie znając żadnych oficjalnych terminów drogowców, można było założyć, że tuż przed głosowaniami 21 X uda się wykonać parę spektakularnych ruchów. I to bez względu na to czy rzeczywiście wszystkie prace zostaną ostatecznie wykonane, jak to już nie raz bywało. Przeciąć wstęgę można zawsze, media opiszą, a telewizje pokażą.

więcej
PPL przejęły lotnisko w Radomiu Transport lotniczy
22 października 2018 r.

Za 12,7 mln zł Przedsiębiorstwo Państwowe Porty Lotnicze kupiło, 14 X, Port Lotniczy Radom. Państwowa spółka będzie teraz rozbudowywać lotnisko. Na początek powstanie m.in. terminal o przepustowości 3 mln pasażerów rocznie. Docelowo Radom ma obsługiwać 10 mln podróżnych.

więcej
Kłopoty przy inwestycjach infrastrukturalnych TSL
10 października 2018 r.

W czerwcu, podczas VI Kongresu Infrastruktury Polskiej przedstawiciele wykonawców - m.in. prezesi Warbudu i Budimexu SA - mówili otwarcie, że sytuacja w budownictwie infrastrukturalnym jest trudna, kluczowe inwestycje mogą być zagrożone, a branżę czeka kryzys.

więcej
Pyrzowice idą na rekord Transport lotniczy
10 października 2018 r.

Port Lotniczy Katowice w Pyrzowicach w ciągu 9 miesięcy tego roku odprawił niespełna 4 mln pasażerów. To prawie 845 tys. podróżnych więcej niż w całym 2017 r. Według szacunków na koniec roku 2018 ma ich być 4,8 mln.

więcej
Trwają testy na warszawskiej linii obwodowej Transport szynowy
9 października 2018 r.

Zakończyły się zasadnicze prace na linii obwodowej od Warszawy Gdańskiej do Warszawy Zachodniej. W ubiegłym tygodniu rozpoczęto tam jazdy zapoznawcze. Połączenia i obsługa podróżnych powrócą od 21 X wraz z nowym rozkładem jazdy.

więcej
DCT Gdańsk na sprzedaż Transport wodny
7 października 2018 r.

Australijski fundusz Macquarie posiadający 63,8% udziałów w DCT Gdańsk, zamierza je sprzedać za około 1,4 mld euro poprzez swój Global Infrastructure Fund II (GIF II).

więcej
Największe w ostatnim dziesięcioleciu Rozmaitości
6 października 2018 r.

Na początku października w Brnie odbyły się jubileuszowe 60. Targi MSV. Zgromadziły blisko 1650 firm z ponad 30 krajów świata, w tym z Czech i Słowacji, Austrii, Niemiec, Polski czy Włoch.

więcej
Transport przyszłości zaczyna się już dziś Transport drogowy
5 października 2018 r.

W Warszawie 26 XI odbyła się konferencja pod angielskim tytułem "Transport of the Future" (Transport przyszłości), zorganizowana przez Związek Pracodawców TLP, podczas której eksperci starali się odpowiedzieć na pytanie jak będzie wyglądać świat transportu za kilka, kilkanaście lat.

więcej
Innowacje wyznaczają kierunek Transport drogowy
2 października 2018 r.

Jak elektromobilność, zwiększanie automatyzacji procesów czy też kolejne rozwiązania w komunikacji mogą przyczynić się do zwiększania wydajności i bezpieczeństwa transportu, a zarazem obniżać wpływ branży na środowisko naturalne? Na to złożone pytanie postanowił odpowiedzieć Volvo Trucks podczas ostatnich targów w Hanowerze - IAA 2018.

więcej
Strategie niskoemisyjne wspierają mobilność mieszkańców TSL
29 września 2018 r.

W ostatnim czasie gmina Czerwonak dołączyła do gmin, które wdrażają strategie niskoemisyjne wspierając przy tym mobilność mieszkańców. Stało się tak dzięki umowie jaką podpisano w dniu 7 lipca 2017 r. w ramach Osi Priorytetowej 3 „Energia”.

więcej
Nowa infrastruktura w gminie Czerwonak Rozmaitości
27 września 2018 r.

07.07.2017r. podpisano umowę o dofinansowanie Projektu RPWP.03.03.03-30-0028/16-00 na realizację projektu „Węzeł przesiadkowy Czerwonak”.

więcej
Największe i najważniejsze targi kolejowe TSL
26 września 2018 r.

W drugiej połowie września co drugiego roku, odbywają się w Niemczech najważniejsze i największe targi branży kolejowej InnoTrans w Berlinie. To wydarzenie jest absolutnym pewniakiem w kalendarzu branży TSL.

więcej
Największe i najważniejsze targi samochodowe Transport drogowy
26 września 2018 r.

Już po poprzednich targach IAA można się było spodziewać kierunków rozwoju i tego co ważne się stanie w najbliższym czasie - elektryczność w ogromnej mierze zdominowała tegoroczną imprezę i właściwie wszyscy liczący się gracze prezentowali swoje elektropomysły (lub co najmniej niskoemisyjne).

więcej
Kontrakt na budowę tunelu w Świnoujściu podpisany Transport wodny
25 września 2018 r.

W ubiegłym tygodniu, w obecności premiera Mateusza Morawieckiego, podpisano umowę dotyczącą budowy tunelu w Świnoujściu, który połączy wyspy Uznam i Wolin. To jedna z najbardziej wyczekiwanych inwestycji infrastrukturalnych w Polsce.

więcej
Port w Hamburgu podsumował I półrocze Transport wodny
25 września 2018 r.

W I połowie 2018 r. port Hamburg przeładował łącznie 66,5 mln t, co stanowiło umiarkowany spadek o 4,9%. Na ogólny wynik portu złożyły się przeładunki drobnicy, które wyniosły 45,5 mln t (mniej o 2,2%) oraz ładunki masowe - 21,1 mln t (mniej o 10,4%). Na spadek całkowitych obrotów wpłynęły głównie, bo aż w 71% ładunki masowe, które stanowią jedną trzecią całkowitych przeładunków portowych.

więcej
Wielka siódemka obeszła się smakiem Transport drogowy
24 września 2018 r.

Nieodłącznym elementem każdych targów IAA jest wręczenie nagród dla najlepszych ciężarówek, samochodów dostawczych oraz autobusów. W naczepach/przyczepach natomiast przyznawane są wyróżnienia Trailer Innovation w wielu kategoriach.

więcej
Będzie kolej do lotniska w Pyrzowicach Transport szynowy
24 września 2018 r.

Lotnisko w Pyrzowicach wreszcie doczeka się linii kolejowej, łączącej je z miastami aglomeracji śląsko-zagłębiowskiej. Ponad 0,5 mld zł dofinansowania z Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 otrzymały PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. na rewitalizację i odbudowę częściowo nieczynnej linii kolejowej nr 182 Tarnowskie Góry–Zawiercie.

więcej
Nowa generacja naczep doceniona Transport drogowy
22 września 2018 r.

Nowa generacja NOVUM firmy Kögel otrzymała międzynarodową branżową nagrodę Trailer Innovation 2019 w kategorii "Concept".

więcej
Znakomite wyniki, a do tego nowy członek rodziny Transport drogowy
20 września 2018 r.

Tuż przed targami IAA odbyła się w Warszawie konferencja prasowa Grupy Wielton, na której nie tylko podsumowano pierwsze półrocze 2018 r., ale poinformowano także o przejęciu przez Grupę kolejnego europejskiego producenta.

więcej
M/F Copernicus na szlaku Świnoujście–Trelleborg Transport wodny
16 września 2018 r.

Na początku września do rozkładu rejsów na Bałtyku wszedł nowy prom Unity Line – M/F Copernicus. To siostrzana jednostka eksploatowanego przez armatora promu Galileusz, ósmy statek w serwisie armatora i czwarty na trasie do Trelleborga.

więcej
Irlandzki przewoźnik chce rozwoju Modlina Transport lotniczy
13 września 2018 r.

Irlandzki przewoźnik Ryanair ogłosił 5 IX nowe trasy na lato 2019 r. Będzie ich w sumie 17., a w bazach w Modlinie i Krakowie pojawią się dodatkowe samoloty. Prezes linii, Michael O'Leary, powiedział również, iż jest gotów zainwestować w rozwój modlińskiego lotniska.

więcej
Porty rosyjskie trzymają się mocno Transport wodny
13 września 2018 r.

Jak informuje Stowarzyszenie Komercyjnych Rosyjskich Portów Morskich, w I półroczu 2018 r. tamtejsze porty przeładowały 394,8 mln t ładunków tj. o 2,8% więcej niż w roku 2017.

więcej
#FreshExpress czyli trasa prosto od krowy na Twój stół Transport drogowy
12 września 2018 r.

Dwie niezależne kobiety: Magda, kierowca Fresh Logistics Polska oraz DR Lifestyle, blogerka-dietetyczka, w jednej ciężarówce pełnej jogurtów Zott. Do tego droga „od krowy do stołu” z Opola, przez Gliwice, aż po Gdańsk.

więcej
Nowy Vectron we flocie Cargounit Transport szynowy
11 września 2018 r.

Niezależny operator wynajmu lokomotyw towarowych, Cargounit, powiększył swoją flotę o nowoczesną, wielosystemową lokomotywę Siemens Vectron. Pojazd będzie jeździć w barwach Lotos Kolej.

więcej
Nowy, hiszpański rozdział Transport drogowy
10 września 2018 r.

Absolutne liderowanie wśród producentów autobusów elektrycznych, kontrakt za kontraktem, rekordowe wyniki w kolejnych latach, obecność na kilkudziesięciu rynkach świata, nagrody i wyróżnienia, w tym Bus of the Year 2017... a jednak wszystko to nie wystarczyło.

więcej
Lotniska regionalne szybują w górę Transport lotniczy
24 sierpnia 2018 r.

Jak podaje Główny Urząd Statystyczny, w 2017 r. dynamika przewozów ładunków wszystkimi rodzajami transportu, z wyjątkiem transportu rurociągowego i transportu wodnego śródlądowego osiągnęła poziom nie notowany co najmniej od dekady. Polskie lotniska obsłużyły ok. 40 mln pasażerów. Urząd Lotnictwa Cywilnego przedstawił nową prognozę ruchu lotniczego, z której wynika, że w roku 2035 w polskich portach lotniczych zostanie przewiezionych ponad 94 mln pasażerów, czyli niemal trzykrotnie więcej niż w roku 2016.

więcej
Przewozy rosną jak na drożdżach Transport lotniczy
24 sierpnia 2018 r.

Związek Regionalnych Portów Lotniczych podał wyniki pierwszego półroczu 2018 r. czternastu polskich lotniskach regionalnych. Obsłużyły one 12,8 mln pasażerów o 1,86 mln więcej niż w pierwszej połowie 2017 r.

więcej
Do najcięższych zadań Transport drogowy
23 sierpnia 2018 r.

Jednym z najważniejszych praw rynku samochodów użytkowych jest stałe dążenie do zmniejszenia wagi zabudów przy jednoczesnym zachowaniu ich trwałości. Mniejsza grubość stali teoretycznie pociągać mogłaby za sobą obniżenie jakości - sztywności i wytrzymałości, ale dzisiejsze zabudowy produkowane są z coraz lepszych materiałów.

więcej
Z Kijowa do Przemyśla szybko i wygodnie Transport szynowy
23 sierpnia 2018 r.

W ostatnich latach na Kolei Ukraińskiej (UZ) notuje się duży postęp w rozwoju przewozów pasażerskich. Powstała sieć połączeń komfortowymi pociągami InterCity i InterCity+. Obecnie liczy ona 6332 km, pociągi zatrzymują się na 47 stacjach. Ukraińskie IC dojeżdża do największych miast – Charkowa, Odessy, Lwowa, Krzywego Rogu, Zaporoża oraz do miast w obwodzie donieckim – Konstantinowki i Pokrowska. Z największą częstotliwością jeżdżą do Charkowa – 5 par dziennie i Lwowa – 3 pary.

więcej
Bez aluminiowych listew Transport drogowy
21 sierpnia 2018 r.

Strong & Go to nazwa nowego nadwozia firmy Kögel z rozwiązaniem pozwalającym wyeliminować wsuwane listwy aluminiowe, dostępnego jako opcja we wszystkich rodzajach naczep skrzyniowych - Cargo, Mega i Lightplus generacji Novum.

więcej
AsstrA agentem towarowym IATA Transport lotniczy
21 sierpnia 2018 r.

Od sierpnia 2018 r. AsstrA współpracuje z liniami lotniczymi Aeroflot, AirBridgeCargo, UTair, Emirates i Lufthansa bez udziału pośredników.

więcej
Wykorzystanie funduszy europejskich na projekty transportowe Logistyka
20 sierpnia 2018 r.

104,6 mld zł unijnego dofinansowania ma Polska do wydania przed końcem roku 2023 – poinformował p.o. dyr. CUPT Przemysław Gorol podczas konferencji prasowej 7 VIII przy pl. Europejskim w Warszawie z okazji przekroczenia półmetka perspektywy unijnej 2014-2023.

więcej
Większy statek na linii do Nynashamn Transport wodny
19 sierpnia 2018 r.

W ubiegłym tygodniu linię promową Stena Line z Gdyni do Nynäshamn wzmocnił nowy, większy statek.

więcej
Wiodące targi przemysłowe w Europie Środkowej już po raz 60-ty Rozmaitości
6 sierpnia 2018 r.

Międzynarodowe Targi Maszynowe MSV to wiodące targi przemysłowe w Europie Środkowej. Co roku bierze w nich udział ponad 1600 wystawców i 80 tysięcy zwiedzających z blisko 60 krajów całego świata. Z zagranicy pochodzi około pięćdziesiąt procent wystawców i dziesięć procent zwiedzających.

więcej
Oszczędnie i bardziej eko - zarówno w dieslach, jak i ciężarówkach gazowych Transport drogowy
2 sierpnia 2018 r.

Testy drogowe przeprowadzone przez czołowe europejskie redakcje wykazały jakość IVECO zarówno w wersji zasilanej gazem, jak i olejem napędowym.

więcej
Pierwszy statek autonomiczny wypłynie w 2020 r. Transport wodny
20 lipca 2018 r.

Norweskie przedsiębiorstwa Wilhelmsen oraz Kongsberg powołały pierwszego w świecie operatora statków autonomicznych. W sierpniu 2018 r. firma Massterly zacznie koordynować cały proces związany z projektowaniem, a następnie zarządzaniem i eksploatacją statków bezzałogowych na całym świecie.

więcej
Nowe połączenie kolejowe Kraków-Praga  Transport szynowy
19 lipca 2018 r.

Czeski prywatny przewoźnik kolejowy Leo Express uruchomi 20 VII połączanie pasażerskie Kraków–Katowice–Praga. A to oznacza, iż polski rynek dalekobieżnych kolejowych przewozów pasażerskich został zliberalizowany - PKP Intercity ma konkurencję.

więcej
26 nowych połączeń morskich w 2018 r. Transport wodny
18 lipca 2018 r.

Operator logistyczny Dachser uruchomi w tym roku 26 nowych linii przewozów drobnicy morskiej (LCL). Dodatkowo firma zwiększy częstotliwość sześciu połączeń - z wysyłek co dwa tygodnie, do cotygodniowych.

więcej
Nawet 500 mln zł na rozwój PAŻP Transport lotniczy
17 lipca 2018 r.

Inwestycje w nowoczesne technologie, zwiększenie liczby kontrolerów i przygotowanie się do obsłużenia ruchu lotniczego po otwarciu Centralnego Portu Komunikacyjnego – to strategiczne kierunki rozwoju Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej jakie przedstawił w ubiegłym tygodniu jej nowy szef, p.o. prezesa Janusz Janiszewski.

więcej
Hamburg – największy port kolejowy Europy Transport wodny
17 lipca 2018 r.

Przewozy ładunków w niemieckich i europejskich korytarzach transportowych będę w kolejnych latach rosły, a to oznacza konieczność modernizacji infrastruktury, jak i digitalizacji procesów transportowych, która umożliwi optymalizację przewozów. Dotyczy to zwłaszcza tych tras i węzłów, które są intensywnie wykorzystywane i w których optymalizacja uwalnia ukryte zasoby.

więcej
Inteligentny, interaktywny i innowacyjny Transport drogowy
14 lipca 2018 r.

Najpierw była lutowa premiera w Duisburgu, potem wielka polska premiera podczas Poznań Motor Show 2018 na początku kwietnia, a już od czerwca trzecia generacja Sprintera dostępna jest w salonach sprzedaży.

więcej
Ekologicznie i pragmatycznie Transport drogowy
7 lipca 2018 r.

W połowie czerwca na torze Ułęż, między Garwolinem a Puławami, odbył się specjalny pokaz ekologicznych pojazdów Iveco, w tym polskie premiery elektrycznego dostawczaka Daily oraz ciężarówek na gaz LNG: Stralis 460 KM i X-WAY 460 KM.

więcej
Światowe Dni Morza 2018 w Szczecinie Transport wodny
29 czerwca 2018 r.

Przez 3 dni (13-15 VI) Szczecin był światową stolicą gospodarki morskiej. Ponad 800 delegatów z 40 krajów świata spotkało się w stolicy Pomorza Zachodniego na Światowych Dniach Morza - najważniejszym morskim święcie Organizacji Narodów Zjednoczonych.

więcej
Kolejny odcinek Via Carpatii Transport drogowy
28 czerwca 2018 r.

18 VI podpisane zostały trzy umowy w trybie projektuj i buduj, na wykonanie ok. 25 km odcinka ekspresówki S19 Lasy Janowskie - Nisko Południe.

więcej
Trwają prace na łódzkim węźle kolejowym Transport szynowy
28 czerwca 2018 r.

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. za ponad 30 mln zł zwiększają możliwości transportu na łódzkim węźle kolejowym. Dzięki temu więcej pociągów towarowych sprawniej dojedzie do terminalu w Łodzi Olechowie, pasażerowie skorzystają z wygodniejszego przystanku w Słotwinach, a pociągi dalekobieżne płynnie przejadą przez samą Łódź.

więcej
Autostrada przez Bałtyk Transport wodny
26 czerwca 2018 r.

Jest szansa, że połączenie promowe Gdynia-Kalskrona znajdzie się w korytarzu TENT Bałtyk-Adriatyk – taka jest wola rządów i samorządów Polski i Szwecji oraz wstępne deklaracje poparcia przedstawicieli Unii Europejskiej.

więcej
FlixBus przewiózł już 2 mln pasażerów Transport drogowy
26 czerwca 2018 r.

W I półroczu FlixBus, największy w Europie operator dalekobieżnych połączeń autobusowych, przewiózł blisko 2 mln pasażerów. W tym czasie pozyskał 11 lokalnych partnerów (przewoźników autobusowych) i otrzymał ponad 30 zezwoleń na przejazdy w ramach nowej siatki połączeń, która obejmie co najmniej 130 miejscowości, w tym ok. 70 nowych – w Polsce i za granicą.

więcej
Agility czyli zwinność i zręczność Logistyka
25 czerwca 2018 r.

Niewiele jest na świecie firm branży TSL, które w tak krótkim czasie osiągnęły tak wiele. Jedną z nich jest znana i obecna na rynku polskim Agility – jeden z największych na świecie dostawców zintegrowanych rozwiązań logistycznych i spedycyjnych. Wystarczy powiedzieć, że jego przychody przekraczają 4,6 mld dol., zatrudnia ponad 22 tys. osób w 500 oddziałach w 100 krajach.

więcej
Autonomiczny autobus ze Szwecji Transport drogowy
23 czerwca 2018 r.

Na bazie swojego elektrycznego autobusu miejskiego firma Volvo stworzyła pojazd autonomiczny, mający przy okazji także spełniać podwyższone wymogi bezpieczeństwa i komfortu. Prezentacja odbyła się podczas przerwy w regatach Volvo Ocean Race w Göteborgu.

więcej
Jubileusz 25-lecia PISiL-u Logistyka
22 czerwca 2018 r.

21 VI w Gdyni odbył się już XIX Kongres Spedytorów, który był zarazem okazją do świętowania jubileuszu 25-lecia istnienia Polskiej Izby Spedycji i Logistyki (pod tą nazwą od listopada 2001 r., wcześniej jako Polski Związek Spedytorów Międzynarodowych). Nie obyło się bez wspomnień, gości zabawiała kabaretowa Grupa MoCarta, a zebrani mogli m.in. obejrzeć pokaz zdjęć z ćwierćwiecza istnienia organizacji.

więcej
Elektryczne linie transportowe Transport drogowy
15 czerwca 2018 r.

W projekcie badawczym „Trucks for German eHighways”, mającym na celu testy i rozwój zelektryfikowanych dróg w Niemczech, po wstępnej fazie testów rozpoczną się próby na drogach publicznych, gdzie pojazdy będą korzystać z energii elektrycznej z sieci napowietrznej.

więcej
Bezpieczeństwo ładunków Transport drogowy
14 czerwca 2018 r.

Dane zgromadzone przez FBI dowodzą, że każdego roku dochodzi do kradzieży ładunków wartych 30 miliardów dolarów amerykańskich. Ceny towarów stale rosną, a zagadnienie staje się coraz bardziej złożone.

więcej
30 mln pasażerów rocznie do 2027 r.? Transport lotniczy
13 czerwca 2018 r.

PLL LOT pracują już nad nową strategią na lata 2020-2027 czyli do momentu uruchomienia Centralnego Portu Komunikacyjnego. Linie chcą do tego czasu wozić nawet 30 mln pasażerów rocznie. Spółka podpisała także umowę dotyczącą pozyskania kolejnych sześciu samolotów Boeing 737 MAX 8 w formule leasingu operacyjnego.

więcej
245 nowych rozjazdów do końca 2018 r. Transport szynowy
13 czerwca 2018 r.

Od połowy marca PKP Polskie Linie Kolejowe realizują projekt wymiany rozjazdów. Do końca tego roku zarządca infrastruktury zamontuje 245 nowych urządzeń w 12 województwach na 21 liniach kolejowych. Najwięcej w woj. wielkopolskim (62) i zachodniopomorskim (42). Koszt tego projektu to ponad 214 mln zł.

więcej
Optymizm przewoźników Transport drogowy
12 czerwca 2018 r.

W trakcie głosowania 4 VI w Komisji Transportu i Turystyki Parlamentu Europejskiego, stosunkiem głosów 27 do 21 zostało przegłosowane wyłączenie pracy kierowców w transporcie drogowym z dyrektywy o delegowaniu. Obejmuje ono przewozy pomiędzy różnymi państwami członkowskimi UE, państwem członkowskim UE, a państwem trzecim oraz przewozy tranzytowe. Przepisom o delegowaniu mają natomiast podlegać przewozy kabotażowe i w transporcie kombinowanym.

więcej
Dekada na polskim rynku Logistyka
12 czerwca 2018 r.

Specjalizująca się w dedykowanej logistyce kontraktowej firma ID Logistics Polska obchodzi w tym roku 10-lecie działalności na polskim rynku.

więcej
Porty Trójmiasta idą po rekordy Transport wodny
1 czerwca 2018 r.

Zapowiada się rok historycznych wyników w obu portach trójmiejskich. W Gdańsku wszystkie portowe terminale mogą łącznie przekroczyć granicę 50 mln t przeładunków, a DCT osiągnąć barierę 2 mln kontenerów. W porcie gdyńskim do pobicia jest 21,2 mln t z roku 2017.

więcej
Rynek e-commerce w Polsce Logistyka
1 czerwca 2018 r.

Z badań Barometr E-shopper 2017, przeprowadzonych na zlecenie DPDgroup, wynika, że polski rynek e-commerce coraz bardziej się stabilizuje, choć jego rozwój wciąż jest dynamiczny. Konsumenci robiąc e-zakupy coraz częściej korzystają ze smartfonów a popularność zyskuje e-handel zagraniczny, głównie chińskie portale e-commerce.

więcej
Nowa euroazjatycka linia kolejowa Transport szynowy
31 maja 2018 r.

Uruchomienie euroazjatyckiej towarowej linii kolejowej łączącej Chiny z Europą ogłosiła niedawno spółka C.H. Robinson. Nowa oferta obejmuje połączenia pomiędzy dziewięcioma terminalami początkowymi w Chinach z ośmioma miastami docelowymi w Europie.

więcej
Nowa generacja teraz także w transporcie ponadnormatywnym Transport drogowy
30 maja 2018 r.

Scania nowej generacji doczekała się wreszcie swojego przedstawiciela w transporcie ponadgabarytowym. Światowa premiera "podstawowych" modeli R i S miała miejsce już prawie 2 lata temu - 23 VIII 2016 r. w paryskim Grand Palais i jeszcze w tym samym roku zdobyły nagrodę International Truck of The Year... A jednak brakowało w rodzinie przedstawiciela wagi superciężkiej. Ale wreszcie jest.

więcej
O Nowym Jedwabnym Szlaku, portach, intermodalu i CPK Logistyka
29 maja 2018 r.

11,5 tys. osób wzięło udział w jubileuszowym, już X Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach. Podczas imprezy odbyło się 150 sesji tematycznych, na których wystąpiło 900 prelegentów.

więcej
Nie stać nas na zmiany? Transport drogowy
29 maja 2018 r.

W poniedziałek 21 V odbyła się w Warszawie konferencja Zrzeszenia Międzynarodowych Przewoźników Drogowych pt. "Rewolucja, na którą nas nie stać", omawiająca wyniki konsultacji przeprowadzonych przez ZMPD w sprawie przymierzanych przez rząd zmian w zasadach wynagradzania kierowców.

więcej
21 nowych Elfów dla SKM Transport szynowy
28 maja 2018 r.

W siedzibie Szybkiej Kolei Miejskiej w Warszawie, 21 V podpisano umowę na dostawę nowego taboru. Na stołeczne tory wyjadą Elfy drugiej generacji. Dostarczy je bydgoska Pesa. Wartość zamówienia podstawowego to 310,5 mln zł.

więcej
Rekordowe przychody w pierwszym kwartale Transport drogowy
23 maja 2018 r.

Przychody Grupy w pierwszym kwartale tego roku były wyższe o ponad 20% r/r i sięgnęły niemal pół miliarda - 479,9 mln zł. Zysk netto w tym czasie wyniósł 20,2 mln zł.

więcej
Dobre wyniki przewoźnika lotniczego Transport lotniczy
18 maja 2018 r.

W opublikowanym w ubiegłym tygodniu sprawozdaniu rocznym Grupa Emirates wykazała zysk w wysokości 1,1 mld dol. za rok finansowy trwający do 31 III 2018 r. To wzrost o 67% w stosunku do zeszłego roku. Przychód grupy wyniósł 27,9 mld dol. i był o 8% wyższy niż w roku ubiegłym.

więcej
Czy miliardy z budżetu popłyną rzekami? Transport wodny
17 maja 2018 r.

Na inwestycje w drogi wodne w całej Polsce trzeba od 60 mld do 150 mld zł. Wydatki na Odrzańską Drogę Wodną to ok. 2,9 mld zł na modernizację 20 stopni wodnych oraz 6,6 mld zł na budowę 14 nowych stopni wodnych na odcinku Brzeg Dolny–ujście Nysy Łużyckiej a także 4,5 mld zł na budowę ośmiu stopni wodnych na tzw. Odrze granicznej. Wisłę szacuje się na ponad 50 mld zł.

więcej
Sejm przyjął specustawę o CPK Transport lotniczy
15 maja 2018 r.

Na przełomie maja i czerwca będą znane dokładne wyniki analizy lokalizacyjnej, dzięki której poznamy obszar przeznaczony pod budowę Centralnego Portu Komunikacyjnego – poinformował 8 V, podczas pierwszego czytania rządowego projektu ustawy o Centralnym Porcie Komunikacyjnym, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. CPK dla RP Mikołaj Wild. Dwa dni później Sejm przyjął specustawę.

więcej
Elektromobilność na fali Transport wodny
15 maja 2018 r.

Na rynku transportu morskiego powstał segment, w którym Polska może osiągnąć liczącą się pozycję. Nie dosyć, że jest to obszar jeszcze nie zagospodarowany, to dodatkowo położony blisko Polski.

więcej
„Wspólny bilet” w Gdańsku TSL
15 maja 2018 r.

Ponad 100 gości wzięło udział w konferencji „Wspólny bilet w transporcie publicznym – doświadczenia i perspektywy wdrożenia”, która odbyła się 10 maja w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego w Gdańsku. Podczas konferencji, którą zorganizowało Stowarzyszenie Ekonomiki Transportu, oficjalnie zainaugurowano działalność systemu określanego roboczo mianem Platformy Zintegrowanych Usług Mobilności.

więcej
Szczecińska Kolej Metropolitalna powoli nabiera rozpędu Transport szynowy
14 maja 2018 r.

PKP Polskie Linie Kolejowe rozstrzygnęły przetargi na budowę infrastruktury istotnej dla realizacji projektu Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej. Kolej w planowane linie o długości 120 km zainwestuje 640 mln zł.

więcej
Jubileuszowe spotkanie branży paliwowej Transport drogowy
11 maja 2018 r.

W warszawskiej Hali Expo XXI odbyły się w dniach 9-11 V jubileuszowe XXV Międzynarodowe Targi Stacja Paliw 2018, organizowane przez Polską Izbę Paliw Płynnych.

więcej
Amerykański gigant ujednolica ofertę Transport drogowy
10 maja 2018 r.

Na warszawskiej konferencji 10 V, amerykański producent olejów i smarów - Chevron Lubricants, przedstawił swoją ofertę dla polskich kierowców, rolników i przemysłu. Produkty mają być teraz sprzedawane w całej Europie pod nową marką Texaco Delo.

więcej
Majowe święto budownictwa drogowego Transport drogowy
10 maja 2018 r.

Po raz 24. odbyły się w Kielcach Międzynarodowe Targi Budownictwa Drogowego - Autostrada-Polska, a także tradycyjnie towarzyszące im Międzynarodowe Targi Transportu Drogowego - Pojazdy Użytkowe Rotra (po raz 10.) i Międzynarodowe Targi Maszyn Budowlanych i Pojazdów Specjalistycznych - Maszbud (po raz 19.).

więcej
Nowa siedziba na 20-lecie irlandzkiego lidera TSL
30 kwietnia 2018 r.

Combilift, lider w branży rozwiązań dla przeładunku i transportu wewnętrznego długich i niekształtnych materiałów, producent wielokrotnie nagradzanych wszelkiego zastosowania wózków widłowych, a także reprezentujących "wagę ciężką" podnośników i wozów bramowych, uczcił 20-lecie istnienia, otwarciem swojej nowej, efektownej siedziby.

więcej
Dobra kondycja przewozów lotniczych cargo Transport lotniczy
27 kwietnia 2018 r.

Rynek lotniczy to jedna z najszybciej rozwijających się gałęzi gospodarki. Jak poinformowało Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych (IATA), ruch cargo na całym świecie w I półroczu 2017 r. wzrósł o 10,4%. To największa dynamika od ostatnich siedmiu lat.

więcej
Wodorowe ogniwa paliwowe Transport drogowy
26 kwietnia 2018 r.

W Japonii trafił do sprzedaży miejski autobus elektryczny zasilany przez ogniwa paliwowe - innymi słowy elektryk na wodór.

więcej
Co dalej z Modlinem? Transport lotniczy
24 kwietnia 2018 r.

W ubiegłym tygodniu (18 IV) Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego - po kilkugodzinnej debacie, w której uczestniczyli m.in. przedstawiciele przedsiębiorców, związków zawodowych, wojewoda mazowiecki, a także udziałowcy Modlina – Przedsiębiorstwo Państwowe "Porty Lotnicze" (PPL), przedstawiciele samorządu województwa mazowieckiego oraz Nowego Dworu Mazowieckiego - zwróciła się o pomoc do Prezesa Rady Ministrów, Ministra Infrastruktury oraz Ministra Inwestycji i Rozwoju, w sprawie wsparcia inwestycji niezbędnych do rozwoju portu lotniczego Warszawa/Modlin.

więcej
X Ogólnopolska Olimpiada Logistyczna rozstrzygnięta Logistyka
24 kwietnia 2018 r.

W Poznaniu zakończyła się X Ogólnopolska Olimpiada Logistyczna. Triumfatorem tegorocznych zmagań został Konrad Danek z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Lesznie.

więcej
Nowa inwestycja PKP LHS Transport szynowy
24 kwietnia 2018 r.

Spółka PKP LHS oddała w ubiegłym tygodniu nową inwestycję, która ma pomóc w udrożnieniu polskiej części Nowego Jedwabnego Szlaku. Na stacji Hrubieszów otworzono mobilny system kontroli fito-sanitarnej.

więcej
InfiniShield. Jedyna w swoim rodzaju kurtyna z nadrukiem Transport drogowy
24 kwietnia 2018 r.

Tegelen (Holandia) - Roland International zawsze był pionierem w dziedzinie druku. W 1985 roku (!) Roland był pierwszą firmą w branży, która wydrukowała grafikę na bokach kurtynowych. W 2018 roku firma ponownie zrewolucjonizowała rynek boków kurtynowych. Roland rozumie, jakim wyzwaniem jest droga. Dlatego stworzył produkt, który temu sprosta. Produkt łączący najnowocześniejsze technologie druku z doskonałą trwałością w każdych warunkach. Roland z dumą prezentuje InfiniShield®.

więcej
Duża Obwodnica Warszawy... w drodze Transport drogowy
23 kwietnia 2018 r.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad poinformowała, że przygotowuje się do budowy wielkiego ringu wokół Warszawy. Obecnie trasy spełniające rolę obwodnicy - w ciągu ekspresówek S2 i S8 - często są w szczycie przeciążone. Stolica potrzebuje tej inwestycji jak czystego powietrza.

więcej
Dwa nowe magazyny klasy A Logistyka
19 kwietnia 2018 r.

6 IV oficjalnie Raben Logistics otworzył swój nowy oddział w Chlebni (ok. 40 km od Warszawy), przenosząc się z Grodziska Mazowieckiego.

więcej
Polski lider na sprzedaż? Transport drogowy
10 kwietnia 2018 r.

Jeszcze podczas niedawnej, lutowej konferencji prasowej, zarząd Solarisa przedstawiał ubiegły rok jako rok pełen sukcesów, a bieżący miał przynieść kolejne rekordy sprzedaży. Jak się jednak okazuje, "sprzedaż" może w najbliższym czasie dotyczyć samego zakładu.

więcej
Nowa generacja platformy telematycznej Transport drogowy
10 kwietnia 2018 r.

Całkiem niedawno TomTom Telematics wprowadził nowe usługi do swojej platformy zarządzania flotą Webfleet, które w znacznym stopniu przyspieszają i optymalizują pracę.

więcej
Ponad 600 mln zł na inwestycje w tabor Transport szynowy
9 kwietnia 2018 r.

W ubiegłym tygodniu podpisano dwie duże umowy z Centrum Unijnych Projektów Transportowych (CUPT) na dofinansowanie zakupu i unowocześnienia taboru. Beneficjentami są PKP Intercity i SKM Warszawa.

więcej
Wycieczkowce w Szczecinie Transport wodny
29 marca 2018 r.

W 2018 r. Szczecin odwiedzą trzy pełnomorskie wycieczkowce: „Albatros”, „Seabourn” i „Gann”. Sezon otworzy „Albatros”, który pojawi się w Szczecinie dwukrotnie: 3 i 20 V.

więcej
Dobry rok kolei francuskich Transport szynowy
28 marca 2018 r.

W 2017 r. koleje francuskie SNCF miały 33,5 mld euro przychodu - o 4,2% więcej niż rok wcześniej. To efekt większej liczby przewiezionych pasażerów i ładunków.

więcej
Nowy korytarz transportowy z Azji do Europy Transport szynowy
28 marca 2018 r.

Uczestnicy międzynarodowej konferencji „South-West Route”, która odbyła się 14 II w Warszawie, podpisali porozumienie organizujące przewozy w nowym korytarzu transportowym zmniejszającym o 1 tys. km dystans pomiędzy Indiami a Polską.

więcej
Rząd zatwierdził zmiany ważnej ustawy Transport drogowy
27 marca 2018 r.

Rada Ministrów przyjęła (13 III) projekt ustawy o zmianie ustawy z 16 grudnia 2010 r. o publicznym transporcie zbiorowym oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez ministra infrastruktury. Mimo, że ponad połowa z 33 podmiotów, do których projekt został skierowany, zgłosiła swoje uwagi, rząd uznał konsultacje za zakończone.

więcej
Przeładunki w górę Transport wodny
27 marca 2018 r.

W styczniu i lutym wzrosły przeładunki w portach w Szczecinie i Świnoujściu. Oba zamknęły ten okres wynikiem 4 608,9 tys. t obrotów, a więc o 15% lepszym niż rok wcześniej.

więcej
Targi dla profesjonalistów TSL
26 marca 2018 r.

W warszawskim Nadarzynie, w największym w Europie Środkowej (jak reklamują organizatorzy) Centrum Targowo-Kongresowym Ptak Warsaw EXPO, odbyła się 21-23 marca II edycja Międzynarodowych Targów Transportu, Spedycji i Logistyki 2018, w której wzięło udział tysiące profesjonalistów związanych z szeroko rozumianą branżą TSL. Równolegle odbywały się, już po raz trzeci, Targi Warsaw Bus, będące miejscem spotkań przedstawicieli instytucji, organizacji i firm zajmujących się transportem publicznym.

więcej
Targi transportu publicznego Transport drogowy
24 marca 2018 r.

W dniach 21-23 III, w Centrum Targowo-Kongresowym Ptak Warsaw Expo w Nadarzynie koło Warszawy, odbyły się III. Międzynarodowe Targi Transportu Publicznego Warsaw Bus Expo już po raz kolejny równolegle z II. Międzynarodowymi Targami Transportu, Spedycji i Logistyki (MT TSL), a także II. Targami Transportu Intermodalnego Intermodal 2018.

więcej
Dobre wyniki czeskich kolei pasażerskich Transport szynowy
17 marca 2018 r.

W zeszłym roku koleje pasażerskie w Czechach przewiozły łącznie 180,9 mln pasażerów. Ale z tego aż 174,7 mln przypada na państwowe koleje Ćeskie Drachy (ČD), a pozostałe na prywatnych przewoźników: RegioJet i Leo Express.

więcej
Kolejny rok ze wzrostem Transport szynowy
16 marca 2018 r.

W 2017 r. z usług Przewozów Regionalnych (właściciel marki Polregio) skorzystało o 384 tys. pasażerów więcej, niż w roku poprzednim. Przewoźnik utrzymał pozycję lidera i posiada obecnie 26,3% udziałów w rynku pod względem liczby przewożonych pasażerów.

więcej
Rekordy na 90-lecie Transport drogowy
15 marca 2018 r.

2 III w Białowieży odbyła się konferencja firmy DAF podsumowująca rok zeszły, obfitujący w dobre wiadomości dla holenderskiego producenta.

więcej
Dobre wyniki operatora logistycznego za 2017 r. Logistyka
14 marca 2018 r.

ID Logistics, operator specjalizujący się w logistyce kontraktowej, podsumował wyniki finansowe za 2017 r. Grupa odnotowała wzrost przychodów o 24,2% do poziomu 1,33 mld euro.

więcej
Porozumienie w sprawie pracowników delegowanych Transport drogowy
13 marca 2018 r.

Pracownicy delegowani to gorący temat, do którego wracamy wielokrotnie w ciągu ostatnich dwu lat. Tym razem powodem jest wspólne stanowisko Parlamentu Europejskiego, Komisji Europejskiej i Rady Unii Europejskiej.

więcej
Pięć ofert na koncepcję budowy Portu Centralnego Transport wodny
13 marca 2018 r.

W ostatnich dniach grudnia Zarząd Morskiego Portu Gdańsk ogłosił przetarg na koncepcję budowy Portu Centralnego. W ubiegłym tygodniu otwarto oferty przetargowe. ZMPG będzie wybierać spośród pięciu ofert doświadczonych firm.

więcej
Rosną kolejowe przewozy intermodalne Transport szynowy
12 marca 2018 r.

Masa przewiezionych ładunków w transporcie intermodalnym wyniosła w 2017 r. 14,7 mln t. Wynik ten, podany przez Urząd Transportu Kolejowego, oznacza roczny wzrost o prawie 15% (1,9 mln t).

więcej
Polska magazynami stoi Logistyka
28 lutego 2018 r.

Po rekordowym 2016 r. na rynku powierzchni magazynowych, również ubiegły rok był w Polsce, jak wszystko na to wskazuje (nie ma bowiem jeszcze ostatecznych, pełnych danych) bardzo dobry. Sytuacja sprzyjała inwestycjom w rozwiązania innowacyjne, szyte na miarę i poprawę efektywności energetycznej – podkreślają przedstawiciele wielu firm tej branży.

więcej
Wzrost przeładunków w rosyjskich portach morskich Transport wodny
28 lutego 2018 r.

Jak informuje Stowarzyszenie Komercyjnych Portów Morskich (ASOP) w roku 2017 w rosyjskich portach morskich przeładowano łącznie 786,97 mln t ładunków. To o 9% więcej niż w roku 2016.

więcej
Modernizacja odcinka Opole-Kędzierzyn Koźle z nadzorem Transport szynowy
28 lutego 2018 r.

Umowę na pełnienie nadzoru nad opracowaniem dokumentacji projektowej i robotami budowlanymi przy modernizacji odcinka Opole-Kędzierzyn Koźle na międzynarodowej trasie E 30, podpisały w ubiegłym tygodniu PKP Polskie Linie Kolejowe i firma Ekocentrum Sp. z o.o. z Wrocławia. Kontrakt ma wartość ponad 9,5 mln zł.

więcej
Transport pod prądem (i nie tylko) Transport drogowy
28 lutego 2018 r.

Właściwie już każdy z producentów ciężarówek (poza drobnymi wyjątkami) ogłasza mniej lub bardziej sensacyjne rozwiązania na niedaleką przyszłość, prześcigając się w zaskakujących nowinkach lub podkręcając zapowiadane parametry swoich prototypowych pojazdów. Celem głównym - ochrona środowiska, zatem wśród nowości są elektryki, hybrydy i ciężarówki na gaz (CNG i LNG).

więcej
Hossa największego polskiego portu Transport wodny
27 lutego 2018 r.

Rok 2017 zapisze się w historii Zarządu Morskiego Portu Gdańsk jako rok szczególny. Przeładowano rekordowe 40,5 mln t towarów, a na inwestycje wydano ponad 29 mln zł. Z kolei w 2018 r. na inwestycje zarząd przeznaczy 170 mln zł, a Unia Europejska dopłaci 600 mln zł. Port Gdańsk zamieni się w wielki plac budowy.

więcej
Wschód w centrum transportowego zainteresowania Transport drogowy
27 lutego 2018 r.

Międzynarodowa grupa kapitałowa AsstrA-Associated Traffic AG podsumowała wyniki pracy w 2017 r. Obrót firmy za ostatnie dwanaście miesięcy wyniósł 250 mln euro, co o 35% przewyższa analogiczne wskaźniki z roku 2016. Przychody ze sprzedaży wzrosły o 25%. Jak pokazują analizy, znaczny udział w danym wzroście stanowi transport na kierunku Polska-Wschód.

więcej
Przygotowania do liberalizacji rynku kolejowego Transport szynowy
27 lutego 2018 r.

Rada Ministrów przyjęła 20 II projekt nowelizacji ustawy o publicznym transporcie zbiorowym, przedłożony przez Ministra Infrastruktury. Głównym celem nowelizacji jest dostosowanie polskiego prawa do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady w odniesieniu do otwarcia rynku krajowych usług kolejowego transportu pasażerskiego.

więcej
Zapotrzebowanie na powierzchnie logistyczne przewyższa podaż Logistyka
19 lutego 2018 r.

Właściciel i zarządca obiektów logistycznych, firma P3, odnotowała w ubiegłym roku roku rekordowy wzrost. Portfolio spółki zwiększyło się do ponad 4 mln m2 obiektów logistycznych na dziewięciu europejskich rynkach.

więcej
Innowacyjna konstrukcja i zaawansowana technologia Transport drogowy
17 lutego 2018 r.

Hybrydowy naczepowy agregat chłodniczy firmy Thermo King, SLXi Hybrid, otrzymał Europejską Nagrodę Transportową za Zrównoważony Rozwój w roku 2018, w kategorii „systemy chłodzenia i ogrzewania pojazdów”.

więcej
Hiszpańska kolej dodaje gazu Transport szynowy
16 lutego 2018 r.

Renfe, państwowy przewoźnik kolejowy w Hiszpanii, planuje włączyć do swego taboru pociągi na skroplony gaz ziemny. W styczniu ruszyły pierwsze testy nowych pojazdów.

więcej
Rekordowo i z jeszcze lepszymi planami Transport drogowy
15 lutego 2018 r.

6 II w Warszawie odbyła się konferencja firmy Solaris, podsumowująca pełen sukcesów rok poprzedni. A było się czym pochwalić - to już 15 kolejny rok z koszulką lidera polskiego rynku autobusowego.

więcej
Terminal cargo z punktem odpraw celnych Logistyka
14 lutego 2018 r.

Od 1 II w Waimea Cargo Terminal Rzeszów-Jasionka funkcjonuje punkt obsługi Służby Celno-Skarbowej. Na terenie nowego terminala można zatem realizować procedury pozwalające na dopuszczenie towarów do wolnego obrotu na terytorium UE, wywóz towarów oraz przygotowanie innych procedur specjalnych.

więcej
Blisko 1,23 mld zł dofinansowania z UE Transport szynowy
13 lutego 2018 r.

Centrum Unijnych Projektów Transportowych przyznało blisko 1,23 mld zł dofinansowania dla 10 projektów kolejowych startujących w konkursie w ramach działania 5.2 Rozwój transportu kolejowego poza Transeuropejską Siecią Transportową (TEN-T). Dzięki temu przewoźnicy regionalni oraz województwa będą mogli kupić tabor wart ponad 3 mld zł.

więcej
Co zmieni Brexit w transporcie? Transport drogowy
13 lutego 2018 r.

O obawach i zagrożeniach dla branży transportu i logistyki, a także możliwych scenariuszach, a zatem i potencjalnych, możliwych rozwiązaniach dla sektora, rozmawiali goście międzynarodowej konferencji "Brexit - Konsekwencje dla transportu drogowego", zorganizowanej przez Zrzeszenie Międzynarodowych Przewoźników Drogowych w Polsce.

więcej
Przewozy promowe Transport wodny
12 lutego 2018 r.

Przewozy promowe i ro-ro stanowią istotną część transportu morskiego w Unii Europejskiej, która stawia nieustannie na żeglugę bliskiego zasięgu.

więcej
Rekordowo i z jeszcze lepszymi planami Transport drogowy
7 lutego 2018 r.

6 II w Warszawie odbyła się konferencja firmy Solaris, podsumowująca pełen sukcesów rok poprzedni. A było się czym pochwalić - to już 15 kolejny rok z koszulką lidera polskiego rynku autobusowego.

więcej
Ponad 2,5 mln t towarów w 2017 r. Transport lotniczy
2 lutego 2018 r.

W ubiegłym roku terminale linii lotniczych Emirates SkyCargo na lotniskach Dubai International (DXB) i Dubai World Central (DWC) obsłużyły łącznie ponad 2,5 mln t towarów.

więcej
Pilotażowy pociąg intermodalny Transport szynowy
1 lutego 2018 r.

W ostatnich dniach ubiegłego roku Kolejowe Przedsiębiorstwo Spedycyjne (KPS) uruchomiło pierwszy pociąg intermodalny, który załadowany naczepami drogowymi pokonał trasę Świnoujście-Wrocław-Świnoujście. Był to pilotażowy przejazd, którego głównym zadaniem była weryfikacja wszelkich założeń organizacyjnych projektu.

więcej
Zyski dopiero w 2019 r. Transport wodny
1 lutego 2018 r.

W 2018 r. armatorzy transportujący ładunki masowe suche, a wraz z nimi Polska Żegluga Morska złapią na krótko oddech. Po dobrym roku 2017 nadejdzie trochę gorszy 2018.

więcej
Dwuprzegubowe pojazdy jeszcze w tym roku Transport drogowy
1 lutego 2018 r.

Biuro Badań i Rozwoju firmy Solaris właśnie intensywnie pracuje nad swoim najnowszym projektem - dwuprzegubowym trolejbusem o długości 24 m. To kolejny element w stale poszerzanej ofercie producenta z Bolechowa.

więcej
Rekordowe wyniki polskich lotnisk Transport lotniczy
30 stycznia 2018 r.

W 2017 r. polskie lotniska obsłużyły 40,1 mln pasażerów czyli o 6 mln (+17,7%) więcej niż w roku poprzednim. Oznacza to, że statystycznie w zeszłym roku samolotem poleciał każdy Polak.

więcej
Elektryczna dystrybucja Transport drogowy
30 stycznia 2018 r.

W centrum Berlina i Stuttgartu od wiosny tego roku ruszą na trasy elektryczne dostawczaki FUSO eCanter, marki należącej do Daimlera. Jednym z pierwszych klientów który z nich skorzysta będzie firma Dachser.

więcej
Warto inwestować w innowacje Logistyka
29 stycznia 2018 r.

18 I w Warszawie odbyła się konferencja prasowa FM Logistic, na której firma przedstawiła swoje inwestycje z roku ubiegłego, a także - co oczywiste - plany na rok bieżący. Poruszono także tematy zmian w logistyce, rozwoju technologicznego, a nawet rolę Polski jako centrum zarządzania regionem Europy Centralnej.

więcej
Port Gdynia w przebudowie Transport wodny
19 stycznia 2018 r.

Ponad 200 mln zł będzie kosztować zapowiadana od 2013 r. budowa nowego promowego terminalu pasażerskiego w porcie gdyńskim, z zagwarantowanym dofinansowaniem unijnym.

więcej
Na Ty z samochodem Transport drogowy
18 stycznia 2018 r.

W inteligentnych gospodarstwach domowych możemy głosowo bez trudu sterować już niemal wszystkim - od sprzętu AGD, przez rolety w oknach, aż do klimatyzacji, oświetlenia czy nagłośnienia. W samochodach też już nie jest to całkowitą nowością, a jednak firma Bosch postanowiła zaprezentować swój pomysł w tej dziedzinie.

więcej
ERTMS na międzynarodowej trasie E20 Transport szynowy
18 stycznia 2018 r.

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały 5 I umowę na zabudowę systemu ERTMS/ETCS poziom 2 na linii E20 Kunowice–Terespol (z wyłączeniem węzła warszawskiego) oraz nadzór inżynierski. Wartość tej umowy to 707 mln zł.

więcej
40 mln t Portu Gdańsk Transport wodny
17 stycznia 2018 r.

Zarząd Morskiego Portu Gdańsk S.A. podsumował w ubiegłym tygodniu przeładunki za 2017 r. Według wstępnych danych gdański port osiągnął bezprecedensowy rekord – w ciągu ostatnich 12 miesięcy przeładował ponad 4% więcej towarów niż planowano.

więcej
Zamieszanie na drogach Transport drogowy
16 stycznia 2018 r.

Końcówka ubiegłego roku, a także początek bieżącego, przyniosły kilka zaskakujących "nowości" w temacie infrastruktury drogowej w naszym kraju. Było kilka cudów, było ogłoszenie planu, było kilka zaskoczeń. Ale po kolei.

więcej
Nowe pojazdy techniczne PLK Transport szynowy
16 stycznia 2018 r.

W ubiegłym roku zespoły ratownictwa technicznego PKP PLK S.A. uzupełnił specjalny pociąg ratownictwa technicznego oraz 10 pojazdów szynowo–drogowych. Sprzęt ten, służący do usuwania skutków zdarzeń na sieci kolejowej, kosztował ponad 15 mln zł. W 2018 r. zarządca infrastruktury planuje kolejne zakupy za ok. 11 mln zł.

więcej
Kolejowe bocznice wracają do Grupy Azoty Logistyka
15 grudnia 2017 r.

Grupa Azoty podpisała 6 XII porozumienie z CTL Logistics ws. m.in. przejęcia spółek celowych, a tym samym konsolidacji działalności bocznic w Kędzierzynie i Puławach. Oznacza to, że od 1 I 2018 r. wszystkie spółki zarządzające bocznicami w Grupie Azoty znajdą się w strukturach Grupy.

więcej
Nowe urządzenie do opłat drogowych Transport drogowy
14 grudnia 2017 r.

Od lutego przyszłego roku UTA będzie udostępniać nowe urządzenie działające w systemie EETS, czyli ogólnoeuropejskim systemie poboru opłat drogowych. Dzięki temu, ten jeden z wiodących dostawców usług dla firm transportowych, rozszerzy swoją ofertę interoperacyjnych rozwiązań do opłacania myta.

więcej
21 inwestycji o wartości ponad 4 mld euro Transport szynowy
14 grudnia 2017 r.

Od 2016 r. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. otrzymują z unijnego programu „Łącząc Europę” (CEF) miliardy euro na modernizację kolejowych tras. Zarządca narodowej infrastruktury, podpisał umowy zapewniające dofinansowanie 21 projektom.

więcej
Trasy szybkiego ruchu w Polsce Transport drogowy
13 grudnia 2017 r.

Dwadzieścia pięć lat temu całkowita długość nowo wybudowanych dróg o standardzie autostrady wynosiła niecałe 100 km. Dzisiaj jest ich 1641 km, a dróg ekspresowych – 1611 km (w tym dwujezdniowych 1362 km).

więcej
Ruszył nowy rozkład jazdy Transport szynowy
13 grudnia 2017 r.

10 XII na kolei zaczął obowiązywać nowy rozkład jazdy pociągów 2017/2018. PKP Intercity uruchomiło więcej pociągów, pojawiły się nowe połączenia krajowe i międzynarodowe, m.in. w relacji Jelenia Góra–Szczecin i Katowice–Wiedeń. Na niektórych trasach skrócił się czas przejazdów. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. wspólnie z przewoźnikami opracowały rozkład jazdy pociągów, który uwzględnia realizowane na sieci kolejowej inwestycje.

więcej
Magazynowy boom nie maleje Logistyka
12 grudnia 2017 r.

Popyt na magazyny pozostaje w Polsce nadal wysoki – w ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy 2017 r. przekroczył 2,2 mln m2, a całkowite zasoby rynku wzrosły do 12,86 mln m2 (+18% w stosunku do roku 2016). Jednocześnie ponad 1,05 mln m2 jest w budowie, a wskaźnik pustostanów pozostaje na rekordowo niskim poziomie 5,04%.

więcej
WINK – nowy typ pojazdu Transport szynowy
7 grudnia 2017 r.

Firma Stadler dostarczy przewoźnikowi Arriva Netherlands 18 pociągów nowego typu o nazwie WINK. To dwuczłonowy zespół trakcyjny przeznaczony do eksploatacji na liniach regionalnych o mniejszej liczbie pasażerów.

więcej
47 elektrycznych autobusów dla Zielonej Góry Transport drogowy
7 grudnia 2017 r.

Ursus Bus S.A. dostarczy dla Miejskiego Zakładu Komunikacji w Zielonej Górze47 elektrycznych autobusów niskopodłogowych. Wartość popisanej umowy to prawie 100 mln zł. Ostatnie zamówione autobusy wyjadą na ulice stolicy województwa lubuskiego w listopadzie 2018 r.

więcej
Na Nowym Jedwabnym Szlaku Transport szynowy
6 grudnia 2017 r.

Globalny operator logistyczny, Gefco, odebrał załadunek ze swojego pierwszego dedykowanego połączenia kolejowego z Chin do Francji.

więcej
LNG – przyszłościowy biznes w portach i stoczniach Logistyka
6 grudnia 2017 r.

Zaopatrzenie statków w naturalny gaz skroplony (LNG) w portach będzie w najbliższym czasie najbardziej dochodowym biznesem w usługach portowych.

więcej
50 tys. TEU na pokładzie Transport wodny
5 grudnia 2017 r.

Bezzałogowe kontenerowce o pojemności 50 tys. TEU, przypominające gigantyczne drony, będą przemierzać oceany za 50 lat – przewidują eksperci firmy doradczej McKinsey.

więcej
Do wszelkich zadań Transport drogowy
5 grudnia 2017 r.

17 XI w warszawskim EXPO XXI, odbyła się konferencja prasowa firmy Iveco, prezentująca jej nową gamę pojazdów dla zastosowań specjalizowanych i w budowlance - Stralis X-Way.

więcej
Dni Belgijskie w Warszawie Transport lotniczy
5 grudnia 2017 r.

19. Dni Belgijskie w Polsce rozpoczęły się, 20 XI w Warszawie, od pojawienia się na lotnisku im. Fryderyka Chopina (po raz pierwszy w naszym kraju) wyjątkowego samolotu linii Brussels Airlines – Airbusa A320 Amare. Jego malowanie nawiązuje do odbywającego się w Belgii bardzo popularnego festiwalu muzyki elektronicznej Tomorrowland.

więcej
Dobre wyniki operatora logistycznego po III kwartale Logistyka
23 listopada 2017 r.

Grupa Kapitałowa OT Logistics wypracowała w III kwartałach 2017 r. 639,6 mln zł skonsolidowanych przychodów ze sprzedaży. Zysk operacyjny wyniósł 22,3 mln zł, a wynik EBITDA wzrósł o 45% w ujęciu rocznym do 63,1 mln zł. Grupa zanotowała zysk netto na poziomie 12,8 mln zł.

więcej
Rekordowe wyniki fińskiego przewoźnika Transport wodny
23 listopada 2017 r.

Zarówno III kwartał, jak i pierwsze dziewięć miesięcy 2017 r. okazały się rekordowe dla Finnlines. Jesteśmy silniejsi niż kiedykolwiek wcześniej – powiedział komentując wyniki szef armatora, Emanuele Grimaldi.

więcej
Odwzorowanie trasy jest kompletne Transport drogowy
23 listopada 2017 r.

Dzięki zastosowaniu odpowiednich systemów telematycznych w firmach transportowych można na bieżąco śledzić drogę, jaką pokonuje kierowca i w ten sposób zapewnić jej optymalną wydajność. Webfleet firmy TomTom Telematics to jedno z wiodących na świecie rozwiązań do zarządzania flotą opartych na technologii „oprogramowanie jako usługa” (SaaS).

więcej
Cracovia odpowiedzią na potrzeby rynku  Transport wodny
22 listopada 2017 r.

Niedawno oficjalnie powitano w Ystad, należący do Polskiej Żeglugi Bałtyckiej prom Cracovia. To trzecia jednostka, po pasażersko-samochodowej Mazovii i przeznaczonej do przewozów cargo Baltivii, pływająca ze Świnoujścia do tego szwedzkiego portu.

więcej
Nowe trasy KD do Czech Transport szynowy
22 listopada 2017 r.

W nowym rozkładzie jazdy Kolei Dolnośląskich, który wejdzie w życie od 10 grudnia, znajdzie się nie tylko większa liczba połączeń, ale także nowe trasy do Czech. Podróżni będą mogli wybrać się z przewoźnikiem do Lichkova i Adršpachu.

więcej
Rekordowe targi warszawskie Transport drogowy
21 listopada 2017 r.

W Warszawie w dniach 8-10 XI, odbyły się V Międzynarodowe Targi Transportu i Logistyki - dotychczas znane jako TransPoland, od tego roku z nieco zmodyfikowaną nazwą TransPoland Translogistica.

więcej
Nowe naczepy z przestrzenią większą o 60% Transport drogowy
20 listopada 2017 r.

Coraz więcej pojazdów z logo CIMC Vehicles, największego światowego producenta naczep, jeździ po polskich drogach. W portfolio firmy są także jednak inne znane marki - belgijski LAG, irlandzki SDC, a także holenderski Burgers Carrosserie BV.

więcej
200 nowych autobusów dla trzech polskich miast Transport drogowy
8 listopada 2017 r.

W Ministerstwie Rozwoju podpisano, 30 X, trzy umowy na unijne dofinansowanie projektów transportowych, realizowanych w Warszawie, Zielonej Górze i Świnoujściu. Łączna wartość inwestycji to prawie 684 mln zł. Dofinansowanie z Unii Europejskiej z Programu Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 (POIiŚ) wyniesie ponad 350 mln zł.

więcej
50 rejsów tygodniowo... Transport wodny
8 listopada 2017 r.

Nowe inwestycje, zmiany rozkładów rejsów oraz wprowadzenie nowych statków i otwarcie nowej linii do Szwecji – to wszystko sprawia, że klienci frachtowi Stena Line mogą liczyć na jeszcze więcej miejsca na swoje ładunki i lepszą ofertę, a dzięki temu mogą rozwinąć skrzydła.

więcej
Dobre wyniki polskich kolei po trzech kwartałach 2017 r. Transport szynowy
8 listopada 2017 r.

W pierwszych trzech kwartałach 2017 r. z usług kolejowych przewoźników pasażerskich skorzystało blisko 228 mln podróżnych. Jeśli chodzi natomiast o transport towarów to, jak podał Urząd Transportu Kolejowego, od stycznia do września przewieziono ich prawie 177 mln t.

więcej
Sami przeciw Europie? Transport drogowy
7 listopada 2017 r.

Gdy dwa miesiące temu prezydent Francji Emmanuel Macron mówił o Polsce, m.in. w kontekście niezmiennego stanowiska w sprawie rewizji dyrektywy o pracownikach delegowanych, iż popełnia błąd "stawiający ją na marginesie UE", w naszym kraju - jak zwykle, gdy ktokolwiek nas krytykuje - zawrzało.

więcej
Fabryka opon w Olsztynie ma już 50 lat Transport drogowy
7 listopada 2017 r.

Olsztyńskie Zakłady Opon Samochodowych (OZOS) zostały oficjalnie otwarte 28 X 1967 r. Na początku w zakładach pracowało 1,5 tys. osób, a wszystkie wyprodukowane opony szły na rynek krajowy.

więcej
Czy polskie lotniska obsłużą 94 mln osób w 2035 r.? Transport lotniczy
7 listopada 2017 r.

Ponad 94 mln obsłużonych pasażerów przez polskie lotniska w 2035 r. – tak brzmi najnowsza prognoza ruchu lotniczego jaką przedstawił Urząd Lotnictwa Cywilnego podczas ubiegłotygodniowej konferencji prasowej w Warszawie.

więcej
ITS to coś więcej niż zielona fala Transport drogowy
26 października 2017 r.

Z Dariuszem Obcowskim – dyrektorem pionu ITS branży Mobility w Siemens Polska, rozmawia Cezary Banasiak - o rozbudowie Inteligentnego Systemu Zarządzania Ruchem w stolicy, nowinkach technologicznych oraz jak system może pomóc…warszawskim rowerzystom.

więcej
Sankcje dla portów polskich Logistyka
25 października 2017 r.

Praca nad ustawą o zakazie handlu w drugą i czwartą niedziele przybrała tak szybkie tempo, że prezydent zdąży ją jeszcze podpisać w tym roku, tak aby obowiązywała od 1 I 2018 r.

więcej
Nowy przewoźnik pasażerski na polskich torach Transport szynowy
25 października 2017 r.

Urząd Transportu Kolejowego wydał decyzję o przyznaniu dostępu do polskich torów na trasie Kraków–Katowice-Praga czeskiemu prywatnemu pasażerskiemu przewoźnikowi kolejowemu Leo Express. A to oznacza, że czeska firma będzie mogła zacząć wozić pasażerów już 10 XII 2017 r.

więcej
Porty rosyjskie – rosnące przeładunki Transport wodny
25 października 2017 r.

W I półroczu 2017 r. terminale w portach rosyjskich przeładowały o 11,3% więcej towarów niż w analogicznym okresie roku ubiegłego, a globalna podaż towarów osiągnęła 384 mln t ładunków masowych i drobnicy. Tendencja wzrostowa utrzymuje się od dwóch lat.

więcej
Terminale intermodalne wykorzystane w 60% TSL
25 października 2017 r.

W zeszłym roku w polskich terminalach intermodalnych przeładowano łącznie 48,2 mln t ładunków, podał Główny Urząd Statystyczny.

więcej
Ćwierć miliarda zł na przejazdy kolejowe Transport szynowy
25 października 2017 r.

W ubiegłym tygodniu, 17 X, PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Podpisały pięć umów dotyczących modernizacji 182 przejazdów kolejowo-drogowych w całym kraju. Łączna wartość tych umów to 256,7 mln zł.

więcej
Hossa polskich portów Transport wodny
25 października 2017 r.

Dla portów Gdańska, Gdyni oraz Szczecina i Świnoujścia ten rok zapowiada się rekordowo – wszystkie nie narzekają na brak ładunków i póki co nic nie wskazuje, że będzie się to miało zmienić.

więcej
Po CPL i CPK Centralny Hub Logistyczny? Logistyka
25 października 2017 r.

Podczas ubiegłotygodniowej konferencji prasowej prezes Poczty Polskiej Przemysław Sypniewski poinformował, że spółka zainwestuje blisko miliard złotych w nową architekturę sieci logistycznej. Kluczowe będzie utworzenie Centralnego Hubu Logistycznego - gigantycznej sortowni do obsługi krajowego i międzynarodowego e-commerce, w tym rozwijającej się współpracy spółki z Chinami.

więcej
Dobre wyniki Szczecina-Goleniowa Transport lotniczy
21 października 2017 r.

W III kwartałach 2017 r., Port Lotniczy Szczecin-Goleniów obsłużył blisko 437 tys. pasażerów, co stanowi wzrost, w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego o 22,07%. Także wrzesień okazał się najlepszym 9. miesiącem w historii lotniska. Obsłużono w nim 54,7 tys. podróżnych poprawiając wynik z września 2016 r. o 25,52 %.

więcej
Zintegrowane rozwiązania dla flot Transport drogowy
20 października 2017 r.

19 X w Warsaw Trade Tower w Warszawie, firma Goodyear zaprezentowała swój innowacyjny system zintegrowanych rozwiązań dla flot: Proactive Solutions, system wykorzystujący technologię predykcyjną.

więcej
Bilety Polregio w salonikach Kolportera Transport szynowy
18 października 2017 r.

Od 19 X pasażerowie mogą kupować bilety na pociągi Polregio w blisko 800 salonikach prasowych Kolportera. Tego dnia spółka Przewozy Regionalne, rozszerzyła współpracę z firmą Teroplan S.A., właścicielem serwisu e-podróżnik.pl oraz spółką  Kolporter.

więcej
Koleje czeskie planują budowę KDP Transport szynowy
12 października 2017 r.

Koleje Czeskie planują budowę kolei dużych prędkości do granicy z Polską. Po jej wybudowaniu pociągi pojadą ponad 300 km/godz., a Wrocław zyska szybsze połączenie do Pragi.

więcej
Najwyższy poziom bezpieczeństwa Transport drogowy
12 października 2017 r.

Firma Kässbohrer przykłada wielką wagę do poziomu bezpieczeństwa w zakresie transportu towarów niebezpiecznych.

więcej
Świat bez wypadków już niedługo? Transport drogowy
12 października 2017 r.

Na jesiennej konferencji prasowej firmy Continental mieliśmy okazję bliżej poznać ofertę General Tire, jednej z marek należących do niemieckiego koncernu, a także usłyszeć ciekawą prezentację opisującą świat przyszłości bez... wypadków.

więcej
Nowe zasady przyznawania dotacji na drogi lokalne Transport drogowy
11 października 2017 r.

Rada Ministrów zmieniła niedawno rozporządzenie z 2009 r. określające zasady przyznawania dotacji na rozbudowę gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej.

więcej
Dochodowy Kanał Sueski Transport wodny
11 października 2017 r.

Przychody zarządu Kanału Sueskiego w pierwszych 7 miesiącach 2017 r. zbliżyły się do 3 mld dol. W 2016 r. były większe o 19 mln dol. niż rok wcześniej.

więcej
Prawie 9 mld zł na projekty transportowe Logistyka
10 października 2017 r.

Umowy dla 14 projektów na łączną sumę 8,8 mld zł zawarło Centrum Unijnych Projektów Transportowych 3 X w Ministerstwie Rozwoju. Wśród nich znalazły się m.in. bardzo ważny projekt kolejowy (tunel w Łodzi), budowa drugiej linii warszawskiego metra czy wykonanie w kilku miastach nowych linii tramwajowych. W sumie beneficjenci otrzymają 4,9 mld zł ze środków Unii Europejskiej.

więcej
Kolejowe serce Europy biło w Gdańsku Transport szynowy
10 października 2017 r.

Tradycyjnym już zapaleniem zielonego światła na kolejowym sygnalizatorze – tym razem przez wiceministra infrastruktury i budownictwa Andrzeja Bittela rozpoczęły się dwunaste, międzynarodowe targi TRAKO 2017. Impreza, odbywająca się w dniach 26-29 IX, zgromadziła 700 wystawców z 25 krajów. Podczas jej trwania miało miejsce wiele ciekawych debat, konferencji i seminariów.

więcej
Nowe strategie, umowy, pojazdy oraz nagrody... i koktajle Transport szynowy
10 października 2017 r.

12 targom TRAKO, poza sferą wystawienniczą, merytorycznymi debatami i seminariami, towarzyszyły również inne ciekawe wydarzenia. Podpisywano ważne umowy, prezentowano nowe pojazdy, strategie taborowe, raporty, wręczano nagrody, ale także spotykano się w luźnej, rozrywkowej atmosferze. Jednym słowem działo się. Poniżej subiektywny przegląd najważniejszych wydarzeń.

więcej
Kanał Panamski dla coraz większych statków Transport wodny
27 września 2017 r.

Minął już ponad rok po otwarciu nowej śluzy, umożliwiającej przejście między Pacyfikiem a Atlantykiem trzykrotnie większych jednostek. Inwestycja okazała się rynkowym strzałem w dziesiątkę.

więcej
Modernizacja linii Działdowo-Olsztyn Transport szynowy
27 września 2017 r.

Na początku ubiegłego tygodnia PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały w Olsztynie umowę na realizację modernizacji trasy Działdowo-Olsztyn. Projekt o wartości ponad 260 mln zł finansowany jest w ramach Programu Operacyjnego Polska Wschodnia.

więcej
Plus pociągiem przyszłości Transport szynowy
26 września 2017 r.

W siedzibie Agencji Rozwoju Przemysłu w Warszawie, 19 IX, podpisano porozumienie, którego celem jest wybudowanie pojazdu szynowego z podwójnym napędem spalinowo-elektrycznym. To wspólne przedsięwzięcie spółek: H.Cegielski – Fabryka Pojazdów Szynowych, Przewozy Regionalne oraz Polski Tabor Szynowy.

więcej
Wpływ Brexitu na rynki wschodzące Logistyka
26 września 2017 r.

Globalny dostawca zintegrowanych rozwiązań logistycznych, Agility, opublikował raport o sytuacji na rynkach wschodzących w I połowie 2017 r. - Agility Mid-Year Emerging Markets Review.

więcej
Operator logistyczny inwestuje w Europie Logistyka
13 września 2017 r.

Globalny operator logistyczny, Dachser, w ramach rozwoju swojej europejskiej sieci buduje i modernizuje magazyny w Austrii, Rosji i zachodniej Francji.

więcej
Kolejna premiera Holendrów Transport drogowy
13 września 2017 r.

W tym roku holenderski producent odświeżył całą gamę swoich ciągników. Po CF i XF przyszła także kolej na model LF.

więcej
Dolary na tono-mile Transport wodny
13 września 2017 r.

Transport morski to dobry biznes i można na nim nieźle zarobić. Za 1 dolara zainwestowanego w masowiec można przewieźć 1 tonę ładunku na 110 mil.

więcej
Szybsza dystrybucja towarów Logistyka
13 września 2017 r.

Dostawca zintegrowanych usług transportowo-logistycznych, DB Schenker, wzmocnił swoją europejską sieć transportu lądowego wprowadzając dwa nowe paneuropejskie produkty.

więcej
Dobre wyniki litewskich kolei Transport szynowy
13 września 2017 r.

W I półroczu 2017 r. obroty Kolei Litewskich (Lietuvos Geležinkeliai - LG) wyniosły 242 mln euro. Jest to o 3,8% więcej niż w analogicznym okresie roku poprzedniego.

więcej
LOT poprawia swoje wyniki Transport lotniczy
13 września 2017 r.

Od stycznia do lipca 2017 r. Polskie Linie Lotnicze LOT zarobiły na przewozie pasażerów 150 mln zł. To wynik o 63 mln zł lepszy w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego.

więcej
Polska trzecia w Europie Logistyka
13 września 2017 r.

W I półroczu 2017 r. wynajęto w Polsce 1,72 mln m2 magazynów – najwięcej w historii. Popyt netto wyniósł 1,3 mln m2 - to trzeci co do wielkości wynik w Europie.

więcej
Rynek kolejowych przewozów pasażerskich coraz bardziej konkurencyjny Transport szynowy
12 września 2017 r.

Prezes Urzędu Transportu Kolejowego wydał kolejne decyzje przyznające otwarty dostęp na przewozy międzywojewódzkie. Otrzymały je Arriva RP sp. z o.o. oraz Koleje Dolnośląskie S.A.

więcej
43% wzrostu przychodów ze sprzedaży Transport drogowy
12 września 2017 r.

W poniedziałek, 11 IX, w warszawskim hotelu Bristol, odbyła się konferencja prasowa Grupy Wielton, największego polskiego i trzeciego w Europie producenta naczep i przyczep. Zarząd pochwalił się znacznym wzrostem sprzedaży, zarówno w Polsce, jak i na rynkach zagranicznych.

więcej
10 lat sukcesów Transport wodny
18 sierpnia 2017 r.

W tym roku mija 10 lat od rozpoczęcia przeładunków w DCT Gdańsk. W I kwartale 2007 r., terminal przeładował 4423 TEU, tyle, ile obecnie przeładowuje w ciągu niecałego dnia.

więcej
Koleje Małopolskie coraz popularniejsze Transport szynowy
18 sierpnia 2017 r.

Ponad 2,8 mln osób przewiozły Koleje Małopolskie w I półroczu 2017 r. To o 42% więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku. Wynik ten plasuje spółkę województwa na drugim miejscu pod względem liczby obsłużonych pasażerów spośród wszystkich polskich przewoźników kolejowych.

więcej
Rekordowe wyniki portu w Gdańsku Transport wodny
17 sierpnia 2017 r.

W I półroczu 2017 r. port gdański przeładował 18,5 mln t towaru, o 700 tys. więcej niż w roku ubiegłym. W czerwcu zanotowano rekordowy wynik ponad 3,6 mln t, co już zapisano w historii obrotów towarowych portu.

więcej
Autonomiczne pojazdy w Jaworznie? Transport drogowy
16 sierpnia 2017 r.

W ubiegłym tygodniu przedstawiciele lokalnych władz w Jaworznie podpisali list intencyjny inicjujący współpracę gminy z Instytutem Transportu Samochodowego w Warszawie (ITS) oraz firmą Comtegra SA w sprawie opracowania wytycznych pozwalających na eksploatację pojazdów autonomicznych.

więcej
Czy ta rewolucja jest potrzebna? Transport drogowy
16 sierpnia 2017 r.

Od 1 VIII 2017 r. miała obowiązywać nowelizacja ustawy o publicznym transporcie zbiorowym. Termin nie został dotrzymany, a stan prac nad jej zapisami budzi coraz większe wątpliwości prawie wszystkich zainteresowanych, z wyjątkiem urzędników Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa.

więcej
Bardzo dobre półrocze lotnisk regionalnych Transport lotniczy
16 sierpnia 2017 r.

W I półroczu 2017 r. 14 polskich lotnisk regionalnych obsłużyło prawie 11,4 mln pasażerów. Jest to o 1,4 mln podróżnych więcej (+14,4%) niż w pierwszych sześciu miesiącach zeszłego roku.

więcej
Dwa razy więcej miejsca w naczepach kurtynowych Transport drogowy
16 sierpnia 2017 r.

Naczepy Kögel serii Cargo i Mega z opcją załadunku piętrowego, oferują dwa razy więcej miejsca na palety. Teraz można nimi transportować 66, a przy szczególnie starannym załadunku nawet 67 europalet.

więcej
2667 km linii kolejowych z ERTMS do 2023 r. Transport szynowy
16 sierpnia 2017 r.

Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa zakończyło prace nad przygotowaniem „Krajowego Planu Wdrożenia Technicznej Specyfikacji Interoperacyjności Sterowanie”. W lipcu 2017 r. plan przekazano Komisji Europejskiej.

więcej
Rosną zamówienia na statki Transport wodny
27 lipca 2017 r.

Mimo nadpodaży floty armatorzy z Europy i Azji odnawiają i modernizują swoje floty. Czołowe miejsca zajmują ich właściciele z Japonii, Chin i Grecji. Poza podium plasują się armatorzy z Niemiec.

więcej
Pasażerowie wybrali najlepsze lotniska świata Transport lotniczy
27 lipca 2017 r.

Na podstawie 140 tys. opinii na temat lotnisk w mediach społecznościowych, wybrano najlepsze porty lotnicze świata. Oceniono ich 80, biorąc pod uwagę jakość obsługi pasażerów oraz punktualność.

więcej
Kolejne 360 km w sieci dróg objętych opłatą Transport drogowy
27 lipca 2017 r.

Od 9 lipca sieć dróg objętych opłatą elektroniczną w ramach systemu viaTOLL wzrosła do 3660 km, po włączeniu kolejnych blisko 360 km w sześciu województwach: lubelskim, lubuskim, łódzkim, mazowieckim, podlaskim i wielkopolskim.

więcej
Jeden system kontroli w całej Europie? Transport drogowy
25 lipca 2017 r.

Zbliżające się zmiany w transporcie drogowym i wynikające z tego bezpośrednio potrzeby ujednolicenia przepisów prawnych w całej Europie, były głównymi tematami ostatniego spotkania w Belgradzie zarządu CORTE (The Confederation of Organisations in Road Transport Enforcement), jednej z najbardziej znanych międzynarodowych platform transportowych, powołanej do życia w 2004 r. z inicjatywy różnych krajów UE.

więcej
Dobre wyniki Lotniska Chopina Transport lotniczy
25 lipca 2017 r.

W I półroczu 2017 r. Lotnisko Chopina w Warszawie odprawiło prawie 7 mln pasażerów, czyli o jedną czwartą więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku. Tylko w czerwcu warszawski port obsłużył 1,52 mln pasażerów – ponad 20% więcej niż w tym samym miesiącu 2016 r.

więcej
Modernizacja trasy Gniezno-Września-Jarocin Transport szynowy
25 lipca 2017 r.

W ubiegłym tygodniu w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały umowę za 43,6 mln zł na poprawę linii Września–Gniezno. Inwestycja finansowana jest z budżetu państwa.

więcej
Logistyka multimodalna ma przyszłość TSL
25 lipca 2017 r.

Podwalinami rozwoju logistyki multimodalnej będą polityki proekologiczne, rozwój i modernizacja infrastruktury oraz społeczna odpowiedzialność biznesu – to wnioski płynące z najnowszego raportu firmy Colliers International pt. „Multimodal: Shaping the Future of European Logistics”.

więcej
Prezentacja nowego XF w Polsce Transport drogowy
26 czerwca 2017 r.

9 czerwca br. w budynku warszawskiego Transcoloru miała miejsce oficjalna premiera nowego DAF-a XF. Wzięło w niej udział prawie 800 klientów i partnerów biznesowych DAF Trucks Polska.

więcej
Cyfryzacja branży TSL Transport drogowy
24 czerwca 2017 r.

W dniach 22-23 czerwca odbył się w Toruniu już XVIII Kongres Spedytorów pod egidą Polskiej Izby Spedycji i Logistyki oraz specjalnymi patronatami ministra infrastruktury i budownictwa Andrzeja Adamczyka, wiceministra finansów Mariana Banasia, a także Krajowej Izby Gospodarczej.

więcej
Europejscy spedytorzy w sprawie Pakietu Mobilności Transport drogowy
23 czerwca 2017 r.

Organizacja CLECAT (European Association for Forwarding, Transport, Logistics and Customs Services), której członkiem jest Polska Izba Spedycji I Logistyki, przyjęła ogłoszenie, 31 V Pakietu Mobilności, z mieszanymi uczuciami. Zwłaszcza, że jako reprezentant głosu europejskich spedytorów i logistyków brała ona aktywny udział w prowadzonych od dłuższego czasu dyskusjach i konsultacjach na temat transportu drogowego prezentując stanowisko środowiska.

więcej
Przewozy towarowe nadal oparte na surowcach Transport szynowy
23 czerwca 2017 r.

Ponad 3/4  wszystkich towarów przewiezionych na kolei w I kwartale 2017 r. stanowiły ładunki z grup węgiel kamienny, brunatny, ropa naftowa i gaz ziemny (43,8 % ), rudy metali (20,8%), koks, brykiety, produkty rafinacji ropy naftowej oraz gazy wytwarzane metodami przemysłowymi (11,9%). To efekt wzrostu popytu na te towary, które w ostatnich latach dotknęła wyraźna dekoniunktura.

więcej
Konsekwentnie naprzód Transport drogowy
23 czerwca 2017 r.

Od drugiej połowy ubiegłego roku trwa ofensywa lidera z kraju środka, który postanowił ulokować kolejny przyczółek swojej ekspansji w naszej, nadmorskiej Gdyni. Konsekwentnie naprzód to hasło jakie przyjmuje wiele organizacji, ale patrząc na rozwój tego przedsięwzięcia chyba nie można odmówić mu słuszności.

więcej
Pierwsza trasa Hyperloop w Polsce? Transport szynowy
21 czerwca 2017 r.

Przedstawiciele firmy Hyper Poland sp. z o.o. wzięli udział w europejskim półfinale konkursu Hyperloop One Global Challenge, który odbył się w dniach 5-7 VI w Amsterdamie. Reprezentanci Polski zaproponowali trasę Warszawa-Łódź-Wrocław i wraz z innymi ośmioma propozycjami, na pierwszą w Europie trasę Hyperloop, dostali się do półfinału.

więcej
Pół miliona przejechanych kilometrów Transport szynowy
21 czerwca 2017 r.

Pół miliona kilometrów przejechał pierwszy z dwudziestu pociągów Flirt wyprodukowanych przez Stadler Polska dla PKP Intercity.

więcej
Czeska duma Transport drogowy
21 czerwca 2017 r.

Pod koniec maja w siedzibie Tatra Trucks w czeskiej miejscowości Kopřivnice, odbyły się specjalne dni prasowe, podczas których goście mieli możliwość zapoznania się zarówno z historią marki Tatra, jak i najbliższymi planami producenta.

więcej
Wzrasta bezpieczeństwo energetyczne Polski TSL
21 czerwca 2017 r.

Wiele wskazuje na to, że po 2022 r., kiedy wygaśnie długoterminowy kontrakt (tzw. jamalski) z rosyjskim Gazpromem, głównym źródłem dostaw gazu do Polski będzie gazociąg Baltic Pipe. 9 VI, w Kopenhadze, premier Beata Szydło i szef duńskiego rządu Lokke Rasmussen podpisali memorandum deklarujące poparcie dla tego projektu.

więcej
Blisko 35 tys. nowych samolotów do 2036 r.? Transport lotniczy
21 czerwca 2017 r.

Według najnowszej globalnej prognozy Airbus Global Market Forecast 2017-2036, w związku ze wzrostem ruchu o 4,4% rocznie, światowa flota samolotów pasażerskich ma zwiększyć się ponad dwukrotnie do ponad 40 tys. maszyn w ciągu następnych 20 lat.

więcej
Czwarty statek na linii Gdynia-Karlskrona Transport wodny
21 czerwca 2017 r.

W 2016 r. Stena Line odnotowała znaczny wzrost przewozów frachtowych na trasie Gdynia-Karlskrona. Ten trend był widoczny także w pierwszych pięciu miesiącach bieżącego roku. W związku z tym pod koniec wakacji armator wprowadzi na tę trasę czwarty statek.

więcej
Czy powstanie Centralny Port Gdański? Transport wodny
8 czerwca 2017 r.

Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej, zapowiedział budowę Centralnego Portu Gdańskiego, co zwiększy zdolności przeładunkowe nawet do 140 mln to w 2030 r. Koszt budowy: od 6 do 9 mld zł.

więcej
Modernizacja odcinka Skawina-Sucha Beskidzka Transport szynowy
8 czerwca 2017 r.

PKP Polskie Linie Kolejowe podpisały umowę dotyczącą zaprojektowania i wykonania prac na trasie Kraków-Zakopane na odcinku linii kolejowej nr 97 Skawina–Sucha Beskidzka. A także na zaprojektowanie robót dla budowy łącznicy w Kalwarii Zebrzydowskiej w ciągu linii nr 97 Skawina–Żywiec i nr 117 Kalwaria Zebrzydowska Lanckorona-Bielsko Biała.

więcej
Konfliktowy projekt zmian Transport drogowy
6 czerwca 2017 r.

31 V Komisja Europejska przedstawiła wyczekiwany projekt tzw. Pakietu Mobilności, który miał być poprawką istniejących unijnych przepisów obowiązujących w międzynarodowym transporcie drogowym, uwzględniajac zarazem uwagi wszystkich zainteresowanych stron.

więcej
Problemy transportu drogowego coraz większe Transport drogowy
6 czerwca 2017 r.

We wstępniaku piszemy o właśnie ogłoszonym projekcie tzw. Pakietu Mobilności, ale nie jest to bynajmniej jedyny problem polskich transportowców. 23 V w Warszawie odbyła się specjalna konferencja omawiająca znacznie szersze spektrum bolączek sektora.

więcej
Bezpieczna platforma transportowa Transport drogowy
6 czerwca 2017 r.

Polska jest potęgą transportową w Europie. Co czwarty pojazd wiozący towar należy do polskiego przedsiębiorcy, który dysponuje nowoczesnym sprzętem i konkuruje nie tylko ceną, ale również jakością usług.

więcej
Rynek magazynowy nadal w górę Logistyka
6 czerwca 2017 r.

W I kwartale 2017 r. całkowite zasoby powierzchni magazynowej klasy A w Polsce wzrosły do ponad 11,6 mln m2. Całkowity popyt przyrósł o 45% i osiągnął 925 tys. m2. – podaje nowy raport Cushman & Wakefield.

więcej
Wzrosty we wszystkich segmentach Logistyka
5 czerwca 2017 r.

Grupa Trans Polonia przedstawiła wyniki finansowe za I kwartał 2017 r. – przychody ze sprzedaży wyniosły 48,7 mln zł w porównaniu do 23 mln zł osiągniętych w analogicznym okresie roku poprzedniego. Skonsolidowany zysk netto w badanym okresie wyniósł 1,78 mln zł, wobec raportowanej rok wcześniej straty rzędu 1,99 mln zł, a jego rentowność wyniosła 3,7%.

więcej
Wszystko co nie jest standardowe Transport drogowy
26 maja 2017 r.

Transport ponadnormatywny to właściwie elita branży. Specjalne towary wymagają też specjalnych narzędzi i często bardzo pomysłowych rozwiązań, by sprostać najbardziej nieoczekiwanym zleceniom. Samolot? Elementy mostu? Wiatraki? Gigantyczny reaktor? Żaden problem.

więcej
Współpraca przewoźników lotniczych cargo Transport lotniczy
26 maja 2017 r.

Podczas targów Air Cargo Europe w Monachium, Emirates SkyCargo i luksemburskie linie Cargolux Airlines podpisały list intencyjny w sprawie strategicznej współpracy operacyjnej w zakresie przewozów lotniczych cargo.

więcej
Dobry czas dla Odry Transport wodny
25 maja 2017 r.

W Szczecinie, 6 V, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk, wicemarszałek Sejmu Joachim Brudziński i prezes Pis Jarosław Kaczyński, odwiedzili Stocznie Szczecińską oraz odbyli spotkanie w Zarządzie Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA dotyczące Odrzańskiej Drogi Wodnej.

więcej
Prestiżowe nagrody przemysłu stalowego TSL
24 maja 2017 r.

11 V w Sztokholmie odbył się finał konkursu Swedish Steel Prize 2017, wyróżniającego innowacyjne rozwiązania inżynierskie wykorzystujące stal. Jury złożone z ekspertów potrafi dostrzec pomysłowość nie tylko w skomplikowanych konstrukcjach, ale również w znacznie mniejszych, co nie znaczy gorszych, projektach.

więcej
Rozwoju tranzytu przez Kazachstan Transport szynowy
24 maja 2017 r.

1 miliard zł na inwestycje w linię szerokotorową, 250 pociągów w 2017 r. i 800 tys. TEU, prognozowane w 2020 r. – to liczby podane w Katowicach podczas IX Europejskiego Kongresu Gospodarczego przez organizatorów TMTM – jednej z odnóg Nowego Jedwabnego Szlaku.

więcej
Będzie rewolucja w systemie poboru opłat? Transport drogowy
23 maja 2017 r.

Pod koniec kwietnia Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zakwalifikowała spółki celowe T-Systems International GmbH i STRABAG AG do udziału w dialogu technicznym. To kolejny etap w postępowaniu przetargowym, które wyłoni nowego operatora systemu poboru opłat drogowych w Polsce (decyzja ma zapaść jeszcze w tym roku). Od grudnia wnioski o dopuszczenie do udziału w postępowaniu złożyło dziewięć podmiotów.

więcej
IX Europejski Kongres Gospodarczy w Katowicach TSL
23 maja 2017 r.

Branża TSL była jedną z wiodących na IX Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach, w którym wzięło udział 8,5 tys. przedstawicieli gospodarki, biznesu i polityki z Polski, Europy oraz świata.

więcej
Jak zmienia się branża budowlana? Transport drogowy
23 maja 2017 r.

Po raz 23. odbyły się w Kielcach Międzynarodowe Targi Budownictwa Drogowego, skupiające w sobie pięć związanych z infrastrukturą wystaw: Autostrada-Polska, Maszbud, Traffic Expo, Rotra i Salon Europarking. Na łącznej powierzchni 30 tys. m2 swoją ofertę zaprezentowało 418 firm z 20 krajów świata.

więcej
Polska hubem transportowym między Azją a Europą? Transport szynowy
23 maja 2017 r.

się I edycja Forum Pasa i Szlaku (Belt and Road Forum), w którym udział wzięło kilkudziesięciu przywódców państw z całego świata, w tym premier Polski Beata Szydło. Pas i Szlak to chiński program rewitalizacji Jedwabnego Szlaku łączącego Azję z Europą.

więcej
Poprawi się przepustowość na granicy polsko-ukraińskiej Transport szynowy
11 maja 2017 r.

PKP LHS i Koleje Ukraińskie podpisały list intencyjny dotyczący wspólnego projektu elektryfikacji linii kolejowej na granicy.

więcej
Azjatyckie stocznie na pochylni Transport wodny
11 maja 2017 r.

Jeszcze do niedawna wydawało się, że dla krajów azjatyckich, produkcja jednostek dla transportu morskiego, to biznes najlepszy pod słońcem. Od 2014 r. to kamień u szyi wielu rządów.

więcej
Nowa inwestycja koncernu Daimler AG w Polsce Transport drogowy
11 maja 2017 r.

W połowie kwietnia w Emilianowie pod Warszawą została zainagurowana budowa nowego punktu Mercedes-Benz Trucks. Będzie to najbardziej zaawansowany technologicznie, o największej pojemności oraz wydajności autoryzowany serwis samochodów ciężarowych Mercedes-Benz w Polsce. To kolejna inwestycja przeprowadzana przez koncern Daimler AG na terenie naszego kraju.

więcej
Protekcjonizmowi mówimy: nie! Transport drogowy
9 maja 2017 r.

Pod koniec kwietnia organizacje przedsiębiorców sektora transportu drogowego z Polski, Bułgarii, Chorwacji i Rumunii, zawarły porozumienie o współpracy, na mocy którego będą wspólnie działać przeciw "złym" zmianom w prawie unijnym.

więcej
Przegląd kart Transport drogowy
9 maja 2017 r.

O korzyściach płynących z posiadania i użytkowania kart paliwowych nie trzeba nikogo przekonywać. Zawsze pozostaje jednak kwestia wyboru tych najlepszych czy najpraktyczniejszych. Jakimi kryteriami się kierować? Poza ułatwieniami w płatnościach i rozliczeniach czy rabatami, ważny jest zasięg, a także wszelkie dodatkowe tematy takie jak choćby ubezpieczenie, planowanie podróży, a nawet karnety na myjnie.

więcej
W marcu wzrosły przewozy ładunków Transport szynowy
9 maja 2017 r.

Jak podał Główny Urząd Statystyczny w marcu przewozy ładunków wzrosły rok do roku o 11,1% i wyniosły 45,4 mln t. W transporcie kolejowym w tym miesiącu były one wyższe niż w analogicznym okresie ubiegłego roku o 4,2% i osiągnęły wartość 20,4 mln t. Lider krajowego rynku kolejowych przewozów towarowych, Grupa PKP Cargo, uzyskała w badanym okresie 52,29% udziału w rynku pod względem pracy przewozowej i 44,6% pod względem masy towarowej.

więcej
Śląskie buduje kolejne magazyny do wynajęcia Logistyka
9 maja 2017 r.

Na Śląsku budowanych jest obecnie sześć nowych magazynów do wynajęcia o łącznej powierzchni 135 tys. m2. W regionie obiekty tego typu liczą już ponad 1,9 mln m2. To daje Śląskowi pierwsze miejsce nie tylko w Polsce, ale także czołowe w Europie Środkowo-Wschodniej.

więcej
Modernizacja za blisko 1 mld zł Transport szynowy
27 kwietnia 2017 r.

Konsorcjum spółek Grupy STRABAG oraz firmy Krakowskie Zakłady Automatyki SA. zmodernizuje 20-kilometrowy fragment linii E30 na odcinku Kraków Główny Towarowy–Rudzice wraz z dobudową torów linii aglomeracyjnej. To obecnie największa inwestycja kolejowa w Polsce, której wartość wynosi 966 mln zł.

więcej
Elbląg – port z problemami Transport wodny
27 kwietnia 2017 r.

Od ponad pięciu lat port w Elblągu nie może doczekać się decyzji o pozwoleniu na uruchomienie kontroli fitosanitarnych. Jeśli wszystko dobrze pójdzie, to już pod koniec 2017 r. ta usługa może być wprowadzona, ale elbląski port boryka się nie tylko z tym problemem.

więcej
Łódź stawia na rowery miejskie Transport drogowy
25 kwietnia 2017 r.

W Łodzi, głównie na osiedlach, powstanie kolejnych 47 stacji roweru miejskiego. Inwestycję, zaplanowaną w ramach budżetu obywatelskiego, oszacowano na ponad 6,7 mln zł.

więcej
Blisko 7 mld zł przychodów w 2021 r. Logistyka
25 kwietnia 2017 r.

Zgodnie z nową strategią na lata 2017-2021, ogłoszoną podczas konferencji prasowej 18 IV, Poczta Polska zamierza skoncentrować się na trzech obszarach działalności: usługach cyfrowych i administracyjnych, przesyłkach paczkowo-kurierskich i obsłudze rynku e-commerce oraz międzynarodowych usługach logistycznych.

więcej
Nowe europejskie rynki polskiego producenta Transport drogowy
25 kwietnia 2017 r.

Kwiecień jest bardzo udanym miesiącem dla firmy Solaris. Polskiemu producentowi autobusów udało się wejść na rynki dotąd "dziewicze", w Luksemburgu i Holandii, a to kolejno 31. i 32. państwo (w tym już ponad 600 miast), w których jeżdżą pojazdy z Bolechowa.

więcej
Światowa premiera nowych ciągników DAF XF i CF Transport drogowy
25 kwietnia 2017 r.

Na specjalnej konferencji prasowej - 25 IV 2017 r. - firma DAF pokazała światu nowe generacje swoich znanych już modeli CF i XF. Sporo zmian technicznych nastawionych na poprawę osiągów i ekonomiki jazdy, uzupełnia też odświeżenie wyglądu ciągników - słowem wiosna zawitała w Holandii.

więcej
Logistyka - współczesne problemy i wyzwania w ujęciu międzynarodowym Logistyka
19 kwietnia 2017 r.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom środowisk naukowych zajmujących się szeroko rozumianym zarządzaniem logistycznym, Międzynarodowa Wyższa Szkoła Logistyki i Transportu we Wrocławiu wraz z Partnerami, organizuje I Międzynarodową Konferencję Naukową Logistyka – współczesne problemy i wyzwania w ujęciu międzynarodowym.

więcej
Koncepcja budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego Transport lotniczy
13 kwietnia 2017 r.

Wyłącznie połączenie Centralnego Portu Lotniczego z Centralnym Węzłem Kolejowym, arteriami szybkiej kolei i siecią autostrad może spełnić zarówno cele biznesowe, jak i strategiczne, stawiane sobie przez rząd – uważają eksperci think-tanku Warsaw Enterprise Institute (WEI), którzy 29 III zaprezentowali raport na temat Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK). Po prezentacji odbyła się debata.

więcej
Kuala Lingi w Zatoce Malakka Transport wodny
13 kwietnia 2017 r.

W Cieśninie Malakka na morskiej trasie Jedwabnego Szlaku inwestorzy z Chin zbudują port w Kuala Linggi. Powstanie silny konkurent pobliskiego Singapuru.

więcej
Dyskryminacja na niemieckich drogach? Transport drogowy
11 kwietnia 2017 r.

Do wcześniejszej rezolucji europosłów Parlamentu Europejskiego, dołączyło także Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa, wyrażając jednoznaczy sprzeciw wobec planowanego wprowadzenia w Niemczech różnicowania w opłatach na drogach: na "swoich" i pozostałych.

więcej
Nawet dwukrotnie więcej Transport drogowy
11 kwietnia 2017 r.

W Warszawie 6 IV odbyła się w hotelu Marriott konferencja prasowa Grupy Wielton, na której podsumowany został poprzedni rok, ale także, a może przede wszystkim, przedstawiono plany działań i prognozy do roku 2020. A te są niewątpliwie ambitne.

więcej
Dobry rok francuskiego operatora logistycznego Logistyka
11 kwietnia 2017 r.

Na zorganizowanej 5 IV w Warszawie konferencji prasowej, Grupa ID Logistics podsumowała swoją działalność w 2016 r. Przychody firmy wzrosły o 15% i po raz pierwszy w jej historii przekroczyły miliard euro.

więcej
Półwysep Hel nadal zakorkowany Transport szynowy
11 kwietnia 2017 r.

Mieszkańcy półwyspu helskiego mogą pozbyć się złudzeń. Nie zanosi się na elektryfikację linii kolejowej do Helu. Ostatnio PKP PLK ogłosiło podpisanie nowych umów na projekty, na które wyda 5,5 mld zł, ale nie zapisano tam trasy helskiej.

więcej
Transport pod stałą kontrolą Transport drogowy
11 kwietnia 2017 r.

Na rynku funkcjonuje wiele systemów telematycznych i wciąż pojawiają się nowe. Ich zadaniem jest monitorowanie wielu różnych parametrów pojazdów m.in. ich aktualnej pozycji. Właśnie tę właściwość wykorzystuje TimoCom w ramach integracji tych systemów z platformą transportową, co daje użytkownikom wiele korzyści.

więcej
Wyróżnienie dla CIMC Vehicles na MT TSL 2017 Transport drogowy
7 kwietnia 2017 r.

Podczas Międzynarodowych Targów Transportu Spedycji i Logistyki, które odbyły się w dniach 22-24 III 2017 w podwarszawskich halach EXPO Centrum Wystawienniczego PTAK, największy na świecie producent naczep, choć jednocześnie nowy gracz na rynku europejskim, firma CIMC Vehicles pokazała swój flagowy produkt - naczepę kurtynową CIMC CS-U 2,680.

więcej
Transport Week 2017 Transport wodny
30 marca 2017 r.

Porty, LNG, logistyka oraz projekty unijne zdominowały tegoroczne spotkanie (7-9 III) przedstawicieli morskiego biznesu na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Gdańskiego.

więcej
Targi Transportu Publicznego 2017 Transport drogowy
30 marca 2017 r.

Równolegle z Międzynarodowymi Targami Transportu, Spedycji i Logistyki (piszemy o nich we wstępniaku), odbyły się w dniach 22-24 III, w Centrum Targowo-Kongresowym w Nadarzynie pod Warszawą (Ptak Warsaw Expo) także II Targi Publicznego Transportu Zbiorowego Warsaw Bus.

więcej
Optymalizacja procesu inwentaryzacji Logistyka
30 marca 2017 r.

Firma Hub One, usługodawca technologii informacyjnych i komunikacyjnych dla profesjonalistów wraz z FM Logistic, stworzyły wspólnie Inventory Viewer - zautomatyzowany system inwentaryzacji.

więcej
Rusza modernizacja magistrali E7 Transport szynowy
30 marca 2017 r.

Od 11 VI na szlaku kolejowym z Warszawy przez Puławy do Lublina nie będą kursowały żadne pociągi, i to aż do 2019 r. A to dlatego, że w tym czasie trwać będzie modernizacja magistrali kolejowej E7 na trasie Warszawa, Otwock, Pilawa, Puławy Lublin.

więcej
Najlepszy rok w historii Transport drogowy
29 marca 2017 r.

Daimler Buses EvoBus Polska to największa europejska spółka koncernu Daimler AG, reprezentująca marki Mercedes-Benz, Setra, OMNIplus oraz BusStore. W roku 2016 dostarczyła rekordowe 327 autobusów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 8 t.

więcej
Wiosenny intermodal Logistyka
28 marca 2017 r.

Początek wiosny wyraźnie ożywił branżę TSL i spowodował wysyp imprez wystawienniczo-konferencyjnych w Polsce i za granicą. W ostatniej dekadzie marca odbyły się w podwarszawskim Nadarzynie dwie imprezy targowe oraz konferencja SITK „INTERMODAL”.

więcej
50-60 mln pasażerów w 2030 r. Transport lotniczy
28 marca 2017 r.

Podczas konferencji prasowej, która odbyła się 15 III na lotnisku Chopina, przedstawiono oficjalne dane podsumowujące rynek przewozów pasażerskich w Polsce. Obecny na spotkaniu minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk poinformował także o podjęciu przez Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów decyzji o rekomendacji budowy Centralnego Portu Lotniczego.

więcej
Ujemny wynik kolejowego przewoźnika towarowego Transport szynowy
28 marca 2017 r.

Podczas konferencji prasowej, 17 III w Warszawie, zarząd PKP Cargo S.A. przedstawił wyniki Grupy w 2016 r. Spółka poniosła stratę odnotowując zysk netto na poziomie -41 mln zł (w roku 2015 94 mln zł). Przychody z działalności operacyjnej przekroczyły 4 411 mln zł (-0,1% r/r), EBITDA wyniosła 562 mln zł (-12% r/r), a koszty działalności operacyjnej wzrosły o 4% do poziomu 4 437 mln zł.

więcej
Finaliści konkursu Swedish Steel Prize 2017 Transport drogowy
24 marca 2017 r.

Czterech tegorocznych finalistów konkursu Swedish Steel Prize wyróżniają prawdziwie innowacyjne koncepcje projektowe, sięgające granic możliwości wykorzystania stali o wysokiej wytrzymałości. Zwycięzca zostanie wyłoniony podczas ceremonii mającej się odbyć 11 V w Sztokholmie.

więcej
Rekordowy rok w samochodach ciężarowych Transport drogowy
16 marca 2017 r.

Zeszły rok był rekordowym w rejestracjach nowych pojazdów ciężarowych o dmc > 6t. Cały rynek urósł o prawie 19%, a w sumie zarejestrowano 26305 pojazdów, aż 4 tys. więcej niż w dotychasowym najlepszym roku 2007.

więcej
W Lublinie stawiają na ekologiczną komunikację Transport drogowy
16 marca 2017 r.

Lublin jest miastem, które ma największy w całej Polsce system trolejbusowy. W miejskich ulicach istnieje trakcja o łącznej długości ponad 60 km. Korzysta z niej 111 trolejbusów. Ale miasto wcale nie zamierza na tym poprzestawać - chce budować kolejne, nowe odcinki trakcji i kupować nowe trolejbusy.

więcej
Historyczny rok 2016 Logistyka
16 marca 2017 r.

Prologis, spółka zajmująca się nieruchomościami logistycznymi, ocenia 2016 r. wielce pozytywnie na co wskazują wyniki działalności w czterech krajach Europy Środkowo-Wschodniej, ze szczególnym uwzględnieniem Polski.

więcej
VII edycja konferencji "Systemy kolejowe" Transport szynowy
16 marca 2017 r.

W dniach 8-10.02.2017, w hotelu Muflon w Ustroniu, odbyła się VII edycja konferencji „Systemy kolejowe” zorganizowana przez firmy První Signální z Ostrawy oraz Oltis Polska, przedstawiciela holdingu Oltis na polskim rynku.

więcej
Podpisano kontrakt na budowę promu dla PŻB Transport wodny
14 marca 2017 r.

W Kołobrzegu, 8 III, w obecności ministra gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marka Gróbarczyka i wiceprezesa Grupy MARS FIZ Konrada Konefała, podpisano kontrakt na budowę promu pasażersko-towarowego dla Polskiej Żeglugi Bałtyckiej. Pod dokumentem podpisy złożyli, prezes PŻB Piotr Redmerski oraz prezes Morskiej Stoczni Remontowej "Gryfia" Marek Różalski.

więcej
Trzeci wymiar transportu miejskiego Transport drogowy
14 marca 2017 r.

Podczas 87. targów Geneva International Motor Show firmy Italdesign i Airbus przedstawiły koncepcję Pop.Up, pierwszego modularnego, w pełni elektrycznego, bezemisyjnego systemu transportowego, który ma ograniczyć wzmożony ruch na drogach w zatłoczonych megamiastach.

więcej
Święto logistyki Logistyka
13 marca 2017 r.

60 uczestników, 120 minut, 6 stron tabel i zadań – tak w liczbach prezentuje się finał IX Ogólnopolskiej Olimpiady Logistycznej, który 3 III odbył się w siedzibie Wyższej Szkoły Logistyki w Poznaniu. Do finałowej rozgrywki przystąpili najlepsi młodzi logistycy z całego kraju, wyłonieni w eliminacjach szkolnych i okręgowych z prawie 8 tys. uczniów.

więcej
Lider polskiego rynku po raz 14 z rzędu Transport drogowy
2 marca 2017 r.

W połowie lutego w warszawskim hotelu Hilton odbyła się konferencja firmy Solaris Bus & Coach S.A., podsumowująca pełen sukcesów zeszły rok. A polskie przedsiębiorstwo miało się czym pochwalić - począwszy na wzrostach sprzedaży i dobrych wynikach eksportu, aż po nagrodę dla najlepszego autobusu miejskiego roku.

więcej
Nowe centrum logistyki w Sosnowcu Logistyka
2 marca 2017 r.

Amazon potwierdził, że w IV kwartale 2017 r. otworzy nowe centrum logistyki e-commerce w Sosnowcu. Generalnym wykonawcą inwestycji została spółka Panattoni Europe.

więcej
Trójmiejskie porty inwestują w infrastrukturę Transport wodny
2 marca 2017 r.

W 2016 r. Zarząd Morskiego Portu Gdańsk wydał 4,5 mln zł na program termomodernizacji i wewnętrznej przebudowy budynków. W 2017 r. na poprawę infrastruktury planowana jest kwota ok. 22 mln zł.

więcej
Połączenie z Nowego Targu do Zakopanego? Transport szynowy
2 marca 2017 r.

Rozważane jest utworzenie pierwszego bezpośredniego odcinka kolei Nowy Targ-Zakopane. Pomiędzy tymi miastami może zostać uruchomionych nawet piętnaście par pociągów regionalnych.

więcej
Nowe zlecenia dla przewoźników Transport drogowy
1 marca 2017 r.

Niemiecka firma spedycyjna Cargonexx, z siedzibą w Hamburgu, oferuje przewoźnikom atrakcyjne zlecenia kabotażowe i międzynarodowe. System opiera się na nowoczesnych technologiach, ceny rynkowe za ładunki obliczane są automatycznie przez algorytm matematyczny, a korzystanie z serwisu jest zupełnie darmowe. Co oznacza to dla przewoźników w praktyce? I jakie znaczenie mają sieci neuronowe w transporcie drogowym?

więcej
5,5 mld zł w roku 2017  Transport szynowy
28 lutego 2017 r.

W ostatni piątek wiceminister infrastruktury i budownictwa Andrzej Bittel oraz prezes PKP Polskich Lini Kolejowych Ireneusz Marchel podsumowali ubiegły rok i przedstawili plany dotyczące inwestycji w infrastrukturę kolejową w 2017 r.

więcej
PŻM na krawędzi bankructwa Transport wodny
28 lutego 2017 r.

Komisarz zarządza Polską Żeglugą Morską. Największy polski armator znalazł się na krawędzi bankructwa, a ponieważ jest firmą państwową ratunek powierzono Pawłowi Brzezickiemu, który jeszcze na początku lutego był podsekretarzem w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.

więcej
Zmiany na rynku e-commerce Logistyka
28 lutego 2017 r.

Wykorzystanie standardów GS1 w transporcie i logistyce (w Polsce z systemu firmy korzysta kilkadziesiąt tysięcy firm) to przede wszystkim poprawa efektywności i przejrzystości w łańcuchu dostaw. Jednym z jego podstawowych identyfikatorów jest numer GTIN, który od 14 II jest obowiązkowy dla wszystkich produktów, które posiadają je nadane przez właściciela marki.

więcej
VII Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Logistycznej Logistyka
27 lutego 2017 r.

Ponad 300 uczniów szkół ponadgimnazjalnych z 16 województw zmierzy się w VII Ogólnopolskim Konkursie Wiedzy Logistycznej. Wielki sprawdzian branżowej wiedzy przyszłych logistyków i spedytorów odbędzie się 8 marca w Wyższej Szkole Biznesu w Dąbrowie Górniczej.

więcej
Innowacje na platformie TimoCom Transport drogowy
24 lutego 2017 r.

Transport to wymagająca branża. Duża konkurencja i presja czasu zmuszają do bardzo przemyślanej organizacji pracy. Nowe rozwiązania techniczne wspomagają ten proces.

więcej
Konieczne uregulowanie zapisów Ustawy o transporcie drogowym Transport drogowy
21 lutego 2017 r.

Transparentne przepisy to szansa na uporządkowanie rynku przewozów i wzrost zatrudnienia.

więcej
Porty morskie w polityce gospodarczej Polski Transport wodny
16 lutego 2017 r.

6 II w Zarządzie Morskiego Portu Gdynia spotkali się przedstawiciele administracji, portów i terminali, spedytorów oraz nauki. Celem spotkania była debata na temat: Porty morskie w polityce gospodarczej Polski. To pierwsze spotkanie mające na celu wypracowanie działań na rzecz zwiększenia konkurencyjności polskich portów w dynamicznie zmieniającym się otoczeniu gospodarczym.

więcej
Wszystkie pojazdy na prąd? Transport drogowy
16 lutego 2017 r.

Szwedzkie miasto Värnamo zamówiło kolejne cztery elektryczne autobusy hybrydowe Volvo, dzięki czemu od jesieni tego roku cały transport publiczny miata (19 tys. mieszkańców) będzie się składał z pojazdów zelektryfikowanych (część hybrydowa). To czyni je wyjątkowych nie tylko w Szwecji.

więcej
Ofensywa irlandzkiego przewoźnika Transport lotniczy
15 lutego 2017 r.

Od początku lutego trwa prezentacja kolejnych nowych kierunków, które zamierzają uruchomić w tym roku z polskich lotnisk linie Ryanair.

więcej
Jak nie płacą minimalną, to sojuszem drogowym Transport drogowy
14 lutego 2017 r.

W Paryżu, 31 I, dziewięć państw europejskich zawarło tzw. sojusz drogowy, który mocno uderza w europejskie, transportowe status quo. Tydzień później Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa zorganizowało konferencję, na której przedstawiło ekspercki raport o wpływie regulacji sektora na rozwój gospodarczy Unii Europejskiej.

więcej
Transport bananów Logistyka
14 lutego 2017 r.

Polska importuje ponad 240 tys. t bananów, które drogą morską sprowadzane są głównie z Ekwadoru i Kostaryki, ale również z Afryki, i Karaibów. Największym eksporterem tych owoców do Europy od lat pozostaje Ekwador.

więcej
Szybki dojazd koleją do Zakopanego?  Transport szynowy
14 lutego 2017 r.

Dojazd do Zakopanego niezależnie od pory roku jest zadaniem dla osób cierpliwych i wytrwałych. Przejechanie ok. 100 km z Krakowa do stolicy Tatr zajmuje prawie 3,5 godz., a podróż pociągiem TLK z Gdańska prawie 13 godz. Kiedy ta trasa przeniesie się w XXI wiek? Odpowiedź na to pytanie zależy od pieniędzy, jakimi będzie dysponowało Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa.

więcej
Udrożnić i połączyć Odrę, Łabę oraz Dunaj Transport wodny
14 lutego 2017 r.

Ostatniego dnia stycznia ministrowie odpowiedzialni za transport wodny z państw Grupy Wyszehradzkiej (V4): Polski, Czech i Słowacji, podpisali porozumienie dotyczące udrożnienie żeglowności oraz połączenia jednym szlakiem wodnym trzech rzek: Odry, Łaby i Dunaju.

więcej
Francuz, który żadnej trasy się nie boi Transport drogowy
11 lutego 2017 r.

Renault to na naszym rynku lider sprzedaży samochodów modyfikowanych, czyli różnego rodzaju vanów ze specjalistycznymi zabudowami. Uwzględniając wszystkie wersje napędowe i ładunkowe, Renault Trafic III dostępny jest w 270 konfiguracjach.

więcej
Połączenie kolejowe Katowice–Pyrzowice w 2021 r. Transport szynowy
3 lutego 2017 r.

Znowu przesunął się termin zakończenia budowy połączenia kolejowego Katowice–Lotnisko Pyrzowice. Ostatecznie ma ono być gotowe w 2021 r.

więcej
Program Batory Transport wodny
3 lutego 2017 r.

Nie ma już barier, by w polskich stoczniach budowano promy i inne duże jednostki. 1 I 2017 r. weszła w życie ustawa ułatwiająca działanie stoczni w polskim systemie podatkowym. Są już też pierwsze plany odbudowy Stoczni Szczecińskiej, które zakładają, że w II kwartale bieżącego roku zostanie położona stępka pod budowę promu dla Polskiej Żeglugi Bałtyckiej (piszemy o tym na str. 2).

więcej
Powstała Rada Wodorowa Logistyka
2 lutego 2017 r.

Trzynaście podmiotów powołało (17 I 2017 r. w Davos) Radę Wodorową - Hydrogen Council. Jak donosi John Clancy i Harriet Barham z FTI Consulting, założyciele, czyli: BMW, Daimler, Honda, Kawasaki i Toyota, Shell,Total, Air Liquide, Alstom, Anglo American, Engie i Linde Group mają wspierać komercjalizację rozwiązań z użyciem wodorowych ogniw paliwowych.

więcej
Polskie naczepy w Afryce Transport drogowy
2 lutego 2017 r.

Na przełomie I i II kwartału 2018 r. Grupa Wielton planuje otwarcie swojej montowni w Afryce, stając się pierwszym producentem przyczep i naczep z Europy, który znajdzie się w tej części świata. Inwestycja ma wynieść ponad 1,5 mln euro.

więcej
Rekordowy rok Transport lotniczy
2 lutego 2017 r.

Z Edytą Wiland-Rogulską, dyrektor Biura Cargo i Poczty Polskich Linii Lotniczych LOT S.A., rozmawia Mikołaj Marszycki.

więcej
Pakiet przewozowy przyjęty Transport drogowy
31 stycznia 2017 r.

We wtorek 24 I rząd przyjął projekt ustawy o systemie monitorowania przewozu towarów, który w zamyśle ma pomóc uszczelnić system podatkowy i zwalczać nielegalne praktyki, w tym z towarami objętymi akcyzą.

więcej
Rosną przeładunki cargo na polskich lotniskach Transport lotniczy
31 stycznia 2017 r.

W 2016 r. polski lotniczy transport cargo osiągnie prawdopodobnie wynik blisko 100 tys. t., co stanowić będzie wzrost o blisko 20% w stosunku do roku 2015, ale oznacza jednocześnie zaledwie 1% udział w całym rynku tych przewozów w Europie.

więcej
Kontenerowce pod kreską Transport wodny
31 stycznia 2017 r.

Dla żeglugi liniowej 2016 r. to rok kontrastów i zawirowań. W stosunku do poprzedniego roku wzrosła pojemność floty do przewozu kontenerów oraz podaż ładunków przewożonych w pojemnikach.

więcej
20 lat Continental Opony Polska Transport drogowy
31 stycznia 2017 r.

Polski oddział koncernu Continental podsumował 20 lat działalności w Polsce. W ciągu dwóch dekad funkcjonowania firma pięciokrotnie zwiększyła zatrudnienie, potroiła liczbę marek w ofercie, osiągnęła rekordowy obrót na poziomie ponad miliarda złotych rocznie i stała się jedną z najbardziej rozpoznawalnych marek opon w Polsce.

więcej
Co dalej z systemem poboru opłat?  Transport drogowy
25 stycznia 2017 r.

W połowie grudnia Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ogłosiła postępowanie na wybór wykonawcy nowego Krajowego Systemu Poboru Opłat, który rozpocznie świadczenie usług poboru opłat od 3 XI 2018 r. Postępowanie jest realizowane w modelu dwuetapowym, w trybie dialogu konkurencyjnego.

więcej
Ponad 34 mln pasażerów w 2016 r. Transport lotniczy
24 stycznia 2017 r.

O 12,5% więcej w porównaniu do 2015 r., czyli prawie o 3,8 mln pasażerów, obsłużyły w ubiegłym roku polskie porty lotnicze. Podróżnych było więc w 2016 r. łącznie 34,1 mln - choć nie ma jeszcze ostatecznych danych, co do tej liczby zgodne są oba portale lotnicze Pasażer.com i Fly4free.pl.

więcej
Czas wzrostów i rekordów Transport drogowy
24 stycznia 2017 r.

Ubiegły rok DPD Polska zamknęła rekordowym wolumenem oraz przychodami – obsłużyła w tym czasie 102,7 mln paczek, notując wpływy w wysokości 1,38 mld zł.

więcej
Dobre wyniki operatora logistycznego za 2016 r. Logistyka
24 stycznia 2017 r.

Grupa InPost zamknęła ubiegły rok wzrostem liczby obsługiwanych przesyłek o 142%. Wzrost zawdzięcza przede wszystkim segmentowi kurierskiemu, który w ubiegłym roku zanotował o 405% większy wolumen niż w 2015 r.

więcej
Sprawny transport w miejskiej dżungli Transport drogowy
24 stycznia 2017 r.

Zaledwie trzy miesiące temu uroczyście otwarto najnowszą fabrykę Volkswagena w Białężycach koło Wrześni, która ma produkować rocznie 100 tys. samochodów dostawczych. I to nie byle jakich - laureatów nagrody International Van of the Year 2017 r., ale także innej frapującej nowości.

więcej
2,5 mln euro za przewoźnika kolejowego Transport szynowy
24 stycznia 2017 r.

Spółka OT Logistics S.A. jako jedyna złożyła ofertę w przetargu na zakup 51% udziałów w spółce AD Montecargo z Czarnogóry, zajmującej się kolejowymi przewozami towarowymi.

więcej
Most w Podjuchach do przebudowy? Transport szynowy
24 stycznia 2017 r.

Wiele wskazuje na to, że najstarszy mechaniczny kolejowy most zwodzony w Europie, położony w podszczecińskich Podjuchach, doczeka się wreszcie przebudowy.

więcej
Płaca minimalna w Austrii Transport drogowy
23 stycznia 2017 r.

Wprowadzona z początkiem roku przez austriacki rząd Ustawa o zapobieganiu dumpingu płacowego i socjalnego wprowadziła nieco niepewności do branży transportowej.

więcej
Przewozy Regionalne łączą siły z PKS-ami Transport szynowy
17 stycznia 2017 r.

Przewozy Regionalne podpisały - 12 stycznia, w siedzibie Agencji Rozwoju Przemysłu w Warszawie - list intencyjny z siedmioma przewoźnikami autobusowymi działającymi w różnych regionach kraju, na mocy którego wspólnie zaoferują zintegrowaną usługę transportową. Spółka, działająca od niedawna pod marką handlową Polregio, poinformowała także o pozytywnym wyniku finansowym za 2016 r.

więcej
Mobilność w zarządzaniu transportem Transport drogowy
17 stycznia 2017 r.

W ciągu ostatniego roku na terenie Unii Europejskiej zostało zarejestrowanych prawie 39 mln pojazdów użytkowych - 5,3 mln z nich wyposażono w systemy umożliwiające zarządzanie flotą.

więcej
240 mln zł na lepszą kolej na Dolnym Śląsku Transport szynowy
17 stycznia 2017 r.

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały (9 I 2017 r.) umowy z Województwem Dolnośląskim na przeprowadzenie rewitalizacji odcinków linii kolejowych Wrocław Główny–Świdnica i Legnica–Dzierżoniów Śląski.

więcej
Transport morski w 2016 r. Transport wodny
17 stycznia 2017 r.

W 2016 r. transport morski przeszedł przez sztormy wyniszczającej konkurencji, spowolnienia popytu rynku chińskiego, spadku podaży ładunków masowych suchych oraz nadpodaży przestrzeni ładunkowej w przewozach kontenerowych. W tym roku sytuacja nie poprawi się radykalnie.

więcej
Niemcy o swej logistyce Logistyka
17 stycznia 2017 r.

W grudniu, w stołecznym Hotelu Bristol gościła liczna grupa szefów i przedstawicieli firm związanych z branżą TSL na seminarium „Logistyka made in Germany” zorganizowanym przez Logistics Alliance Germany, Hafen Hamburg Marketing oraz Wydawnictwo Eurologistics. Celem była prezentacja innowacyjnych rozwiązań istniejących w niemieckiej logistyce.

więcej
Podlaskie wspiera budowę lotnisk lokalnych Transport lotniczy
16 stycznia 2017 r.

Marszałek województwa podlaskiego Jerzy Leszczyński podpisał (9 I) list intencyjny z prezydentem Białegostoku Tadeuszem Truskolaskim i Suwałk Czesławem Renkiewiczem, w którym zadeklarowano „wolę zabezpieczenia w planie budżetowym na rok 2018 kwot niezbędnych do wsparcia budowy lotnisk w Białymstoku oraz Suwałkach”.

więcej
Czy to prawdziwa ulga dla branży transportowej? Transport drogowy
16 stycznia 2017 r.

Po wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie rozliczania ryczałtów za noclegi kierowców, wielu przewoźników odetchnęło z ulgą. Widmo wypłat ogromnych odszkodowań dla pracowników zostało oddalone, ale eksperci zwracają uwagę, że wcale nie jest tak różowo.

więcej
Dwóch dużych producentów łączy siły Transport szynowy
13 grudnia 2016 r.

Podczas konferencji prasowej zorganizowanej 9 XII w Warszawie, właściciele firm Solaris Bus & Coach S.A. i Stadler, Solange Olszewska oraz Peter Spuhler, poinformowali o powołaniu spółki joint venture pod nazwą Solaris Tram Sp. z o.o. Poprowadzi ona w Środzie Wielkopolskiej wspólny zakład.

więcej
Przetarg jeszcze w tym roku Transport drogowy
13 grudnia 2016 r.

Wiceminister infrastruktury i budownictwa Jerzy Szmit poinformował, iż "w ciągu kilku dni" ma być ogłoszony przetarg na nowy system poboru opłat. Umowa z dotychczasowym operatorem kończy się za 2 lata.

więcej
Dobry III kwartał 2016 r. Logistyka
13 grudnia 2016 r.

Globalny dostawca zintegrowanych rozwiązań logistycznych i spedycyjnych, Agility, ogłosił wyniki finansowe za III kwartał 2016 r.

więcej
12 mln pasażerów – kolejny rekord Lotniska Chopina Transport lotniczy
13 grudnia 2016 r.

W ubiegły wtorek (06.XII), po raz pierwszy w swojej historii, Lotnisko Chopina w Warszawie obsłużyło 12 mln pasażerów - a rok się jeszcze nie skończył. W związku z rosnąca liczbą podróżnych i kurcząca się przepustowością warszawskiego portu po raz kolejny pojawia się pytanie – co dalej?

więcej
Na wschodzie zmiany Transport drogowy
13 grudnia 2016 r.

Jeszcze do niedawna Białorusi nikt nie brał specjalnie poważnie w temacie transportu. Od kiedy jednak na Rosję nałożono sankcje w związku z "atakiem zielonych ludzików" na Krym, nasz północno-wschodni sąsiad krok po kroku urósł do miana jednego z najważniejszych pośredników w handlu z Rosją, zarazem stając się krajem tranzytowym dla towarów tam wwożonych.

więcej
Nie najlepsze czasy dla masowców Transport wodny
13 grudnia 2016 r.

Mimo wzrostu indeksów i czarterów operatorzy masowców wciąż liczą straty. Obserwatorzy rynku przewidują, że wzrost cen usług transportowych ma charakter krótkotrwały.

więcej
Szybko, ale czy skutecznie? Transport drogowy
6 grudnia 2016 r.

Jak już zdążyliśmy zauważyć, często prace aktualnego rządu wykonywane są dość pośpiesznie, co niestety obarcza je, ujmując oględnie, dużym prawdopodobieństwem błędów i koniecznością kolejnych poprawek. Dość wspomnieć wielokrotnie w ciągu ostatnich 12 miesięcy modyfikowaną ustawę o Trybunale Konstytucyjnym, zamiast jednej porządnej (jakkolwiek zorientowanej).

więcej
Zakaz handlu w niedzielę – paraliż portów Transport wodny
6 grudnia 2016 r.

Projekt ustawy wniesiony do Sejmu RP 22 IX 2016 r. o ograniczeniu handlu w niedziele zawiera m.in. zakaz pracy terminali kontenerowych (art. 2, ustęp 1 pkt 2 podpunkt “c”), a także dystrybucji, magazynowania itp. W 47 wydaniu „PGT” z dnia 23 XI opublikowaliśmy tekst na ten temat. Niedawno doczekaliśmy się jednozdaniowego komentarza ze strony resortu.

więcej
Efektywna usługa do zarządzania flotą Transport drogowy
6 grudnia 2016 r.

Chociaż niektórym może się wydawać, iż firmy oponiarskie są "zaledwie" producentami opon i tylko na poprawianiu ich jakości się skupiają, są w dużym błędzie. Dzisiaj by być konkurencyjnym nie wystarcza już dbanie tylko o jedną dziedzinę.

więcej
Impulsy dla woj. Małopolskiego Transport szynowy
6 grudnia 2016 r.

Województwo Małopolskie oficjalnie odebrało pierwszych sześć elektrycznych pociągów z rodziny Impuls - produkcji nowosądeckiej firmy Newag SA. W połowie grudnia składy te zostaną skierowane na trasy kolei aglomeracyjnej.

więcej
Turystyka morska przepływa przez Trójmiasto Transport wodny
6 grudnia 2016 r.

W międzynarodowej żegludze promowej, która rozwija się w bardzo szybkim tempie, w 2016 r. wycieczkowce przewiozły 24 mln pasażerów.

więcej
Żegluga przez Kanał Panamski Transport wodny
6 grudnia 2016 r.

Z chwilą modernizacji Kanału Panamskiego starsze statki typu Panamax o pojemności 4 400 TEU nagle straciły rację bytu.

więcej
Udany debiut INTRALOMAGU Logistyka
6 grudnia 2016 r.

24 XI zakończyła się pierwsza edycja Targów Logistyki Magazynowej INTRALOMAG.

więcej
iPhone logistyki Logistyka
6 grudnia 2016 r.

W przypadku platform internetowych o sukcesie najczęściej przesądza to, kto był pierwszy. Najlepszym tego dowodem jest czwarta co do wielkości transakcja finansowa roku 2016, czyli sprzedaż „Allegro” za ok. 3,5 mld dol.

więcej
Konferencja IRFC 2017 (International Rail Forum & Conference) Transport szynowy
5 grudnia 2016 r.

Międzynarodowa Konferencja Kolejowa i Wystawa (IRFC) jest ważnym wydarzeniem w kalendarzu międzynarodowego sektora kolejowego. Jest to spotkanie najważniejszych menedżerów, ekspertów kolejowych i logistycznych, klientów, polityków i przedstawicieli instytucji z całej Europy. Szósta edycja IRFC odbędzie się w Pradze w dniach 22-24 marca 2017 (środa-piątek) w Clarion Hotel Prague. Jej mottem będzie: „Let’s make European Railway EASY!“ Językami obrad będą angielski, czeski i rosyjski. Zapewniono tłumaczenia symultaniczne.

więcej
8 mld zł unijnego wsparcia dla transportu Logistyka
30 listopada 2016 r.

Komisja Europejska przekazała Polsce podpisane umowy o dofinansowanie 16 inwestycji transportowych. Otrzymają one 8 mld zł wsparcia z Instrumentu Łącząc Europę (CEF).

więcej
Przewoźnicy nie będą musieli płacić roszczeń Transport drogowy
30 listopada 2016 r.

Trybunał Konstytucyjny ogłosił 24 XI, iż przepisy dotyczące podróży służbowych, na podstawie których kierowcy chcieli dochodzić często ogromnych roszczeń z tytułu ryczałtu za nocleg w kabinie, są niezgodne z konstytucją.

więcej
Dystrybucja kosmetyków - rzecz trudna Logistyka
30 listopada 2016 r.

Do końca 2016 r. polski rynek kosmetyczny osiągnie 23 mld zł, wobec 20 mld zł w poprzednim roku, co pozwala na zajęcie 6 miejsca w Europie pod względem wartości sprzedaży. Polskie produkty trafiają do ponad 130 krajów, a niemal co drugi kosmetyk wyprodukowany w Polsce trafia na eksport.

więcej
Sprzeciw dla „szerokiego toru” do granicy czeskiej Transport szynowy
30 listopada 2016 r.

Samorządowcy z Zagłębia Dąbrowskiego skierowali do wicepremiera Mateusza Morawieckiego oraz ministra infrastruktury i budownictwa Andrzeja Adamczyka list, w którym krytykują koncepcję przedłużenia „szerokiego toru” ze Sławkowa do czeskiej granicy.

więcej
Recykling – moda czy konieczność Transport wodny
30 listopada 2016 r.

Spowolnienie gospodarcze, zmniejszenie podaży ładunków masowych i w kontenerach, nadpodaż tonażu i wprowadzanie na oceany coraz większych statków sprawiły, że wielu armatorów kieruje do stoczni złomowych coraz więcej jednostek.

więcej
Zakaz handlu w niedzielę uderzy w logistykę Logistyka
22 listopada 2016 r.

Zakaz handlu w niedzielę, to flagowy pomysł obecnego rządu. Niestety, Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej, nie zajął dotychczas stanowiska odnośnie skutków, jakie zakaz ten spowoduje dla polskich portów. A będzie to doprowadzenie terminali do ruiny.

więcej
Przeładunki dalej w górę Transport wodny
22 listopada 2016 r.

Ponad 20 mln t towarów przeładowały w ciągu 10 miesięcy 2016 r. porty Szczecin i Świnoujście.

więcej
Skarga Komisji Europejskiej przeciwko Polsce Transport drogowy
22 listopada 2016 r.

Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa jest mocno zaskoczone złożoną przez KE skargą do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w sprawie niedostosowania sieci drogowej dla ciężarówek o nośności 11,5 t/oś.

więcej
Rozwój przewozów Nowym Jedwabnym Szlakiem Transport szynowy
22 listopada 2016 r.

W Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa odbyło się w ubiegłym tygodniu (14 XI) spotkanie z delegacją chińskiej prowincji Xinjiang. Tematem rozmów był rozwój przewozów towarowych Nowym Jedwabnym Szlakiem. Tego samego dnia w siedzibie PKP Cargo podpisano memorandum o współpracy  w ramach projektu Suchy Międzynarodowy Port Urumqui i Kolejowy Szlak Polska-Chiny.

więcej
Dobre i gorsze wieści ze Świdnika Transport lotniczy
22 listopada 2016 r.

Październik okazał się kolejnym dobrym miesiącem dla spółki Port Lotniczy Lublin. Jak informuje Piotr Jankowski, jej rzecznik prasowy, lotnisko w Świdniku obsłużyło w tym miesiącu 34 tys. pasażerów, tj. o 4 tys. więcej niż w tym samym czasie przed rokiem. Dobry był także wrzesień. W miesiącu tym lotnisko obsłużyło 35 tys. pasażerów, to jest o 5 tys. więcej niż przed rokiem.

więcej
Balice - sześć nowych połączeń Transport lotniczy
22 listopada 2016 r.

Od początku listopada lotnisko w Krakowie Balicach ma sześć nowych połączeń - do Genewy, Bournemouth, Manchesteru, Neapolu, Wenecji i Belfastu.

więcej
Brakuje 100 tys. kierowców Transport drogowy
16 listopada 2016 r.

Firma doradcza PwC przedstawiła 7 XI, podczas konferencji prasowej w Warszawie, raport "Rynek pracy kierowców w Polsce", przygotowany na zlecenie i we współpracy ze Związkiem Pracodawców „Transport i Logistyka Polska”.

więcej
Polsko-estońskie przymierze Transport lotniczy
16 listopada 2016 r.

Aktywność LOT-u nie ustaje – polskie linie podpisały umowę o strategicznej współpracy z estońskim narodowym przewoźnikiem, Nordicą. LOT zamierza objąć 49% udziałów w spółce córce Nordicy – Regional Jet.

więcej
Rynek LNG Logistyka
16 listopada 2016 r.

W końcu III kwartału 2016 r. w stoczniowych portfelach było ponad 100 statków do transportu, regazyfikacji i przechowywania skroplonego gazu. W Europie działają 22 terminale LNG. Te największe mogą przeładowywać 10 mln t gazu rocznie.

więcej
Wygodne i tanie tankowanie Transport drogowy
16 listopada 2016 r.

Profesjonalne karty paliwowo-serwisowe, takie jak np. UTA, kierowane są zarówno do dużych i małych przewoźników, jak i firm posiadających floty samochodów osobowych i dostawczych. Niewątpliwe wszystkie te firmy odnoszą korzyści z ich użytkowania, niezależnie od wielkości posiadanej floty, czy charakteru prowadzonej działalności. Nasi klienci, bez względu na liczbę pojazdów, nie wyobrażają sobie już zakupu oleju napędowego, czy benzyny bez karty UTA.

więcej
Bogaty standard czyli naczepa podkontenerowa CIMC CS-SC03 40 Transport drogowy
16 listopada 2016 r.

Na IV Międzynarodowych Targach Transportu i Logistyki TransPoland, które odbyły się w warszawskim Centrum Expo XXI w dniach 8-10 XI, zadebiutowały produkty największego światowego producenta naczep – CIMC Vehicles.

więcej
Nowe połączenia i krótsze czasy podróży Transport szynowy
16 listopada 2016 r.

Nowe połączenia krajowe, lepsze czasy przejazdu, pojazdy Flirt3 i PesaDART na kolejnych relacjach – tak przedstawia się roczny rozkład jazdy pociągów 2016/2017 PKP Intercity. Zmiany zaczną obowiązywać od 11 XII, ale bilety są już w sprzedaży. Niestety, z powodu zaplanowanej modernizacji infrastruktury, niektóre przejazdy będą również trwały dłużej niż dotychczas.

więcej
Ziszczają się sny, spełniają marzenia Transport drogowy
9 listopada 2016 r.

Małymi krokami nadeszła najgorsza część jesieni - zimna i deszczowa, ale wraz z nią rząd i ministerstwo infrastruktury i budownictwa postanowiło wszystkim kierowcom wlać nieco ciepła w serca, czy też... podnieść temperaturę. Zależnie od punktu widzenia.

więcej
Zimowa ofensywa narodowego przewoźnika Transport lotniczy
9 listopada 2016 r.

W porównaniu do zeszłorocznego sezonu zimowego, PLL LOT podniosą liczbę oferowanych miejsc o 20%, zwiększając częstotliwości rejsów na ponad połowie obsługiwanych przez siebie kierunków.

więcej
Wygoda i oszczędność Transport drogowy
9 listopada 2016 r.

Profesjonalne karty, takie jak karta UTA, stworzone są z myślą o transporcie drogowym i skupiają się na jego potrzebach.

więcej
Modernizacja tzw. Magistrali Wschodniej Transport szynowy
9 listopada 2016 r.

Ponad 6,5 mld zł kosztowała będzie modernizacja linii kolejowych przy wschodniej granicy w ramach programu Magistrali Wschodniej. Inwestycja zostanie zrealizowana w perspektywie finansowej Unii Europejskiej 2014‑2020.

więcej
Porty Trójmiasta - dobre III kwartały Transport wodny
9 listopada 2016 r.

W okresie pierwszych trzech kwartałów 2016 r. w terminalach Gdańska przeładowano 27,87 mln t ładunków (4,1% więcej niż w roku 2015), a w Gdyni 14,38 mln t (wzrost o 2,2%).

więcej
Największy terminal kontenerowy na Bałtyku otwarty Transport wodny
2 listopada 2016 r.

24 X oddano do eksploatacji drugie głębokowodne nabrzeże kontenerowe DCT Gdańsk, dzięki czemu do 3 mln TEU wzrosły jego zdolności przeładunkowe. W efekcie powstał największy terminal kontenerowy w centrum Bałtyku.

więcej
Opony z dmuchawców już niedługo Transport drogowy
2 listopada 2016 r.

Tegoroczne targi hanowerskie obfitowały w mnóstwo nowości i ciekawostek, także w branży oponiarskiej. Continental pokazał pierwszą oponę ciężarową w rozmiarze 315/70 R 22.5 z bieżnikiem wyprodukowanym przy zastosowaniu mniszka lekarskiego, z innowacyjnego materiału Taraxagum, którzy ma już niedługo zastąpić kauczuk naturalny.

więcej
Koniec budowy zachodniej obwodnicy Lublina Transport drogowy
2 listopada 2016 r.

Na dzień 29 XI drogowcy z firmy Budimex zapowiadają zakończenie wszystkich robót związanych z budową zachodniej obwodnicy Lublina. Prace związane z przekazaniem jej do użytku potrwają jeszcze parę tygodni, ale drogowcy twierdzą, że nową, gotową częścią obwodnicy Lublina pojedziemy jeszcze w tym roku.

więcej
Siedem nowych tras z Warszawy Transport lotniczy
2 listopada 2016 r.

Dodanie siódmego samolotu do bazy w Warszawie ogłosiły w ubiegłym tygodniu linie lotnicze Wizz Air. Od czerwca przyszłego roku linia rozpocznie operacje na kolejnych siedmiu trasach z lotniska Chopina.

więcej
TimoCom na TransPoland 2016 Transport drogowy
2 listopada 2016 r.

W dniach 8-10 XI 2016 r. w Warszawie odbędą się IV Międzynarodowe Targi Transportu i Logistyki TransPoland. Po raz kolejny weźmie w nich udział TimoCom, dostawca największej w Europie, międzynarodowej platformy transportowej. Jak zwykle pojawi się kilka nowości.

więcej
5 mld zł na inwestycje kolejowe w Wielkopolsce Transport szynowy
2 listopada 2016 r.

Zgodnie z podstawową listą Krajowego Programu Kolejowego na wykonanie 13 projektów w województwie wielkopolskim PKP PLK zamierza przeznaczyć 5 mld zł. Lista rezerwowa obejmuje 9 projektów o wartości ponad 3,5 mld zł – oczekują one na ewentualną możliwość realizacji. Łącznie daje to 22 projekty o wartości blisko 9 mld zł.

więcej
Zmniejszyć emisję CO2 Logistyka
2 listopada 2016 r.

Operator logistyczny Agality, przystąpił do proekologicznej inicjatywy Carbon Pact Challenge, realizowanej przez Maersk Line, największego na świecie armatora kontenerowego. Podpisane porozumienie przewiduje do 2020 r. ograniczenie emisji CO2 o 15% dla każdego przetransportowanego kontenera, zawierającego przesyłki Agility.

więcej
Likwidacja „wąskich gardeł” w sieci TEN-T Transport drogowy
25 października 2016 r.

W Warszawie, 19 X, odbyła się konferencja „Korytarze sieci bazowej TEN-T”, zorganizowana przez Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa w ramach polskiego przewodnictwa w Grupie Wyszehradzkiej (V4). Podczas spotkania podpisano list intencyjny w sprawie realizacji odcinków transgranicznych korytarza Bałtyk-Adriatyk.

więcej
Forum Gospodarki Morskiej 2016 Transport wodny
25 października 2016 r.

W tegorocznym Forum Gospodarki Morskiej uczestniczyło ponad 500 przedstawicieli biznesu, nauki i administracji publicznej oraz samorządowej.

więcej
Cysterna z nagrodą Trailer Innovation 2017 Transport drogowy
25 października 2016 r.

Wręczana przy okazji hanowerskich targów IAA 2016, nagroda Trailer Innovation 2017 przyznawana jest najlepszym naczepom i przyczepom w siedmiu kategoriach. W tym roku w dziedzinie Bezpieczeństwo (Safety) otrzymała ją cysterna Safety Bitumen Tanker firmy Kässbohrer.

więcej
Poprawa infrastruktury na wschodniej granicy Transport szynowy
25 października 2016 r.

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały umowę na modernizację stacji Medyka. Projekt za 51 mln zł ma poprawić obsługę przewozów towarowych. To jedno z ośmiu miejsc, które wyremontuje zarządca infrastruktury w ramach projektu wartego prawie 250 mln zł.

więcej
Ofensywa skandynawskiego przewoźnika Transport lotniczy
25 października 2016 r.

Z początkiem letniego rozkładu lotów 2017 r., Skandynawskie Linie Lotnicze SAS uruchomią dwa nowe, bezpośrednie połączenia: Bergen–Gdańsk oraz Sztokholm–Kraków.

więcej
Flotę LOT zasilą nowe Boeingi Transport lotniczy
18 października 2016 r.

W przyszłym roku, jako jedna z pierwszych linii lotniczych na świecie otrzymamy pierwszego Boeinga 737 MAX 8 – zakomunikował podczas konferencji 13 X prezes PLL LOT Rafał Milczarski. 

więcej
Specjalistyczne naczepy niskopodwoziowe Transport drogowy
18 października 2016 r.

Podczas zakończonych niedawno targów IAA 2016 w Hanowerze, swoją ofertę naczep niskopodwoziowych do przewozu ładunków ponadnormatywnych, pokazali wszyscy liczący się w tej dziedzinie producenci. Nie zabrakło oczywiście nowości.

więcej
Niskoemisyjna dostawa w Krakowie Transport drogowy
18 października 2016 r.

Firma Solaris Bus & Coach S.A. z Bolechowa dostarczy autobusy do Krakowa, a nie jak przewidywano tańszy Mercedes. Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne S.A. w Krakowie rozstrzygnęło 6 października przetarg na dostawę 77 nowych autobusów w formie leasingu finansowego.

więcej
Speed Docking 2016 Logistyka
18 października 2016 r.

Zakończyła się druga polska edycja badania Speed Docking, zorganizowanego przez ECR Polska.

więcej
Więcej pociągów w Małopolsce Transport szynowy
18 października 2016 r.

Od 11 XII – 31 pociągów więcej, aż o 13,5 mln zł większe dofinansowanie, uruchomienie trzeciej linii Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej do Tarnowa oraz przejęcie przez Koleje Małopolskie obsługi linii Tarnów – Nowy Sącz – Krynica – to najważniejsze punkty nowej oferty kolejowej.

więcej
Trudny rynek zbiornikowców Transport wodny
18 października 2016 r.

Armatorzy zbiornikowców, po znakomitym sezonie 2015 r., lata 2016 i 2017 będą musieli zaliczyć do niezbyt udanych.

więcej
Rosyjskie równouprawnienie Transport drogowy
11 października 2016 r.

Gdy w kwietniu tego roku, po przeciągających się tygodniami negocjacjach, udało się wreszcie polskiej stronie podpisać porozumienie z Rosjanami w sprawie zezwoleń na samochodowe przewozy towarowe na terenie Federacji Rosyjskiej, wydawało się, że uzyskany kompromis przynajmniej na jakiś czas wypracuje ramy wzajemnych stosunków transportowych, nadszarpniętych w ostatnich latach. Po kilku miesiącach optymistycznych wniosków próżno jednak szukać.

więcej
Jeden terminal kontenerowy w Gdyni? Transport wodny
11 października 2016 r.

Pod koniec października oddany zostanie do eksploatacji DCT2 w porcie gdańskim. Tym samym Gdańsk stanie się największym terminalem kontenerowym w tej części Bałtyku, ze zdolnością przeładunkową 3 mln TEU. Dla sąsiedniego portu w Gdyni oznacza to duże kłopoty.

więcej
Rosną przewozy na regionalnych lotniskach Transport lotniczy
11 października 2016 r.

Urząd Lotnictwa Cywilnego odnotował w pierwszej połowie tego roku kolejny wzrost pasażerskich przewozów lotniczych. O 9% wzrósł ruch w portach regionalnych, a o 10% z polskich lotnisk za granicę.

więcej
WSL zainaugurowała kolejny rok akademicki Logistyka
11 października 2016 r.

W murach Wyższej Szkoły Logistyki w Poznaniu, 1 X, kolejny rok akademicki rozpoczęli studenci logistyki. Tej jesieni w poczet społeczności akademickiej WSL przyjętych zostało prawie 1000 osób.

więcej
Elektryczni w jednej trzeciej Transport drogowy
11 października 2016 r.

Jeszcze stosunkowo niedawno pisaliśmy na naszych łamach o jeżdżącym po ulicach Jaworzna (woj. śląskie), pierwszym elektrycznym autobusie wyprodukowanym w naszym kraju, a już niedługo tabor tego miasta powiększy się o ponad dwadzieścia kolejnych.

więcej
Na linii PKM powstaną dwa nowe przystanki Transport szynowy
11 października 2016 r.

Jeszcze w tym roku rozpocznie się budowa dwóch gdyńskich przystanków Pomorskiej Kolei Metropolitalnej – Gdynia-Karwiny i Gdynia-Stadion.

więcej
Terminale tyflograficzne na Lotnisku Chopina Transport lotniczy
11 października 2016 r.

Na warszawskim Lotnisku Chopina ustawiono cztery specjalne udźwiękowione mapy dotykowe, tzw. terminale tyflograficzne, z planem portu przeznaczonym głównie dla osób niewidomych i niedowidzących. Mają one umożliwić łatwiejsze poruszanie się po terminalu.

więcej
Nowa naczepa kurtynowa CIMC Transport drogowy
11 października 2016 r.

Kilka tygodni temu pisaliśmy na naszych łamach o gdyńskiej fabryce naczep CIMC Trailer Poland Sp. z o.o., córce światowego lidera naczep i kontenerów morskich. Dzisiaj przedstawiamy jeden z pojazdów, które tam powstają – naczepę kurtynową CIMC CS-U 2,680.

więcej
IAA Commercial Vehicles 2016 Transport drogowy
4 października 2016 r.

Jak co dwa lata, w dniach 22-29 IX, odbyły się w Hanowerze targi IAA Commercial Vehicles, gromadząc wszystko co najważniejsze w transporcie drogowym i logistyce.

więcej
Holenderskie linie obsłużą dwa polskie lotniska Transport lotniczy
4 października 2016 r.

Od 2017 r. holenderskie linie lotnicze Transavia, należące do grupy KLM-Air France, zadebiutują na lotniskach we Wrocławiu i Katowicach. Przewoźnik będzie wykonywał loty do Amsterdamu.

więcej
Polski klaster morski trzyma się mocno Transport wodny
4 października 2016 r.

Polska gospodarka morska jest konkurencyjna, innowacyjna i ma potencjał wiedzy. Polski klaster morski ma szanse na rozszerzenie swojej aktywności w Unii Europejskiej i na globalnym rynku przemysłu i usług morskich – to konkluzja pierwszej w Polsce konferencji MARE FORUM.

więcej
Tytuły dla najlepszych przyznane Transport drogowy
4 października 2016 r.

Na 66. IAA 2016 nie mogło zabraknąć wyborów i prezentacji najlepszych pojazdów roku.

więcej
Przyszłość transportu: przewozy intermodalne Logistyka
4 października 2016 r.

Komisja Europejska w Białej Księdze dla systemu transportowego Unii Europejskiej do 2050 r. zakłada przeniesienie na kolej lub transport wodny aż 30% drogowego transportu towarów do roku 2030, zaś do 2050 r. ponad 50%. Ma w tym pomóc dynamiczny rozwój transportu intermodalnego.

więcej
Lubelszczyzna modernizuje swoje tory Transport szynowy
4 października 2016 r.

PKP PLK podpisały umowę na przebudowę torów, modernizację przejazdów kolejowo-drogowych oraz obiektów inżynieryjnych na 51-kilometrowym odcinku linii Łuków–Parczew.

więcej
Gdańsk Airport mierzy w 4 mln obsłużonych pasażerów Transport lotniczy
4 października 2016 r.

Wraz z wejściem w życie nowego zimowego rozkładu lotów, w ofercie gdańskiego lotniska pojawi się kilka nowych połączeń.

więcej
Pogromcy inwestycyjnych mitów Logistyka
30 września 2016 r.

„Nie inwestuję w strefie bo jestem za mały...”, „Dla firm jak moja, nie ma dofinansowania...”, „Wstrzymują mnie procedury...”. To tylko niektóre z odpowiedzi, jakich udzielają małe i średnie polskie firmy, gdy stają przed możliwością zainwestowania w Specjalnych Strefach Ekonomicznych. Zachodniopomorscy praktycy obsługi inwestorów przekonują, że są to mity, które w końcu trzeba obalić. Zrobią to 20 października br. na PROINVESTORS w Szczecinie.

więcej
Naczepa kurtynowa w nowej odsłonie Transport drogowy
30 września 2016 r.

Na hanowerskich targach IAA 2016 nie brakowało polskich firm, a wśród nich niewątpliwie mocno zaznaczyła swoją obecność Grupa Wielton, w końcu aktualnie jeden z największych europejskich producentów naczep i przyczep.

więcej
InnoTrans w Berlinie ciągle rosną Logistyka
27 września 2016 r.

W ostatni piątek zakończyły się w Berlinie największe targi transportowe na świecie – InnoTrans 2016. Na organizowanej co dwa lata imprezie dominującymi hasłami były w tym roku: mobilność, innowacje i ochrona środowiska.

więcej
Chiński narodowy przewoźnik lata już do Polski Transport lotniczy
27 września 2016 r.

Air China – chiński narodowy przewoźnik zainaugurował w ubiegłym tygodniu bezpośrednie loty z Pekinu do Warszawy. W powitaniu maszyny na Lotnisku Chopina uczestniczyli m.in. ambasador Chińskiej Republiki Ludowej w Polsce Xu Jian oraz wiceprezes Air China ds. handlowych. 

więcej
Nowe płatne drogi Transport drogowy
27 września 2016 r.

O blisko 150 km powiększy się sieć dróg płatnych, zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów z 1 X 2016 r. Do mapy płatnych tras dołączą odcinki zlokalizowane w 7 województwach.

więcej
Połączenia transportowe z Kazachstanem Logistyka
27 września 2016 r.

Niedawna wizyta prezydenta Kazachstanu w Polsce - Nursułtana Nazarbajewa, stała się okazją do pogłębienia relacji obu państw w zakresie współpracy gospodarczej, mającej na celu m.in. zwiększenie eksportu oraz wzmocnienia obecności rodzimych firm na tamtejszym rynku.

więcej
Wsteczny bieg firm transportowych? Transport drogowy
27 września 2016 r.

Czy polskie firmy transportowe czeka zachwianie pozycji lidera w międzynarodowych przewozach Unii Europejskiej?

więcej
W Sochaczewie powstanie baza utrzymaniowo-naprawcza Transport szynowy
27 września 2016 r.

Koleje Mazowieckie planują budowę od podstaw nowoczesnej bazy utrzymaniowo-naprawczej dla taboru kolejowego w Sochaczewie. Spółka zakupiła już niezbędne grunty o łącznej powierzchni 6,6 ha.

więcej
Koreański Hanjin – bankrutem Transport wodny
27 września 2016 r.

Tonie Hanjin Shipping Co Ltd., koreański operator kontenerowy, zarządzający flotą 141 statków, w tym 97 kontenerowców o pojemności ponad 600 tys. TEU.

więcej
Myśleć kompleksowo Transport szynowy
21 września 2016 r.

Na tegorocznym Forum Ekonomicznym w Krynicy, podczas paneli i spotkań dyskutowano także o działaniach na rzecz zwiększenia konkurencyjności polskiej branży kolejowej oraz obecnym programie inwestycyjnym i głównych kierunkach zmian na kolei.

więcej
Polska lideruje w UE w transporcie drogowym Logistyka
21 września 2016 r.

Polska należy do unijnych potentatów w transporcie drogowym, średniaków w przewozie ładunków koleją i jest zdecydowanym unijnym outsiderem w towarowej żegludze śródlądowej.

więcej
Trasa Świętokrzyska z nowym tunelem Transport drogowy
21 września 2016 r.

W nasyp kolejowy, w pobliżu ulicy Zabranieckiej, "wsunięta" została gotowa konstrukcja tunelu, a cała operacja trwała pół godziny.

więcej
Poprawi się transport towarowy w Zagłębiu Dąbrowskim Transport szynowy
21 września 2016 r.

Za 29 mln zł PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. poprawią transport kolejowy na liniach towarowych nr 154 między stacjami Łazy–Dąbrowa Górnicza Towarowa i nr 171 na odcinku DG Towarowa–Kozioł oraz Dąbrowa Górnicza Towarowa–Panewnik.

więcej
Kontenery w sztormach Transport wodny
21 września 2016 r.

Zwolnienie aktywności gospodarczej na wszystkich liczących się rynkach globalnych spowodowało zmniejszenie podaży kontenerów w portach i na statkach. Spadły frachty i zyski armatorów liniowych.

więcej
Centralny Port Lotniczy „od zera”… Transport lotniczy
20 września 2016 r.

Za sprawą wypowiedzi prezesa LOT-u Rafała Milczarskiego, który podczas forum w Krynicy przedstawiając nową strategię spółki zgłosił „konieczność budowy nowego lotniska w Polsce”, odżyła po raz kolejny idea budowy Centralnego Portu Lotniczego.

więcej
Gala jubileuszowa Wielton S.A.  Transport drogowy
15 września 2016 r.

Ponad 500 gości uczestniczyło w gali jubileuszowej Wielton S.A. Niegdyś mała firma, dziś znajdująca się w czołówce europejskich producentów, hucznie obchodziła swoje dwudziestolecie. Swoją obecnością galę zaszczycili przedstawiciele władz i instytucji, środowisk akademickich, przedstawiciele firm transportowych, partnerskich, a także mediów. Galę poprowadził Maciej Stuhr, a całość wydarzenia uświetnił koncert Beaty Kozidrak z zespołem BAJM.

więcej
Nowy gracz na rynku naczep? Transport drogowy
13 września 2016 r.

Mogłoby się wydawać, że rynek naczep w Europie jest już zamknięty, podzielony pomiędzy obecnych producentów i nie ma tu miejsca dla nowych graczy. Nic bardziej błędnego, ponieważ to właśnie na rynku europejskim skoncentrował swoją uwagę światowy gigant w produkcji rozwiązań transportowych jakim jest fi rma CIMC. Czy konkurencja ma się czego obawiać?

więcej
Strategia narodowego przewoźnika do 2020 r. Transport lotniczy
13 września 2016 r.

Podczas XXVI Forum Ekonomicznego w Krynicy, prezes Polskich Linii Lotniczych LOT Rafał Milczarski zaprezentował nową strategię spółki do 2020 r. Przewoźnik zakłada do tego czasu obsłużenie ponad 10 mln pasażerów.

więcej
Dobre wyniki globalnego operatora logistycznego Logistyka
13 września 2016 r.

Globalny dostawca rozwiązań logistycznych i spedycyjnych, Agality, podał wyniki finansowe za II kwartał 2016 r.

więcej
Transport towarów niebezpiecznych Transport drogowy
13 września 2016 r.

W dniach 8-9 XI odbyło się w Łodzi serminarium pod tytułem "ADR w praktyce – dobór opakowań, postępowanie w razie wypadku", zorganizowane przez Stowarzyszenie Doradców ds. Transportu Towarów Niebezpiecznych – DGSA. Spotkanie było poświęcone zagadnieniom związanym z transportem i składowaniem towarów niebezpiecznych.

więcej
Perspektywy transportu w Polsce Transport drogowy
13 września 2016 r.

Minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk wziął udział w debacie "Perspektywy rozwoju transportu w Polsce" odbywajacej się w ramach XXVI Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdroju. Tematami dyskusji były m.in. nowy system poboru opłat drogowych oraz budowa trasy Via Carpatia.

więcej
DE 6400 - nowoczesne lokomotywy DB Cargo Polska Transport szynowy
13 września 2016 r.

W ubiegłym tygodniu, na terenie bocznicy KWK Jankowice w Rybniku, odbyła się prezentacja jednej z najsilniejszych w Polsce lokomotyw manewrowych typu DE 6400 w barwach DB Cargo Polska.

więcej
Rewitalizacja i modernizacja obiektów hydrotechnicznych Transport wodny
13 września 2016 r.

Zakończona została realizacja projektu „Bydgoski Węzeł Wodny” – zadania inwestycyjnego finansowanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, którego celem była rewitalizacja i modernizacja trzech obiektów hydrotechnicznych zarządzanych przez Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gdańsku: Śluzy Brdyujście, Śluzy Miejskiej nr 2 i Jazu Farnego.

więcej
18,45 mld zł na transport Logistyka
6 września 2016 r.

Blisko 18,5 mld zł planuje przeznaczyć rząd w przyszłym roku na poprawę dostępności komunikacyjnej Polski (połączenie z głównymi europejskimi korytarzami transportowymi) oraz na modernizację, budowę, utrzymanie, ochronę i podnoszenie bezpieczeństwa infrastruktury transportowej.

więcej
Łódź Fabryczna ruszy w grudniu Transport szynowy
6 września 2016 r.

1 IX rozpoczęły się odbiory techniczne na największym i najnowocześniejszym, dworcu multimodalnym w Polsce - Łodzi Fabrycznej. Pierwsze rozkładowe pociągi odjadą z nowego obiektu w grudniu tego roku.

więcej
Polskie stocznie: nie tylko statki, remonty, jachty Transport wodny
6 września 2016 r.

Jak podał Główny Urząd Statystyczny - w 2015 r. w polskim przemyśle stoczniowym wyprodukowano 4 jednostki pływające, tj. o połowę mniej niż rok wcześniej. Pojemność brutto (GT) tych statków wyniosła 11,4 tys. i była mniejsza o 55,3%. Zbudowano 1 kontenerowiec, 1 prom i 2 inne statki nietowarowe.

więcej
Lekki wzrost przewozów w lotniczym cargo Transport lotniczy
6 września 2016 r.

W I półroczu 2016 r. przewozy towarów samolotami na całym świecie wzrosły o 0,5%. W porównaniu z analogicznym okresem zeszłego roku były one o 0,3% większe w przewozach międzynarodowych i o 1 % w transporcie krajowym.

więcej
W Mordorze rządzi Sauron Transport drogowy
6 września 2016 r.

W połowie sierpnia ruszył długo zapowiadany remont ulicy Marynarskiej w Warszawie. Z powodu planów poszerzenia trasy, przesunięte zostaną także torowiska.

więcej
66. edycja targów IAA "Drive by ideas" Transport drogowy
6 września 2016 r.

Na tegorocznej edycji targów IAA w Hanowerze, które odbędą się w dniach 21-29 IX, na stoisku Grupy Wielton zadebiutuje naczepa kurtynowa Master oraz flagowe produkty w wersjach z bogatym wyposażeniem. W pierwszym dniu targów odbędzie się także konferencja prasowa firmy z Wielunia.

więcej
Przywracanie ruchu SKM po ulewach Transport szynowy
6 września 2016 r.

Na linii Pomorskiej Kolei Metropolitarnej trwają intensywne prace, aby jak najszybciej przewrócić ruch pociągów, który musiał zostać wstrzymany po lipcowych ulewach na obszarze całego Trójmiasta i okolic.

więcej
Dobre czasy dla przewozów promowych na Bałtyku Transport wodny
6 września 2016 r.

2015 był udanym rokiem dla szwedzkiego armatora promowego, Stena Line. Na linii Gdynia–Karlskrona przewieziono 7-milionowego pasażera, a w grudniu padł kolejny rekord: 100 tys. samochodów przewiezionych w ciągu jednego roku na linii. Armator zanotował również 7% wzrost jednostek frachtowych. Wszystko wskazuje na to, że ta tendencja utrzyma się również w roku 2016.

więcej
INTRALOMAG już jesienią po raz pierwszy w Łodzi! Logistyka
25 sierpnia 2016 r.

Targi Logistyki Magazynowej INTRALOMAG to nowa impreza w kalendarzu Międzynarodowych Targów Łódzkich dedykowana branży wewnętrznej logistyki magazynowej, transportowi i inwestycjom w centra logistyczne.

więcej
10 ciekawych faktów z raportu społecznego Grupy Raben Logistyka
23 sierpnia 2016 r.

Zainteresowanie raportowaniem pozafinansowym rośnie. W 2015 roku 37 organizacji zgłosiło swoje raporty społeczne do konkursu organizowanego przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu. Przez ostatnie 8 lat do rywalizacji na tym polu stanęło 200 raportów pozafinansowych. Od 1 stycznia 2017 roku wejdzie w życie ustawa regulująca sporządzanie tego typu dokumentów w Polsce.

więcej
Innowacyjnie i ekologicznie Transport drogowy
10 sierpnia 2016 r.

Brytyjska sieć supermarketów Sainsbury’s jako pierwsza na świecie zaczęła użytkować prototypowe naczepy chłodnicze ze specjalnie opracowanym agregatem Carrier Transicold wykorzystującym naturalny czynnik.

więcej
Walka z wiatrakami? Transport drogowy
9 sierpnia 2016 r.

Z jednej strony mamy starania istotnej grupy członków UE by przeciwdziałać pochopnym zmianom w przepisach o transporcie drogowym, z drugiej, wygląda na to, że wszystko toczy się i tak własnym, ale niezmiennym torem.

więcej
Kolej wozi coraz więcej pasażerów Transport szynowy
9 sierpnia 2016 r.

Urząd Transportu Kolejowego opublikował w ubiegłym tygodniu dane dotyczące przewozów pasażerskich i towarowych za pierwsze sześć miesięcy 2016 r.

więcej
Rynek magazynowy ma się świetnie Logistyka
9 sierpnia 2016 r.

Rynek magazynowy jest w szczytowej formie, a na koniec roku możliwe jest pobicie kolejnych rekordów – wynika z podsumowania I połowy 2016 r. przygotowanego przez AXI IMMO.

więcej
Nowa przyczepa do transportu wymiennego Transport drogowy
9 sierpnia 2016 r.

Jeden z największych producentów przyczep, firma Kögel, poszerza swoją ofertę o zaprojektowaną całkowicie na nowo przyczepę z osią centralną do modułów wymiennych.

więcej
Kolej dobrze poradziła sobie z ŚDM Transport szynowy
9 sierpnia 2016 r.

W ubiegłym tygodniu wraz z ostatnimi pielgrzymami Światowych Dni Młodzieży, którzy odjechali do domów z krakowskich dworców, zakończył pracę specjalny sztab – Kolejowy Zespół Zarządzania Kryzysowego. Kolej obsłużyła podczas tego wydarzenia 1,1 mln podróżnych. Wszystko przebiegło sprawnie i bez większych zakłóceń.

więcej
Dobre I półrocze w portach w Szczecinie i Świnoujściu Transport wodny
9 sierpnia 2016 r.

W czerwcu 2016 r. przeładunki w portach w Szczecinie i Świnoujściu wzrosły o 15,8 %, zaś w pierwszym półroczu o 2,1 %. W drugim półroczu przeładunki powinny nadal rosnąć.

więcej
Pierwszy taki silos L.A.G. w Polsce Transport drogowy
21 lipca 2016 r.

Po raz pierwszy w historii marki L.A.G. w Polsce został przekazany silos w wersji ADR do przewozu pyłu węglowego. Trafił do firmy Kop-Trans z Dębicy.

więcej
Grupa Raben na przekór Brexitowi Logistyka
20 lipca 2016 r.

Wielka Brytania to światowy gracz w handlu. Według danych WTO za 2013 rok Zjednoczone Królestwo było 8. globalnym eksporterem z udziałem 2,9 proc. i 6. importerem z udziałem 3,5 procent. Według Office for National Statistics (ONS) w 2013 roku łączną wartość brytyjskich obrotów handlowych ze światem obliczono na ok. 717 mld funtów.

więcej
Rusza II edycja Plebiscytu „Przyjazny Pracodawca TSL” Logistyka
20 lipca 2016 r.

Od dziś (20 VII) można zgłaszać firmy do udziału w Plebiscycie „Przyjazny Pracodawca TSL”. To już druga odsłona ogólnopolskiego plebiscytu, który skierowany jest do firm zajmujących się Transportem Spedycją lub Logistyką. Kapituła wyróżni trzy firmy, które w szczególny sposób dbają o warunki zatrudnienia oraz wykazują się troską o pracownika. Zgłoszenia przyjmowane będą do 15 października 2016.

więcej
PKP Energetyka bez certyfikatu bezpieczeństwa? Logistyka
19 lipca 2016 r.

Prezes UTK wszczął postępowanie w sprawie cofnięcia certyfikatu bezpieczeństwa spółce PKP Energetyka S.A. Czyżby to początek walki rządu o ponowne odzyskanie kontroli nad kolejową spółką energetyczną?

więcej
Ze Wschodu na Zachód w 10 dni Transport szynowy
19 lipca 2016 r.

Tuż przed wakacjami odbyły się w Warszawie, z udziałem przedstawicieli sektora logistycznego i firm spedycyjnych, specjalne warsztaty zorganizowane przez Far East Land Bridge Ltd. (FELB), prezentujące dynamicznie zmieniające się możliwości transportu szynowego. Jeszcze dziesięć lat temu przewóz koleją towarów z Chin do Europy trwał miesiąc - dzisiaj jest to możliwe w ponad dwukrotnie szybszym czasie.

więcej
Brakujące ogniwo ewolucji Transport drogowy
19 lipca 2016 r.

Początek wakacji przyniósł zgoła sensacyjną wiadomość - 41 km odcinek autostrady A1 Tuszyn-Stryków, który unieruchamiał też kilka innych, gotowych dróg, udało się dokończyć i otworzyć znacznie przed terminem, tzn... terminem "naprawczym".

więcej
Liczba pasażerów PKM dalej rośnie Transport szynowy
19 lipca 2016 r.

W czerwcu pociągi SKM obsługujące trzy trasy wchodzące w skład projektu Pomorskiej Kolei Metropolitalnej (Gdańsk-Kartuzy, Gdańsk Wrzeszcz-Gdynia Główna i Kościerzyna-Gdynia) przewiozły łącznie 218 tys. pasażerów – poinformował pomorski urząd marszałkowski.

więcej
Główne filary strategii FM Logistic Logistyka
19 lipca 2016 r.

Podczas niedawnej konferencji prasowej kierownictwo FM Logistic Polska przedstawiło główne założenia nowej globalnej strategii Grupy FM, która dotyczy oczywiście także Polski. Operator zakłada, dzięki rozwojowi usług transportowych, wygenerowanie do 2019 r. 13% wzrostu sprzedaży rocznie.

więcej
33 tys. nowych samolotów do roku 2035? Transport lotniczy
19 lipca 2016 r.

Airbus przygotował globalną prognozę rynkową, według której w ciągu następnych 20 lat (2016-2035) ruch lotniczy będzie rósł średnio w tempie 4,5% rocznie. Ma to przełożyć się na zapotrzebowanie na ponad 33 tys. nowych samolotów o pojemności powyżej 100 miejsc (w tym 645 towarowych o ładowności ponad 10 t) wartych 5.2 bln dol.

więcej
Regulacja rzeki, modernizacja obiektów piętrzących Transport wodny
19 lipca 2016 r.

Regulacja rzek i unowocześnianie znajdujących się na nich obiektów piętrzących sprzyja poprawie warunków żeglugowych na drogach wodnych oraz zmniejsza niebezpieczeństwo powstawania powodzi.

więcej
Ponad 6 mld w zaledwie 5 lat Transport drogowy
12 lipca 2016 r.

Działający od początku wakacji 2011 r. elektroniczny system poboru opłat drogowych viaTOLL, właśnie obchodzi 5-lecie i może poszczycić się bardzo dobrymi wynikami finansowymi. 5 VII w Warszawie odbyła się konferencja prasowa firmy Kapsch Telematic Services, która zaprezentowała swój infrastrukturalny projekt.

więcej
Carrefour Polska przedłuża umowę z operatorem logistycznym Logistyka
29 czerwca 2016 r.

Sieć handlowa Carrefour Polska przedłużyła umowę z operatorem ID Logistics dotyczącą zarządzania centrami dystrybucyjnymi w Będzinie oraz Piotrkowie Trybunalskim.

więcej
Pociąg China Railway Express dotarł do Polski Transport szynowy
28 czerwca 2016 r.

Na terminalu przeładunkowym Grupy PKP Cargo, 13 VI, prezydent Andrzej Duda, przewodniczący Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinping, a także minister Infrastruktury i Budownictwa Andrzej Adamczyk uczestniczyli w inauguracji chińskiego pociągu kontenerowego, który przyjechał do Europy po raz pierwszy pod zjednoczoną marką China Railway Express.

więcej
Międzyrządowe konsultacje z Niemcami Transport drogowy
28 czerwca 2016 r.

W Berlinie, w ramach 14. Międzyrządowych Konsultacji Polsko-Niemieckich odbyły się rozmowy ministra infrastruktury i budownictwa Andrzeja Adamczyka i Dorothee Bär, sekretarz stanu Ministerstwa Transportu i Cyfryzacji Niemiec.

więcej
KE pozytywnie oceniła 10 projektów kolejowych Transport szynowy
28 czerwca 2016 r.

Komisja Europejska pozytywnie oceniła wszystkie wnioski PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. złożone w II naborze CEF, w ramach perspektywy finansowej UE na lata 2014–2020. Unijne wsparcie na realizację 10 projektów wynosi 7 mld zł (ponad 1,6 mld euro).

więcej
Remontowa - budowanie marki globalnej Transport wodny
28 czerwca 2016 r.

Kiedyś działająca w cieniu Stoczni Gdańskiej, dziś Grupa Kapitałowa Remontowa Holding postrzegana jest w świecie polskiego i międzynarodowego biznesu jako "Polski Ambasador". Z roczną sprzedażą na poziomie 600-700 mln dol. rocznie stocznia należy do liderów branży w Europie.

więcej
ŚDM 2016 - drogi rekomendowane Transport drogowy
27 czerwca 2016 r.

Światowe Dni Młodzieży 2016 zbliżają się wielkimi krokami – odbędą się w ostatnim tygodniu lipca, od 25 do 31 VII.

więcej
Miliardowe inwestycje w transport śródlądowy Transport wodny
21 czerwca 2016 r.

W ubiegłym tygodniu Rada Ministrów przyjęła „Założenia do planów rozwoju śródlądowych dróg wodnych w Polsce na lata 2016-2020, z perspektywą do 2030 r.” To trzeci, po przekopie Mierzei Wiślanej i projekcie tzw. ustawy stoczniowej, duży program inwestycyjny przygotowany przez Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej oraz zaakceptowany przez rząd.

więcej
Dobre prognozy dla rynku KEP Logistyka
21 czerwca 2016 r.

Na krajowym rynku przesyłek kurierskich, ekspresowych i paczkowych (KEP) odnotowano w ubiegłym roku 10% wzrost o łącznej wartości 4,5 mld zł – wynika z najnowszego raportu firmy PwC. Według szacunków ekspertów wartość wspomnianego rynku w 2016 r. osiągnie 5,1 mld zł przy 14% wzroście.

więcej
Pierwszy Link wjechał do Berlina Transport szynowy
21 czerwca 2016 r.

Na berlińskim dworcu Friedrichstrasse, 16 VI, oficjalnie przekazano niemieckiemu przewoźnikowi Niederbarnimer Eisenbahn (NEB) pierwszy pociąg DMU Link wyprodukowany przez bydgoską Pesę.

więcej
Ekspansja zagraniczna polskich firm Transport drogowy
21 czerwca 2016 r.

Wśród panelistów znalazło się wielu przedstawicieli polskich przedsiębiorstw, liderów gospodarczych, które nie obawiają się zdobywać rynków innych krajów. Co więcej - osiągają w tym sukcesy.

więcej
Optymalizacja zarządzania flotą Logistyka
21 czerwca 2016 r.

Podczas targów CeMAT 2016 odbyła się premiera nowego rozwiązania firmy STILL stworzonego z myślą o usprawnieniu zarządzania flotą.

więcej
Od lipca ruszy połączenie Warszawa-Szymany Transport lotniczy
21 czerwca 2016 r.

Od 2 VII z lotniska Chopina w Warszawie PLL LOT uruchomi połączenia lotnicze na Mazury, na lotnisko w Szymanach. Ma to być linia sezonowa.

więcej
Hybrydowy prom "Berlin" Transport wodny
21 czerwca 2016 r.

Do floty armatora Scandlines dołączył prom hybrydowy "Berlin", który kursuje między Rostockiem a Gedser. Oferuje najkrótszy czas dotarcia z Polski do Danii.

więcej
Komitet Regionów na rzecz rewitalizacji Transport wodny
16 czerwca 2016 r.

Jakie będą miasta i porty za parę lat, kiedy rozwinie się inteligentna gospodarka morska, nastąpi rewitalizacja miast portowych w takich obszarach jak infrastruktura, turystyka, kultura, czy przemysł? Jaka będzie współpraca administracji morskich z administracją regionalną i rządową?

więcej
Największe przeładunki wojskowe w historii DB Port Szczecin Logistyka
16 czerwca 2016 r.

DB Port Szczecin przyjął i przeładował w maju pięć statków ze sprzętem wojskowym w ramach dwóch dużych operacji szkoleniowych NATO - "Anakonda 2016" i "Brilliant Jump".

więcej
Czas na radykalniejszą reakcję Transport drogowy
15 czerwca 2016 r.

Temat przepisów o płacy minimalnej w Niemczech i Francji powraca jak bumerang niemal każdego tygodnia. Piszemy i my o tym często, choćby w ostatnim tygodniu w związku z protestami przewoźników zorganizowanymi w 11 miastach europejskich.

więcej
Dobre wyniki lotniska Szczecin-Goleniów Transport wodny
15 czerwca 2016 r.

Port lotniczy Szczecin-Goleniów odnotował w maju 15% wzrost obsłużonych pasażerów w porównaniu z tym samym miesiącem roku 2015. Dobrze wypadł też I kwartał 2016 r., w którym odnotowano 35% podróżnych więcej niż w analogicznym okresie roku poprzedniego.

więcej
Po raz dwudziesty drugi Transport drogowy
15 czerwca 2016 r.

Na powierzchni 30 tys. m2 zaprezentowano produkty niemal 500 firm z 21 krajów świata, a targi odwiedziło 14 tys. zwiedzających.

więcej
Nowa Łódź Fabryczna dla wszystkich typów pociągów Transport szynowy
15 czerwca 2016 r.

Na Łódź Fabryczną wjadą wszystkie typy pociągów PKP Intercity kursujące obecnie między Łodzią a Warszawą. Przez nowy dworzec, który ma być oddany do użytku w grudniu tego roku, kursować będzie 109 pociągów na dobę. To dwie najważniejsze informacje jakie przedstawiono na ubiegłotygodniowej konferencji z udziałem przedstawicieli PKP PLK, przewoźników oraz władz regionu.

więcej
Kierunki rozwoju OTP Logistyka
8 czerwca 2016 r.

Operator transportowo-logistyczny Trans Polonia S.A. przygotowuje strategię rozwoju dla przejętej niedawno spółki OTP S.A. (dawniej Orlen Transport S.A.) – ma ona zwiększyć możliwości rozwoju Grupy poprzez większą aktywność na rynku paliw a także ewentualnymi przewozami LNG.

więcej
Powstanie centrum drobnicowe pod Łodzią Logistyka
8 czerwca 2016 r.

Międzynarodowy operator logistyczny, Grupa Geis, rozbudowuje swoją sieć w Polsce – w III kwartale 2016 r. firma planuje otwarcie centralnej sortowni oraz centralnego hub-u drobnicowego w okolicach Łodzi.

więcej
Nowy magazyn przeładunkowy Raben w Legnicy Logistyka
8 czerwca 2016 r.

Z początkiem III kwartału 2016 r. w Nowej Wsi Legnickiej zostanie oddany do użytku nowy magazyn firmy Raben Logistics Polska. Centrum logistyczne operatora składać się będzie z kompleksu hal o docelowej powierzchni 48 tys. m2.

więcej
Protesty przewoźników w całej Europie Transport drogowy
7 czerwca 2016 r.

Zgodnie z zapowiedzią, we wtorek 31 V, odbyły się w 11 europejskich stolicach protesty przewoźników, sprzeciwiających się zmianom w przepisach uderzających w transportowców, w tym m.in. o płacy minimalnej w Niemczech i Francji.

więcej
Przekop stanie się faktem Transport wodny
7 czerwca 2016 r.

Rada Ministrów przyjęła (24 V) przygotowany przez Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej program wieloletni pod nazwą „Budowa drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską”. Wykonawcą będzie Urząd Morski w Gdyni. Całkowity koszt inwestycji szacowany jest na 880 mln zł.

więcej
Pociągiem na Litwę Transport szynowy
7 czerwca 2016 r.

Od 17 VI Przewozy Regionalne uruchomią bezpośrednie pociągi z Białegostoku do Kowna. Nowe połączenie będzie realizowane we współpracy z Kolejami Litewskimi, a finansować je będzie Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego.

więcej
Najnowocześniejszy lotniczy terminal cargo w Polsce Transport lotniczy
7 czerwca 2016 r.

Podkatowickie lotnisko ma nowy terminal cargo, który kosztowała 36 mln zł i jest w stanie obsłużyć 50 tys. t ładunków rocznie.

więcej
Przewozy drobnicowe. Trzy pytania do... Logistyka
7 czerwca 2016 r.

Firmy coraz częściej stawiają na optymalizację i minimalizowanie zapasów magazynowych. To chyba idealna sytuacja dla przewozów drobnicowych?

więcej
Ostatni z odcinków drogi Wrocław-Poznań  Transport drogowy
1 czerwca 2016 r.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała umowę na wykonanie ostatniego z odcinków S5 realizowanych na terenie Wielkopolski. Połączy on Radomicko (bez węzła) i węzeł Leszno Płd.

więcej
Rekordowy Kongres w Katowicach TSL
31 maja 2016 r.

Rekordowe 8 tys. osób wzięło udział w VIII Europejski Kongresie Gospodarczym w Katowicach. Wśród nich znaczna grupa związana z branżą TSL - jedna z wiodących na imprezie.

więcej
Kiedy kierowcy pojadą pełną obwodnicą warszawską? Transport drogowy
31 maja 2016 r.

Z obwodnicą Warszawy nic nie jest proste. Począwszy od jej przebiegu, przez zmiany planów i tras, aż po faktyczną funkcjonalność. Jest to też właściwie od zawsze sprawa polityczna, wszak to... stolica.

więcej
Łącznica przyspieszy połączenia z Warszawy do Kielc Transport szynowy
31 maja 2016 r.

W ramach koncepcji budowy krótszego połączenia z Warszawy do Kielc PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. ogłosiły przetarg na przebudowę stacji Włoszczowa Północ.

więcej
Na ekologicznej fali Transport wodny
31 maja 2016 r.

Finnlines podał wyniki finansowe osiągnięte w I kwartale 2016 r. Przy sprzedaży usług za ponad 105 mln euro, wynik EBIDTA był o ponad 40 wyższy niż w analogicznym okresie roku 2015 i przekroczył 25,3 mln euro. Wynik finansowy netto osiągnął wielkość 8,3 mln euro.

więcej
Turecki Ekol na Nowym Jedwabnym Szlaku TSL
25 maja 2016 r.

Tureckie firmy z branży TSL są raczej mało znane w Polsce. Tym ciekawsze są energiczne poczynania na naszym rynku jednej z nich – Ekol Logistics.

więcej
Nie najlepsze wyniki finansowe Transport szynowy
25 maja 2016 r.

Grupa PKP Cargo podsumowała I kwartał 2016 r. W tym okresie spółka przy wyższych przychodach (1,03 mld zł, wzrost o 15% rdr) i nakładach inwestycyjnych (185 mln zł, wzrost o 73% rdr) zanotowała ujemny wynik netto (-66 mln zł).

więcej
Dobry początek sezonu lotniska w Świdniku Transport lotniczy
25 maja 2016 r.

Kilka nowych połączeń lotniczych zyskają w 2016 r. pasażerowie odlatujący z Portu Lotniczego Lublin. 22 II z lotniska w Świdniku odleciał pierwszy samolot otwierający stałe połączenie z holenderskim miastem Eindhoven, a 20 VI wystartuje pierwszy samolot do Burgas w Bułgarii.

więcej
30-lecie dls Land und See Transport szynowy
25 maja 2016 r.

Operator logistyczny dls Land und See Spedition GmbH, z centralą w Siek koło Hamburga, obchodzi w tym roku 30-lecie działalności na rynku. Firma, poza Niemcami, działa z powodzeniem także w Polsce i kilku innych krajach Europy Wschodniej.

więcej
Polska regionalnym hubem gazowym w Europie? Logistyka
24 maja 2016 r.

W ubiegłym tygodniu na konferencji prasowej prezes spółki Gaz-System S.A., Tomasz Stępień, przedstawił strategię tego operatora gazociągów przesyłowych do roku 2025. W ciągu najbliższych dziesięciu lat firma planuje skoncentrować swoje działania na inwestycjach, które pozwolą zwiększyć przepustowość polskiej sieci przesyłowej gazu ziemnego oraz stworzyć techniczne możliwości do transportu tego surowca z różnych źródeł i kierunków.

więcej
Kłopotliwy Płaton Transport drogowy
24 maja 2016 r.

Gdy 15 XI zeszłego roku wprowadzono system opłat Płaton (pobierający opłaty za przejazd po drogach federalnych od kierowców samochodów ciężarowych o masie powyżej 12 ton) na rosyjskich drogach zapanował istny chaos.

więcej
„Duża stocznia” dla Szczecina Transport wodny
24 maja 2016 r.

Utrudniony dojazd drogowy i kolejowy do portów w Szczecinie i Świnoujściu negatywnie wpływa na ich konkurencyjność. Istnieje pilna konieczność dokończenia modernizacji drogi S-3 oraz linii kolejowej nr 273 tzw. Nadodrzanki, gdyż właśnie te inwestycje ułatwią dostęp do portów od strony lądu.

więcej
Szybszy transport z Chin Logistyka
23 maja 2016 r.

Nowego Jedwabnego Szlaku), by transportować towary swoich klientów pomiędzy Europą a Chinami. Jedną z firm korzystających z tego rozwiązania jest obecna także w Polsce spółka Wilo - działający w skali globalnej niemiecki producent pomp i systemów pompowych.

więcej
Lato z Parowozami Transport szynowy
20 maja 2016 r.

W środę 1 czerwca, w Dniu Dziecka rusza „Lato z Parowozami”, cykl organizowanych przez PKP CARGO imprez promujących, zwłaszcza wśród najmłodszych, historię i tradycje kolejnictwa.

więcej
Rosną przeładunki i ruch promowy Transport wodny
17 maja 2016 r.

Od 2012 r. rosną obroty w polskich portach morskich. W ubiegłym roku przeładunki były o 1,4% wyższe niż w 2014 r., osiągając poziom 69,7 mln t. W 2015 r. morską flotą transportową polscy przewoźnicy przetransportowali również więcej ładunków niż rok wcześniej.

więcej
Samoobsługa się nie sprawdziła Transport drogowy
17 maja 2016 r.

Mimo, iż zgodnie z definicją wszystko co samoobsługowe ma w zamierzeniu poprawiać szybkość pracy, po raz kolejny okazuje się, że teoria mija się z praktyką o kilometry. I to czasem o kilometry korków przy wzmożonym ruchu w sezonie wakacyjnym.

więcej
Nowe centrum logistyczne na Podkarpaciu Logistyka
17 maja 2016 r.

W centrum logistycznym Waimea Logistic Park Korczowa, otwarto (12 V) pierwszą halę o powierzchni 7,2 tys. m2.

więcej
1,2 mld zł na kolej na Podkarpaciu Transport szynowy
17 maja 2016 r.

Blisko 1,2 mld zł przeznaczą PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. na inwestycje w województwie podkarpackim w latach 2016-2023.

więcej
Dachser - rozwiązania logistyczne dla eksporterów Logistyka
17 maja 2016 r.

Współpraca z wyspecjalizowanym operatorem logistycznym może znacząco usprawnić działalność polskich eksporterów i pomóc im obniżyć koszty prowadzenia biznesu. Podstawą jest jednak wybór właściwego partnera, który będzie w stanie sprostać wymaganiom klientów na poziomie międzynarodowym.

więcej
Współpraca w celu rewitalizacji Wisły Transport wodny
17 maja 2016 r.

Marszałek woj. kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki i marszałek woj. pomorskiego Mieczysław Struk złożyli podpisy na deklaracji o współpracy na rzecz rewitalizacji i przywrócenia znaczenia gospodarczego dolnej Wisły.

więcej
Europejski lider wciąż nie zwalnia tempa Transport drogowy
17 maja 2016 r.

Wywiad z Marcelem Fringsem - Chief Representative firmy TimoCom.

więcej
Ryanair wraca na lotnisko Chopina Transport lotniczy
10 maja 2016 r.

Ryanair ogłosił rozkład lotów na sezon zimowy 2016/2017, informując m.in. że wraca na lotnisko Chopina w Warszawie. Przewoźnik przeniesie tam z Modlina na razie tylko loty krajowe do Gdańska i Wrocławia, ale chyba nikt nie ma złudzeń, że to zapewne dopiero preludium irlandzkiej ekspansji.

więcej
Lepsza ochrona silników Transport drogowy
10 maja 2016 r.

Shell wprowadził na rynek nową, ulepszoną linię olejów silnikowych Shell Rimula do samochodów ciężarowych, ze szczególnym przeznaczeniem do wysoko obciążonych silników Diesla.

więcej
Inwestycje portu gdyńskiego Transport wodny
10 maja 2016 r.

W roku 2016 Zarząd Morskiego Portu Gdynia planuje wydać na inwestycje ponad 236 mln zł - głównie na infrastrukturę.

więcej
Szybkim pociągiem z Lublina do Warszawy Transport szynowy
10 maja 2016 r.

Od dawna oczekiwana modernizacja magistrali kolejowej E7 z Warszawy do Lublina, a później także dalej, aż do przejścia granicznego w Dorohusku, wchodzi wreszcie w decydującą fazę.

więcej
Masowców kurs na stocznie złomowe Transport wodny
10 maja 2016 r.

Właściciele statków do przewozu ładunków masowych suchych kierują najstarsze jednostki do stoczni złomowych oraz opóźniają odbiór zamówionych jednostek. To skutek długookresowego spadku frachtów i braku perspektyw na poprawę sytuacji rynkowej.

więcej
Olej silnikowy nie jest wieczny Transport drogowy
9 maja 2016 r.

W jakich warunkach pracuje olej silnikowy? Jakie zadania musi spełnić? Jakie właściwości musi posiadać i jak długo jest w stanie dobrze spełniać swoje funkcje?

więcej
Bez szans na długotrwały pokój Transport drogowy
4 maja 2016 r.

Zaledwie kilka tygodni temu udało się wypracować kompromis w zatargu z Rosją, która na początku lutego nie przedłużyła specjalnych pozwoleń dla polskich kierowców na poruszanie się po drogach Federacji, a znów wzrasta ciśnienie we wzajemnych relacjach.

więcej
Ustawa o transporcie zbiorowym rok później? Transport drogowy
4 maja 2016 r.

Podpisana w grudniu 2010 r. ustawa o transporcie zbiorowym miała wejść w życie od 1 I 2017 r. Siedem lat otrzymali przewoźnicy na dostosowanie się do zmian, lecz jak się okazuje mogą "otrzymać" jeszcze rok więcej.

więcej
Specjalizacja – kontraktowy klucz do sukcesu Logistyka
4 maja 2016 r.

Europejski rynek usług magazynowych rozpoczął kolejny rok pełen obiecujących perspektyw i nowych trendów. Polska, jako kraj wciąż rozwijający swoje zaplecze komercyjnych powierzchni przemysłowych, w tym zakresie również nie próżnuje.

więcej
Ryzyka w transporcie – katalog dobrych praktyk FM Logistic Logistyka
4 maja 2016 r.

Problem kradzieży i wyłudzeń w transporcie jest zjawiskiem, które istnieje od lat i wciąż jest aktualne.  Z naszej perspektywy, tylko świadome i odpowiedzialne podejście wszystkich podmiotów uczestniczących w łańcuchu dostaw transportowych może wpływać na jego zminimalizowanie.

więcej
W porcie w Szczecinie powstanie centrum logistyczne Logistyka
4 maja 2016 r.

Waimea Holding S.A. podpisała, 22 IV, umowę z Zarządem Morskich Portów Szczecin i Świnoujście S.A. na dzierżawę terenu oraz wybudowanie nowoczesnego centrum logistycznego w obszarze portu w Szczecinie.

więcej
Czy Elbląg może być portem morsko-śródlądowym? Transport wodny
4 maja 2016 r.

Mierzeja Wiślana zostanie przekopana bez względu na koszty. A Międzynarodowa Droga Wodna E70 łącząca Rotterdam – Berlin – Kostrzyn – Bydgoszcz – Zalew Wiślany – Kaliningrad z Europą, i przez północną Polskę z rejonem Kaliningradu powiązana dalej z systemem drogi wodnej Niemna, poczeka na lepsze czasy. Choć jest jednym z europejskich szlaków komunikacyjnych wschód-zachód. Czy to na pewno dobry wybór?

więcej
Przełom w sprawie przepisów IV pakietu kolejowego Transport szynowy
26 kwietnia 2016 r.

Po siedmiu miesiącach negocjacji pomiędzy Parlamentem Europejskim, Radą Unii Europejskiej i Komisją Europejską (tzw. trylog) wypracowano w końcu ostateczny kompromis dotyczący kształtu przepisów w politycznej części IV pakietu kolejowego. Nieformalne porozumienie osiągnięte przez negocjatorów musi teraz zostać zatwierdzone przez Radę UE i Parlament Europejski.

więcej
Centralny Port Lotniczy w Obicach? Transport lotniczy
26 kwietnia 2016 r.

Kielce chcą mieć własne lotnisko. Jako miejsce nowego portu, który miałby spełniać rolę lotniska centralnego, wskazują oddalone o 20 km od miasta Obice.

więcej
Port Gdańsk idzie po kolejny rekord? Transport wodny
26 kwietnia 2016 r.

W I kwartale 2016 r. w gdańskim porcie odnotowano dynamikę obrotów towarowych jeszcze wyższą niż przed rokiem - przeładowano ich łącznie blisko 8,8 mln t. To o ponad 0,5 mln t więcej niż w 2015 r.

więcej
Flirty i Darty przyciągają podróżnych Transport szynowy
26 kwietnia 2016 r.

PKP Intercity w I kwartale 2016 r. przewiozło o 30% więcej pasażerów niż w analogicznym okresie 2015 r. - poinformował nowy prezes spółki Marek Chraniuk. W sumie podróż pociągami spółki odbyło 8,2 mln pasażerów.

więcej
Pyrzowice coraz atrakcyjniejsze logistycznie Logistyka
26 kwietnia 2016 r.

Na ukończeniu są prace związane z powiększeniem Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej o 25-hektarową działkę przy lotnisku w Pyrzowicach. To właśnie sąsiedztwo lotniska ma być magnesem dla firm logistycznych.

więcej
Nowości polskiego producenta Transport drogowy
26 kwietnia 2016 r.

W dniach 11-17 IV w Monachium odbyły się największe na świecie Targi Budowlane i  Górnicze - bauma 2016. To jedyne targi na świecie, które skupiają całą branżę maszyn budowlanych. Od lat organizowane są w bawarskiej stolicy.

więcej
Wielka przyszłość przed małymi firmami Logistyka
26 kwietnia 2016 r.

W ciągu ostatnich paru lat polski rynek kuriersko–ekspresowo–paczkowy (KEP) rozwinął się szybciej niż przewidywano. Na koniec 2014 r. branża ta osiągnęła wartość ok. 4,4 mld zł, a 2016 r. może wynieść nawet powyżej 5,2 mld zł. Warunkami rozwoju jest m.in. stabilność przepisów, postęp techniczny i unikanie rewolucji podatkowych.

więcej
Czarne chmury nad LOT-em Transport lotniczy
19 kwietnia 2016 r.

Opublikowany w ubiegłym tygodniu krytyczny raport Najwyższej Izby Kontroli o „Restrukturyzacji i prywatyzacji Polskich Linii Lotniczych LOT S.A.” nie pozostawia żadnych złudzeń – pomoc publiczna uratowała spółkę przed upadłością. Urzędnicy nie uwzględnili jednak w dokumencie kilkunastu ostatnich, dobrych dla przewoźnika, miesięcy.

więcej
Odra w pełni żeglowna za 4 lata? Transport wodny
19 kwietnia 2016 r.

Podczas ubiegłotygodniowej konferencji prasowej we Wrocławiu minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk zapowiedział dostosowanie śródlądowych dróg wodnych do parametrów co najmniej IV klasy żeglowności, a inwestycje związane z Odrzańską Drogą Wodną (E-30) nazwał priorytetem do realnego zrealizowania w ciągu najbliższych 4 lat.

więcej
W ciągu dekady – 15 parków logistycznych Logistyka
19 kwietnia 2016 r.

Podsumowaniu 10 lat działalności w Europie Centralnej oraz planom na przyszłość poświęcona była 31 III konferencja prasowa, w której główne role odegrali: przybyły z Anglii David Sleath – dyr. generalny Segro oraz Magdalena Szulc – dyr. tej firmy na Europę Centralną.

więcej
Powstanie elektroniczny rejestr przewoźników Transport drogowy
19 kwietnia 2016 r.

12 IV rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o transporcie drogowym, na mocy której utworzony zostanie Krajowy Rejestr Elektroniczny Przedsiębiorców Transportu Drogowego. Dzięki temu możliwe będzie połączenie z rejestrami innych państw członkowskich Unii Europejskiej, a co za tym idzie łatwiej i szybciej będzie o wymianę danych.

więcej
Ekologiczna komunikacja Transport drogowy
19 kwietnia 2016 r.

Przez wiele dekad władze miast i miasteczek przy zakupie autobusów kierowały się głównie dwoma wyznacznikami: by był pojemny i w miarę ekonomiczny. Wygląd autobusów, dodatkowe udogodnienia, komfort pasażerów czy np. kwestie ochrony środowiska odgrywały w tym wszystkim małą rolę, żeby nie powiedzieć żadną. Ale to już właściwie prehistoria.

więcej
Z Katowic do Krakowa także przez Oświęcim? Transport szynowy
19 kwietnia 2016 r.

Jest szansa, że w 2020 r. Katowice będą miały alternatywne pasażrskie połaczenie kolejowe do Krakowa przez Oświęcim. Ale zanim to się stanie, najpierw muszą zostać wyremontowane zniszczone tory.

więcej
I edycja Ogólnopolskiej Konferencji „Uniwersytecka Liga Logistyków” Logistyka
14 kwietnia 2016 r.

W dniach 7-9 kwietnia 2016 roku na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach odbyła się I edycja Ogólnopolskiej Konferencji Logistycznej „Uniwersytecka Liga Logistyków”, której tematem przewodnim były Aplikacje mobilne w logistyce. Organizatorem wydarzenia byli studenci z Naukowego Koła Logistyki DIALOG działającego przy Katedrze Logistyki Ekonomicznej na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, na czele z koordynatorkami: Kingą Konstanty i Katarzyną Cyra. Partnerem strategicznym konferencji została firma ESA Logistika.

więcej
Co czwarty pracownik branży TSL nie ufa zarządowi firmy, w której pracuje Logistyka
13 kwietnia 2016 r.

Jeśli ktoś nie dba zbytnio o prawdę w sprawach drobnych, nie można mu ufać tym bardziej w sprawach istotnych – mawiał Albert Einstein. W przypadku zaufania pracowników do pracodawców sektora TSL, ciekawe dane przynosi niedawne badanie przeprowadzone przez portal Pracujwlogistyce.pl.

więcej
Platooning - czas na nowe definicje? Transport drogowy
12 kwietnia 2016 r.

Jeszcze nie tak dawno wszyscy fascynowaliśmy się wstępnymi testami autonomicznych ciężarówek, następnie pierwszymi próbami ich przejazdów po drogach publicznych (o jednym i drugim uprzejmie donosiliśmy na naszych łamach), a właśnie przyszedł czas na kolejny krok... Na naszych oczach tworzy się historia.

więcej
NIK skontrolował budowle piętrzące Transport wodny
12 kwietnia 2016 r.

Rozwój żeglugi śródlądowej zależy m.in. od stanu technicznego budowli piętrzących wodę, takich jak zapory, jazy i śluzy. NIK skontrolował jak wygląda nadzór nad tymi obiektami. Okazało się, że nie jest prowadzony prawidłowo. Tak było w latach 2013-2014 – wynika to z raportu Izby.

więcej
Rozbudowa Poznań Airport Logistics Centre Transport lotniczy
12 kwietnia 2016 r.

Goodman podpisał dwie umowy najmu na łączną powierzchnię 12 tys. m2 w Poznań Airport Logistics Centre, co oznacza, że cały pierwszy magazyn został wynajęty. Deweloper rozpoczął od razu budowę kolejnego magazynu o powierzchni 17 tys. m2.

więcej
Transport przyszłości według Daimlera Transport drogowy
12 kwietnia 2016 r.

Koncern Daimler zaprosił 21 III do Düsseldorfu ponad 300 dziennikarzy z 36 krajów by przedstawić kolejny etap rozwoju koncepcji ciężarówki przyszłości zwanej autonomiczną, czyli pojazdu jadącego bez kierowcy, za którego poruszanie się w ruchu ma odpowiadać Highway Pilot. Ciężarówka Mercedes-Benz Actros, która ma wejść do seryjnej produkcji w 2025 r., została zaprezentowana latem 2014 r. Obecnie pokazano jazdę trzech ciężarówek poruszających się w konwoju po autostradzie A52 na obrzeżach Düsseldorfu.

więcej
Unia Europejska otwiera się na handel z Dalekim Wschodem Logistyka
12 kwietnia 2016 r.

Unia Europejska coraz bardziej otwiera się na handel z Dalekim Wschodem, zabiegając o nowe rynki, jak np. Wietnam, Japonię czy Malezję. Jaką wymianę handlową ma z tymi krajami Polska i na jakie towary stawiamy?

więcej
Port Gdynia rusza z przebudową obrotnicy Transport wodny
11 kwietnia 2016 r.

Przetarg na przebudowę Obrotnicy nr 2 w ramach projektu: „Pogłębienie toru podejściowego i akwenów wewnętrznych Portu Gdynia- Etap I” ogłosił Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A.

więcej
Projekt KE daleki od kompromisu Transport drogowy
6 kwietnia 2016 r.

Komisja Europejska przedstawiła projekt nowelizacji dyrektywy 96/71/WE z dnia 16 XII 1996 r. dotyczącej delegowania pracowników w ramach świadczenia usług. Niestety proponowane zmiany nie napawają optymizmem.

więcej
Koszty utrzymania dróg mogłyby być niższe Transport drogowy
5 kwietnia 2016 r.

Raport Najwyższej Izby Kontroli nie pozostawia złudzeń - polskie drogi są drogie... z powodu licznych zaniedbań. Nasze polskie, niemalże przysłowiowe, niedbalstwo przyczynia się do znacznego wzrostu kosztów budowy i utrzymania dróg. A mogłoby być lepiej.

więcej
Rosną magazyny na Pomorzu Logistyka
5 kwietnia 2016 r.

Zakończyła się budowa Centrum Logistycznego Gdańsk-Kowale 4. Magazyn, który wystartował jako projekt spekulacyjny, jest już w 72% wynajęty.

więcej
Kontenerowce w 2015 i 2016 Transport wodny
5 kwietnia 2016 r.

W lutym 2016 r. całkowita pojemność floty armatorów liniowych przekroczyła 20 mln TEU. Zamawiają oni i wprowadzają do serwisów coraz większe jednostki, przez co rośnie nadpodaż slotów. W efekcie drastycznie rosła również liczba i pojemność jednostek nie znajdujących zatrudnienia i wyłączanych z regularnych połączeń.

więcej
Rosną trójmiejskie terminale intermodalne Logistyka
5 kwietnia 2016 r.

Na rozwój transportu intermodalnego składa się harmonijne powiązanie ze sobą różnych gałęzi transportu – od morskiego, poprzez kolejowo-drogowy aż po lotniczy. Takiej koordynacji w Polsce, niestety, nadal brakuje.

więcej
W Poczcie Polskiej włoski system czy strajk? Logistyka
30 marca 2016 r.

Rząd wybierze wkrótce nowy zarząd Poczty Polskiej, ale już zadecydował, że firma nie będzie prywatyzowana i nie wejdzie na giełdę. Zmiany dotkną prawdopodobnie także Urzędu Kontroli Elektronicznej, w wyniku czego regulator może stracić nadzór nad rynkiem.

więcej
Program rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej Transport drogowy
30 marca 2016 r.

Jak podało Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa, zakończyły się procedury naboru wniosków o dofinansowanie i rozpoczęła realizacja I edycji Programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016-2019.

więcej
Dwie konferencje logistyczne w Dąbrowie Górniczej Logistyka
30 marca 2016 r.

W kwietniu w Wyższej Szkole Biznesu w Dąbrowie Górniczej odbędą się dwie konferencje logistyczne, jedna – naukowa, druga – studencka.

więcej
Niższy zysk, lepsze przychody i dwie korekty w strategii Transport szynowy
30 marca 2016 r.

Grupa PKP Cargo ogłosiła wyniki finansowe za 2015 r. - zysk netto wyniósł 31 mln zł i był o 60% niższy w roku poprzednim kiedy osiągnął 78 mln zł. Poprawiły się za to przychody spółki, które zatrzymały się na poziomie 4 554 mln zł (+7% rdr). Podczas prezentacji wyników prezes Grupy Maciej Libiszewski poinformował także o korektach, które już zostały i jeszcze będą wprowadzane w strategii rozwoju spółki do roku 2020.

więcej
Boom lotniska w Świdniku Transport lotniczy
30 marca 2016 r.

22 lutego z lubelskiego lotniska w Świdniku wystartował pierwszy samolot otwierający stałe połączenie z holenderskim Eindhoven. Począwszy od tego dnia, samoloty latają na tej trasie dwa razy w tygodniu – w poniedziałki i piątki.

więcej
Polisa to nie jest zbędny koszt Logistyka
30 marca 2016 r.

Trzy pytania do Beaty Galewskiej, brokera ubezpieczeniowego (Partner w Biurze Brokerskim Omega).

więcej
Klaster Górnej Wisły Transport wodny
30 marca 2016 r.

Rozwój żeglugi śródlądowej na Górnej Wiśle i połączenie jej z Odrą – to główne cele do realizacji powołanego w Oświęcimiu Klastra Górnej Wisły. Jego koordynatorem jest Jakub Stonawski, kierownik Stopnia Wodnego Dwory na Wiśle.

więcej
By transport był opłacalny... Transport drogowy
30 marca 2016 r.

Prowadzenie działalności transportowej to dziś dla wielu nie lada wyzwanie. Osiąganie zysku jest coraz trudniejsze, a barier do pokonania coraz więcej. Przedsiębiorcy muszą naprawdę bardzo sprawnie zarządzać swoimi firmami, aby nie tylko utrzymać się na rynku, ale także swobodnie prosperować nie martwiąc się o przyszłość.

więcej
Trzy filary ustawy stoczniowej Transport wodny
22 marca 2016 r.

W ubiegłym tygodniu resort ministra Marka Gróbarczyka zaprezentował projekt ustawy, której celem jest rewitalizacja przemysłu stoczniowego w Polsce. Opiera się on na trzech filarach dotyczących podatków VAT i CIT oraz rozszerzeniu formuły tworzenia specjalnych stref ekonomicznych (SSE). Zdaniem ministra ustawa ma szansę wejść w życie od 1 stycznia 2017 r.

więcej
Śląsk chce budować nowe linie tramwajowe Transport szynowy
22 marca 2016 r.

Projekt budowy trzech nowych połączeń tramwajowych w aglomeracji śląskiej na katowickiej konferencji „Tramwaj - sprawny, efektywny środek komunikacji miejskiej”, przedstawił Tadeusz Freisler, prezes Tramwajów Śląskich.

więcej
Białystok-Krywlany – szansa na sukces? Transport wodny
22 marca 2016 r.

W Polsce mamy już 15 lotnisk cywilnych, z których najmłodszym będzie to budujące się w Krywlanach koło Białegostoku. Liczba pasażerów obsługiwanych przez poszczególne porty lotnicze waha się od ponad 10 mln – jak w Warszawie, do blisko zera – jak w Radomiu. Jakie plany ma lotniskowy beniaminek?

więcej
Polska najbardziej pożądaną lokalizacją logistyczną Logistyka
22 marca 2016 r.

Firma analityczno–doradcza Eye For Transport Polska (EFT) opracowała mapę najbardziej pożądanych lokalizacji logistycznych w Europie Środkowo-Wschodniej (CEE). Polska Centralna, łącznie z Łodzią okazała się najbardziej atrakcyjnym obszarem pod tym kątem, w tej części Europy.

więcej
325 ton rusza z miejsca Transport drogowy
22 marca 2016 r.

Nawet 325 ton może mieć zestaw drogowy, którym uda się ruszyć z miejsca nowej skrzyni biegów I-Shift z biegami pełzającymi. Wprowadzana na rynek przez Volvo Trucks skrzynia, pozwoli na znaczne zwiększenie możliwości operacyjnych.

więcej
NCBiR wesprze budowę nowoczesnego pociągu Transport szynowy
22 marca 2016 r.

Nowosądecki Newag S.A. otrzyma dofinansowanie Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR), w wysokości 15 415 421,34 zł, na realizację projektu hybrydowego zespołu trakcyjnego.

więcej
Multimodal Europe 2016 już niedługo! Logistyka
22 marca 2016 r.

Multimodal Europe 2016 to międzynarodowa konferencja poświęcona wyzwaniom stojącym przed transportem multimodalnym. Tematyka zainteresuje menedżerów łańcucha dostaw w firmach produkcyjnych, dystrybucyjnych, handlowych, operatorów logistycznych zainteresowanych transportem kolejowym, morskim, lotniczym oraz menedżerów firm transportu drogowego zainteresowanych rozwojem świadczonych usług. 

więcej
Dolina Lotnicza lokomotywą rodzimej gospodarki? Transport lotniczy
15 marca 2016 r.

W ubiegłym tygodniu działająca przy prezydencie Narodowa Rada Rozwoju NRR) obradowała na temat ogłoszonego w lutym planu Morawieckiego.

więcej
Ambitne plany ministra a finansowa rzeczywistość Transport drogowy
15 marca 2016 r.

Powróciła sprawa budowy Via Carpatia – korytarza transportowego przebiegającego przez Litwę, Polskę, Słowację, Węgry, Rumunię, Bułgarię aż do Grecji. Będzie ona wiodła od Kłajpedy poprzez Kowno na Litwie, Białystok, Lublin i Rzeszów w Polsce, Koszyce na Słowacji, Debreczyn na Węgrzech, Bukareszt i Konstancę w Rumunii, Sofię i Płowdiw w Bułgarii aż po Saloniki w Grecji. Trasa w Polsce liczyć ma łącznie 683 km, na Słowacji – 127, na Węgrzech – 340, a w Rumunii (najdłuższy jej odcinek) – 1566 km.

więcej
Finał olimpiady WSL Logistyka
15 marca 2016 r.

W ubiegłym tygodniu w Wyższej Szkole Logistyki w Poznaniu odbył się finał ogólnopolskiego turnieju dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych, których pasją jest logistyka.

więcej
Transport morski w 2015 r. Transport wodny
15 marca 2016 r.

Transport morski w 2015 r. znalazł się w sztormach gospodarki globalnej. Podczas gdy właściciele zbiornikowców uzyskali benefity z malejących cen ropy naftowej i wzrostu popytu na jej transport, armatorzy masowców do przewozu ładunków suchych ujrzeli już dno.

więcej
Pora na inwestycje Transport drogowy
15 marca 2016 r.

Jak pokazało ostatnie kilkanaście miesięcy, polskim transportowcom nie było łatwo, oj nie było. Problemy pojawiały się jedne za drugimi, od rosyjskiego embarga na produkty żywnościowe, przez wprowadzanie płacy minimalnej w kolejnych krajach, aż do zawirowań w ustaleniach z naszym wschodnim sąsiadem co do ilości zezwoleń na tranzyt na terytorium Federacji Rosyjskiej.

więcej
W nieco ponad godzinę z Łodzi do Warszawy Transport szynowy
15 marca 2016 r.

W minioną niedzielę ruszył pierwszy rozkładowy kurs z Łodzi do Warszawy realizowany przez Łódzką Kolej Aglomeracyjną. To obecnie najszybsze połączenie łączące te dwa miasta – podróż trwa zaledwie 62 minuty. 5 III, na dworcu Warszawa Wschodnia, odbyła się jego oficjalna inauguracja.

więcej
Przesyłki w temperaturze kontrolowanej Logistyka
15 marca 2016 r.

Wśród dóbr przemieszczanych każdego dnia w łańcuchach logistycznych, znaczną część stanowią żywność oraz leki, które ze względu na swoje właściwości wymagają specjalnych warunków, zarówno magazynowania jak i transportu.

więcej
Rusza Transport Week 2016 Logistyka
8 marca 2016 r.

Ponad 300 zarejestrowanych uczestników z 21 krajów wysłucha 59 prelegentów podczas 53 prelekcji i weźmie udział w 7 panelach dyskusyjnych podczas międzynarodowej konferencji Transport Week 2016, która właśnie rusza w Sopocie.

więcej
Rewizja Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023? Transport drogowy
8 marca 2016 r.

W ostatni piątek lutego zebrał się po raz pierwszy zespół Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa, powołany do oceny technologii i uwarunkowań prawnych związanych ze wszystkimi procedurami w ramach Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023.

więcej
Nowe opłaty drogowe w Belgii od 1 kwietnia Transport drogowy
8 marca 2016 r.

Wszelkie formalności związane z rejestracją przewoźników w Belgii, DKV jako jedyny operator kart przejmuje na siebie.

więcej
Problemy polskiego intermodalu Logistyka
8 marca 2016 r.

Transport intermodalny w Polsce ma niewątpliwie duży potencjał do rozwoju ze względu na nasze położenie na skrzyżowaniu szlaków tranzytowych, ale jego udział w rynku jest nadal niski – a w ostatnich latach przyrost intermodalu nawet mocno wyhamował. Od dawna znane są problemy, z którymi się boryka i które stoją mu na przeszkodzie do osiągnięcia pożądanego wzrostu, ale wciąż tempo niwelowania tych barier nie jest zadawalające. Ot, taki polski paradoks.

więcej
84,5 mln zł za spółkę spedycyjną Logistyka
8 marca 2016 r.

Spółka TP, należąca do grupy kapitałowej Trans Polonia została właścicielem 100% akcji firmy spedycyjnej Orlen Transport z grupy PKN Orlen. Wartość sprzedaży aktywów wyniosła 84,5 mln zł.

więcej
Pilna potrzeba poprawy transportu kolejowego Transport szynowy
7 marca 2016 r.

Komisja Europejska przedstawiła sprawozdanie służb komisji z poszczególnych sektorów gospodarki polskiej.

więcej
IV edycja targów TransPoland Logistyka
2 marca 2016 r.

Międzynarodowe Targi Transportu i Logistyki TransPoland to największe w tej części Europy spotkanie profesjonalistów na co dzień związanych z transportem, logistyką i magazynowaniem.

więcej
Powstanie Kanał przez Mierzeję Wiślaną Transport wodny
1 marca 2016 r.

Jest decyzja polityczna i techniczna o powstaniu Kanału przez Mierzeję Wiślaną – poinformowali 22 II, na wyjazdowym posiedzeniu Sejmowej Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, przewodnicząca Komisji posłanka Dorota Arciszewska-Mielewczyk i Marek Gróbarczyk, minister GMiŻŚ. We wschodniej części Zatoki Gdańskiej powstanie nowa jakość w systemie połączeń morskich.

więcej
Co dalej z przewozami do Rosji? Transport drogowy
1 marca 2016 r.

W trakcie posiedzenia w Sejmie posłowie pytali Jerzego Szmita, wiceministra infrastruktury i budownictwa, o temat polskich przewoźników i ostatnie zawirowania w umowach z Rosją o tranzycie na jej terytorium.

więcej
Stałe połączenie kolejowe Gorzów-Berlin Transport szynowy
1 marca 2016 r.

Bezpośrednie połączenie kolejowe Gorzów Wlkp.-Berlin-Gorzów Wlkp. zostanie uruchomione 12 III tego roku. Obsługą linii zajmie się niemiecka spółka Arriva, będąca podwykonawcą Przewozów Regionalnych.

więcej
Dobre prognozy dla polskich lotnisk na 2016 r. Transport lotniczy
1 marca 2016 r.

W 2015 r. z polskich lotnisk skorzystało ok. 30,5 mln pasażerów, a w tym roku ma być ich o 10% więcej czyli 33 mln – tak prognozują eksperci firmy doradczej PwC. Za zwiększenie przewozów mają odpowiadać przewoźnicy niskokosztowi i niektóre porty regionalne.

więcej
Polskie rekordy magazynowe Logistyka
1 marca 2016 r.

Według rzeczoznawców międzynarodowej firmy doradczej JLL, miniony rok charakteryzował się na polskim rynku nieruchomości komercyjnych wyjątkowo dużą aktywnością inwestorów. Był to kolejny rekordowy sezon – wartość ubiegłorocznych transakcji osięgnęła 4,1 mld euro, co stanowi drugi najlepszy wynik w historii rynku.

więcej
Gospodarka morska – zapowiedzi rządu Transport wodny
1 marca 2016 r.

Podczas wyjazdowego posiedzenia sejmowej Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, poza decyzją na temat przekopu Mierzei Wiślanej, dyskutowano także o kilku innych ważnych sprawach – sytuacji polskich stoczni czy budowy okrętów dla marynarki wojennej.

więcej
Znormalizowane systemy zarządzania Logistyka
1 marca 2016 r.

Współczesne organizacje przemysłu transportowego i logistycznego, chcąc nadążyć za zmieniającymi się uwarunkowaniami społeczno-ekonomicznymi, zmuszone są do nieustannego podnoszenia jakości swoich usług. Widoczny w ostatnich latach postęp w branży TSL stworzył nową jakość w dziedzinie dostarczania przesyłek w miejscu i czasie dogodnym dla klienta.

więcej
KE pozywa i ostrzega Polskę Transport drogowy
29 lutego 2016 r.

Polskie prawo nie gwarantuje prowadzenia dochodzenia w sprawie poważnych wypadków i incydentów kolejowych przez niezależny organ dochodzeniowy, a Polska nie zapewnia też niezależności organu bezpieczeństwa – podała w ubiegłym tygodniu w komunikacie Komisja Europejska i pozwała Polskę do Trybunału Sprawiedliwości UE za nie dokonanie pełnej transpozycji i wdrożenia dyrektywy w tej sprawie na szczeblu krajowym.

więcej
Transport Week już za tydzień Logistyka
29 lutego 2016 r.

W dniu 8 marca na Wydziale Ekonomicznym UG w Sopocie ruszy konferencja Transport Week 2016. 53 prelekcji, 59 prelegentów, 7 paneli dyskusyjnych – oto, co już za tydzień czeka nas w ramach jednej z najważniejszych imprez transportowych w tej części Europy.

więcej
Otwarcie Centrum Badawczo-Rozwojowego w Wieluniu Transport drogowy
23 lutego 2016 r.

Pierwsze i jedyne w Polsce, a zaledwie drugie w Europie - 11 II Wielton otworzył specjalistyczne Centrum Badawczo-Rozwojowe (CBR) w Wieluniu. Inżynieryjno-naukowe zaplecze powstało by wspierać innowacyjne rozwiązania technologiczne firmy.

więcej
Logistyka papieru Logistyka
23 lutego 2016 r.

Silna konkurencja w branży celulozowo-papierniczej musi mierzyć się z wieloma wyzwaniami jak wymagania norm środowiskowych, możliwości ponownego użycia surowców i poddawanie ich recyklingowi czy specjalistyczne wytwarzanie z wykorzystaniem energii odnawialnych. Podwyższanie jakości i wydajności procesów oraz obniżanie energochłonności wytwarzania stanowi kluczowy element zarządzania łańcuchem dostaw.

więcej
Świetne wyniki polskiego producenta Transport drogowy
23 lutego 2016 r.

Trzynaście lat z rzędu firma Solaris utrzymuje pozycję lidera w sprzedaży autobusów miejskich w Polsce, a poprzedni rok był rekordowym pod względem osiągniętych przychodów.

więcej
Czas na przewozy towarowe Transport szynowy
23 lutego 2016 r.

W najbliższych latach PKP PLK zmierza zmodernizować linie na Górnym i Dolnym Śląsku, poprawić dostęp kolejowy do portów morskich oraz przeprowadzić remonty szlaków towarowych – wszystko po to aby poprawić warunki dla przewoźników towarowych. Na planowanych przedsięwzięciach zyskają również podróżni bo modernizowane trasy usprawnią przy okazji ruch pasażerski.

więcej
Rozwija się Terminal Promowym w Świnoujściu Transport wodny
23 lutego 2016 r.

Obsługa największych promów na trasie Świnoujście-Szwecja, a także zwiększenie ruchu intermodalnego w korytarzu transportowym między Skandynawią a Polską to główny cel, jaki przyświeca systematycznemu i dynamicznemu rozwojowi terminalu promowego w Świnoujściu, obserwowanemu w ostatnim czasie.

więcej
Kolejna inwestycja w PZT S.A. Transport wodny
23 lutego 2016 r.

W kwietniu 2016 r. Portowy Zakład Techniczny S.A. zwiększy swój potencjał o kolejne dwa moduły sześcioosiowe oraz najnowszy i zarazem najmocniejszy Power Pack V generacji o mocy 390kW.

więcej
Wakacyjne połączenie lotnicze Paryż – Kraków Transport lotniczy
23 lutego 2016 r.

Największy francuski przewoźnik lotniczy, Air France, uruchamia połączenie Paryż – Kraków. W okresie tegorocznych wakacji loty będą się odbywały 4 razy w tygodniu z lotniska im. Charles’a de Gaulle’a do portu w Balicach.

więcej
Chwilowy kompromis osiągnięty  Transport drogowy
22 lutego 2016 r.

W piątek 19 II udało się osiągnąć porozumienie w rozmowach z Rosją. Niestety zaledwie na kilka tygodni, choć z dużymi nadziejami na przedłużenie.

więcej
Czy śródlądowe drogi wodne zyskają wreszcie swoją rangę? Transport wodny
16 lutego 2016 r.

Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej zabiera się za poprawę nienajlepszej sytuacji polskiej żeglugi śródlądowej. 9 II, pod patronatem ministra Marka Grabarczyka, odbyła się konferencja O Programie rozwoju polskich śródlądowych dróg wodnych. Podczas spotkania zaprezentowano wstępną wersję programu pod takim samym tytułem, który będzie uzupełnieniem Strategii Rozwoju Transportu do roku 2020 (z perspektywą do 2030 r.).

więcej
Startuje transport intermodalny Logistyka
16 lutego 2016 r.

Centrum Unijnych Projektów Transportowych rozpoczyna wstępną kwalifikację projektów na inwestycje w zakresie transportu intermodalnego w ramach Osi Priorytetowej III Rozwój sieci drogowej TEN-T i transportu multimodalnego, działanie 3.2 Rozwój transportu morskiego, śródlądowych dróg wodnych i połączeń multimodalnych.

więcej
Jeszcze szybsze i łatwiejsze znajdowanie ładunków Transport drogowy
16 lutego 2016 r.

Jako, że aktualne położenie pojazdu jest bardzo ważnym elementem procesu wyszukiwania frachtów, TimoCom połączył ze sobą dwa produkty: platformę trackingową TC eMap® oraz giełdę transportową TC Truck&Cargo® ułatwiając swoim klientom codzienną pracę.

więcej
Siła bezpieczeństwa na giełdzie ładunków Transport drogowy
16 lutego 2016 r.

Tańsze, bezpieczniejsze, łatwiejsze oraz efektywniejsze usługi dla rynku logistycznego: takie wyzwanie podejmuje 123Cargo, wschodnio-europejska giełda transportowa należąca do międzynarodowej grupy Wolters Kluwer Transport Services. 123Cargo oferuje tani miesięczny abonament w kwocie 20 euro oraz około 1 mln ładunków miesięcznie.

więcej
Sprawna kolej w ruchu aglomeracyjnym Transport szynowy
16 lutego 2016 r.

PKP Polskie Linie Kolejowe wykonują szereg prac usprawniających transport kolejowy w ruchu aglomeracyjnym – to zarówno inwestycje w obrębie miast, jak i na liniach dojazdowych, a także montaż nowoczesnych urządzeń i systemów sterowania ruchem. Nowa infrastruktura pozwala nie tylko na tworzenie alternatywy dla samochodów, ale także na budowanie zintegrowanych centrów przesiadkowych. Poprawia się także jakość i atrakcyjność kolei w obsłudze dużych miast.

więcej
Chiny - przemysł stoczniowy Transport wodny
16 lutego 2016 r.

W 2015 r. portfele zamówień chińskich stoczni były chudsze niż rok wcześniej. Armatorzy zamówili o 26% mniej statków, co odbije się negatywnie na aktywności stoczni w 2016 r.

więcej
Więcej sukcesów niż porażek w porcie gdyńskim Transport wodny
10 lutego 2016 r.

1 lutego w siedzibie Zarządu Morskiego Portu Gdynia odbyła się konferencja prasowa, podczas której przedstawione zostały wyniki działalności portu za 2015 r. Zdaniem Janusza Jarosińskiego, to był bardzo dobry rok, zakończony zyskiem netto w wysokości 47 mln zł.

więcej
UTK podsumował rok 2015 na kolei Transport szynowy
10 lutego 2016 r.

Z danych przedstawionych przez Urząd Transportu Kolejowego za 2015 r. wynika, że Polacy na nowo przekonują się do kolei. Rośnie liczba podróżnych, zwłaszcza na pasażerskich połączeniach dalekobieżnych. Niestety, pogłębia się za to zapaść kolejowych przewozów towarowych, które znów odnotowały spadki.

więcej
Rośnie rynek magazynowy Logistyka
10 lutego 2016 r.

Colliers, międzynarodowa agencja nieruchomości komercyjnych, obecna w Polsce od 1997 r., opublikowała raport „Rynek magazynowy”, podsumowujący jego stan nad Wisłą w 2015 r.

więcej
Rosyjska ruletka Transport drogowy
8 lutego 2016 r.

Niestety nadal nie udało się ustalić z Rosjanami przedłużenia warunków umowy o wykonywaniu przewozów drogowych na terenie ich kraju. W rozmowach trwających od poniedziałku do środy, po raz kolejny nie osiągnięto kompromisu.

więcej
Rośnie ruch cargo na Lotnisku Chopina Transport lotniczy
8 lutego 2016 r.

Ponad 58 tys. t cargo odprawiono na Lotnisku Chopina w 2015 r. To o 9% więcej niż w roku poprzednim i najwięcej w całej historii warszawskiego portu.

więcej
Scania świętuje 125 urodziny Transport drogowy
6 lutego 2016 r.

W 2016 roku Scania świętuje 125 lat ciągłego rozwoju. Od chwili, gdy została założona w 1891 r. jako prywatna firma produkująca wagony kolejowe, skutecznie opiera się konkurencji i kryzysom finansowym. Obecnie, w erze pojazdów połączonych siecią przesyłania informacji, kontynuuje z powodzeniem podróż w przyszłość.

więcej
Ruszyła budowa kolejnych ekspresówek Transport drogowy
5 lutego 2016 r.

GDDKiA podpisała w styczniu 2016 r. umowy na realizację 4 odcinków dróg ekspresowych o długości 50 km. Otwarto także oferty na realizację 3 małopolskich odcinków ekspresowej Siódemki.

więcej
Mniej wypadków na kolei  Transport szynowy
3 lutego 2016 r.

Rośnie poziom bezpieczeństwa na kolei - w ubiegłym roku wydarzyło się najmniej wypadków od dekady. Liczba kolizji i wykolejeń, w których – kolejny już rok – nikt nie ucierpiał, zmniejszyła się w porównaniu do 2014 r. o 12%. O tyle samo spadła liczba wypadków na przejazdach kolejowo-drogowych.

więcej
Pierwszy statek z napędem LNG w Porcie Gdynia Transport wodny
3 lutego 2016 r.

Pierwszy w historii portu statek z napędem na gaz (LNG) - m/v „Greenland” zawinął do portu gdyńskiego 24 stycznia. Jednostka zacumowała przy Nabrzeżu Bułgarskim.

więcej
Połączenie do Tokio szansą dla lotniczego cargo Transport lotniczy
3 lutego 2016 r.

Polskie lotnicze cargo to nieco ponad 150 tys. ładunków przewiezionych rocznie. Szansą na ich zwiększenie jest niedawno uruchomione, przez LOT, połączenie Warszawa – Tokio Narita.

więcej
Polska firma po 25 latach liderem logistyki samochodów Transport drogowy
2 lutego 2016 r.

Importer grupy Volkswagen w Polsce, zawarł w grudniu 2015 r. kontrakt na 4 lata z największym logistykiem samochodów w naszym kraju - firmą STS Logistic.

więcej
Węzeł tatrzański Transport drogowy
2 lutego 2016 r.

W tym roku ruszy budowa w Poroninie kluczowej dla Zakopanego i całego Podhala inwestycji, czyli węzła tatrzańskiego, zwanego także i w tym wypadku gordyjskim. Każdy podróżny jadący zwłaszcza w sezonie letnim czy zimowym od strony Nowego Targu do Zakopanego nie mógł nie stanąć w potężnym korku w Poroninie.

więcej
Przekop Mierzei Wiślanej już od 2016 r.? Transport wodny
1 lutego 2016 r.

Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej nie ma najmniejszych wątpliwości co do konieczności szybkiego przekopania Mierzei Wiślanej. Inwestycja ta ma być priorytetowym zadaniem nowego resortu.

więcej
Zakaz wjazdu do Rosji... do kiedy? Transport drogowy
30 stycznia 2016 r.

Gdy oddawaliśmy gazetę do druku nadal nie było zgody w sprawie przedłużenia umów na prowadzenie przewozów drogowych na terenie federacji rosyjskiej (31 stycznia było natomiast wiadomo, że Rosjanie przedłużą możliwość powrotu polskich ciężarówek do kraju do 15 lutego). I wcale się nie zanosi na rychłe załatwienie problemu.

więcej
Niemiecka płaca minimalna a prawo unijne Transport drogowy
28 stycznia 2016 r.

25 I w Warszawie (w Pałacu Staszica), odbyła się konferencja pod zbiorczym tytułem: "Polskie firmy transportowe a niemiecka płaca minimalna w świetle prawa UE". Podzielono ją na dwie części, omawiające różne ujęcie tematu - w pierwszej skupiono się nad znaczeniem praktycznym i kontekstem, w drugiej zagadnieniami prawnymi.

więcej
Porty Bałtyku wschodniego w sztormach polityki Transport wodny
27 stycznia 2016 r.

Porty Bałtyku wschodniego ze zmiennym szczęściem funkcjonowały w 2015 r. Wiele z nich mocno odczuło sztormy polityki. Szczególnie boleśnie zawirowania w wymianie międzynarodowej Rosji odbiły się na podaży ładunków w portach Petersburga i Kaliningradu.

więcej
Logistyka e-commerce w WSL w Poznaniu Logistyka
26 stycznia 2016 r.

Innowacyjność, elastyczność i optymalizacja – to hasła nieodłącznie związane z logistyką oraz z handlem elektronicznym. Punkty wspólne, wzajemne zależności i wynikające z nich korzyści odkrywali uczestnicy konferencji „Logistyka e-commerce. Trendy i wyzwania”, która odbyła się 15 I w Wyższej Szkole Logistyki w Poznaniu.

więcej
Inspekcja Transportu Drogowego pozostaje Transport drogowy
25 stycznia 2016 r.

Wbrew wcześniejszym zapowiedziom Inspekcja Transportu Drogowego nie będzie zlikwidowana, o czym poinformował kilka dni temu minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk.

więcej
Zmarł pomysłodawca i konstruktor SUW 2000 Transport szynowy
25 stycznia 2016 r.

W Poznaniu, po ciężkiej chorobie w wieku 77 lat, zmarł dr hab. inż. Ryszard Maria Suwalski, jeden z najwybitniejszych polskich konstruktorów taboru szynowego, twórca systemu samoczynnej zmiany rozstawu kół pojazdów szynowych SUW 2000. który w 2003 r. otrzymał nagrodę prezydenta RP.

więcej
Milion przekroczony Transport drogowy
23 stycznia 2016 r.

Zakład produkcyjny Renault znajdujący się Maubeuge, na północy Francji, produkuje model Kangoo drugiej generacji od 2007 r. Właśnie progi fabryki opuścił milionowy egzemplarz tego kombivana.

więcej
Rekordowy rok polskich lotnisk Transport lotniczy
22 stycznia 2016 r.

W 2015 r. polskie porty lotnicze obsłużyły ponad 30,5 mln pasażerów. Jest to aż o 3,5 mln więcej niż rok wcześniej. Cieszy również fakt, że wszystkie nasze lotniska zanotowały wzrost.

więcej
Dobre perspektywy polskiego lotnictwa Transport lotniczy
21 stycznia 2016 r.

W ciągu ostatnich pięciu lat wartość inwestycji na polskich lotniskach wniosła prawie 6 mld zł. To najwięcej w historii. Ponad 30% środków pochodziło z funduszy unijnych.

więcej
E-commerce – globalne wyzwanie dla biznesu logistycznego Logistyka
20 stycznia 2016 r.

Pod hasłem „E-commerce – globalne wyzwanie dla biznesu logistycznego” odbyła się 14 I w warszawskim hotelu „Polonia Palace” doroczna konferencja i spotkanie Polskiej Izby Spedycji i Logistyki (PISiL). Tradycyjnie już poprzedziło ją zebranie Rady PISiL.

więcej
1,8 mld zł na modernizację taboru Transport szynowy
20 stycznia 2016 r.

470 wagonów oraz 7 lokomotyw obejmie pierwsza faza nowego programu inwestycyjnego PKP Intercity. Przewoźnik ogłasza przetargi na modernizacje wagonów oraz lokomotyw. Zmodernizowane i naprawione wagony mają wjechać na tory jeszcze w tym roku.

więcej
Będzie jeszcze taniej na polskich stacjach? Transport drogowy
19 stycznia 2016 r.

Chociaż jeszcze ponad rok temu ceny benzyny i diesla na naszych stacjach wynosiły znacznie ponad 5 zł, a wszelkie spadki o kilka, kilkanaście groszy były wszystkim o czym można było pomarzyć, to dzisiaj tak naprawdę nikt już o tym nie pamięta. Osiągamy kolejno poziomy nie notowane od 5, 8 czy 10 lat. Czego możemy się jeszcze spodziewać w najbliższym czasie?

więcej
Zakończenie budowy Drogowej Trasy Średnicowej Transport drogowy
19 stycznia 2016 r.

Po 36 latach, z kilkuletnią przerwą, zakończyła się budowa 33-kilometrowej Drogowej Trasy Średnicowej, która "przecina" Śląsk ze wschodu na zachód, łącząc Katowice z Gliwicami, przez Chorzów, Świętochłowice, Rudę Śląską i Zabrze.

więcej
Zakończyło się wdrożenie systemu TRISTAR Transport drogowy
22 grudnia 2015 r.

Technologiczna spółka Qumak poinformowała o zakończeniu realizacji Zintegrowanego Systemu Zarządzania Ruchem (ITS) TRISTAR w Trójmieście. Po inauguracji ITS pod koniec listopada nastąpiła faza wykazywania efektywności i oficjalne testy, które pozwoliły na podpisanie protokołu odbioru TRISTAR-a. Przedstawiono też pierwsze wnioski na temat bezpieczeństwa i ruchu pojazdów w Trójmieście.

więcej
Całkiem niezły rok - Kalejdoskop wydarzeń 2015 TSL
21 grudnia 2015 r.

Ustawa o płacy minimalnej, która weszła w życie 1 stycznia 2015 r. w Niemczech, dostarczyła nam tematów do artykułów na kilka ładnych miesięcy. Komisja Europejska żądała wyjaśnień, Berlin musiał się tłumaczyć, przewoźniczy słali skargi i zgrzytali zębami, a prawdziwą furorę wśród prawników i ekspertów robiło hasło „kabotaż”...

więcej
Remont tamy we Włocławku zakończony Transport wodny
15 grudnia 2015 r.

Zakończyła się modernizacja zapory we Włocławku. Poprawił się stan techniczny stopnia wodnego oraz zwiększyło się bezpieczeństwo powodziowe. Inwestycję zrealizował Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Warszawie.

więcej
Otwarto nową Warszawę Zachodnią Transport szynowy
14 grudnia 2015 r.

W ubiegłym tygodniu do użytku pasażerów oddano nowy dworzec kolejowy Warszawa Zachodnia. Obiekt o powierzchni ok. 1,3 tys. m2 położony jest bezpośrednio przy Alejach Jerozolimskich.

więcej
BCT w Gdyni ma nowy terminal kolejowy Logistyka
14 grudnia 2015 r.

Pół miliona TEU rocznie - takie są obecnie możliwości przeładunkowe zmodernizowanego terminalu kolejowego na BCT – Bałtyckim Terminalu Kontenerowym w Gdyni.

więcej
W styczniu ruszy lotnisko w Szymanach Transport lotniczy
12 grudnia 2015 r.

W styczniu 2016 r. z lotniska w podolsztyńskich Szymanach wystartuje pierwszy samolot pasażerski. Będzie to samolot linii Sprint Air, który poleci do Berlina.

więcej
Program budowy dróg do poprawy? Transport drogowy
12 grudnia 2015 r.

Jak poinformował minister infrastruktury i budownictwa, Andrzej Adamczyk, będą prawdopodobnie zmiany w Programie Dróg Krajowych na lata 2014-2023, ogłoszonym przez poprzedni rząd we wrześniu br.

więcej
Nowe e-myto w Belgii i Rosji Transport drogowy
11 grudnia 2015 r.

W połowie listopada ruszył rosyjski system opłat drogowych o nazwie Platon. Niespełna sześć miesięcy później swój system o nazwie ViaPass wprowadzą także Belgowie. To kolejne kroki w kierunku uzależnienia opłat za tranzyt od realnej szkodliwości pojazdów dla środowiska.

więcej
Rekordowe przeładunki Portu Gdańsk Transport wodny
8 grudnia 2015 r.

W gdańskim porcie odnotowano kolejny rekordowy wynik – przez jedenaście miesięcy 2015 r. przeładowano tam łącznie 32,5 mln t. To o 0,2 mln t więcej niż w całym ubiegłym roku, który także był rekordowym w historii polskiej gospodarki morskiej.

więcej
7 mld obsłużonych podróżnych do 2034 r. Transport lotniczy
8 grudnia 2015 r.

Stowarzyszenie IATA (zrzeszające 260 linii na świecie) szacuje w najnowszych prognozach, że do 2034 r. liczba podróżnych obsłużonych przez lotnictwo przekroczy 7 mld osób. Najszybciej rozwijającym się rynkiem przewozów pasażerskich, mimo niższego wzrostu gospodarczego, pozostaną Chiny.

więcej
E-commerce a rynek magazynowy Logistyka
7 grudnia 2015 r.

Dynamiczny rozwój handlu internetowego tworzy popyt na powierzchnie magazynowe. Nawet 700 tys. m² mogą sięgnąć nowe umowy najmu zawarte przez firmy obsługujące e-commerce do roku 2020. Dostępność kadr, a zwłaszcza atrakcyjne koszty pracy i relatywnie niskie koszty wynajmu nieruchomości, dają Polsce szansę na przyciągnięcie nowych graczy z tej branży. Trwa organiczny rozwój firm już tu obecnych.

więcej
Szybciej ze Śląska do Trójmiasta i Wrocławia Transport szynowy
7 grudnia 2015 r.

Od 13 grudnia, wraz z wejściem w życie nowego rozkładu jazdy, o godzinę skróci się przejazd pociągiem na trasie Katowice – Gdynia, a o 20 minut z Katowic do Wrocławia.

więcej
Zarobki polskich kierowców ciężarówek Transport drogowy
5 grudnia 2015 r.

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w 2014 r. przeciętne wynagrodzenie miesięczne brutto osób zatrudnionych na podstawie stosunku pracy w sektorze transportowym wyniosło 3392,10 zł i było o 140,50 zł wyższe niż w roku 2013. Ile zatem zarabia polski kierowca?

więcej
Wołoska wreszcie otwarta Transport drogowy
3 grudnia 2015 r.

Ze znacznym opóźnieniem, ale jednak w końcu udało się otworzyć ulicę Wołoską w Warszawie. Planowane na koniec października prace potrwały miesiąc dłużej, ale od początku grudnia zaczęły normalnie funkcjonować obie jezdnie, a wszystkie autobusy i tramwaje mogły już wrócić do normalnego ruchu.

więcej
7 lat rozwoju transportu Transport drogowy
2 grudnia 2015 r.

Wkraczając w nowy okres programowania UE, nie zapominamy o kończącym się Programie Infrastruktura i Środowisko na lata 2007 – 2013, programie inwestycyjnym o najwyższym budżecie w historii Unii Europejskiej, w ramach którego zostały zrealizowane projekty współfinansowane z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz Funduszu Spójności. O skali tego przedsięwzięcia świadczy kwota ponad 28 mld euro, które zaangażowano w jego realizację.

więcej
Track Tec Kreatorem Budownictwa Transport szynowy
1 grudnia 2015 r.

Wydawnictwo Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa po raz czwarty przyznało zaszczytne tytuły Kreatorów Budownictwa. Wśród laureatów znalazła się firma Track Tec.

więcej
Greccy armatorzy obawiają się konkurencji z UE Transport wodny
1 grudnia 2015 r.

Grecja jest liderem na rynku żeglugowym - armatorzy z Hellady dysponują flotą ponad 4,7 tys. statków o łącznej nośności 303,6 mln t.

więcej
"Siedem grzechów głównych" Grupy PKP Transport szynowy
30 listopada 2015 r.

Najwyższa Izba Kontroli przedstawiła w ubiegłym tygodniu ocenę dotyczącą działalności Grupy PKP w latach 2010-2012 i w I półroczu 2013. Wypadła ona negatywnie.

więcej
Ursus z Lublina podbija świat Transport drogowy
30 listopada 2015 r.

Po ulicach Lublina jeździ pierwszy elektryczny autobus, w dodatku wyprodukowany w lubelskim oddziale spółki Ursus. Przez trzy letnie miesiące woził pasażerów za darmo. Teraz jeździ po trasie wokół centrum Lublina, żeby było ekologicznie, tzn. cicho i bez spalin.

więcej
Skomplikowany transport regeneratora Logistyka
27 listopada 2015 r.

W połowie listopada firma BEST Logistics wykonała, przy pomocy transportu śródlądowego, skomplikowaną operację logistyczną dostarczając cztery części regeneratora dla rafinerii PCK do portu w Schwedt.

więcej
Intermodal – transport przyszłości Logistyka
25 listopada 2015 r.

W Polsce, w miarę rozwoju infrastruktury, przewozy intermodalne (kombinowane) z udziałem kilku przewoźników, stają się coraz popularniejsze. Warunkiem zwiększania tego rodzaju transportu są terminale morskie i lądowe, skomunikowane z uniwersalnymi stacjami kolejowymi.

więcej
PKP Cargo dalej się wzmacnia Transport szynowy
24 listopada 2015 r.

PKP Cargo, PKN Orlen i Euronaft Trzebinia porozumiały się w sprawie sprzedaży aktywów kolejowych, należących do Grupy Orlen. Transakcja o wartości ponad 250 mln zł obejmie udziały Orlen KolTrans i zorganizowaną część przedsiębiorstwa Euronaft Trzebinia.

więcej
Znaczące przejęcie w branży transportowej Logistyka
24 listopada 2015 r.

Trans Polonia zawarła z PKN Orlen zobowiązującą umowę kupna 100% akcji Orlen Transport za łączną cenę 84,5 mln zł.

więcej
Już 2 mln pasażerów we Wrocławiu Transport lotniczy
23 listopada 2015 r.

Wrocławskie lotnisko obsłużyło niedawno 2-milionowego pasażera. Stało się to o ponad miesiąc wcześniej niż przed rokiem (wtedy rekord padł w grudniu). Wiele wskazuje na to, że do końca 2015 r. port obsłuży około 2,3 mln podróżnych.

więcej
Jedne z najlżejszych na rynku naczep podkontenerowych Transport drogowy
23 listopada 2015 r.

Wielton proponuje nowe modele naczep z rodziny Super Light. W najlżejszej konfiguracji ich masa własna wynosi: 3630 kg w przypadku naczepy podkontenerowej NS3P40SL (bez możliwości rozsuwania), 4500 kg dla naczepy NS3P45R1SL (z rozsuwanym tyłem) oraz 4815 kg w przypadku NS3P45R2SL (z rozsuwanym przodem i tyłem).

więcej
Myto Rotenberga Transport drogowy
20 listopada 2015 r.

Polskich przewoźników drogowych los wyraźnie nie oszczędza – ich kolejny kłopot, który zresztą sami przewidzieli, nazywa się Platon i 15.11.2015 r. doprowadził do wielkiego chaosu na granicy oraz terytorium Rosji. Sytuacja unormowała się dopiero w ubiegły czwartek.

więcej
Transport morski LNG Transport wodny
18 listopada 2015 r.
Morskie przewozy LNG to szybko rozwijający się segment rynku, w który Polska włączyła się budując terminal gazowy w Świnoujściu i otaczającą go infrastrukturę przesyłową. Warto przyjrzeć się więc morskiemu rynkowi transportu LNG. więcej
Nowy terminal cargo na lotnisku w Gdańsku Transport lotniczy
17 listopada 2015 r.

W Porcie Lotniczym w Gdańsku powstanie terminal kurierski i sortownia dedykowany dla operatora logistycznego DHL Express. Wartość tego projektu to 4 mln euro.

więcej
Nowatorski system z KZN sprawdzony w boju Transport szynowy
17 listopada 2015 r.

„Switcher” – specjalistyczny, polski wagon do przewozu i rozładunku rozjazdów kolejowych, wyprodukowany przez Kolejowe Zakłady Nawierzchniowe „Bieżanów” został sprawdzony w warunkach polowych. Dostarczył on, na poligon badawczy PKP PLK na stacji w Świdniku, podwójny rozjazd krzyżowy na podrozjazdnicach strunobetonowych (Rkpd 60E1-190-1:9), który będzie obiektem badań.

więcej
Siła bezpieczeństwa na giełdzie ładunków: historia rozwoju Transport drogowy
17 listopada 2015 r.

Tańsza i bardziej efektywna usługa dla branży transportowej - to wyzwanie dla 123Cargo, wschodnioeuropejskiej giełdy transportowej z dostępem do ponad 1.000.000 ładunków miesięcznie za 20 euro miesięcznie.

więcej
Odbudowa branży morskiej? Transport wodny
16 listopada 2015 r.

W nowym polskim rządzie odradza się, niczym Feniks z popiołów, Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Ma ono tyleż zwolenników, co i przeciwników.

więcej
Terminal cargo powstaje w Świdniku Transport lotniczy
10 listopada 2015 r.

Włoska firma Xpress Handling podpisała umowę o współpracy z Portem Lotniczym Lublin. Zgodnie z nią, w Świdniku na lotnisku powstanie terminal towarowy.

więcej
Autobusy elektryczne dla Krakowa Transport drogowy
10 listopada 2015 r.

Kraków pozazdrościł innym polskim miastom i postanowił włączyć do swojego taboru elektryczne autobusy. Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne S.A. podpisało z przedstawicielami firmy Solaris umowę na dostawę czterech takich pojazdów. Będą to modele Urbino 8,9 LE electric.

więcej
KŚ pojadą w grudniu do Czech Transport szynowy
10 listopada 2015 r.

Od 13 XII 2015 r., kiedy wejdzie w życie nowy rozkład jazdy, pociągi Kolei Śląskich pojadą do Czech.

więcej
Remont drogi startowej na finiszu Transport lotniczy
9 listopada 2015 r.

Remont drogi startowej w Porcie Lotniczym Wrocław wszedł w ostatnią fazę i zakończy się szybciej niż planowano. Jeszcze tej zimy pasażerowie odczują korzyści z wprowadzenia nowych procedur.

więcej
Powoli, ale jednak rosną Transport drogowy
7 listopada 2015 r.

Trzydniowe Międzynarodowe Targi Transportu i Logistyki Trans Poland 2015 (4-6 XI) zostały oficjalnie zamknięte. To już trzecia edycja tego największego w tej części Europy wydarzenia w branży TSL. Każda kolejna gromadziła więcej wystawców i zwiedzających.

więcej
Ciekawy Raport UNCTAD Transport 2015 Transport wodny
3 listopada 2015 r.

Światowa flota wzrosła tylko o 3,5% w 2014 r. osiągając na początku 2015 r. wielkość 89 464 statków o nośności 1,75 mln t – podaje raport UNCTAD Transport Morski 2015.

więcej
Transport FMCG Logistyka
3 listopada 2015 r.

Firmy produkcyjne związane z branżą FMCG muszą spełniać często niezwykle rygorystyczne przepisy, ale wysokie wymagania są stawiane również wobec przewoźników odpowiedzialnych za transport towarów. 

więcej
Trudna misja nowego ministra Logistyka
2 listopada 2015 r.

PiS wygrał wybory i utworzy samodzielnie rząd. To już wiadomo. Wiadomo też, że kandydatem na ministra transportu (infrastruktury) jest 56-letni Andrzej Adamczyk – poseł ziemi krakowskiej, zastępca przewodniczącego Sejmowej Komisji Infrastruktury. Czeka go wiele wyzwań, ponieważ lista nie załatwionych spraw przez jego poprzedniczkę jest bardzo długa. Z drugiej strony, niektóre rozpoczęte procesy i programy, chcąc nie chcąc, będzie musiał kontynuować.

więcej
Nowoczesny symulator dla dyżurnych ruchu już działa Transport szynowy
2 listopada 2015 r.

PKP PLK uruchomiły pierwszy w Polsce symulator urządzeń sterowania ruchem kolejowym. Koszt tej inwestycji, mającej poprawić bezpieczeństwo na kolei, to ponad 4,5 mln zł.

więcej
Most Łazienkowski otwarty po remoncie Transport drogowy
30 października 2015 r.

Gdy w lutym br. zapaliły się drewniane podesty techniczne mostu Łazienkowskiego, nad Warszawą zawisło złowrogie fatum - kolejna ważna dla ruchu miejskiego budowa (trwał m.in. remont Mostu Grota-Roweckiego), a co za tym idzie niemiłosierne korki oraz koszty, które według ekspertów mogły sięgnąć nawet 500 mln zł. Na szczęście nie było tak źle, jak... z reguły bywa.

więcej
Tramwaj wodny w Koninie Transport wodny
28 października 2015 r.

W Koninie zwodowano tramwaj wodny. Jednostka została zbudowana w Przedsiębiorstwie Komunikacji Samochodowej.

więcej
Pomysł utworzenia Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej Transport szynowy
28 października 2015 r.

Czy województwo zachodniopomorskie pójdzie w ślady pomorskiego i stworzy własną kolej metropolitalną?

więcej
100 mln pasażerów w 11 lat Transport lotniczy
27 października 2015 r.

100 mln podróżnych przewiozły od początku swojego istnienia linie lotnicze Wizz Air. Jubileuszowy pasażer podróżował z przewoźnikiem 20 X z Londynu – Luton do Warszawy. Z tej okazji firma przygotowała niespodzianki dla wszystkich pasażerów tego połączenia, oferując każdemu z nich darmowy przelot.

więcej
Jeszcze jeden nowy most na Wiśle Transport drogowy
26 października 2015 r.

Nowy most na Wiśle jest piękny, szeroki i długi – ma ponad 1 km. Łączy miejscowości Kamień na Lubelszczyźnie i Solec na Mazowszu. Jego budowa zakończona została już kilka miesięcy temu, ale dopiero teraz, a konkretnie 17 października, został on przekazany do użytku, choć bez oficjalnego otwarcia – tak zadecydował marszałek województwa lubelskiego Sławomir Sosnowski.

więcej
Michelin Tire Care - siła technologii cyfrowej dla branży transportowej Transport drogowy
26 października 2015 r.

Grupa Michelin przedstawia Michelin Tire Care – pierwszy pakiet cyfrowych rozwiązań adresowany do firm transportowych. Po premierze w Stanach Zjednoczonych, teraz w Europie.

więcej
Opony dla szkoleniowego programu kierowców Transport drogowy
25 października 2015 r.

Firma Goodyear została wyłącznym dostawcą opon dla realizowanego w całej Europie programu szkolenia kierowców MAN ProfiDrive®. W ramach współpracy cała flota 25 ciągników i naczep, wykorzystywanych w programie, zostanie wyposażona w najnowsze opony ciężarowe amerykańskiej marki.

więcej
Gazoport gotowy… na rozruch Logistyka
21 października 2015 r.

W ubiegłym tygodniu premier Ewa Kopacz ogłosiła w Świnoujściu zakończenie budowy tamtejszego gazoportu, który zapewnić ma Polsce bezpieczeństwo energetyczne i niezależność od dostaw tego surowca z kierunku wschodniego.

więcej
Poznańskie lotnisko większe i nowocześniejsze Transport lotniczy
21 października 2015 r.

Poznań-Ławica to szósty w kolejności port lotniczy w Polsce pod względem liczby odprawionych pasażerów i operacji lotniczych. Należy do Transeuropejskiej Sieci Transportowej (TEN-T) i, podobnie jak inne krajowe lotniska, jest w ostatnich latach beneficjentem środków unijnych przeznaczonych na inwestycje infrastrukturalne.

więcej
Mniejsza emisja CO2 nawet o kilkanaście procent Transport drogowy
21 października 2015 r.

19 października w Berlinie odbyła się prezentacja Daimler Trucks podsumowująca testy "Efficiency Run" przeprowadzone we współpracy z firmami transportowymi: DB Schenker Logistics, Grosse-Vehne oraz Elflein. Obejmowały one przewóz towarów na prawdziwych trasach, przy realnych warunkach drogowych. Ich przebieg szczegółowo monitorowała organizacja badawcza DEKRA, która określiła warunki badań, przeprowadziła pomiary i oceniła wyniki.

więcej
Trolejbusy, donobusy i elektrobusy Transport drogowy
20 października 2015 r.

Europa stawia na trolejbusy. Pojazdy te są nie tylko ekonomiczne i ekologiczne, ale mogą już obsługiwać dzielnice bez sieci trakcyjnej.

więcej
Inwestycje za 1,8 mld zł Transport szynowy
20 października 2015 r.

Aby utrzymać rosnący trend w przewozach, PKP Intercity wyda 1,8 mld zł na modernizacje ok. 400 wagonów, 60 lokomotyw i nowoczesne zaplecza do ich serwisowania.

więcej
Forum Gospodarki Morskiej Transport wodny
19 października 2015 r.

Przemysły morskie trzymają się mocno – to najkrótsza recenzja ostatniego spotkania branży morskiej w Gdyni, 9 X 2015 r. W salach Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego zebrało się liczne grono przedstawicieli biznesu morskiego, naukowców i administracji.

więcej
WSL rozpoczęła piętnasty rok akademicki Logistyka
15 października 2015 r.

3 października, dla niemal 2,5 tys. studentów Wyższej Szkoły Logistyki w Poznaniu, oficjalnie rozpoczął się rok akademicki 2015/2016. Uroczyste Gaudeamus już po raz piętnasty zabrzmiało w murach pierwszej w Polsce uczelni logistycznej.

więcej
Więcej, krócej i z wyższą jakością? Transport szynowy
15 października 2015 r.

Dużo wcześniej niż zwykle, bo tuż po targach TRAKO 2015, Grupa PKP zaprezentowała nowy rozkład jazdy na sezon 2015/2016, który przynieść ma krótsze czasy podróży, więcej połączeń i nowe pociągi. Czy rzeczywiście tak będzie?

więcej
Największa impreza logistyczna w Europie Centralnej Logistyka
14 października 2015 r.

Ponad 1000 specjalistów z branży logistyczno-transportowej wzięło udział w pierwszym Europejskim Kongresie Logistycznym Onecargo, który odbył się, pod patronatem Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju, w katowickim Międzynarodowym Centrum Kongresowym. Pomysłodawcą i inicjatorem spotkania było PKP Cargo.

więcej
Chiny bliżej Polski Transport wodny
14 października 2015 r.

ROHLIG SUUS Logistics rozwija serwis kolejowy na trasie Chiny – Europa – Chiny, zapewniając połączenia ze wszystkimi uprzemysłowionymi regionami Państwa Środka.

więcej
Nielegalni imigranci problemem przewoźników Transport drogowy
13 października 2015 r.

Słuchając medialnej wrzawy jaka podniosła się około połowy sierpnia, można by odnieść dość mylne wrażenie, że wszelkie problemy dotyczące imigrantów, w tym przede wszystkim nielegalnie przemieszczających się po Europie, są całkiem nowe. Dodatkowo od niedawna coraz głośniej zaczęło się robić o kłopotach kierowców ciężarówek przewożących nielegalnych imigrantów z Francji do Wlk. Brytanii.

więcej
Inwestycje kolejowe – jakość i efektywność Transport szynowy
13 października 2015 r.

PLK realizuje Wielką Ofensywę Inwestycji Kolejowych i jest dobrze przygotowana do absorbcji środków unijnych - mówił prezes PKP Polskich Linii Kolejowych Andrzej Filip Wojciechowski podczas debaty „Jakość i efektywność w programie inwestycyjnym infrastruktury kolejowej” na targach TRAKO 2015.

więcej
MiLoG zakłóca funkcjonowanie rynku UE? Transport drogowy
10 października 2015 r.

W czwartek, 8 października, odbyła się konferencja zorganizowana przez Konfederację Lewiatan oraz Związek Pracodawców Transport i Logistyka Polska, omawiająca konsekwencje dla całej unijnej gospodarki wprowadzenia w Niemczech nowych przepisów o tzw. płacy minimalnej (MiLoG).

więcej
Afery "spalinowej" ciąg dalszy Transport drogowy
6 października 2015 r.

Skandal wokół manipulacji przy pomiarach czystości spalin w Volkswagenach produkowanych w latach 2009-2015, ujawnionych przez amerykańską federalną Agencję Ochrony Środowiska (EPA), trwa w "najlepsze" i co gorsza, zatacza coraz szersze kręgi.

więcej
Polska żywność – światowym hitem Logistyka
6 października 2015 r.

W 2015 r. roku Polska sprzeda żywność na rekordowym poziomie 25 mld euro. Od stycznia do maja wartość eksportu produktów rolno-spożywcze wyniosła 9,3 mld euro. Mimo rosyjskiego embarga, w porównaniu do analogicznego okresu 2014 r., to wzrost o ok. 480 mln euro, czyli o 5,5%.

więcej
Burak zmienia się w pomarańczę Transport szynowy
6 października 2015 r.

Na tegorocznych targach TRAKO 2015 największy polski przewoźnik kolejowy zaprezentował pierwszy z 21 zmodernizowanych składów elektrycznych w nowych barwach. Przewozy Regionalne zainwestują w sumie 500 mln zł w nowe i zmodernizowane pociągi. Spółka przeprowadzi również projekt rozwoju zaplecza technicznego.

więcej
System nie działa, pieniądze wydane Transport drogowy
5 października 2015 r.

Najpierw były plany i dofinansowanie z UE. Wykonano skrupulatnie wszystkie przygotowania, wybrano odpowiednie miejsca, przeprowadzono testy, a przed wakacjami obwieszczono start systemu. 

więcej
Oficjalna prezentacja lotniska w Szymanach Transport lotniczy
5 października 2015 r.

Spółka "Warmia i Mazury" zaprezentowała stan realizacji robót na lotnisku w Szymanach. Będzie ono jedynym czynnym portem lotniczym w Polsce północno-wschodniej, najbliższym dla mieszkańców Warmii i Mazur oraz wielu miast na Podlasiu i Mazowszu.

więcej
Sprinter kończy 20 lat Transport drogowy
30 września 2015 r.

W fabryce modelu Mercedes-Benz Sprinter, w Düsseldorfie, zebrało się ponad 250 gości, a wśród nich politycy, ekonomiści, przedstawiciele mediów oraz pracownicy z sześciu zakładów produkujących Sprintera rozmieszczonych na całym świecie - nie tylko w Niemczech, ale i w Argentynie, Chinach, Rosji oraz USA.

więcej
Nowe przetargi na trasy szybkiego ruchu Transport drogowy
30 września 2015 r.

Koniec lata zaowocował ogłoszeniem przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad postępowań na budowę 179 km dróg ekspresowych, w tym kolejnych odcinków ekspresówek S6, S7, S17 oraz S19. Dodatkowo ogłoszono przetarg na niemal 8-kilometrową obwodnicę Bolkowa, w ciągu dróg krajowych nr 3 i 5.

więcej
Przewóz towarów na trasie Tokio-Warszawa Transport lotniczy
30 września 2015 r.

LOT Cargo podpisało umowę z JAL Cargo - jednym z największych przedsiębiorstw tego typu w Japonii, które od teraz odpowiedzialne będzie zarówno za sprzedaż powierzchni cargo w Dreamlinerach LOT-u jak i za ich obsługę na tokijskim lotnisku Narita. Posiadanie silnego partnera w Japonii ma zapewnić spółce zdobycie ważnej pozycji na tym dynamicznie rosnącym rynku.

więcej
Nowy FLIRT 3 na TRAKO 2015 Transport szynowy
29 września 2015 r.

Podczas targów TRAKO 2015 w Gdańsku, Stadler Polska zaprezentował najnowszy pojazd FLIRT3 wyprodukowany dla PKP Intercity w ramach zamówienia na 20 elektrycznych zespołów trakcyjnych przeznaczonych do obsługi tras dalekobieżnych, realizowanego przez konsorcjum Stadler Polska – NEWAG SA.

więcej
Europejski Kongres Logistyczny ONECARGO w Katowicach Logistyka
29 września 2015 r.

Z inicjatywy PKP Cargo 5-6 października odbędzie się w Katowicach Europejski Kongres Logistyczny ONECARGO – prestiżowe, międzynarodowe spotkanie najważniejszych postaci z branży TSL oraz przedstawicieli jej kluczowych partnerów biznesowych, a także ze świata polityki i nauki. Organizatorem wydarzenia jest Grupa PTWP SA (Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości).

więcej
Żegluga bliskiego zasięgu zmienia formułę Transport wodny
29 września 2015 r.

Short sea shipping (SSS), żegluga bliskiego zasięgu i sposób jej funkcjonowania stał się przedmiotem szczególnego zainteresowania Komisji Europejskiej w drugiej połowie lat 90 ubiegłego wieku.

więcej
Sukces TRAKO sukcesem polskiej kolei? Transport szynowy
28 września 2015 r.

Największe i najbardziej prestiżowe w Polsce oraz drugie w Europie, spotkanie branży transportu szynowego - jedenaste już Międzynarodowe Targi Kolejowe TRAKO 2015, które odbyły się w dniach 22 do 25 września w Gdańsku – zakończyły się wyraźnym sukcesem.

więcej
Zarządzanie firmową flotą Transport drogowy
28 września 2015 r.

Niezależnie od wielkości firmy i specyfiki jej działalności, jedną z głównych potrzeb w obszarze zarządzania flotą jest przejrzystość rozumiana jako stały i łatwy wgląd do danych związanych z każdym kierowcą i pojazdem.

więcej
Niemiecki koncern w ogniu zarzutów Transport drogowy
25 września 2015 r.

Manipulacje przy pomiarach czystości spalin w Volkswagenach produkowanych w latach 2009-2015, ujawniła amerykańska federalna Agencja Ochrony Środowiska (EPA). Sprawa może dotyczyć nawet 11 mln aut na całym świecie.

więcej
67 mld zł na inwestycje kolejowe do 2023 r. Transport szynowy
23 września 2015 r.

W ubiegłym tygodniu rząd przyjął Krajowy Program Kolejowy przygotowany przez Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju. Jego wykonawca, PKP Polskie Linie Kolejowe, będą miały do wydania przeszło 67 mld zł, głównie na modernizację szlaków. Branża kolejowa prosi rząd o dialog w tej sprawie.

więcej
Wzrost przychodów za I półrocze 2015 r. Logistyka
23 września 2015 r.

Grupa ID Logistics, jeden z liderów logistyki kontraktowej, podsumowała swoją działalność w I półroczu 2015 r. Firma odnotowała wzrost przychodów i wzmocniła pozycję na światowym rynku usług logistycznych, szczególnie w zakresie obsługi klientów z branży e-commerce, retail i FMCG.

więcej
Lider rynku wprowadza usługę Premium Transport drogowy
22 września 2015 r.

W poniedziałek, 14 września, odbyła się konferencja prasowa firmy PolskiBus.com, na której zarząd ogłosił wprowadzenie nowej usługi "Gold", kierowanej do bardziej wymagającej grupy pasażerów. Ceny biletów mają oczywiście zaczynać się od złotówki, ale docelowo będzie to usługa droższa od standardowej.

więcej
Ruszył nowy terminal CLIP Logistics w Swarzędzu Transport szynowy
22 września 2015 r.

16 września spółka Clip Logistics, właściciel terminalu lądowego w Swarzędzu, uruchomiła wraz ERS Railways nowy terminal. Dzięki temu będzie można tu obsługiwać 10 pociągów dziennie z naczepami intermodalnymi i kontenerami, tj. około 250 tys. TEU. 

więcej
Udane Baltexpo 2015 Transport wodny
21 września 2015 r.

Dobra kondycja polskiej gospodarki morskiej znalazła swój wyraz na tegorocznych targach, konferencjach i seminariach Baltexpo 2015. W dniach 7-9 września w gdańskich halach Amber Expo udział wzięło 196 firm z 14 krajów, o 30% więcej, niż przed dwoma laty.

więcej
Track Tec nagradza młodych i zdolnych Transport szynowy
21 września 2015 r.

Track Tec S.A. kolejny raz wspiera młodych i zdolnych ludzi, którzy stawiają pierwsze kroki w branży kolejowej. W tym roku prezes zarządu firmy ufundował nagrody pieniężne za najlepsze prace naukowe.

więcej
Okęcie bije kolejne rekordy Transport lotniczy
17 września 2015 r.

W lipcu i sierpniu na Lotnisku Chopina obsłużono ponad 2,4 mln pasażerów, co oznacza, że były to rekordowe wakacje w historii warszawskiego portu, który zamierza stać się głównym centrum przesiadkowym w tej części Europy.

więcej
Minister gospodarki wizytuje Transport drogowy
16 września 2015 r.

Minister gospodarki Janusz Piechociński, złożył wizytę w największej fabryce naczep i przyczep w Polsce oraz powstającym obecnie Centrum Badawczo-Rozwojowym spółki w Wieluniu, gdzie będzie zlokalizowana jedyna w tej części Europy nowoczesna stacja do całopojazdowego badania naczepy.

więcej
Gdańskie lotnisko – nowoczesne, bezpieczne i ekologiczne Transport lotniczy
16 września 2015 r.

Gdański Port Lotniczy im. Lecha Wałęsy, jako jeden z ośmiu polskich portów lotniczych należących do Transeuropejskiej Sieci Transportowej (TEN-T), korzysta w pełni z przyznanych pieniędzy (w dużej mierze unijnych), przeznaczonych na rozwój infrastruktury. I realizuje bardzo ambitne plany inwestycyjne.

więcej
Wzrost przewozów ładunków polskimi rzekami Transport wodny
15 września 2015 r.

Urząd Statystyczny w Szczecinie podsumował realizację zadań przewozowych w 2014 r. przez krajowych armatorów śródlądowych. Wzrosła wielkość ładunków przetransportowanych przez polskie statki rzeczne, przede wszystkim w relacjach krajowych.

więcej
Program budowy dróg przyjęty przez rząd Transport drogowy
15 września 2015 r.

We wtorek, 8 września, rząd przyjął projekt uchwały w sprawie Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023 (z perspektywą do 2025 r.). W planach jest 3900 km autostrad i dróg szybkiego ruchu, a także 57 obwodnic.

więcej
Blisko dwukrotny wzrost prędkości przewozów towarowych? Transport szynowy
14 września 2015 r.

Polskie Linie Kolejowe rozpoczęły Wielką Ofensywę Inwestycji Kolejowych (WOIK), której efektem ma być blisko dwukrotny wzrost prędkości dla przewozów towarowych, spójna sieć połączeń i wzrost konkurencyjności transportu kolejowego.

więcej
Rozwija się lotnicze cargo Transport lotniczy
9 września 2015 r.

Transport lotniczego cargo staje się niezastąpiony w branżach, gdzie liczy się czas dostarczenia przesyłek – z uwagi na cykl produkcji, termin ważności czy też wartość przewożonego towaru.

więcej
Czy podróżujemy bezpiecznie? Transport drogowy
9 września 2015 r.

W przypadku oceny ryzyka, że przytrafi nam się wypadek drogowy pokutuje w nas przekonanie, że normy, ograniczenia i zasady powstały z myślą o gorszych od nas. Jednocześnie zbyt mocno przeceniamy własne umiejętności za kierownicą pojazdu, wierząc, że bezpieczniej pojechać niż polecieć.

więcej
PKM – samorządowy fenomen Transport szynowy
8 września 2015 r.

Inaugurująca swą działalność 1 września Pomorska Kolej Metropolitalna to prawdziwy fenomen – pierwsza w kraju pasażerska trasa kolejowa wybudowana od podstaw od ok. 40 lat i to nie przez zarządcę infrastruktury kolejowej tylko samorząd wojewódzki. Linia o długości 19 km, zrealizowana kosztem 1 mld zł (z czego 668 mln to dotacje unijne), ma zrewolucjonizować transport publiczny w Trójmieście.

więcej
Ceny ropy naftowej jeszcze spadną Logistyka
8 września 2015 r.

W końcówce ubiegłego roku ceny ropy naftowej spadły do poziomu najniższego od 5 lat. Wszystko wskazuje na to, że po okresie wzrostów cen i stabilizacji w latach 2011-2013, obecnie następuje znaczący ich spadek.

więcej
20 km ekspresówki za 606 mln zł Transport drogowy
8 września 2015 r.

Oferta firmy Bilfinger Infrastructure okazała się najkorzystniejsza w przetargu na zaprojektowanie i budowę odcinka S17 od granicy województw mazowieckiego i lubelskiego do węzła Skrudki. Wartość wybranej oferty to niemal 609 mln zł brutto.

więcej
Rozbudowa zakładu w Gorzowie Logistyka
7 września 2015 r.

Logicor, operator i właściciel nowoczesnych powierzchni logistycznych w Europie, zakończył niedawno rozbudowę hali produkcyjno-magazynowej dla Faurecii - producenta elementów wyposażenia wnętrz samochodowych.

więcej
Program utrzymania infrastruktury kolejowej Transport szynowy
2 września 2015 r.

Kończą się konsultacje społeczne tzw. kontraktu wieloletniego na lata 2016-2023, dotyczącego utrzymania polskiej sieci kolejowej. Projekt zakłada, iż krajowy zarządca infrastruktury będzie dysponować w 8-letniej perspektywie kwotą ok. 33 mld zł przeznaczoną jedynie na remonty, naprawy i prowadzenie ruchu pociągów. Według planu rząd powinien przyjąć go na przełomie września i października.

więcej
156 mln zł zysku za I półrocze Transport szynowy
1 września 2015 r.

Przejęcie czeskiego przewoźnika AWT, które przyniosło PKP Cargo 140 mln zł, pozwoliły wypracować spółce w I półroczu zysk netto w wysokości 156 mln zł (+22% rok/roku), przy przychodach wynoszących 2,1 mld zł (-2% r/r).

więcej
Eksperci pozytywnie oceniają program Budowy Dróg Krajowych Transport drogowy
31 sierpnia 2015 r.

W środę 26 VIII, premier Ewa Kopacz na wspólnej z minister infrastruktury i rozwoju Marią Wasiak, konferencji prasowej w Opolu, zaprezentowała program Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-23 (z perspektywą do 2025 r.), szacowany na około 107 mld zł. Łączna kwota przewyższa wcześniej zakładaną o 14 mld zł, ale eksperci pozytywnie ocenili zwiększenie wydatków, o ile oczywiście pieniądze będą wydane efektywnie. 

więcej
Znikną pociągi interREGIO Transport szynowy
19 sierpnia 2015 r.

Od 1 września z rozkładów jazdy znikną pociągi interREGIO (o zasięgu ogólnokrajowym), międzynarodowe REGIOekspresy i interREGIObusy. Dotychczas uzupełniały one ofertę połączeń regionalnych REGIO i były tanim rozwiązaniem dla mieszkańców z tych regionów kraju, gdzie nie dociera oferta PKP Intercity.

więcej
Gdynia utrzymuje mocną pozycję na Bałtyku Transport wodny
19 sierpnia 2015 r.

Nie mamy co prawda floty, ale nasze porty radzą sobie całkiem nieźle – powiedział ostatnio w jednym z wywiadów prof. Włodzimierz Rydzkowski, wybitny znawca tematu, z Uniwersytetu Gdańskiego. To mało powiedziane, bowiem porty trójmiejskie przeżywają prawdziwy boom przeładunkowy i inwestycyjny.

więcej
VII InfoGlobMar 2015 ważny dla gospodarki morskiej (2) Transport wodny
19 sierpnia 2015 r.

Aktywność innowacyjna polskiej gospodarki morskiej znajduje odzwierciedlenie w polityce morskiej Polski – zauważyła Monika Niemiec-Butryn, zastępca dyrektora Departamentu Transportu Morskiego i Bezpieczeństwa Żeglugi Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju, podczas zakończonej ostatnio VII Konferencji InfoGlobMar 2015. Podkreśliła też, że transport morski i stocznie, jest to z natury obszar innowacji, który wywołuje na nie popyt w innych branżach. Nasuwało się zatem pytanie: jakie zawody są przyszłością innowacyjnej gospodarki?

więcej
Śląskie Centrum Logistyki wybuduje halę magazynową Logistyka
18 sierpnia 2015 r.

Śląskie Centrum Logistyki podpisało umowę na budowę piątej hali magazynowej o powierzchni 10 tys. m2. Inwestycja będzie kosztowała 25 mln zł.

więcej
Polskie drogi bardziej innowacyjne Transport drogowy
17 sierpnia 2015 r.

Niemal 40 mln zł Narodowe Centrum Badań i Rozwoju oraz Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad przeznaczą na projekty B+R, służące rozwojowi technologii budowy oraz remontu dróg i poprawie bezpieczeństwa uczestników ruchu. Poznaliśmy wyniki konkursu we Wspólnym Przedsięwzięciu „Rozwój Innowacji Drogowych”.

więcej
Wybrano oferty na budowę S7 Transport drogowy
14 sierpnia 2015 r.

Najkorzystniejszą ofertę na odcinek od Koszwał (Południowej Obwodnicy Gdańska) do Nowego Dworu Gdańskiego złożyła czeska firma Metrostav a.s., a na drugi fragment - do Kazimierzowa (obwodnicy Elbląga), firma Budimex SA.

więcej
Przybywa obwodnic miast w kujawsko-pomorskim Transport drogowy
4 sierpnia 2015 r.

Nakło nad Notecią dołączy wkrótce do miast, w których dzięki budowie obwodnic wyprowadzono poza centrum uciążliwy dla mieszkańców tranzyt pojazdów. Środki Urzędu Marszałkowskiego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego trafiły na realizację siedmiu tego rodzaju inwestycji. Budowa obwodnic trwa także w Inowrocławiu i Brodnicy.

więcej
W Szczecinie ruszy produkcja wagonów towarowych Transport szynowy
23 lipca 2015 r.

Grupa PKP Cargo wraz z amerykańską firmą Greenbrier uruchamia produkcję wagonów towarowych. Docelowo spółka chce produkować i wprowadzać do swojego taboru nawet 500 nowoczesnych i dostosowanych do swoich potrzeb wagonów rocznie.

więcej
Właściciele flot nie dostaną mandatów za kierowców Transport drogowy
22 lipca 2015 r.

Ostatecznie nie zmienia się zasada zgodnie z którą, kierujący samochodem, a nie jego właściciel, zapłaci mandat za przekroczenie prędkości zarejestrowane przez fotoradar. We wtorek, 14 lipca podkomisja nadzwyczajna odrzuciła poselski projekt nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, w zakresie nakładania kar administracyjnych.

więcej
Przedsiębiorcy w Polsce zapłacą mniej za paliwo Transport drogowy
22 lipca 2015 r.

Od 1 lipca przedsiębiorcy w Polsce zyskali długo oczekiwaną możliwość odliczania podatku VAT od paliwa zakupionego do aut służbowych. Pomimo, że odliczeniu podlega tylko 50% należnego podatku, to oszczędności w kosztach użytkowania floty, jakie dzięki takiemu rozwiązaniu zyskają firmy, będą znaczące. Ich wielkość będzie uzależniona od spalania samochodu i w przypadku dużych flot pojazdów może wynosić nawet od kilkudziesięciu do kilkuset tysięcy złotych rocznie.

więcej
InfoGlobMar ważny dla gospodarki morskiej (1) Transport wodny
22 lipca 2015 r.

Tegoroczna konferencja Infoglobmar, która odbyła się na Wydziale Ekonomicznym UG koncentrowała się na prezentacji wyników badań i przemyśleń naukowców oraz przedstawicieli biznesu i administracji, dotyczących zagadnień związanych z funkcjonowaniem przedsiębiorstwa w otoczeniu globalnym, zarządzaniem informacją i ryzykiem oraz różnymi aspektami lądowo-morskich systemów transportowych. Plenarną dyskusję praktyków zdominowała z kolei rola inteligentnych specjalizacji w rozwoju regionów. Partnerem konferencji był Polski Klaster Morski.

więcej
Do celu bez kłopotów i opóźnień Transport drogowy
21 lipca 2015 r.

Jeszcze dekadę temu nawigacja GPS w samochodzie, czy to osobowym czy ciężarowym, była elementem dodatkowym, żeby nie powiedzieć egzotycznym. Niektórzy wręcz uważali, że posiadanie jej świadczy o kłopotach w rozumieniu znaków drogowych, nieumiejętności czytania map, słabej znajomości trasy czy wręcz lenistwie - w domyśle każdy z powyższych argumentów miał mocno danego kierowcę deprecjonować.

więcej
Telematyczny węzeł komunikacji Transport drogowy
21 lipca 2015 r.

Firma Transics, lider w dziedzinie telematyki, wchodzący w skład grupy WABCO, integruje dane dotyczące pojazdów, kierowców i naczep w ramach jednej, innowacyjnej platformy - TX-CONNECT.

więcej
Społeczna odpowiedzialność biznesu Logistyka
29 czerwca 2015 r.

Przedsiębiorstwa powinny uwzględniać wpływ, jaki firma wywiera na otoczenie oraz aktywnie reagować na pojawiające się wyzwania. Takie podejście do prowadzenia działalności biznesowej realizuje Dachser, działający globalnie operator logistyczny. Firma dba o swoich pracowników, klientów oraz przestrzeń, w której funkcjonuje.

więcej
Pierwsza w Polsce giełda transportowa bez abonamentu Transport drogowy
29 czerwca 2015 r.

Clicktrans.pl jest internetową giełdą transportową, która działa na rynku od 2010 roku i obecnie cieszy się zaufaniem ponad 8 tysięcy przewoźników. W prosty i szybki sposób umożliwia znalezienie lub wystawienie wolnych ładunków na trasach krajowych i międzynarodowych.

więcej
Konsolidacja - konieczny warunek rozwoju branży TSL Logistyka
23 czerwca 2015 r.

W Ustroniu Śląskim (28 maja) obradował XVI Kongresu Spedytorów, organizowany przez Polską Izbę Spedycji i Logistyki. Podczas spotkania środowisko spedytorów i logistyków przeprowadziło dyskusję poświęconą rozwojowi branży TSL w Polsce, Europie i na rynku globalnym.

więcej
Na europejskich drogach ciągle pod górę Transport drogowy
22 czerwca 2015 r.

Jeszcze niedawno pisaliśmy („PGT” nr 21 z 27 maja 2015 r.) o dość "mizernej" odpowiedzi KE na petycję kilku krajów europejskich (w tym Polski) odnośnie wprowadzenia przez Niemcy płacy minimalnej, a już transportowcy otrzymują kolejne ciosy. Tym razem ze strony Francji i Norwegii.

więcej
Małaszewicze bramą do kolejowej Europy? Transport szynowy
22 czerwca 2015 r.

W Warszawskim hotelu Sofitel Victoria, 16 czerwca, podpisano list intencyjny o utworzeniu przez Grupę PKP Cargo i Zhengzhou International Hub spółki joint venture, która zajmie się kolejowym transportem kontenerów między środkowymi Chinami a Europą. W ceremonii udział wzięła szefowa MiR Maria Wasiak, prezes PKP SA Jakub Karnowski i przedstawiciele władz prowincji Henan, z której pochodzi chińska spółka.

więcej
Dwie dekady FM Logistic w Polsce Logistyka
22 czerwca 2015 r.

W czerwcu operator logistyczny FM Logistic obchodzi 20-lecie swego funkcjonowania w Polsce. Z tej okazji firma zorganizowała jubileuszową konferencję, podczas której podsumowano działalności spółki w tym czasie.

więcej
Panele akustyczne na A2 do wymiany Transport drogowy
22 czerwca 2015 r.

Jeszcze nie tak dawno dyskutowano o zasadności instalowania ekranów akustycznych w bardzo wielu miejscach w Polsce, a już jak się okazuje część z nich wymaga napraw lub wręcz wymiany. Na szczęście - jak zapewnia GDDKiA - będzie to usługa w ramach gwarancji. Od 22 czerwca na odcinku autostrady A2 od węzła w podwarszawskiej Konotopie do Pruszkowa (razem 7 km), rozpocznie się gwarancyjna wymiana paneli ekranów akustycznych, która potrwa około czterech miesięcy.

więcej
Umacnianie pozycji na rynku lotniczego cargo Logistyka
20 czerwca 2015 r.

LS Airport Services, spółka z większościowym udziałem Skarbu Państwa, podpisała umowę z DHL Express Poland na budowę najnowocześniejszego międzynarodowego lotniczego terminalu kurierskiego w Polsce.

więcej
Nowe połączenie promowe na Morzu Czarnym Transport wodny
18 czerwca 2015 r.

Ukrferry, ukraiński przewoźnik promowy, uruchomił 8 czerwca nowe połączenie na Morzu Czarnym. Statki armatora pływać będą teraz pomiędzy Noworosyjskiem a portem Samsun w Turcji.

więcej
Powstanie Polska Grupa Promowa Transport wodny
17 czerwca 2015 r.

Skarb Państwa wreszcie zdecydował się na plan konsolidacji polskiego rynku promowego. W ubiegłą środę, w Szczecinie, na pokładzie promu „Mazovia”, podpisano list intencyjny w sprawie utworzenia Polskiej Grupy Promowej. W jej skład wejdą armatorzy: Polska Żegluga Bałtycka i Polska Żegluga Morska (właściciel Unity Line) oraz spółka Polskie Inwestycje Rozwojowe.

więcej
Województwo opolskie kupuje nowe pociągi Transport szynowy
16 czerwca 2015 r.

Województwo opolskie kupuje 6 nowych elektrycznych zespołów trakcyjnych, które przekaże w użytkowanie Przewozom Regionalnym. Samorząd przeznaczył na ten cel 70 mln zł.

więcej
Co z budową Południowej Obwodnicy Warszawy? Transport drogowy
15 czerwca 2015 r.

Czterej wykonawcy, którzy złożyli oferty w postępowaniu na budowę drogi ekspresowej S2, czyli Południowej Obwodnicy Warszawy na odcinku od węzła Puławska do węzła Lubelska (odcinek A), odwołali się od decyzji Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad do Krajowej Izby Odwoławczej. Zdaniem skarżących, GDDKiA naruszyła prawo, wybierając ofertę, która zawiera rażąco niską cenę.

więcej
Nowatorska koncepcja dostaw rozjazdów kolejowych Transport szynowy
15 czerwca 2015 r.

Na początku czerwca, w zakładzie produkcyjnym KolTram w Zawadzkiem, Track Tec S.A. zaprezentował pierwsze w Polsce wagony przystosowane do przewozu bloków rozjazdów kolejowych zmontowanych na podkładach strunobetonowych (lub drewnianych). Nowatorską koncepcję opracowali logistycy i inżynierowie spółki.

więcej
Nagroda dla paryskiego lotniska Transport lotniczy
12 czerwca 2015 r.

Lotnisko im. Charles’a de Gaulle’a, które jest głównym portem linii Air France, zdobyło I miejsce w kategorii „Najbardziej ulepszone lotnisko na świecie” w rankingu angielskiej firmy konsultingowej Skytrax.

więcej
Irlandzki przewoźnik kupuje samoloty na polskie lotniska Transport lotniczy
11 czerwca 2015 r.

Ryanair inwestuje w rozwój przewozów w Krakowie – jesienią w Balicach do dwóch stacjonujących tam samolotów Boeing 737-800 dołączy trzeci. Pozwoli to irlandzkiemu przewoźnikowi zwiększyć liczbę pasażerów i oferowanych połączeń.

więcej
Kolej rozlicza perspektywę unijną 2007-2013 Transport szynowy
10 czerwca 2015 r.

Do końca tego roku kolejarze muszą rozliczyć środki unijnej pomocy z perspektywy finansowej 2007-2013. Jak zapewnia PKP PLK wszystko jest na dobrej drodze, żeby tego dokonać.

więcej
Nie taki diabeł straszny jak go malują? Transport drogowy
9 czerwca 2015 r.

Polscy przewoźnicy starają się jak mogą by złagodzić skutki embarga nałożonego przez Rosję na polskie produkty. Według prognoz wzrost krajowego eksportu w 2015 roku ma wynieść 10-13%, co daje dwukrotnie lepszy wynik niż w zeszłym roku.

więcej
Pomorskie drogi – nadzieje i rozczarowania Transport drogowy
9 czerwca 2015 r.

W województwie pomorskim w 2015 r. dofinansowaniem zostaną objęte 23 inwestycje drogowe, o łącznej wartości ponad 130 mln zł, w tym ponad 54 mln zł pochodzić będą z zadań w ramach Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych - Etap II Bezpieczeństwo - Dostępność – Rozwój (Edycja 2015).

więcej
Recykling szansą Transport drogowy
8 czerwca 2015 r.

Okresowa wymiana oleju większości kierowcom kojarzy się z wizytą w warsztacie i zwyczajowym, najczęściej corocznym, zleceniem związanym z przeglądem pojazdu. Co jednak dzieje się z olejem przepracowanym, zużytym? Okazuje się, że określenie "zużyty" jest cokolwiek na wyrost. Polska jest pionierem w recyklingu olejów, przerabiając i odzyskując rocznie tysiące ton.

więcej
Dobre (ale i złe) wiadomości dla branży transportowej Logistyka
6 czerwca 2015 r.

Polska branża transportowa nie ma lekko. Niemiecka płaca minimalna dla polskich kierowców czy rosyjskie embargo, uderzające rykoszetem w przewoźników - to tylko niektóre z wyzwań stojących przed firmami transportowymi. Na osłodę pozostaje fakt kontynuowania inwestycji drogowych, co nadal czyni Polskę krajem atrakcyjnym dla sektora TSL.

więcej
Kolej inwestuje w symulatory Transport szynowy
3 czerwca 2015 r.

Maszyniści PKP Intercity mogą już korzystać z nowoczesnego symulatora jazdy lokomotywą. To kolejny z projektów Grupy PKP mający wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa na kolei. W październiku natomiast, PLK zacznie wykorzystywać pierwszy symulator urządzeń sterowania ruchem kolejowym.

więcej
Sukcesy polskich firm, sukcesami polskiej gospodarki Transport drogowy
2 czerwca 2015 r.

Największy polski producent naczep i przyczep, firma Wielton, 21 maja, stała się trzecią w Europie siłą w swojej branży, dzięki przejęciu lidera francuskiego rynku, firmy Fruehauf. Na mocy umowy Wielton S.A. nabył pakiet większościowy, tj. 65,13% akcji, z opcją wykupu pozostałej części po roku 2017.

więcej
Kłopotliwy OPAT Transport drogowy
2 czerwca 2015 r.

Od dobrych paru lat Gdynia, Kosakowo Reda i Rumia walczą o budowę 14 km drogi pod nazwą OPAT, czyli Obwodnicy Północnej Aglomeracji Trójmiejskiej, drogi o ruchu przyspieszonym, na odcinku od Obwodnicy Trójmiasta (od ul. Morskiej w Gdyni) w kierunku północno-zachodnim z ominięciem miasta Rumi, do Redy i połączenia z drogą krajową nr 6 oraz drogą wojewódzką nr 216.

więcej
Duża popularność trasy Gdynia-Karlskrona Transport wodny
1 czerwca 2015 r.

W maju Stena Line świętował 20-lecie swojej działalności w Polsce. W ramach jubileuszu, a pokładzie statku „Stena Vision” zacumowanego przy terminalu promowym w Gdyni, odbyła się konferencja „Wizja na kolejne 20 lat: zielone technologie i nowe wyzwania”.

więcej
Blisko 0,5 mln przewiezionych pasażerów Transport lotniczy
27 maja 2015 r.

2014 był w Polsce bardzo dobrym rokiem dla airberlin. Linia lotnicza przewiozła 466 035 pasażerów pomiędzy Polską a Niemcami – tak wielu, jak nigdy dotąd. Jest to wzrost o 11,7% w stosunku do roku poprzedniego.

więcej
Remont na A4 od czerwca do końca wakacji Transport drogowy
26 maja 2015 r.

Rzecznik opolskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, Michał Wandrasz, poinformował, że podpisano umowę na remont autostrady A4 na odcinku od węzła Przylesie do węzła Prądy (w kierunku Katowic) i z początkiem czerwca ruszą prace (mają potrwać 90 dni). Wykonawcą będzie firma Strabag, a koszty robót wyniosą 19,3 mln zł.

więcej
„Costa Pacifica” otworzyła sezon wycieczkowców w Gdyni Transport wodny
26 maja 2015 r.

7 V zainaugurowany został kolejny sezon wycieczkowców w Porcie Gdynia. Wczesnym rankiem przy Nabrzeżu Francuskim zacumował pływający pod włoską banderą statek pasażerski „Costa Pacifica”.

więcej
KE odpowiada w sprawie płacy minimalnej Transport drogowy
25 maja 2015 r.

Komisja Europejska po miesiącach "prac" nad petycją złożoną m.in. przez Polskę, Węgry, Litwę i Rumunię, dotyczącą wprowadzonej od początku roku płacy minimalnej u naszego zachodniego sąsiada, postanowiła wszcząć procedurę w sprawie naruszenia unijnego porządku prawnego przez niemieckie przepisy. Pierwszym krokiem jest pisemne, wstępne upomnienie wysłane do Berlina, który ma teraz dwa miesiące na udzielenie odpowiedzi.

więcej
Meble - towar czuły na zapachy Transport drogowy
25 maja 2015 r.

Ponad 90% polskich mebli trafia na eksport, a polską produkcję mebli wyprzedza jedynie 5 państw: Chiny, Stany Zjednoczone, Niemcy, Włochy oraz Wielka Brytania. Ministerstwo Gospodarki wspiera przemysł meblarski i producentów, oferując pomoc w promocji poprzez misje handlowe, szczególnie na terenie takich państw, jak Niemcy, Rosja, Ukraina, Wielka Brytania i Francja.

więcej
Polskimi liniami za Atlantyk także z Katowic i Rzeszowa? Transport lotniczy
24 maja 2015 r.

Ograniczany restrykcjami ze strony Komisji Europejskiej, LOT już od przyszłego roku będzie mógł ponownie otwierać nowe połączenia. Po blisko 4 latach przerwy związanych ze zgodą KE na otrzymanie przez linie pomocy publicznej w zamian za nierozwijanie siatki połączeń, oprócz wielu rejsów średniodystansowych miałyby pojawić się przynajmniej dwa połączenia transatlantyckie: Katowice – Chicago oraz Rzeszów – Nowy Jork.

więcej
Nowe centrum logistyczne Muszkieterów Logistyka
23 maja 2015 r.

Grupa Muszkieterów, największa sieć franczyzowa w Polsce, zrzeszająca właścicieli supermarketów spożywczych Intermarche oraz typu „dom i ogród” Bricomarche, otworzy w podpoznańskim Swadzimiu nowe centrum magazynowo-biurowe o powierzchni ponad 80 tys. m2.

więcej
Nocne zwiedzanie w stolicy Transport szynowy
23 maja 2015 r.

Z roku na rok warszawska Noc Muzeów rozrasta się o kolejne atrakcje, osiągając w tym roku już niemal 240 placówek. Niezmiennie przyciąga tysiące mieszkańców stolicy i okolic, i potrafi sprawić, że nagle centrum miasta w nocy staje się bardziej ruchliwe niż godziny szczytu w niejeden "normalny" dzień.

więcej
Braki w polskiej edukacji Transport drogowy
21 maja 2015 r.

Wraz z nadejściem przemian ustrojowych oraz niektórych reform podupadło polskie szkolnictwo zawodowe. Gloryfikacja wykształcenia wyższego i negatywny stosunek do placówek dających swoim uczniom fach w rękach spowodowały, że do dziś polscy pracodawcy cierpią na ustawiczny brak wykwalifikowanych pracowników.

więcej
Słabszy I kwartał kolejowego przewoźnika towarowego Transport szynowy
20 maja 2015 r.

PKP Cargo przedstawiło wyniki za I kwartał - Grupa zanotowała w tym okresie spadek przychodów i zysku netto w porównaniu z analogicznym okresem 2014 r. To efekt niższych przewozów na całym rynku, który zmniejszył się o 5% pod względem przetransportowanej masy ładunków. Pierwsze miesiące roku to również najtrudniejszy czas dla branży przewozowej ze względu na sezonowość.

więcej
Części, opony, podzespoły, czyli transport automotive Transport drogowy
19 maja 2015 r.

Zaletą języka angielskiego jest częstokroć jednowyrazowe przedstawianie złożonych pojęć. Komputer i Internet, to najlepsze tego przykłady. Gdyby próbować zastąpić te określenia jednowyrazowym polskim odpowiednikiem byłoby albo nie możliwe, albo niepoważne. Nie inaczej jest z wyrazem „automotive”.

więcej
Autostrada Polska obrasta w wydarzenia Logistyka
18 maja 2015 r.

Międzynarodowe Targi Budownictwa Drogowego Autostrada Polska to wydarzenie, na które co roku czekają wszyscy związani z tym sektorem gospodarki. Trzydniowa impreza (13-15 maja), odbywająca się na terenach Międzynarodowych Targów Kielce, była jednym z najważniejszych miejsc spotkań, rozmów i kontraktacji w Europie Środkowo-Wschodniej.

więcej
Dobre wyniki grupy kapitałowej Stalexport Autostrady Transport drogowy
17 maja 2015 r.

Stalexport Autostrady, która zarządza 61-kilometrowym odcinkiem autostrady A4 zanotowała bardzo dobre wyniki w I kwartale br. - 54,26 mln zł przychodów wobec 49,33 mln zł rok wcześniej.

więcej
Forum Fracht 2015 Logistyka
15 maja 2015 r.

III Forum Transportu Intermodalnego Fracht 2015 zgromadziło, 29 IV w Gdańsku, liczne grono menedżerów firm logistycznych, przedstawicieli administracji oraz naukowców zajmujących się logistyką i transportem.

więcej
Niemiecki transport z poważnymi problemami Transport szynowy
11 maja 2015 r.

Nasi zachodni sąsiedzi - którzy przy pomocy ustawy o płacy minimalnej, mającej rzekomo „zadbać” o polskich kierowców ciężarówek, postanowili tak naprawdę chronić swoje firmy transportowe (w tym tygodniu KE ogłosi zgodność tych przepisów z prawem unijnym) - mają duże kłopoty również z innymi gałęziami transportu.

więcej
Wywrotka wywrotce nierówna, czyli transport kruszyw Transport drogowy
11 maja 2015 r.

Budownictwo nie może się obejść bez kilku „odwiecznych” materiałów budowlanych – drewna, cementu i kruszyw. Do transportu tych ostatnich służą pojazdy samowyładowcze, zwane potocznie wywrotkami. Czy każdy tego typu pojazd może dostarczać kruszywa? Czy istnieje idealny środek transportu dla tego typu ładunków?

więcej
W oczekiwaniu na przewoźnika Transport lotniczy
9 maja 2015 r.

14 maja 2014 r. Port Lotniczy Radom uzyskał certyfikat lotniska użytku publicznego kodu 3C, a 29 maja został wpisany przez Urząd Lotnictwa Cywilnego do rejestru lotnisk cywilnych. Zatem już od niemal roku obsługuje ruch pasażerski – podkreśla Kajetan Orzeł, rzecznik prasowy. Sęk w tym, że żadna linia lotnicza nie zamierza korzystać z tej lokalizacji.

więcej
Przeszło 8 mld zł na inwestycje w 2015 r. Transport szynowy
6 maja 2015 r.

W 2015 r. PKP PLK ogłosi przetargi na projekty inwestycyjne o łącznej wartości 11 mld zł. Każdego roku spółka chce przeznaczać na te cele około 8 mld zł, wliczając w to dofinansowanie z funduszy europejskich. Tym samym do 2023 r. planuje się wydać ponad 50 mld zł. Liczby te mogą imponować, zakres podejmowanych prac także, ale są również opóźnienia i problemy.

więcej
Apel przewoźników w sprawie MiLoG bez odzewu Logistyka
5 maja 2015 r.

W czasie polsko-niemieckich konsultacji międzyrządowych, które odbyły się 27 kwietnia, nie zapadła żadna decyzja dotycząca najważniejszej kwestii dla polskich przewoźników - ustawy o płacy minimalnej. Więcej niż o sytuacji firm transportowych dyskutowano na tematy kolejowe, a jakiekolwiek konkrety uzyskano w temacie żeglugi śródlądowej. Podpisano wreszcie, istotną dla żeglugi na Odrze, obustronną umowę o poprawie sytuacji na drogach wodnych pogranicza.

więcej
Od marca 2018 r. obowiązkowy eCall Transport drogowy
5 maja 2015 r.

Zgodnie z nowymi przepisami, które w ubiegłym tygodniu przegłosował Parlament Europejski, wszystkie nowe samochody osobowe i lekkie pojazdy dostawcze sprzedawane w UE od końca marca 2018 r. mają mieć instalowane urządzenia (tzw. eCall), które w razie wypadku automatycznie zawiadomią najbliższe centrum ratownictwa. 

więcej
Boeing 777-300ER na trasie z/do Warszawy Transport lotniczy
5 maja 2015 r.

Zwiększenie oferowania na trasie do/z Warszawy zapowiedziały linie Emirates, planując wprowadzenie (od 1 grudnia) Boeinga 777-300ER do obsługi połączeń z Polską. 

więcej
Jak opary, czyli ciągniki do naczep paliwowych Transport drogowy
5 maja 2015 r.

Paliwa naftowe z uwagi na swój „wybuchowy temperament” zaliczane są do ładunków niebezpiecznych. Wymagają więc odpowiednich środków transportu w postaci dedykowanych cystern. W przypadku naczep zbiornikowych konieczne jest też użycie odpowiedniego ciągnika siodłowego, gdyż nie każdy nadaje się do tej roli.

więcej
Targi transportowe w Expo Silesia Logistyka
5 maja 2015 r.

Ponad 50 wystawców wzięło udział w tegorocznych Targach Transportu, Spedycji i Logistyki, które odbyły się w Expo Silesia w Sosnowcu. Patronat medialny na imprezą miała Polska Gazeta Transportowa.

więcej
Portowa obsługa ładunków niebezpiecznych Transport wodny
4 maja 2015 r.

Przewóz towarów niebezpiecznych transportem lądowym i morskim uwarunkowany jest międzynarodowymi umowami, które maja zapewnić jak najdalej idące zmniejszenie zagrożenia.

więcej
Odpowiedzialnie i bezpiecznie Transport drogowy
4 maja 2015 r.

Bezpieczny i sprawny przewóz towarów niebezpiecznych wymaga szczególnej wiedzy i doświadczenia fi rm transportowych. Przewożone ładunki mają często właściwości toksyczne, palne, żrące a także wybuchowe, a ich nieodpowiednie przewożenie wiąże się z ryzykiem zdarzeń tragicznych w skutkach, nie tylko dla osób, ale również dla środowiska naturalnego.

więcej
Gospodarczy Gabinet Cieni BCC Logistyka
29 kwietnia 2015 r.

„Ministrowie” Gospodarczego Gabinetu Cieni Business Centre Club, dokonali oceny działań rządu w I kwartale 2015 r. na 2,7 punktu w skali od 0 do 5. To o 0,2 pkt więcej wobec IV kw. 2014 r. i o 0,4 pkt więcej w porównaniu do III kw. 2014. Działania premier Ewy Kopacz zostały ocenione na 4 pkt, a więc aż o 1 pkt lepiej od ostatniej oceny działań poprzedniego szefa rządu, Donalda Tuska, za III kw. ubiegłego roku. To najwyższa ocena szefa rządu od początku działania gabinetu cieni BCC.

więcej
Europejski kongres z widoczną branżą TSL Logistyka
28 kwietnia 2015 r.

Katowicki kongres jest uważany za najważniejsze spotkanie biznesowe w Europie Centralnej. Wzięło w nim udział aż 6000 osób, 700 prelegentów oraz 500 akredytowanych polskich i zagranicznych dziennikarzy.

więcej
Największe linie lotnicze na polskim rynku Transport lotniczy
28 kwietnia 2015 r.

Wśród linii lotniczych, które zanotowały w 2014 r. najwyższe wzrosty znalazły się niskokosztowy Wizz Air, sieciowa Lufthansa i czarterowe Small Planet Airlines oraz Enter Air – wynika z opublikowanych niedawno statystyk Urzędu Lotnictwa Cywilnego podsumowujących IV kwartał i cały ubiegły rok. Jak na ironię nieźle wypadł także Eurolot, który od 1 kwietnia 2015 r. zakończył działalność.

więcej
PKP Intercity wraca do gry Transport lotniczy
27 kwietnia 2015 r.

Marzec był kolejnym miesiącem w tym roku, w którym PKP Intercity zanotowało przyrost liczby podróżnych. To pierwszy od 2010 r. trzymiesięczny trend wzrostowy. 

więcej
Przyszłość polskiego transportu w czarnych barwach? Transport drogowy
27 kwietnia 2015 r.

Choć polscy przewoźnicy kontrolują ćwierć rynku transportowego w Unii Europejskiej, czarne chmury zbierają się nad przedsiębiorcami znad Wisły. W ostatnich miesiącach doniesienia z Polski i świata nie dawały właściwie żadnych powodów do zadowolenia.

więcej
S7 budowa kawałek po kawałku Transport drogowy
25 kwietnia 2015 r.

Ruszają prace przy trasie S7. Na razie wojewoda pomorski wydał zezwolenie na realizację inwestycji drogowej dla drugiego (ostatniego), liczącego 40 km, odcinka drogi na trasie Gdańsk - Elbląg. Jeżeli prace budowlane rozpoczną się jeszcze tej wiosny, jest szansa, że nową S7 z Gdańska do Elbląga pojedziemy w 2018 r. Na razie nie wiadomo, kiedy zapadnie decyzja o budowie uciążliwego odcinka Nidzica – Płońsk.

więcej
Budowa nowego stopnia wodnego na Wiśle Transport wodny
23 kwietnia 2015 r.

Przygotowania do budowy drugiego stopnia wodnego na Wiśle w Sarzewie na 708 km Wisły, weszły w kolejny etap. Zakończenie czteroletnich badań wpływu inwestycji na środowisko otworzyło drogę do uzyskania podstawowego pozwolenia – decyzji środowiskowej.

więcej
Europejski barometr odpowiedzialnej jazdy Transport drogowy
22 kwietnia 2015 r.

Jakimi kierowcami są Polacy? W swojej własnej opinii uważają siebie za dobrych. Kiedy jednak mają opisać zachowanie innych kierowców, okazują się bardzo rygorystyczni i aż 65% uważa swoich rodaków za nieodpowiedzialnych.

więcej
"Łatwy zarobek" jednych, życie drugich Transport drogowy
22 kwietnia 2015 r.

W Warszawie, 16 kwietnia, odbyła się konferencja "Manipulacja tachografami a bezpieczeństwo na drogach" pod patronatem Komisji Europejskiej oraz Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego. Wśród gości było wielu przedstawicieli z Europy, którzy zaprezentowali jak wygląda w ich krajach walka z manipulacjami kierowców i firm przewozowych.

więcej
Ursus z homologacją swojego elektrycznego autobusu Transport drogowy
21 kwietnia 2015 r.

Lubelski producent otrzymał europejskie świadectwo homologacji na autobus elektryczny, dzięki czemu będzie mógł go włączyć do swojej oferty na rynkach całej Unii.

więcej
Gra o rynek warty 3 mld zł Logistyka
21 kwietnia 2015 r.

W ubiegłym tygodniu, we wtorek (14 kwietnia), upłynął termin składania ofert w konkursie na pocztowego operatora wyznaczonego do świadczenia usługi publicznej na lata 2016-2025. Poza Pocztą Polską, której z końcem 2015 r. wygaśnie ta funkcja, w konkursie wystartowała także Polska Grupa Pocztowa. Gra toczy się o rynek szacowany na ok. 3 mld zł.

więcej
Europa utrzyma spedycję morską Transport wodny
21 kwietnia 2015 r.

Spedycja morska nadal jest najbardziej popularną drogą importu i eksportu towarów z Dalekiego Wschodu i obu Ameryk. Statkami handlowymi przesyłane są nie tylko, chociaż głównie, kontenery, ale na transport morski decydują się producenci dużych elementów stalowych, sztuk ciężkich, eksporterzy oraz importerzy towarów w każdej postaci: od węgla i ropy, przez wszelkiego rodzaju drobnicę, aż po samochody.

więcej
Jakość prac pozostawia wiele do życzenia Transport drogowy
20 kwietnia 2015 r.

Z raportu Najwyższej Izby Kontroli wynika, że Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad nie potrafiła należycie zadbać o nadzór nad jakością pracy wykonawców. Żadna z dróg oddanych do ruchu w latach 2008-2009 nie była w ogóle objęta monitoringiem jakości, a w pełni wszedł on w życie dopiero w 2011 r.

więcej
Powstaje linia kolejowa Olsztyn – Szymany Transport szynowy
17 kwietnia 2015 r.

Trwa budowa linii kolejowej Olsztyn – Szymany. Inwestycja będzie kosztować 61 mln zł i pozwoli w ciągu 45 min. dojechać ze stolicy Warmii i Mazur do lotniska Olsztyn-Mazury w Szymanach, które ruszy w 2016 r.

więcej
Sensacyjne przejęcie w branży kurierskiej Logistyka
15 kwietnia 2015 r.

Firma kurierska FedEx postanowiła wzmocnić swoją obecność w Europie i podpisała porozumienie, zgodnie z którym przejmie jednego ze swoich konkurentów – holenderski TNT Express.

więcej
Strata, która cieszy Transport szynowy
15 kwietnia 2015 r.

W ubiegłym roku spółka Przewozy Regionalne odnotowała stratę w wysokości 5,46 mln zł. To pięciokrotnie lepszy wynik niż początkowo zakładano i dziesięciokrotnie mniejsza strata niż ta osiągnięta w 2013 r.

więcej
Elektryczne autobusy hybrydowe na ulicach Sztokholmu Transport drogowy
14 kwietnia 2015 r.

W stolicy Szwecji rzeczywistością stała się trasa autobusowa w całości obsługiwana przez ciche, paliwowo wydajne i praktycznie bezemisyjne elektryczne autobusy hybrydowe Volvo. Łącznie osiem elektrycznych autobusów hybrydowych jeździ na trasie 73, która przebiega przez główne strefy Sztokholmu.

więcej
Nie tylko wojna zabija ukraiński przemysł transportowy Logistyka
13 kwietnia 2015 r.

W ciągu ostatniego roku sytuacja w systemie transportowym Ukrainy przeszła poważny kryzys. Utrata dostępu do pięciu portów morskich i dwóch lotnisk na Krymie, zablokowanie i wysadzenie torów linii kolejowej do Doniecka (którędy dokonywno 45% ruchu towarowego), utrata wschodnich granic, a tym samym zamknięcie ogólnoeuropejskich korytarzy drogowych przechodzących przez Ukrainę, praktycznie całkowicie zablokowało rozwój branży w tym kraju.

więcej
Decyzja środowiskowa dla wschodniej obwodnicy stolicy Transport drogowy
10 kwietnia 2015 r.

Do końca kwietnia Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad chce wystąpić o decyzję środowiskową dla wschodniej obwodnicy stolicy. Jest ona niezbędna by uruchomić realizację całej inwestycji, a na wiosnę można by już ogłosić pierwsze przetargi.

więcej
Nowa strategia rozwoju operatora narodowego Logistyka
8 kwietnia 2015 r.

Poczta Polska ogłosiła nową strategię na lata 2015-2020. Zgodnie z jej założeniami głównym motorem wzrostu mają być paczki, przesyłki kurierskie i cały łańcuch usług świadczonych dla e-commerce. Spółka chce osiągnąć w tym segmencie 1,5 mld zł przychodów. W realizacji tego zadania pomóc ma m.in. podpisana w ubiegłym tygodniu umowa z operatorem, „Stacja z Paczką”, dotycząca odbioru przesyłek Poczty Polskiej na stacjach paliw należących do partnera projektu, firmy PKN Orlen.

więcej
Terminal multimodalny w Solcu Kujawskim Logistyka
8 kwietnia 2015 r.

Coraz większy napływ kontenerów do trójmiejskich portów powoduje to, że należałoby się zastanowić w jaki sposób najszybciej wysłać je w głąb Polski. Jedną z takich możliwości jest budowa terminali multimodalnych.

więcej
Loty biznesowe – nowa tendencja Transport lotniczy
8 kwietnia 2015 r.

W Polsce działa 25 przewoźników czarterowych. W ciągu 3 kwartałów 2014 r. przewieźli oni łącznie 3 280 523 pasażerów, co stanowi wzrost o 23% w stosunku do analogicznego okresu roku 2013. Widać więc, że wzrost operacji czarterowych jest dynamiczniejszy niż wzrost rynku w ogóle.

więcej
Efekt Pendolino zaczyna działać Transport lotniczy
8 kwietnia 2015 r.

PKP Intercity, po raz pierwszy od kilku lat, odnotowało przyrost liczby podróżnych dwa miesiące z rzędu. W styczniu było to 3,5% w komunikacji krajowej, w lutym 8%. Wydaje się więc, że podjęte kierunki zmian wreszcie zaczynają przynosić pierwsze efekty, ale czy można już mówić o sukcesie?

więcej
Komisja Europejska pyta Niemcy o płacę minimalną Transport drogowy
7 kwietnia 2015 r.

KE od stycznia prowadzi postępowanie wyjaśniające w sprawie wprowadzonych w Niemczech na początku roku przepisów, zobowiązujących przedsiębiorców do płacenia minimalnych stawek swoim pracownikom na poziomie 8,5 eur.

więcej
IV Konferencja Logistyczna w Gliwicach Logistyka
7 kwietnia 2015 r.

W Gliwicach odbyła się czwarta już konferencji "Logistyka Inwestycje Przyszłość", której organizatorem był gliwicki Urząd Miasta.

więcej
Intermodal koniecznością Logistyka
3 kwietnia 2015 r.

O wyzwaniach stojących przed transportem multimodalnym, a także szansach dla przewozu kontenerów i naczep intermodalnych, głównie w Polsce, ale także Europie, dyskutowano podczas trzeciej edycji konferencji Multimodal Europe 2015. Spotkanie z udziałem ok. 250 menedżerów branży logistyczno-transportowej odbyło się 19 marca w warszawskim hotelu Sound Garden.

więcej
Port w Trelleborgu wyznacza miejsca do parkowania Transport wodny
3 kwietnia 2015 r.

Port w Trelleborgu wystosował specjalny komunikat, w którym informuje o wyznaczonych miejscach parkingowych.

więcej
Protesty przewoźników w Polsce i Europie Transport drogowy
1 kwietnia 2015 r.

„Moskwa nas niszczy, Berlin rujnuje – polski rząd na to nie reaguje” - to główne hasło protestujących przewoźników, którzy 23 marca przeprowadzili blokady dróg w dwudziestu miejscach w całym kraju, m. in. Olsztynie, Radomiu, Ostrołęce, Bydgoszczy i Radzyniu Podlaskim. A to dopiero początek.

więcej
Nowa strategia firmy kurierskiej Logistyka
1 kwietnia 2015 r.

DPD Polska – lider polskiego rynku usług kurierskich z 24% udziałów i obrotami przekraczającymi 1 mld zł (w 2015 r. mają one wynieść 1,2 mld), zmienia identyfikację graficzną, w tym logo.

więcej
MiloG czyli niemieckie wyobrażenie o wolnej konkurencji Transport drogowy
1 kwietnia 2015 r.

Na temat kontrowersyjnej i wzbudzającej ogromne emocje Ustawy MiloG napisano już wiele różnych oświadczeń i komentarzy. Niestety, sprawa daleka jest od pozytywnego finału. Tym bardziej, że na światło dzienne wychodzą faktyczne intencje niemieckiego ustawodawcy.

więcej
Dyrektywa siarkowa – pierwsze efekty Transport wodny
31 marca 2015 r.

Z powodu niskich cen ropy, na początku 2014 r. nie było szoku spowodowanego wprowadzeniem dyrektywy siarkowej. Mimo to armatorzy wprowadzili wyższe stawki frachtowe, a ich klienci jakoś to znieśli.

więcej
Transport w Polsce coraz bardziej ekologiczny Transport drogowy
30 marca 2015 r.

Transport jest odpowiedzialny za 23,7% emisji dwutlenku węgla do atmosfery w Unii Europejskiej i stanowi drugie z najważniejszych jego źródeł. Głównym „winnym” emisji CO2 są przewozy drogowe (72,8%). Transport jest też głównym źródłem pozostałych zanieczyszczeń powietrza oraz hałasu.

więcej
Polski rynek magazynowy Logistyka
27 marca 2015 r.

W ubiegłym roku popyt brutto wyniósł ponad 2 mln m2, z czego 1,4 mln m2 przypadło na popyt netto. Deweloperzy reagowali szybko – w Polsce oddano do użytku aż milion m2 powierzchni magazynowych.

więcej
„Wąskie gardła” w żegludze śródlądowej Transport wodny
25 marca 2015 r.

Europejski Trybunał Obrachunkowy, stojący na straży unijnych finansów, ustalił, że w ciągu ostatnich 15 lat poczyniono niewielki postęp w finansowaniu przez UE działań mających na celu ograniczenie drogowego transportu towarowego w Europie na rzecz śródlądowych przewozów wodnych.

więcej
Rekordowe polskie porty Transport wodny
25 marca 2015 r.

Polskie porty morskie w 2014 r. przeładowały o prawie 6,3% więcej towarów niż w 2013 r. Dokerzy Gdańska przeładowali 32 236 tys. t ładunków, Gdyni – 19 409, a portów Szczecina i Świnoujścia – 23 401 tys. t – podają eksperci Actia Forum w Raporcie: Port Monitor.

więcej
Świdnik w dwa lata później Transport szynowy
25 marca 2015 r.

Tak dobrymi połączeniami z lotniskiem jak Lublin nie może pochwalić się chyba żadna inna aglomeracja miejska w Polsce. A mimo to, w ciągu całego ub. roku lotnisko w Świdniku obsłużyło niespełna 200 tyś. pasażerów, to jest o połowę mniej, niż wcześniej zakładano.

więcej
Polska kontrola ruchu opóźnia całą Europę Transport lotniczy
25 marca 2015 r.

W ubiegłym roku samoloty przelatujące nad Polską jedynie w nielicznych przypadkach opuszczały naszą przestrzeń powietrzną zgodnie z planowanym czasem. Suma opóźnień na trasie przelotu (związanych wyłącznie z ruchem tranzytowym wlatującym i wylatującym z polskiej przestrzeni kontrolowanej) wynosiła średnio 25 godz. dla wszystkich maszyn łącznie.

więcej
Nowy system poboru opłat na autostradach od 2018 r.? Transport drogowy
23 marca 2015 r.

Szefowa Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju Maria Wasiak poinformowała w zeszłym tygodniu, że elektroniczny system poboru opłat na autostradach dla wszystkich pojazdów mógłby ruszyć w listopadzie 2018 r., a pod koniec 2017 r. powinny odbyć się jego testy.

więcej
Metro pod Wisłą Transport szynowy
17 marca 2015 r.

W Dzień Kobiet, ze sporym opóźnieniem, otwarto w stolicy II linię metra, a dokładniej – jej centralny odcinek. Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz- Waltz powiedziała – z dużą przesadą – że kolejka zmieni całą Warszawę. Dobrze by się stało, gdyby metro przyczyniło się do poprawy komunikacji w mieście i zmieniło przynajmniej Pragę.

więcej
Tramwajowa nowa fala Transport szynowy
17 marca 2015 r.

Miliardy złotych na zakup setek nowoczesnych składów, budowa kilometrów nowych tras i rozwój inteligentnych systemów sterowania ruchem oraz systemów informacji pasażerskiej - środki z Unii Europejskiej na lata 2014-2020 podtrzymają rewolucję tramwajową w polskich miastach.

więcej
Tramwajowy renesans Transport szynowy
16 marca 2015 r.

Kraków, Wrocław, Toruń, Łódź i Olsztyn to miasta, w których firma z Grupy KZN Bieżanów dała się już poznać z najlepszej strony. U źródła powstania spółki leży objęcie rynku tramwajowego specjalistyczną usługą zabudowy całych układów torowych.

więcej
Bezpieczniejsze drogi Transport drogowy
16 marca 2015 r.

Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju opublikowało w Dzienniku Ustaw dwa rozporządzenia, które wprowadzają znaczne zmiany w obowiązujących dotychczas przepisach techniczno-budowlanych dla dróg publicznych i drogowych obiektów inżynierskich.

więcej
Sosnowiec nadal inwestuje Transport szynowy
16 marca 2015 r.
Sosnowiec kontynuuje modernizację linii tramwajowych. Władze miasta chcą w latach 2015-20, by Tramwaje Śląskie przeznaczyły na ten cel aż 266 mln zł.więcej
Rekordowe wydatki na kolei Transport szynowy
9 marca 2015 r.

W 2015 r. znacząco wzrosną nakłady na inwestycje kolejowe. PKP PLK wyda 8,5 mld zł na remonty i modernizację infrastruktury. To blisko 1,5 mld zł więcej niż w roku ubiegłym. Spółka złożyła też pierwsze wnioski inwestycyjne na projekty z perspektywy unijnej 2014-2020, w ramach funduszu CEF, na ponad 10 mld zł.

więcej
Konsolidacja polskiego rynku promowego Transport wodny
2 marca 2015 r.

Armatorzy promowi: Polska Żegluga Bałtycka, Unity Line i Polska Żegluga Morska, opracowali plan konsolidacyjny, który ma zostać przedstawiony Ministrowi Skarbu Państwa. Jego podstawowy cel to powstrzymanie prywatyzacji PŻB, ale także stworzenie Polskiej Grupy Promowej.

więcej
Pierwszy suchy port na Pomorzu Logistyka
2 marca 2015 r.

Z definicji - suchy port jest obiektem bez dostępu do wody, ulokowany w miarę niewielkiej odległości od portu morskiego. Ładunki z portu morskiego transportowane są, poprzez port suchy, w głąb lądu. Dla portów trójmiejskich, taki suchym portem będzie powstający terminal w Zajączkowie Tczewskim.

więcej
Cel - utrzymanie pozycji wśród portów południowego Bałtyku Transport wodny
2 marca 2015 r.

Na konferencję prasową (20 II), poświęconą podsumowaniu 2014 r. oraz realizowanym i planowanym inwestycjom w portach ujścia Odry, zorganizowaną w szczecińskiej restauracji Villa Ogrody, Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście S.A., poza przedstawicielami mediów, zaprosił również szefów wielu współpracujących z portem przedsiębiorstw. Jej wyraźnie odświętny charakter uzasadniały niewątpliwie zaprezentowane przez prezesów ZMPSiŚ rekordowe ubiegłoroczne przeładunki, wysoki zysk operacyjny oraz imponujący zakres zrealizowanych i planowanych inwestycji.

więcej
Chińskie déjà vu Transport drogowy
23 lutego 2015 r.

Gdy ponad trzy lata temu konsorcjum Covec nieomal uciekało z Polski po samowolnym wycofaniu się z budowy A2, niewątpliwie mocno nadszarpnęło zaufanie do gospodarczych przedstawicieli Państwa Środka. Przypomnieć wypada, iż ówczesne wejście na rynek Polski było pierwszym tak dużym kontraktem infrastrukturalnym w UE, a to z kolei miało szeroko otworzyć bramy do raju inwestycyjnego w całej Unii. Nie udało się, a mimo to Covec dziś powraca.

więcej
6% wzrostu ruchu lotniczego w Polsce? Transport lotniczy
23 lutego 2015 r.

Eksperci z Rady Przedstawicieli Linii Lotniczych w Polsce (BARiP) widzą wciąż spory potencjał wśród pasażerów latających z naszego kraju. Według prognoz, obecny rok przyniesie 6% wzrost ruchu lotniczego w Polsce.

więcej
Świetlana przyszłość zamieniona w cichy upadek Transport lotniczy
16 lutego 2015 r.

Ogłoszenie zawieszenia połączeń, a co za tym idzie, przyszłej likwidacji spółki Eurolot (od 1 kwietnia 2015 r.) stało się w ubiegłym tygodniu sprawą polityczną - Prawo i Sprawiedliwość domaga się wyjaśnienia, kto stoi za upadkiem kontrolowanego przez Skarb Państwa przewoźnika lotniczego.

więcej
7 mln pasażerów w 2015 r. Transport lotniczy
16 lutego 2015 r.

Obchodzący w tym roku 30-lecie swej działalności, Ryanair, przedstawił swoje plany rozwoju w Polsce. Już w 2015 r. przewoźnik chce obsłużyć 7 mln pasażerów, co dałoby mu 30% udział w rynku.

więcej
Czujniki MEMS kluczowe dla rozwoju koncepcji IoT Transport drogowy
15 lutego 2015 r.

Czujniki badają otaczający je świat dzięki strukturom o wymiarach dużo mniejszych niż średnica ludzkiego włosa. Zarejestrowane informacje są transmitowane w sposób energooszczędny przez internet, dzięki czemu czujniki są kluczową technologią dla świata zintegrowanego w Internecie oraz koncepcji Internet of Things (Internetu rzeczy).

więcej
Nieścisłe przepisy poważnym problemem branży transportowej Transport drogowy
13 lutego 2015 r.

12 lutego 2015 r. odbyła się konferencja prasowa Związku Pracodawców "Transport i Logistyka Polska" dotycząca nieprecyzyjnych przepisów o ryczałtach na noclegi dla kierowców i prezentująca złożenie wniosku w tej sprawie do Trybunału Konstytucyjnego.

więcej
Kto chce zniszczyć polski transport samochodowy? Transport drogowy
9 lutego 2015 r.

Wygląda na to, że dawne kłopoty polskich przewoźników międzynarodowych były drobiażdżkiem wobec tego, co nastąpiło teraz. Niemcy, Francuzi, Belgowie, Rosjanie, Białorusini jakby sprzysięgli się, by zniszczyć polski transport samochodowy, który strasznie – ich zdaniem – rozpycha się w Europie.

więcej
W oparach absurdu Transport drogowy
4 lutego 2015 r.

Minęło kilka lat od zmiany przepisów dotyczących szkoleń kierowców zawodowych. Zmiany, która w zamyśle osób tworzących miała zrewolucjonizować branżę szkoleniową, a kierowcom i przewoźnikom uzmysłowić wagę i istotę kształcenia zawodowego. Zmiany, której przyświecała szczytna idea poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego. Czy tak się stało? Z pewnością nie!

więcej
GUS o żegludze śródlądowej Transport wodny
4 lutego 2015 r.

Główny Urząd Statystyczny opublikował dane dotyczące transportu rzecznego, które znalazły się w opracowaniu „Żegluga śródlądowa w Polsce w latach 2010-2013”.

więcej
„Wspieranie” rozwoju regionalnych portów Logistyka
2 lutego 2015 r.

Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju planuje, jak podaje „Gazeta Wyborcza”, stworzenie nowej strategii lotniskowej, która ma na celu uniknięcie sytuacji chybionych inwestycji czyli występowania portów z minimalnym ruchem pasażerów. Miałaby ona być oparta całościowo o kraj, a nie o poszczególne regiony.

więcej
Mniej wypadków z winy kolei Transport szynowy
2 lutego 2015 r.

PKP PLK poinformowała, że w 2014 r. trzy czwarte wypadków jakie wydarzyły się na kolei to zdarzenia na przejazdach kolejowych oraz z osobami przechodzącymi przez tory w miejscach zabronionych. W zeszłym roku liczba tych zdarzeń spadła o 14%, a ofiar zmniejszyła się o 4% - wyjaśnia Mirosław Siemieniec, rzecznik prasowy firmy.

więcej
Ważna debata o Odrzańskiej Drodze Wodnej Transport wodny
26 stycznia 2015 r.

Niczego nie chciałem udowadniać. Ja tylko chciałem obudzić świadomość społeczną i racjonalne myślenie decydentów – tak cel zorganizowania i przeprowadzenia na przełomie września i października br. rejsu pod hasłem „Odzieramy Odrę z mitów” barką załadowaną dwoma warstwami kontenerów na trasie Szczecin – Kędzierzyn-Koźle wyjaśniał w materiale filmowym kpt.ż.ś. Czesław Szarek z Rady Kapitanów Żeglugi Śródlądowej.

więcej
W 2016 r. nowy terminal cargo w Pyrzowicach Transport lotniczy
26 stycznia 2015 r.

Górnośląskie Towarzystwo Lotnicze, które zarządzą lotniskiem w Pyrzowicach, podpisało umowę z, wyłonioną w przetargu, firmą Skanska, która wybuduje nowy terminal cargo wraz z infrastrukturą towarzyszącą.

więcej
Berlin będzie się tłumaczył KE z płacy minimalnej Transport drogowy
23 stycznia 2015 r.

Polscy przewoźnicy drogowi od jakiegoś już czasu nie mają lekko. Jeszcze nie podźwignęli się po kryzysie, który tak dotkliwie dotknął ich branżę, a Sąd Najwyższy wydał niefortunne dla nich orzeczenie o ryczałtach dla pracowników nocujących w kabinach ciężarówek. Gdy na dobre nie otrząsnęli się jeszcze z efektów rosyjskiego embarga, dostali kolejnego „bólu głowy” związanego z minimalną stawką wprowadzoną przez Niemcy.

więcej
Samochody dostawcze 2014 r. Transport drogowy
23 stycznia 2015 r.

Jak podaje raport Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego koniec ubiegłego roku zakończył się wzrostami w rejestracjach nowych samochodów dostawczych o DMC <= 3,5 t.

więcej
Więcej artykułów czytaj w naszej gazecie! Zamów prenumeratę wydania papierowego!


« powrót
Biuro Brokerskie Omega
Aktualne wydanie PGT 49-52/2018
© 2017 by Polskie Wydawnictwo Transportowe Sp. z o.o.
Polskie Wydawnictwo Transportowe Sp. z o.o., ul. Kieślowskiego 3c/30, 02-962 Warszawa
Tel.: +48 22 620 92 14
KRS: 45946, Regon: 010269289, NIP: 526-00-10-038, Kapitał zakładowy: 100 000 PLN
Prezes Zarządu: Alicja Ferdynus