LOGISTYKA TRANSPORT DROGOWY TRANSPORT SZYNOWY TRANSPORT WODNY TRANSPORT LOTNICZY
19 stycznia 2019 r.
Reklama   +48 22 620 92 04       Kontakt 
www.pgt.plWszystkie artykuły
Artykuły

Transport morski, żegluga śródlądowa

Wybór artykułów w temacie: Transport wodny (więcej czytaj w naszej gazecie. Zamów prenumeratę)
Dobre trzy kwartały Portu w Gdańsku 
15 grudnia 2018 r.

Port gdański, po podsumowaniu trzech kwartałów 2018 r., przeładował niemal 36,5 mln t, czyli o 28% więcej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego, kiedy to zakończył on rok historycznym rekordem przeładunków – ponad 40,6 mln t towarów.

więcej
Przekop Mierzei Wiślanej coraz bliżej? 
12 grudnia 2018 r.

Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Olsztynie podpisał 5 XII decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia pn. Droga wodna łącząca Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską – lokalizacja Nowy Świat.

więcej
DCT Gdańsk na sprzedaż 
7 października 2018 r.

Australijski fundusz Macquarie posiadający 63,8% udziałów w DCT Gdańsk, zamierza je sprzedać za około 1,4 mld euro poprzez swój Global Infrastructure Fund II (GIF II).

więcej
Platforma blockchain zmienia globalne łańcuchy dostaw 
27 września 2018 r. | Aktualności TSL

Grupa Fracht rozpoczęła współpracę z CargoX, dostawcą innowacyjnego rozwiązania opartego na platformie blockchain - Smart Bill of Lading. Teraz spółki Grupy oraz ich klienci mogą korzystać z inteligentnych systemów do obsługi konosamentów w transporcie morskim.

więcej
Kontrakt na budowę tunelu w Świnoujściu podpisany 
25 września 2018 r.

W ubiegłym tygodniu, w obecności premiera Mateusza Morawieckiego, podpisano umowę dotyczącą budowy tunelu w Świnoujściu, który połączy wyspy Uznam i Wolin. To jedna z najbardziej wyczekiwanych inwestycji infrastrukturalnych w Polsce.

więcej
Port w Hamburgu podsumował I półrocze 
25 września 2018 r.

W I połowie 2018 r. port Hamburg przeładował łącznie 66,5 mln t, co stanowiło umiarkowany spadek o 4,9%. Na ogólny wynik portu złożyły się przeładunki drobnicy, które wyniosły 45,5 mln t (mniej o 2,2%) oraz ładunki masowe - 21,1 mln t (mniej o 10,4%). Na spadek całkowitych obrotów wpłynęły głównie, bo aż w 71% ładunki masowe, które stanowią jedną trzecią całkowitych przeładunków portowych.

więcej
M/F Copernicus na szlaku Świnoujście–Trelleborg 
16 września 2018 r.

Na początku września do rozkładu rejsów na Bałtyku wszedł nowy prom Unity Line – M/F Copernicus. To siostrzana jednostka eksploatowanego przez armatora promu Galileusz, ósmy statek w serwisie armatora i czwarty na trasie do Trelleborga.

więcej
Porty rosyjskie trzymają się mocno 
13 września 2018 r.

Jak informuje Stowarzyszenie Komercyjnych Rosyjskich Portów Morskich, w I półroczu 2018 r. tamtejsze porty przeładowały 394,8 mln t ładunków tj. o 2,8% więcej niż w roku 2017.

więcej
Program rozwoju ODW – analizy ekonomiczne i techniczne 
22 sierpnia 2018 r. | Aktualności TSL

Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej i Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście S.A. uruchomiły kolejne etapy przygotowania Programu rozwoju Odrzańskiej Drogi Wodnej. Po zakończeniu analiz hydrologicznych rozpoczęły się studia techniczne i ekonomiczne. Wykonawcami będą Politechnika Wrocławska i EY.

więcej
Większy statek na linii do Nynashamn 
19 sierpnia 2018 r.

W ubiegłym tygodniu linię promową Stena Line z Gdyni do Nynäshamn wzmocnił nowy, większy statek.

więcej
Pierwszy statek autonomiczny wypłynie w 2020 r. 
20 lipca 2018 r.

Norweskie przedsiębiorstwa Wilhelmsen oraz Kongsberg powołały pierwszego w świecie operatora statków autonomicznych. W sierpniu 2018 r. firma Massterly zacznie koordynować cały proces związany z projektowaniem, a następnie zarządzaniem i eksploatacją statków bezzałogowych na całym świecie.

więcej
26 nowych połączeń morskich w 2018 r. 
18 lipca 2018 r.

Operator logistyczny Dachser uruchomi w tym roku 26 nowych linii przewozów drobnicy morskiej (LCL). Dodatkowo firma zwiększy częstotliwość sześciu połączeń - z wysyłek co dwa tygodnie, do cotygodniowych.

więcej
Hamburg – największy port kolejowy Europy 
17 lipca 2018 r.

Przewozy ładunków w niemieckich i europejskich korytarzach transportowych będę w kolejnych latach rosły, a to oznacza konieczność modernizacji infrastruktury, jak i digitalizacji procesów transportowych, która umożliwi optymalizację przewozów. Dotyczy to zwłaszcza tych tras i węzłów, które są intensywnie wykorzystywane i w których optymalizacja uwalnia ukryte zasoby.

więcej
Nowa usługa przewozu regularnego na Łabie  
9 lipca 2018 r. | Aktualności TSL

Deutsche Binnenreederei AG (DBR), największy w Niemczech operator żeglugi śródlądowej należący do Grupy Kapitałowej OT Logistics, uruchomił regularną linię przewozu ładunków projektowych i ciężkich po Łabie. Było to możliwe dzięki nawiązaniu współpracy z Sächsische Binnenhäfen Oberelbe (SBO).

więcej
26 nowych połączeń morskich w 2018 r. 
5 lipca 2018 r. | Aktualności TSL

Dachser, globalny operator logistyczny oraz europejski lider w transporcie drobnicowym, uruchomi w tym roku 26 nowych linii przewozów drobnicy morskiej (LCL). Dodatkowo firma zwiększy częstotliwość sześciu połączeń - z wysyłek co dwa tygodnie do cotygodniowych.

więcej
Światowe Dni Morza 2018 w Szczecinie 
29 czerwca 2018 r.

Przez 3 dni (13-15 VI) Szczecin był światową stolicą gospodarki morskiej. Ponad 800 delegatów z 40 krajów świata spotkało się w stolicy Pomorza Zachodniego na Światowych Dniach Morza - najważniejszym morskim święcie Organizacji Narodów Zjednoczonych.

więcej
Autostrada przez Bałtyk 
26 czerwca 2018 r.

Jest szansa, że połączenie promowe Gdynia-Kalskrona znajdzie się w korytarzu TENT Bałtyk-Adriatyk – taka jest wola rządów i samorządów Polski i Szwecji oraz wstępne deklaracje poparcia przedstawicieli Unii Europejskiej.

więcej
Porty Trójmiasta idą po rekordy 
1 czerwca 2018 r.

Zapowiada się rok historycznych wyników w obu portach trójmiejskich. W Gdańsku wszystkie portowe terminale mogą łącznie przekroczyć granicę 50 mln t przeładunków, a DCT osiągnąć barierę 2 mln kontenerów. W porcie gdyńskim do pobicia jest 21,2 mln t z roku 2017.

więcej
Czy miliardy z budżetu popłyną rzekami? 
17 maja 2018 r.

Na inwestycje w drogi wodne w całej Polsce trzeba od 60 mld do 150 mld zł. Wydatki na Odrzańską Drogę Wodną to ok. 2,9 mld zł na modernizację 20 stopni wodnych oraz 6,6 mld zł na budowę 14 nowych stopni wodnych na odcinku Brzeg Dolny–ujście Nysy Łużyckiej a także 4,5 mld zł na budowę ośmiu stopni wodnych na tzw. Odrze granicznej. Wisłę szacuje się na ponad 50 mld zł.

więcej
Elektromobilność na fali 
15 maja 2018 r.

Na rynku transportu morskiego powstał segment, w którym Polska może osiągnąć liczącą się pozycję. Nie dosyć, że jest to obszar jeszcze nie zagospodarowany, to dodatkowo położony blisko Polski.

więcej
Prom na Wiśle 
12 maja 2018 r. | Aktualności TSL

Wkrótce rozpocznie się budowa promu oraz przebudowa przyczółków i dróg dojazdowych do przeprawy przez Wisłę pomiędzy Solcem Kujawskim i Czarnowem w gminie Zławieś Wielka.

więcej
Stocznia Szczecin z połączeniem kolejowym 
21 kwietnia 2018 r. | Aktualności TSL

Szczecińska stocznia jeszcze w kwietniu będzie miała ponownie, zawieszone w 2008 r., połączenie z siecią kolejową. PKP PLK kończą remont torów od stacji Szczecin Niebuszewo do bocznicy stoczni. Podczas remontu, który rozpoczęto w 2016 r. , wymieniono m.in. uszkodzone szyny, podkłady, uzupełniono tłuczeń. Oczyszczono teren z drzew i krzewów.

więcej
Na dobre wracają przewozy węgla Odrą 
9 kwietnia 2018 r. | Aktualności TSL

Grupa Kapitałowa OT Logistics podpisała umowę na przeładunek węgla w porcie w Gliwicach ze Śląskim Centrum Logistyki S.A. (ŚCL).

więcej
Wycieczkowce w Szczecinie 
29 marca 2018 r.

W 2018 r. Szczecin odwiedzą trzy pełnomorskie wycieczkowce: „Albatros”, „Seabourn” i „Gann”. Sezon otworzy „Albatros”, który pojawi się w Szczecinie dwukrotnie: 3 i 20 V.

więcej
Przeładunki w górę 
27 marca 2018 r.

W styczniu i lutym wzrosły przeładunki w portach w Szczecinie i Świnoujściu. Oba zamknęły ten okres wynikiem 4 608,9 tys. t obrotów, a więc o 15% lepszym niż rok wcześniej.

więcej
Napęd elektryczny na promie 
14 marca 2018 r. | Aktualności TSL

Stena Line testuje nowe, przyjazne dla środowiska rodzaje napędu dla swoich statków. W ostatnim czasie armator podpisał umowę z Callenberg Technology Group na zakup akumulatorów o łącznej mocy 1 MWh. Jeszcze przed wakacjami zostaną one zainstalowane na promie Stena Jutlandica kursującym między Göteborgiem (Szwecja) a Frederikshavn (Dania). Tym samym idea elektrycznego zasilania statków Stena Line stanie się rzeczywistością.

więcej
Pięć ofert na koncepcję budowy Portu Centralnego 
13 marca 2018 r.

W ostatnich dniach grudnia Zarząd Morskiego Portu Gdańsk ogłosił przetarg na koncepcję budowy Portu Centralnego. W ubiegłym tygodniu otwarto oferty przetargowe. ZMPG będzie wybierać spośród pięciu ofert doświadczonych firm.

więcej
Wzrost przeładunków w rosyjskich portach morskich 
28 lutego 2018 r.

Jak informuje Stowarzyszenie Komercyjnych Portów Morskich (ASOP) w roku 2017 w rosyjskich portach morskich przeładowano łącznie 786,97 mln t ładunków. To o 9% więcej niż w roku 2016.

więcej
Hossa największego polskiego portu 
27 lutego 2018 r.

Rok 2017 zapisze się w historii Zarządu Morskiego Portu Gdańsk jako rok szczególny. Przeładowano rekordowe 40,5 mln t towarów, a na inwestycje wydano ponad 29 mln zł. Z kolei w 2018 r. na inwestycje zarząd przeznaczy 170 mln zł, a Unia Europejska dopłaci 600 mln zł. Port Gdańsk zamieni się w wielki plac budowy.

więcej
Ruszają milionowe inwestycje na wybrzeżu 
20 lutego 2018 r. | Aktualności TSL

Port Gdańsk zamieni się w plac budowy. Podczas konferencji prasowej Zarząd ZMPG S.A. podsumował inwestycje w 2017 roku oraz przedstawił plan prac na rok 2018.

więcej
Przewozy promowe 
12 lutego 2018 r.

Przewozy promowe i ro-ro stanowią istotną część transportu morskiego w Unii Europejskiej, która stawia nieustannie na żeglugę bliskiego zasięgu.

więcej
Zyski dopiero w 2019 r. 
1 lutego 2018 r.

W 2018 r. armatorzy transportujący ładunki masowe suche, a wraz z nimi Polska Żegluga Morska złapią na krótko oddech. Po dobrym roku 2017 nadejdzie trochę gorszy 2018.

więcej
Port Gdynia w przebudowie 
19 stycznia 2018 r.

Ponad 200 mln zł będzie kosztować zapowiadana od 2013 r. budowa nowego promowego terminalu pasażerskiego w porcie gdyńskim, z zagwarantowanym dofinansowaniem unijnym.

więcej
40 mln t Portu Gdańsk 
17 stycznia 2018 r.

Zarząd Morskiego Portu Gdańsk S.A. podsumował w ubiegłym tygodniu przeładunki za 2017 r. Według wstępnych danych gdański port osiągnął bezprecedensowy rekord – w ciągu ostatnich 12 miesięcy przeładował ponad 4% więcej towarów niż planowano.

więcej
Port Gdańsk bije kolejne rekordy 
6 grudnia 2017 r. | Aktualności TSL

W październiku Port Gdańsk zanotował po raz kolejny rekordowe wyniki w przeładunkach. Ilość przechodzących przez Port towarów miesiąc do miesiąca była wyraźnie większa we wszystkich grupach ładunkowych, szczególnie w drobnicy i samochodach. Jest to już stała tendencja w wynikach przeładunków. W ciągu 10 miesięcy 2017 r. w Porcie Gdańsk przeładowano łącznie 32 055 465 t towarów tj. o 3,4% więcej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego.

więcej
50 tys. TEU na pokładzie 
5 grudnia 2017 r.

Bezzałogowe kontenerowce o pojemności 50 tys. TEU, przypominające gigantyczne drony, będą przemierzać oceany za 50 lat – przewidują eksperci firmy doradczej McKinsey.

więcej
Rekordowe wyniki fińskiego przewoźnika 
23 listopada 2017 r.

Zarówno III kwartał, jak i pierwsze dziewięć miesięcy 2017 r. okazały się rekordowe dla Finnlines. Jesteśmy silniejsi niż kiedykolwiek wcześniej – powiedział komentując wyniki szef armatora, Emanuele Grimaldi.

więcej
Cracovia odpowiedzią na potrzeby rynku  
22 listopada 2017 r.

Niedawno oficjalnie powitano w Ystad, należący do Polskiej Żeglugi Bałtyckiej prom Cracovia. To trzecia jednostka, po pasażersko-samochodowej Mazovii i przeznaczonej do przewozów cargo Baltivii, pływająca ze Świnoujścia do tego szwedzkiego portu.

więcej
50 rejsów tygodniowo... 
8 listopada 2017 r.

Nowe inwestycje, zmiany rozkładów rejsów oraz wprowadzenie nowych statków i otwarcie nowej linii do Szwecji – to wszystko sprawia, że klienci frachtowi Stena Line mogą liczyć na jeszcze więcej miejsca na swoje ładunki i lepszą ofertę, a dzięki temu mogą rozwinąć skrzydła.

więcej
Porty rosyjskie – rosnące przeładunki 
25 października 2017 r.

W I półroczu 2017 r. terminale w portach rosyjskich przeładowały o 11,3% więcej towarów niż w analogicznym okresie roku ubiegłego, a globalna podaż towarów osiągnęła 384 mln t ładunków masowych i drobnicy. Tendencja wzrostowa utrzymuje się od dwóch lat.

więcej
Hossa polskich portów 
25 października 2017 r.

Dla portów Gdańska, Gdyni oraz Szczecina i Świnoujścia ten rok zapowiada się rekordowo – wszystkie nie narzekają na brak ładunków i póki co nic nie wskazuje, że będzie się to miało zmienić.

więcej
Dochodowy Kanał Sueski 
11 października 2017 r.

Przychody zarządu Kanału Sueskiego w pierwszych 7 miesiącach 2017 r. zbliżyły się do 3 mld dol. W 2016 r. były większe o 19 mln dol. niż rok wcześniej.

więcej
Stena Line otwiera nową linię promową z Gdyni  
9 października 2017 r. | Aktualności TSL

W związku z rosnącym popytem na przewozy frachtowe Stena Line otwiera nową linię promową z Polski do Szwecji. Będzie to połączenie z Gdyni do Nynäshamn, położonego w okolicach Sztokholmu. Już od 16 października tego roku na tej linii kursować będzie statek o nazwie Elisabeth Russ, wykonując 6 rejsów (po 3 w każdą stronę) w tygodniu.

więcej
Operator wzmacnia sieć dla przewozów frachtowych na Morzu Północnym 
4 października 2017 r. | Aktualności TSL

Dwa miesiące temu operator promowy Stena Line informował o zwiększeniu pojemności ładunkowej linii Rotterdam (Europoort)-Harwich poprzez zastąpienie obecnych statków typu RoRo dwiema większymi jednostkami od stycznia 2018 roku. Obecnie Stena Line ogłasza zwiększenie pojemności na kolejnej trasie na Morzu Północnym, z Rotterdamu do Killingholme, również z początkiem 2018 roku.

więcej
Kanał Panamski dla coraz większych statków 
27 września 2017 r.

Minął już ponad rok po otwarciu nowej śluzy, umożliwiającej przejście między Pacyfikiem a Atlantykiem trzykrotnie większych jednostek. Inwestycja okazała się rynkowym strzałem w dziesiątkę.

więcej
Dolary na tono-mile 
13 września 2017 r.

Transport morski to dobry biznes i można na nim nieźle zarobić. Za 1 dolara zainwestowanego w masowiec można przewieźć 1 tonę ładunku na 110 mil.

więcej
10 lat sukcesów 
18 sierpnia 2017 r.

W tym roku mija 10 lat od rozpoczęcia przeładunków w DCT Gdańsk. W I kwartale 2007 r., terminal przeładował 4423 TEU, tyle, ile obecnie przeładowuje w ciągu niecałego dnia.

więcej
Rekordowe wyniki portu w Gdańsku 
17 sierpnia 2017 r.

W I półroczu 2017 r. port gdański przeładował 18,5 mln t towaru, o 700 tys. więcej niż w roku ubiegłym. W czerwcu zanotowano rekordowy wynik ponad 3,6 mln t, co już zapisano w historii obrotów towarowych portu.

więcej
Rosną zamówienia na statki 
27 lipca 2017 r.

Mimo nadpodaży floty armatorzy z Europy i Azji odnawiają i modernizują swoje floty. Czołowe miejsca zajmują ich właściciele z Japonii, Chin i Grecji. Poza podium plasują się armatorzy z Niemiec.

więcej
Rzeczny transport węgla wraca na Odrę 
17 lipca 2017 r. | Aktualności TSL

Grupa Kapitałowa OT Logistics, wiodący operator żeglugi śródlądowej w Polsce, zamierza wznowi transport węgla ze śląskich kopalni do firmy energetycznej Kogeneracja Wrocław. Będzie to pierwszy od kilku lat transport rzeczny węgla na trasie Port Gliwice – Wrocław.

więcej
Remont Nabrzeża Szczecińskiego w Porcie Gdańsk 
29 czerwca 2017 r. | Aktualności TSL

Na mocy podpisanej 26.06 umowy, jeszcze w tym roku, zostaną przeprowadzone prace skupiające się na umocnieniach brzegowych końcowego odcinka 12f-14 Nabrzeża Szczecińskiego. To kolejna inwestycja Portu Gdańsk realizowana z myślą o poprawie bezpieczeństwa.

więcej
Czwarty statek na linii Gdynia-Karlskrona 
21 czerwca 2017 r.

W 2016 r. Stena Line odnotowała znaczny wzrost przewozów frachtowych na trasie Gdynia-Karlskrona. Ten trend był widoczny także w pierwszych pięciu miesiącach bieżącego roku. W związku z tym pod koniec wakacji armator wprowadzi na tę trasę czwarty statek.

więcej
Czy powstanie Centralny Port Gdański? 
8 czerwca 2017 r.

Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej, zapowiedział budowę Centralnego Portu Gdańskiego, co zwiększy zdolności przeładunkowe nawet do 140 mln to w 2030 r. Koszt budowy: od 6 do 9 mld zł.

więcej
Dobry czas dla Odry 
25 maja 2017 r.

W Szczecinie, 6 V, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk, wicemarszałek Sejmu Joachim Brudziński i prezes Pis Jarosław Kaczyński, odwiedzili Stocznie Szczecińską oraz odbyli spotkanie w Zarządzie Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA dotyczące Odrzańskiej Drogi Wodnej.

więcej
Azjatyckie stocznie na pochylni 
11 maja 2017 r.

Jeszcze do niedawna wydawało się, że dla krajów azjatyckich, produkcja jednostek dla transportu morskiego, to biznes najlepszy pod słońcem. Od 2014 r. to kamień u szyi wielu rządów.

więcej
Elbląg – port z problemami 
27 kwietnia 2017 r.

Od ponad pięciu lat port w Elblągu nie może doczekać się decyzji o pozwoleniu na uruchomienie kontroli fitosanitarnych. Jeśli wszystko dobrze pójdzie, to już pod koniec 2017 r. ta usługa może być wprowadzona, ale elbląski port boryka się nie tylko z tym problemem.

więcej
Kuala Lingi w Zatoce Malakka 
13 kwietnia 2017 r.

W Cieśninie Malakka na morskiej trasie Jedwabnego Szlaku inwestorzy z Chin zbudują port w Kuala Linggi. Powstanie silny konkurent pobliskiego Singapuru.

więcej
Wizyta handlowa w Singapurze 
4 kwietnia 2017 r. | Aktualności TSL

W dniach 20-24 marca br. odbyła się w Singapurze misja gospodarcza z Polski. Uczestniczyli w niej przedstawiciele Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA. Jej głównym celem było rozpoznanie tamtejszego rynku, pod katem potencjalnej przyszłej współpracy.

więcej
Transport Week 2017 
30 marca 2017 r.

Porty, LNG, logistyka oraz projekty unijne zdominowały tegoroczne spotkanie (7-9 III) przedstawicieli morskiego biznesu na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Gdańskiego.

więcej
Podpisano kontrakt na budowę promu dla PŻB 
14 marca 2017 r.

W Kołobrzegu, 8 III, w obecności ministra gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marka Gróbarczyka i wiceprezesa Grupy MARS FIZ Konrada Konefała, podpisano kontrakt na budowę promu pasażersko-towarowego dla Polskiej Żeglugi Bałtyckiej. Pod dokumentem podpisy złożyli, prezes PŻB Piotr Redmerski oraz prezes Morskiej Stoczni Remontowej "Gryfia" Marek Różalski.

więcej
Trójmiejskie porty inwestują w infrastrukturę 
2 marca 2017 r.

W 2016 r. Zarząd Morskiego Portu Gdańsk wydał 4,5 mln zł na program termomodernizacji i wewnętrznej przebudowy budynków. W 2017 r. na poprawę infrastruktury planowana jest kwota ok. 22 mln zł.

więcej
PŻM na krawędzi bankructwa 
28 lutego 2017 r.

Komisarz zarządza Polską Żeglugą Morską. Największy polski armator znalazł się na krawędzi bankructwa, a ponieważ jest firmą państwową ratunek powierzono Pawłowi Brzezickiemu, który jeszcze na początku lutego był podsekretarzem w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.

więcej
Przyjęto projekt budowy toru wodnego Szczecin-Świnoujście 
24 lutego 2017 r. | Aktualności TSL

W ubiegłym tygodniu Rada Ministrów zaakceptowała „Projekt ustawy o inwestycjach w zakresie budowy lub przebudowy toru wodnego Świnoujście-Szczecin do głębokości 12,5 metra”.

więcej
Seago Line uruchamia nowy kontenerowy serwis 
21 lutego 2017 r. | Aktualności TSL

Seago Line, operator kontenerowy krótkiego zasięgu należący do Maerska, wprowadza nowy serwis kontenerowy łączący Polskę ze Szwecją.

więcej
Porty morskie w polityce gospodarczej Polski 
16 lutego 2017 r.

6 II w Zarządzie Morskiego Portu Gdynia spotkali się przedstawiciele administracji, portów i terminali, spedytorów oraz nauki. Celem spotkania była debata na temat: Porty morskie w polityce gospodarczej Polski. To pierwsze spotkanie mające na celu wypracowanie działań na rzecz zwiększenia konkurencyjności polskich portów w dynamicznie zmieniającym się otoczeniu gospodarczym.

więcej
Udrożnić i połączyć Odrę, Łabę oraz Dunaj 
14 lutego 2017 r.

Ostatniego dnia stycznia ministrowie odpowiedzialni za transport wodny z państw Grupy Wyszehradzkiej (V4): Polski, Czech i Słowacji, podpisali porozumienie dotyczące udrożnienie żeglowności oraz połączenia jednym szlakiem wodnym trzech rzek: Odry, Łaby i Dunaju.

więcej
Program Batory 
3 lutego 2017 r.

Nie ma już barier, by w polskich stoczniach budowano promy i inne duże jednostki. 1 I 2017 r. weszła w życie ustawa ułatwiająca działanie stoczni w polskim systemie podatkowym. Są już też pierwsze plany odbudowy Stoczni Szczecińskiej, które zakładają, że w II kwartale bieżącego roku zostanie położona stępka pod budowę promu dla Polskiej Żeglugi Bałtyckiej (piszemy o tym na str. 2).

więcej
Kontenerowce pod kreską 
31 stycznia 2017 r.

Dla żeglugi liniowej 2016 r. to rok kontrastów i zawirowań. W stosunku do poprzedniego roku wzrosła pojemność floty do przewozu kontenerów oraz podaż ładunków przewożonych w pojemnikach.

więcej
Transport morski w 2016 r. 
17 stycznia 2017 r.

W 2016 r. transport morski przeszedł przez sztormy wyniszczającej konkurencji, spowolnienia popytu rynku chińskiego, spadku podaży ładunków masowych suchych oraz nadpodaży przestrzeni ładunkowej w przewozach kontenerowych. W tym roku sytuacja nie poprawi się radykalnie.

więcej
Nie najlepsze czasy dla masowców 
13 grudnia 2016 r.

Mimo wzrostu indeksów i czarterów operatorzy masowców wciąż liczą straty. Obserwatorzy rynku przewidują, że wzrost cen usług transportowych ma charakter krótkotrwały.

więcej
Zakaz handlu w niedzielę – paraliż portów 
6 grudnia 2016 r.

Projekt ustawy wniesiony do Sejmu RP 22 IX 2016 r. o ograniczeniu handlu w niedziele zawiera m.in. zakaz pracy terminali kontenerowych (art. 2, ustęp 1 pkt 2 podpunkt “c”), a także dystrybucji, magazynowania itp. W 47 wydaniu „PGT” z dnia 23 XI opublikowaliśmy tekst na ten temat. Niedawno doczekaliśmy się jednozdaniowego komentarza ze strony resortu.

więcej
Turystyka morska przepływa przez Trójmiasto 
6 grudnia 2016 r.

W międzynarodowej żegludze promowej, która rozwija się w bardzo szybkim tempie, w 2016 r. wycieczkowce przewiozły 24 mln pasażerów.

więcej
Żegluga przez Kanał Panamski 
6 grudnia 2016 r.

Z chwilą modernizacji Kanału Panamskiego starsze statki typu Panamax o pojemności 4 400 TEU nagle straciły rację bytu.

więcej
Recykling – moda czy konieczność 
30 listopada 2016 r.

Spowolnienie gospodarcze, zmniejszenie podaży ładunków masowych i w kontenerach, nadpodaż tonażu i wprowadzanie na oceany coraz większych statków sprawiły, że wielu armatorów kieruje do stoczni złomowych coraz więcej jednostek.

więcej
Przeładunki dalej w górę 
22 listopada 2016 r.

Ponad 20 mln t towarów przeładowały w ciągu 10 miesięcy 2016 r. porty Szczecin i Świnoujście.

więcej
Rosyjski transport ominie Polskę? 
16 listopada 2016 r. | Aktualności TSL

Jak podała PAP, w ubiegłym tygodniu, w Ministerstwie Transportu Rosji, doszło do spotkania z duńskim armatorem DFDS na temat projektu listu intencyjnego, zgodnie z którym przewoźnicy rosyjscy będą mogli transportować towary linią promową z ominięciem Polski.

więcej
Porty Trójmiasta - dobre III kwartały 
9 listopada 2016 r.

W okresie pierwszych trzech kwartałów 2016 r. w terminalach Gdańska przeładowano 27,87 mln t ładunków (4,1% więcej niż w roku 2015), a w Gdyni 14,38 mln t (wzrost o 2,2%).

więcej
Największy terminal kontenerowy na Bałtyku otwarty 
2 listopada 2016 r.

24 X oddano do eksploatacji drugie głębokowodne nabrzeże kontenerowe DCT Gdańsk, dzięki czemu do 3 mln TEU wzrosły jego zdolności przeładunkowe. W efekcie powstał największy terminal kontenerowy w centrum Bałtyku.

więcej
Forum Gospodarki Morskiej 2016 
25 października 2016 r.

W tegorocznym Forum Gospodarki Morskiej uczestniczyło ponad 500 przedstawicieli biznesu, nauki i administracji publicznej oraz samorządowej.

więcej
Dziewięć miesięcy na wzroście 
24 października 2016 r. | Aktualności TSL

Prawie o 3% wzrosły przeładunki w portach Szczecin i Świnoujście w ciągu dziewięciu miesięcy br. Na szczycie tabeli wzrostów są paliwa, drobnica i zboża. Zawdzięczają one przyrost uruchomionym w tym roku gazoportowi oraz nowym terminalom zbożowym, a także stałym wzrostom obrotów na Terminalu Promowym w Świnoujściu.

więcej
Trudny rynek zbiornikowców 
18 października 2016 r.

Armatorzy zbiornikowców, po znakomitym sezonie 2015 r., lata 2016 i 2017 będą musieli zaliczyć do niezbyt udanych.

więcej
Jeden terminal kontenerowy w Gdyni? 
11 października 2016 r.

Pod koniec października oddany zostanie do eksploatacji DCT2 w porcie gdańskim. Tym samym Gdańsk stanie się największym terminalem kontenerowym w tej części Bałtyku, ze zdolnością przeładunkową 3 mln TEU. Dla sąsiedniego portu w Gdyni oznacza to duże kłopoty.

więcej
Polski klaster morski trzyma się mocno 
4 października 2016 r.

Polska gospodarka morska jest konkurencyjna, innowacyjna i ma potencjał wiedzy. Polski klaster morski ma szanse na rozszerzenie swojej aktywności w Unii Europejskiej i na globalnym rynku przemysłu i usług morskich – to konkluzja pierwszej w Polsce konferencji MARE FORUM.

więcej
Koreański Hanjin – bankrutem 
27 września 2016 r.

Tonie Hanjin Shipping Co Ltd., koreański operator kontenerowy, zarządzający flotą 141 statków, w tym 97 kontenerowców o pojemności ponad 600 tys. TEU.

więcej
Kontenery w sztormach 
21 września 2016 r.

Zwolnienie aktywności gospodarczej na wszystkich liczących się rynkach globalnych spowodowało zmniejszenie podaży kontenerów w portach i na statkach. Spadły frachty i zyski armatorów liniowych.

więcej
Rewitalizacja i modernizacja obiektów hydrotechnicznych 
13 września 2016 r.

Zakończona została realizacja projektu „Bydgoski Węzeł Wodny” – zadania inwestycyjnego finansowanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, którego celem była rewitalizacja i modernizacja trzech obiektów hydrotechnicznych zarządzanych przez Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gdańsku: Śluzy Brdyujście, Śluzy Miejskiej nr 2 i Jazu Farnego.

więcej
Polskie stocznie: nie tylko statki, remonty, jachty 
6 września 2016 r.

Jak podał Główny Urząd Statystyczny - w 2015 r. w polskim przemyśle stoczniowym wyprodukowano 4 jednostki pływające, tj. o połowę mniej niż rok wcześniej. Pojemność brutto (GT) tych statków wyniosła 11,4 tys. i była mniejsza o 55,3%. Zbudowano 1 kontenerowiec, 1 prom i 2 inne statki nietowarowe.

więcej
Dobre czasy dla przewozów promowych na Bałtyku 
6 września 2016 r.

2015 był udanym rokiem dla szwedzkiego armatora promowego, Stena Line. Na linii Gdynia–Karlskrona przewieziono 7-milionowego pasażera, a w grudniu padł kolejny rekord: 100 tys. samochodów przewiezionych w ciągu jednego roku na linii. Armator zanotował również 7% wzrost jednostek frachtowych. Wszystko wskazuje na to, że ta tendencja utrzyma się również w roku 2016.

więcej
Dobre I półrocze w portach w Szczecinie i Świnoujściu 
9 sierpnia 2016 r.

W czerwcu 2016 r. przeładunki w portach w Szczecinie i Świnoujściu wzrosły o 15,8 %, zaś w pierwszym półroczu o 2,1 %. W drugim półroczu przeładunki powinny nadal rosnąć.

więcej
Regulacja rzeki, modernizacja obiektów piętrzących 
19 lipca 2016 r.

Regulacja rzek i unowocześnianie znajdujących się na nich obiektów piętrzących sprzyja poprawie warunków żeglugowych na drogach wodnych oraz zmniejsza niebezpieczeństwo powstawania powodzi.

więcej
Nowy statek PŻM 
18 lipca 2016 r. | Aktualności TSL

W ubiegłym tygodniu w chińskiej stoczni Yangfan zwodowano nowy statek dla Polskiej Żeglugi Morskiej. Jednostka o nazwie "Legiony Polskie" ma długość 180 m i nośność 39 t.

więcej
Remontowa - budowanie marki globalnej 
28 czerwca 2016 r.

Kiedyś działająca w cieniu Stoczni Gdańskiej, dziś Grupa Kapitałowa Remontowa Holding postrzegana jest w świecie polskiego i międzynarodowego biznesu jako "Polski Ambasador". Z roczną sprzedażą na poziomie 600-700 mln dol. rocznie stocznia należy do liderów branży w Europie.

więcej
Miliardowe inwestycje w transport śródlądowy 
21 czerwca 2016 r.

W ubiegłym tygodniu Rada Ministrów przyjęła „Założenia do planów rozwoju śródlądowych dróg wodnych w Polsce na lata 2016-2020, z perspektywą do 2030 r.” To trzeci, po przekopie Mierzei Wiślanej i projekcie tzw. ustawy stoczniowej, duży program inwestycyjny przygotowany przez Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej oraz zaakceptowany przez rząd.

więcej
Hybrydowy prom "Berlin" 
21 czerwca 2016 r.

Do floty armatora Scandlines dołączył prom hybrydowy "Berlin", który kursuje między Rostockiem a Gedser. Oferuje najkrótszy czas dotarcia z Polski do Danii.

więcej
Komitet Regionów na rzecz rewitalizacji 
16 czerwca 2016 r.

Jakie będą miasta i porty za parę lat, kiedy rozwinie się inteligentna gospodarka morska, nastąpi rewitalizacja miast portowych w takich obszarach jak infrastruktura, turystyka, kultura, czy przemysł? Jaka będzie współpraca administracji morskich z administracją regionalną i rządową?

więcej
Dobre wyniki lotniska Szczecin-Goleniów 
15 czerwca 2016 r.

Port lotniczy Szczecin-Goleniów odnotował w maju 15% wzrost obsłużonych pasażerów w porównaniu z tym samym miesiącem roku 2015. Dobrze wypadł też I kwartał 2016 r., w którym odnotowano 35% podróżnych więcej niż w analogicznym okresie roku poprzedniego.

więcej
Przekop stanie się faktem 
7 czerwca 2016 r.

Rada Ministrów przyjęła (24 V) przygotowany przez Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej program wieloletni pod nazwą „Budowa drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską”. Wykonawcą będzie Urząd Morski w Gdyni. Całkowity koszt inwestycji szacowany jest na 880 mln zł.

więcej
Na ekologicznej fali 
31 maja 2016 r.

Finnlines podał wyniki finansowe osiągnięte w I kwartale 2016 r. Przy sprzedaży usług za ponad 105 mln euro, wynik EBIDTA był o ponad 40 wyższy niż w analogicznym okresie roku 2015 i przekroczył 25,3 mln euro. Wynik finansowy netto osiągnął wielkość 8,3 mln euro.

więcej
„Duża stocznia” dla Szczecina 
24 maja 2016 r.

Utrudniony dojazd drogowy i kolejowy do portów w Szczecinie i Świnoujściu negatywnie wpływa na ich konkurencyjność. Istnieje pilna konieczność dokończenia modernizacji drogi S-3 oraz linii kolejowej nr 273 tzw. Nadodrzanki, gdyż właśnie te inwestycje ułatwią dostęp do portów od strony lądu.

więcej
Rosną przeładunki i ruch promowy 
17 maja 2016 r.

Od 2012 r. rosną obroty w polskich portach morskich. W ubiegłym roku przeładunki były o 1,4% wyższe niż w 2014 r., osiągając poziom 69,7 mln t. W 2015 r. morską flotą transportową polscy przewoźnicy przetransportowali również więcej ładunków niż rok wcześniej.

więcej
Współpraca w celu rewitalizacji Wisły 
17 maja 2016 r.

Marszałek woj. kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki i marszałek woj. pomorskiego Mieczysław Struk złożyli podpisy na deklaracji o współpracy na rzecz rewitalizacji i przywrócenia znaczenia gospodarczego dolnej Wisły.

więcej
Inwestycje portu gdyńskiego 
10 maja 2016 r.

W roku 2016 Zarząd Morskiego Portu Gdynia planuje wydać na inwestycje ponad 236 mln zł - głównie na infrastrukturę.

więcej
Masowców kurs na stocznie złomowe 
10 maja 2016 r.

Właściciele statków do przewozu ładunków masowych suchych kierują najstarsze jednostki do stoczni złomowych oraz opóźniają odbiór zamówionych jednostek. To skutek długookresowego spadku frachtów i braku perspektyw na poprawę sytuacji rynkowej.

więcej
Odwołania w zarządzie Portu Gdynia 
9 maja 2016 r. | Aktualności TSL

Rada Nadzorcza Zarządu Morskiego Portu Gdynia (ZMPG) S.A., odwołała ze składu zarządu spółki Krystynę Szambelańczyk, wiceprezesa, dyrektora ds. finansów i zarządzania finansami oraz Walerego Tankiewicza, wiceprezesa zarządu/dyrektora ds. infrastruktury i zarządzania majątkiem.

więcej
Czy Elbląg może być portem morsko-śródlądowym? 
4 maja 2016 r.

Mierzeja Wiślana zostanie przekopana bez względu na koszty. A Międzynarodowa Droga Wodna E70 łącząca Rotterdam – Berlin – Kostrzyn – Bydgoszcz – Zalew Wiślany – Kaliningrad z Europą, i przez północną Polskę z rejonem Kaliningradu powiązana dalej z systemem drogi wodnej Niemna, poczeka na lepsze czasy. Choć jest jednym z europejskich szlaków komunikacyjnych wschód-zachód. Czy to na pewno dobry wybór?

więcej
Port Gdańsk idzie po kolejny rekord? 
26 kwietnia 2016 r.

W I kwartale 2016 r. w gdańskim porcie odnotowano dynamikę obrotów towarowych jeszcze wyższą niż przed rokiem - przeładowano ich łącznie blisko 8,8 mln t. To o ponad 0,5 mln t więcej niż w 2015 r.

więcej
Odra w pełni żeglowna za 4 lata? 
19 kwietnia 2016 r.

Podczas ubiegłotygodniowej konferencji prasowej we Wrocławiu minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk zapowiedział dostosowanie śródlądowych dróg wodnych do parametrów co najmniej IV klasy żeglowności, a inwestycje związane z Odrzańską Drogą Wodną (E-30) nazwał priorytetem do realnego zrealizowania w ciągu najbliższych 4 lat.

więcej
NIK skontrolował budowle piętrzące 
12 kwietnia 2016 r.

Rozwój żeglugi śródlądowej zależy m.in. od stanu technicznego budowli piętrzących wodę, takich jak zapory, jazy i śluzy. NIK skontrolował jak wygląda nadzór nad tymi obiektami. Okazało się, że nie jest prowadzony prawidłowo. Tak było w latach 2013-2014 – wynika to z raportu Izby.

więcej
Port Gdynia rusza z przebudową obrotnicy 
11 kwietnia 2016 r.

Przetarg na przebudowę Obrotnicy nr 2 w ramach projektu: „Pogłębienie toru podejściowego i akwenów wewnętrznych Portu Gdynia- Etap I” ogłosił Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A.

więcej
Kontenerowce w 2015 i 2016 
5 kwietnia 2016 r.

W lutym 2016 r. całkowita pojemność floty armatorów liniowych przekroczyła 20 mln TEU. Zamawiają oni i wprowadzają do serwisów coraz większe jednostki, przez co rośnie nadpodaż slotów. W efekcie drastycznie rosła również liczba i pojemność jednostek nie znajdujących zatrudnienia i wyłączanych z regularnych połączeń.

więcej
Klaster Górnej Wisły 
30 marca 2016 r.

Rozwój żeglugi śródlądowej na Górnej Wiśle i połączenie jej z Odrą – to główne cele do realizacji powołanego w Oświęcimiu Klastra Górnej Wisły. Jego koordynatorem jest Jakub Stonawski, kierownik Stopnia Wodnego Dwory na Wiśle.

więcej
Trzy filary ustawy stoczniowej 
22 marca 2016 r.

W ubiegłym tygodniu resort ministra Marka Gróbarczyka zaprezentował projekt ustawy, której celem jest rewitalizacja przemysłu stoczniowego w Polsce. Opiera się on na trzech filarach dotyczących podatków VAT i CIT oraz rozszerzeniu formuły tworzenia specjalnych stref ekonomicznych (SSE). Zdaniem ministra ustawa ma szansę wejść w życie od 1 stycznia 2017 r.

więcej
Białystok-Krywlany – szansa na sukces? 
22 marca 2016 r.

W Polsce mamy już 15 lotnisk cywilnych, z których najmłodszym będzie to budujące się w Krywlanach koło Białegostoku. Liczba pasażerów obsługiwanych przez poszczególne porty lotnicze waha się od ponad 10 mln – jak w Warszawie, do blisko zera – jak w Radomiu. Jakie plany ma lotniskowy beniaminek?

więcej
Transport morski w 2015 r. 
15 marca 2016 r.

Transport morski w 2015 r. znalazł się w sztormach gospodarki globalnej. Podczas gdy właściciele zbiornikowców uzyskali benefity z malejących cen ropy naftowej i wzrostu popytu na jej transport, armatorzy masowców do przewozu ładunków suchych ujrzeli już dno.

więcej
Powstanie Kanał przez Mierzeję Wiślaną 
1 marca 2016 r.

Jest decyzja polityczna i techniczna o powstaniu Kanału przez Mierzeję Wiślaną – poinformowali 22 II, na wyjazdowym posiedzeniu Sejmowej Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, przewodnicząca Komisji posłanka Dorota Arciszewska-Mielewczyk i Marek Gróbarczyk, minister GMiŻŚ. We wschodniej części Zatoki Gdańskiej powstanie nowa jakość w systemie połączeń morskich.

więcej
Gospodarka morska – zapowiedzi rządu 
1 marca 2016 r.

Podczas wyjazdowego posiedzenia sejmowej Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, poza decyzją na temat przekopu Mierzei Wiślanej, dyskutowano także o kilku innych ważnych sprawach – sytuacji polskich stoczni czy budowy okrętów dla marynarki wojennej.

więcej
Viking Line opublikował raport za ubiegły rok 
26 lutego 2016 r. | Aktualności TSL

Fiński operator promowy Viking Line opublikował pełny raport za rok 2015. Skonsolidowane przychody wzrosły do 530,5 milionów euro (527,4 milionów euro - 2014). Zysk operacyjny wyniósł natomiast 26,4 EUR (13,7 mln euro - 2014).

więcej
Rekordowy styczeń dla portu w Kłajpedzie 
25 lutego 2016 r. | Aktualności TSL

W styczniu 2016 roku port towarowy w Kłajpedzie zwiększył obroty o 10,9 proc. do 3,34 mln ton, czyli o 328,2 tys. ton więcej w porównaniu z wynikami osiągniętymi w styczniu 2015 roku. To absolutnie najlepszy styczniowy wynik osiągnięty w tym porcie.

więcej
Rozwija się Terminal Promowym w Świnoujściu 
23 lutego 2016 r.

Obsługa największych promów na trasie Świnoujście-Szwecja, a także zwiększenie ruchu intermodalnego w korytarzu transportowym między Skandynawią a Polską to główny cel, jaki przyświeca systematycznemu i dynamicznemu rozwojowi terminalu promowego w Świnoujściu, obserwowanemu w ostatnim czasie.

więcej
Kolejna inwestycja w PZT S.A. 
23 lutego 2016 r.

W kwietniu 2016 r. Portowy Zakład Techniczny S.A. zwiększy swój potencjał o kolejne dwa moduły sześcioosiowe oraz najnowszy i zarazem najmocniejszy Power Pack V generacji o mocy 390kW.

więcej
DFDS zapowiada wzrost cen na Kanale La Manche 
22 lutego 2016 r. | Aktualności TSL

CEO Niels Smedegaard zakłada znacznie lepsze wyniki dzięki zwiększeniu ładowności na trasie Dover – Calais, po wprowadzeniu do użytku promów Côte des Flandres i Côte des Dunes. Jednocześnie, z linii zostanie zdjęta wyczarterowana jednostka - Merlot.

więcej
Eurotunnel powiększa zdolność przeładunkową terminalu Folkestone 
19 lutego 2016 r. | Aktualności TSL

Eurotunnel z końcem ubiegłego tygodnia oddał do użytku pięć nowych pasów oraz bramki odpraw check-in dla pojazdów ciężarowych na terminalu w Folkestone. Wprowadzenie udogodnień wpłynie na zwiększenie przepustowości terminala do 300 pojazdów na godzinę.

więcej
Rosyjscy przewoźnicy mile widziani w litewskim porcie Kłajpeda 
18 lutego 2016 r. | Aktualności TSL

Z powodu nieudanych, jak do tej pory, negocjacji między władzami Polski a Rosji w zakresie zezwoleń transportowych, zaobserwowano zwiększenie ruchu towarowego na granicy litewsko-białoruskiej. Duża część rosyjskich przewoźników wybiera drogę morską i podróżuje na Zachód przez intermodalny promowy terminal w porcie Kłajpeda. W ostatnim czasie można zaobserwować tam rosnące kolejki rosyjskich naczep.

więcej
Czy śródlądowe drogi wodne zyskają wreszcie swoją rangę? 
16 lutego 2016 r.

Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej zabiera się za poprawę nienajlepszej sytuacji polskiej żeglugi śródlądowej. 9 II, pod patronatem ministra Marka Grabarczyka, odbyła się konferencja O Programie rozwoju polskich śródlądowych dróg wodnych. Podczas spotkania zaprezentowano wstępną wersję programu pod takim samym tytułem, który będzie uzupełnieniem Strategii Rozwoju Transportu do roku 2020 (z perspektywą do 2030 r.).

więcej
Chiny - przemysł stoczniowy 
16 lutego 2016 r.

W 2015 r. portfele zamówień chińskich stoczni były chudsze niż rok wcześniej. Armatorzy zamówili o 26% mniej statków, co odbije się negatywnie na aktywności stoczni w 2016 r.

więcej
Wraca pomysł duoportu Chopin-Modlin 
15 lutego 2016 r. | Aktualności TSL

Analizujemy pomysł stworzenia duoportu Lotnisko Chopina-Modlin - poinformował PAP wiceminister infrastruktury i budownictwa Jerzy Szmit. Szmit powiedział, że aby taki duoport mógł powstać potrzebne będzie skomunikowanie obu lotnisk, a przede wszystkim Modlina z centrum Warszawy.

więcej
Słabsze wyniki portu w Hamburgu 
12 lutego 2016 r. | Aktualności TSL

Port handlowy w Hamburgu przeładował w 2015 r. 137,8 mln t towarów, czyli o 5,4% mniej niż rok wcześniej, kiedy osiągnął poziom 145,7 mln t. Największy spadek odnotowano w przeładunkach drobnicy w kontenerach - o 9,3% mniej rdr (8,8 mln TEU w).

więcej
Więcej sukcesów niż porażek w porcie gdyńskim 
10 lutego 2016 r.

1 lutego w siedzibie Zarządu Morskiego Portu Gdynia odbyła się konferencja prasowa, podczas której przedstawione zostały wyniki działalności portu za 2015 r. Zdaniem Janusza Jarosińskiego, to był bardzo dobry rok, zakończony zyskiem netto w wysokości 47 mln zł.

więcej
Port w Tallinie prezentuje zdjęcia nowych promów 
8 lutego 2016 r. | Aktualności TSL

Port w Tallinie ujawnił więcej informacji i zdjęć czterech promów, które będą obsługiwały trasy między wyspami Hiiumaa i Saaremaa a Estonią kontynentalną.

więcej
Brytyjscy operatorzy promowi podsumowują 2015 rok 
5 lutego 2016 r. | Aktualności TSL

Brytyjscy operatorzy promowi w 2015 roku przewieźli na 75 trasach 38.9 miliona pasażerów, co daje spadek o 0,6% w porównaniu do 2014 roku. Stanowi to również wzrost o 800 000 przeprawionych osób w stosunku do wyniku z 2013 roku.

więcej
Scandlines chce wprowadzić promy całkowicie wolne od emisji 
4 lutego 2016 r. | Aktualności TSL

Podczas corocznego spotkania z politykami i przedstawicielami mediów, operator promowy Scandlines ogłosił, że celem firmy jest wdrożenie do floty promów wolnych od emisji w ciągu najbliższych kilku lat.

więcej
Pierwszy statek z napędem LNG w Porcie Gdynia 
3 lutego 2016 r.

Pierwszy w historii portu statek z napędem na gaz (LNG) - m/v „Greenland” zawinął do portu gdyńskiego 24 stycznia. Jednostka zacumowała przy Nabrzeżu Bułgarskim.

więcej
Przekop Mierzei Wiślanej już od 2016 r.? 
1 lutego 2016 r.

Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej nie ma najmniejszych wątpliwości co do konieczności szybkiego przekopania Mierzei Wiślanej. Inwestycja ta ma być priorytetowym zadaniem nowego resortu.

więcej
Imigranci w chłodni jednej z ciężarówek 
29 stycznia 2016 r. | Aktualności TSL

Operator promowy DFDS zwiększył środki bezpieczeństwa na własnych promach oraz w porcie Calais. Ma to związek ze zdarzeniem, które miało miejsce 15 stycznia, kiedy dziewięciu imigrantów, cierpiących z powodu hipotermii, znaleziono ukrytych wewnątrz przyczepy-chłodni na pokładzie jednego z promów DFDS, odbywającego rejsy na trasie Calais-Dover.

więcej
Port Calais grozi działaniami prawnymi 
28 stycznia 2016 r. | Aktualności TSL

W komunikacie prasowym prezes Portu Calais - Jean-Marc Puissesseau ogłosił, że pójdzie do sądu za każdym razem, kiedy byli związkowcy SCOP Seafrance zablokują port, jak miało to miejsce wczoraj.

więcej
Porty Bałtyku wschodniego w sztormach polityki 
27 stycznia 2016 r.

Porty Bałtyku wschodniego ze zmiennym szczęściem funkcjonowały w 2015 r. Wiele z nich mocno odczuło sztormy polityki. Szczególnie boleśnie zawirowania w wymianie międzynarodowej Rosji odbiły się na podaży ładunków w portach Petersburga i Kaliningradu.

więcej
Przeładunki na stabilnym poziomie 
22 stycznia 2016 r. | Aktualności TSL

Przeładunki w 2015 r. w zespole portów Szczecin-Świnoujście były na poziomie zbliżonym do roku 2014 - ponad 23 mln t. Wzrosty odnotowano w pięciu grupach towarowych. W przeładunkach kontenerów zanotowano 12% przyrost (87 784 TEU) wobec roku 2014 r.

więcej
DFDS zwiększa ładowność na trasie Dover-Calais 
18 stycznia 2016 r. | Aktualności TSL

DFDS w przyszłym miesiącu wprowadzi na trasę Dover-Calais dwa statki wydzierżawione od Eurotunnelu. Tym samym linię łączącą Francję i Wielką Brytanię, we flocie przewoźnika DFDS, będą obsługiwały trzy jednostki zamiast dotychczasowych dwóch.

więcej
Żegluga powinna zapłacić podatek od emisji CO2 
15 stycznia 2016 r. | Aktualności TSL

Żegluga i lotnictwo zostały wykluczone z ponoszenia kosztów emisji dwutlenku węgla w porozumieniu klimatycznym, nad którym obradowano w grudniu w Paryżu, jednakże presja na te dwie gałęzie przemysłu w tym zakresie nie zmalała.

więcej
Viking Line: Stabilne wyniki z 2015 roku 
14 stycznia 2016 r. | Aktualności TSL

Viking Line opublikował wyniki za 2015 rok. Porównując przedstawione dane z rokiem poprzednim okazuje się, że wielkość przewozów pozostała na zbliżonym poziomie

więcej
Przewoźnicy Morza Bałtyckiego: kto zapłaci za kontrole graniczne?  
11 stycznia 2016 r. | Aktualności TSL

Decyzje o wprowadzeniu kontroli tożsamości na Morzu Bałtyckim wpłyną na przewozy pasażerskie i towarowe w regionie.

więcej
Wzrost P&O Ferries na trasie Rotterdam-Hull 
9 stycznia 2016 r. | Aktualności TSL

Operator promowy P&O Ferries poinformował, że odnotował 11-sto procentowy wzrost na przestrzeni roku w przeprawach cargo pomiędzy Wielką Brytanią a kontynentalną częścią Europy na trasie Hull-Rotterdam.

więcej
Nowe przepisy dotyczące ochrony środowiska w 2016 
8 stycznia 2016 r. | Aktualności TSL

Regulacje, które weszły w życie z dniem 1 stycznia 2016 roku, mają na celu uczynienie nowych statków bardziej przyjaznymi dla środowiska, między innymi poprzez zmniejszenie emisji tlenków azotu (NOx).

więcej
Rośnie agresja wobec kierowców w Calais 
30 grudnia 2015 r. | Aktualności TSL

Brytyjskie Stowarzyszenie Transportu Towarów (FTA) poinformowało pod koniec ubiegłego tygodnia o wzroście agresji w Calais podając, że „tysiące imigrantów atakuje ciężarówki stojące w korku”.

więcej
Scandlines informuje o możliwych kontrolach granicznych w Danii 
29 grudnia 2015 r. | Aktualności TSL

Operator promowy Scandlines informuje, że rząd duński przyjął ustawę o odpowiedzialności przewoźnika. Oznacza to, że jeżeli władze duńskie wprowadzą tymczasowe kontrole graniczne, rząd może zobowiązać przewoźników powietrznych, autobusowych, kolejowych i promowych do przeprowadzenia kontroli dokumentów podróżnych do Danii.

więcej
Podróż promem a przerwanie tygodniowego odpoczynku 
22 grudnia 2015 r. | Aktualności TSL

Kancelaria Radców Prawnych Robert Krzych obsługiwała przedsiębiorstwo transportowe, które w dużym zakresie wykorzystywało promy a podróże odbywały się zarówno podczas odpoczynków dziennych, jak i tygodniowych.

więcej
Steve Jobs z Dżungli w Calais 
19 grudnia 2015 r. | Aktualności TSL

Banksy to słynny brytyjski artysta street art, którego prace pojawiają się na ulicach całego świata, a w szczególności w Londynie. Prace zwykle są odważne, oryginalne, wręcz kontrowersyjne ubrane w humorystyczną formę.

więcej
Trasa Dieppe – Newhaven dalej w rękach DFDS 
18 grudnia 2015 r. | Aktualności TSL

DFDS przedłuży publiczny kontrakt na obsługę trasy Dieppe-Newhaven. Dotychczasowa umowa wygasa 31 grudnia 2015 roku.

więcej
Powstanie nowy, większy terminal w Świnoujściu 
15 grudnia 2015 r. | Aktualności TSL

Zarząd Morskich Portów w Szczecinie i Świnoujściu uzyskały dofinansowanie z budżetu CEF na lata 2014-2020, dotyczące projektu Autostrady Morskiej Świnoujście – Trelleborg. 

więcej
Remont tamy we Włocławku zakończony 
15 grudnia 2015 r.

Zakończyła się modernizacja zapory we Włocławku. Poprawił się stan techniczny stopnia wodnego oraz zwiększyło się bezpieczeństwo powodziowe. Inwestycję zrealizował Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Warszawie.

więcej
Otwarcie nowego połączenia do Wielkiej Brytanii opóźnione 
14 grudnia 2015 r. | Aktualności TSL

Dostawa nowego pasażerskiego promu, który miałby pływać na trasie z Weymouth (Anglia) do Cherbourg (Francja) dla przewoźnika promowego High Speed Ferries będzie opóźniona. Szybki prom miał wejść do obsługi połączenia od kwietnia przyszłego roku.

więcej
Finnlines rozszerza ofertę na Morzu Bałtyckim 
12 grudnia 2015 r. | Aktualności TSL

Fiński operator zwiększy zdolności i częstotliwość rejsów między Polską, Finlandią i Niemcami.

więcej
Zaostrzono środki bezpieczeństwa na obwodnicy Calais 
11 grudnia 2015 r. | Aktualności TSL

Region Pas-de -Calais zwiększa środki bezpieczeństwa na obwodnicy portu w odpowiedzi na rosnącą obecność imigrantów w okolicy i coraz częstsze spowolnienia ruchu towarowego.

więcej
Rekordowe przeładunki Portu Gdańsk 
8 grudnia 2015 r.

W gdańskim porcie odnotowano kolejny rekordowy wynik – przez jedenaście miesięcy 2015 r. przeładowano tam łącznie 32,5 mln t. To o 0,2 mln t więcej niż w całym ubiegłym roku, który także był rekordowym w historii polskiej gospodarki morskiej.

więcej
Greccy armatorzy obawiają się konkurencji z UE 
1 grudnia 2015 r.

Grecja jest liderem na rynku żeglugowym - armatorzy z Hellady dysponują flotą ponad 4,7 tys. statków o łącznej nośności 303,6 mln t.

więcej
DFDS zamienia statki na Morzu Północnym i Bałtyku 
29 listopada 2015 r. | Aktualności TSL

W celu optymalizacji ładowności na swoich trasach, DFDS przeprowadzi zamiany jednostek na Morzu Północnym i Bałtyku – zapowiedział Richard Berg-Larsen dyrektor zarządzający flotą operatora. Zmiany odbędą się w dniach 30 listopada i 2 grudnia.

więcej
Muminki opanowały prom Silja Serenade 
28 listopada 2015 r. | Aktualności TSL

W poniedziałek, 23 listopada 2015 roku, statek Silja Serenade należący do Silija Line (Tallink Group) powrócił do ruchu po pobycie w stoczni Rauma. Podczas dwutygodniowego okresu dokowania przeprowadzono wiele renowacji, jednak Tallink zapowiada kolejne zmiany. W ciągu pierwszych tygodni grudnia wszystkie 26 kabin rodzinnych zostanie odnowionych, aby lepiej zaspokoić potrzeby rodzin z dziećmi. Dodatkowo dziesięć z nich zyska nowy, „muminkowy” wygląd.

więcej
Promy do Skandynawii: Kryzys migracyjny 
26 listopada 2015 r. | Aktualności TSL

Norwegia podążając w ślad za Szwecją (pomimo tego, że nie należy do UE, ale jest członkiem strefy Schengen) wprowadziła ściślejsze kontrole na granicach.

więcej
Powstaną terminale przeładunkowe w Kędzierzynie-Koźlu 
20 listopada 2015 r. | Aktualności TSL

W kędzierzyńskim ratuszu podpisano umowę dotyczącą rewitalizacji tamtejszego portu rzecznego oraz budowy terminali przeładunkowych dla masowych produktów chemicznych i sypkich a także terminalu kontenerowego. W planach jest nie tylko rewitalizacja portu, ale też całej dzielnicy, w której się on znajduje.

więcej
Transport morski LNG 
18 listopada 2015 r.
Morskie przewozy LNG to szybko rozwijający się segment rynku, w który Polska włączyła się budując terminal gazowy w Świnoujściu i otaczającą go infrastrukturę przesyłową. Warto przyjrzeć się więc morskiemu rynkowi transportu LNG. więcej
Odbudowa branży morskiej? 
16 listopada 2015 r.

W nowym polskim rządzie odradza się, niczym Feniks z popiołów, Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Ma ono tyleż zwolenników, co i przeciwników.

więcej
Tallink opublikował wyniki za trzeci kwartał 
13 listopada 2015 r. | Aktualności TSL

W trzecim kwartale (1 lipca – 30 września) 2015 roku AS Tallink Grupp i spółki zależne przewiozły 2,7 mln pasażerów, co stanowi 5,5 proc. więcej w porównaniu do tego samego okresu w ubiegłym roku.

więcej
Brytyjski przemysł morski zagrożony w związku z przepisami UE 
12 listopada 2015 r. | Aktualności TSL

Wielka Brytania musi doprowadzić do znaczących reform w swoich relacjach z Europą. W przeciwnym wypadku ryzykuje znaczące osłabienie wartego 10 mld funtów rocznie sektora morskiego – ostrzegają szefowie największych graczy w branży.

więcej
DFDS zwiększa powierzchnię ładunkową na trasie Szwecja-Belgia 
11 listopada 2015 r. | Aktualności TSL

W związku z obserwowanym w Europie wzrostem rynkowym i rozwojem wymiany handlowej na Morzu Północnym, DFDS zdecydował się zwiększyć powierzchnię ładunkową na trasie Göteborg – Ghent od końca listopada br.

więcej
Obóz w Calais rośnie w miarę zbliżania się zimy 
7 listopada 2015 r. | Aktualności TSL

 Zdjęcia lotnicze pokazują, jak obóz migracyjny w Calais, znany pod nazwą Dżungla (ang. the Jungle), rozprzestrzenił się na terenach nieużytków w pobliżu terminalu promowego w miarę zbliżającej się zimy.

więcej
Armatorzy zamawiają statki, aby uniknąć nowych regulacji 
6 listopada 2015 r. | Aktualności TSL

 W ostatnich miesiącach liczba zamówień złożonych w stoczniach znacznie wzrosła. Armatorzy zamawiają nowe jednostki, aby uniknąć obowiązku dostosowania ich do nowych regulacji prawnych dotyczących emisji tlenków azotu, które mają wejść w życie w styczniu 2016 roku.

więcej
Ciekawy Raport UNCTAD Transport 2015 
3 listopada 2015 r.

Światowa flota wzrosła tylko o 3,5% w 2014 r. osiągając na początku 2015 r. wielkość 89 464 statków o nośności 1,75 mln t – podaje raport UNCTAD Transport Morski 2015.

więcej
Tramwaj wodny w Koninie 
28 października 2015 r.

W Koninie zwodowano tramwaj wodny. Jednostka została zbudowana w Przedsiębiorstwie Komunikacji Samochodowej.

więcej
Rosną przeładunki Portu Gdańsk 
23 października 2015 r. | Aktualności TSL

Po III kwartałach 2015 r. obroty Portu Gdańskiego sięgnęły 26,8 mln t. To wynik o 13,6% wyższy w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego. W ciągu pierwszych 9 miesięcy świetne rezultaty uzyskano zwłaszcza przy przeładunku paliw płynnych - 11,1 mln t (30% więcej rdr). 

więcej
Brittany Ferries odzyskuje rynek po znakomitym sezonie 
20 października 2015 r. | Aktualności TSL

Operator promowy Brittany Ferries tego lata odnotował wzrost na wszystkich swoich połączeniach.

więcej
Forum Gospodarki Morskiej 
19 października 2015 r.

Przemysły morskie trzymają się mocno – to najkrótsza recenzja ostatniego spotkania branży morskiej w Gdyni, 9 X 2015 r. W salach Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego zebrało się liczne grono przedstawicieli biznesu morskiego, naukowców i administracji.

więcej
LNG czy metanol, czyli różne podejścia szwedzkich armatorów do paliw 
19 października 2015 r. | Aktualności TSL

Dwóch szwedzkich operatorów promowych: Stena Line i Viking Line wybrało dwa różne rozwiązania paliwowe w związku z dostosowaniem statków do wymogów dyrektywy siarkowej obowiązującej w Północnej Europie.

więcej
Polska Grupa Promowa: Jaka czeka ją przyszłość? 
17 października 2015 r. | Aktualności TSL

W chwili obecnej przy wsparciu ministra skarbu opracowywany jest projekt konsolidacji polskiej branży promowej i utworzenia Polskiej Grupy Promowej. Ma ona polegać na połączeniu sił Polskiej Żeglugi Bałtyckiej SA oraz Polskiej Żeglugi Morskiej.

więcej
Chiny bliżej Polski 
14 października 2015 r.

ROHLIG SUUS Logistics rozwija serwis kolejowy na trasie Chiny – Europa – Chiny, zapewniając połączenia ze wszystkimi uprzemysłowionymi regionami Państwa Środka.

więcej
Nowy przewodniczący ECSA chce walczyć z błędami w prawodawstwie UE 
12 października 2015 r. | Aktualności TSL

Kiedy dyrektor zarządzający DFDS – Niels Smedegaard w 2016 roku obejmie stanowisko przewodniczącego Stowarzyszenia Armatorów Wspólnoty Europejskiej (ECSA), chce skupić pracę organizacji na zapobieganiu niewłaściwym decyzjom politycznym.

więcej
Dyrektor DFDS rozważał wycofanie się ze sporu na Kanale La Manche 
9 października 2015 r. | Aktualności TSL

Spór na Kanale La Manche był długi i ciężki, a dyrektor generalny DFDS Niels Smedegaard - jak sam mówi - kilkakrotnie rozważał wycofanie się z konfliktu. Druga strona sporu - Eurotunnel oczekiwał, że duński konkurent w końcu się podda

więcej
LNG nadal paliwem przyszłości 
4 października 2015 r. | Aktualności TSL

Pomimo niższej ceny ropy i zmniejszenia popytu ze strony Chin i Japonii, szef Shell LNG patrzy optymistycznie w przyszłość. Wzrost będzie napędzało zwiększone zapotrzebowanie na bardziej ekologiczne paliwa - mówi wiceprezes Shell Global LNG.

więcej
Tak czy nie dla scrubberów? 
3 października 2015 r. | Aktualności TSL

Na całym świecie około 300 systemów oczyszczania spalin zostało już sprzedanych dla zastosowań w żegludze morskiej.

więcej
Żegluga bliskiego zasięgu zmienia formułę 
29 września 2015 r.

Short sea shipping (SSS), żegluga bliskiego zasięgu i sposób jej funkcjonowania stał się przedmiotem szczególnego zainteresowania Komisji Europejskiej w drugiej połowie lat 90 ubiegłego wieku.

więcej
Bez podatku tonażowego nie będzie przemysłu morskiego w Europie 
28 września 2015 r. | Aktualności TSL

Podatek tonażowy ma znaczenie nie tylko dla przewoźników, ale stanowi także istotny warunek gwarantujący, że europejski przemysł morski ma zrównoważoną wielkość - mówi komisarz ds. konkurencji w Komisji Europejskiej - Margrethe Vestager.

więcej
W Gdańsku powstanie największy port agro w regionie 
28 września 2015 r. | Aktualności TSL

OT Logistics S.A. (OTL) sfinalizował z Zarządem Morskiego Portu Gdańsk umowę 30-letniej dzierżawy nieruchomości w Porcie Zewnętrznym. 

więcej
Stena Line i Port Rotterdam zbudują drugie stanowisko w Europorcie 
25 września 2015 r. | Aktualności TSL

Stena Line ogłosiła współpracę z władzami portu w Rotterdamie, w ramach której powstanie drugie stanowisko do cumowania statków w Europorcie. Jest to jeden z elementów inwestycji, która łącznie wyniesie 27 mln euro.

więcej
Kamień milowy w emisji CO2 w 2050 roku 
24 września 2015 r. | Aktualności TSL

Światowa żegluga morska od 2007 roku zmniejszyła emisję dwutlenku węgla o 10 proc. – podaje Międzynarodowa Izba Żeglugowa (ICS) przed szczytem klimatycznym ONZ, który odbędzie się w grudniu br.

więcej
Letnie wzrosty w Brittany Ferries 
23 września 2015 r. | Aktualności TSL

Brittany Ferries osiągnął sześcioprocentowy wzrost na wszystkich swoich trasach z portów Portsmouth (Wielka Brytania) i Poole (Wielka Brytania) do Caen (Francja), Le Havre (Francja), Cherbourg (Francja), Saint Malo (Francja) i Roscoff (Francja), Bilbao (Hiszpania) oraz Santander (Hiszpania) tego lata w przeciągu lipca i sierpnia. Był to najlepszy wynik od 13 lat.

więcej
Udane Baltexpo 2015 
21 września 2015 r.

Dobra kondycja polskiej gospodarki morskiej znalazła swój wyraz na tegorocznych targach, konferencjach i seminariach Baltexpo 2015. W dniach 7-9 września w gdańskich halach Amber Expo udział wzięło 196 firm z 14 krajów, o 30% więcej, niż przed dwoma laty.

więcej
PE: Statki muszą zostać włączone w porozumienie klimatyczne 
21 września 2015 r. | Aktualności TSL

Włączenie branży morskiej w porozumienie klimatyczne będzie kluczowym zagadnieniem podjętym na szczycie klimatycznym COP21 ONZ w Paryżu zaplanowanym na grudzień tego roku.

więcej
Nielegalni imigranci na promach do Szwecji 
19 września 2015 r. | Aktualności TSL

Po zawieszeniu wszystkich międzynarodowych połączeń kolejowych z Danii do Niemiec, imigranci z Syrii skupili się na promach pływających z niemieckich portów bałtyckich i tych z południowej Skandynawii, aby dostać się do Szwecji.

więcej
Wzrost DFDS zahamowany przez płuczki spalin 
17 września 2015 r. | Aktualności TSL

Analitycy rynkowi podają, że zwrot z inwestycji DFDS w płuczki spalin potrwa dłużej niż początkowo oczekiwano. Tym samym firma pozostanie w fazie stałego, choć wolniejszego wzrostu.

więcej
Wzrost przewozów ładunków polskimi rzekami 
15 września 2015 r.

Urząd Statystyczny w Szczecinie podsumował realizację zadań przewozowych w 2014 r. przez krajowych armatorów śródlądowych. Wzrosła wielkość ładunków przetransportowanych przez polskie statki rzeczne, przede wszystkim w relacjach krajowych.

więcej
Przewoźnik Scandlines dotknięty problemem uchodźców 
10 września 2015 r. | Aktualności TSL

Ze względu na problem napływu tysięcy migrantów, którzy wykorzystują pociągi i promy między Niemcami i Danią, aby dostać się do Szwecji, władze w Danii zawiesiły działanie duńskich kolei państwowych Railways DSB na wszystkich trasach międzynarodowej komunikacji kolejowej między Danią a Niemcami aż do odwołania.

więcej
P&O Ferries rośnie w siłę na Kanale La Manche 
8 września 2015 r. | Aktualności TSL

Trwające lato jest udane, choć trudne, dla P&O Ferries. Operator odnotował w sierpniu największą ilość przeprawionych pasażerów przez Kanał La Manche w miesiącu sierpniu od sierpnia 2003 roku. A wszystko za sprawą sześciu statków obsługujących 58 rejsów dziennie między portami Dover a Calais. Przewoźnik przetransportował w sierpniu 2015 roku

więcej
Koniec sporu wokół MyFerryLink 
5 września 2015 r. | Aktualności TSL

Francuskie ministerstwo transportu podało informację, że osiągnięto porozumienie w sprawie MyFerryLink.

więcej
Ogromne oszczędności paliwa na statkach w 2015 roku 
5 września 2015 r. | Aktualności TSL

Oszczędność paliwa zużywanego na statkach jest obecnie na najwyższym poziomie od 2008 roku.  Bałtycka i Międzynarodowa Rada Morska (BIMCO) obliczyła ilość spalanego paliwa dla poszczególnych typów statków - jak również dla globalnego przemysłu morskiego. Liczby potwierdzają astronomiczne oszczędności.

więcej
Podatek tonażowy dla szwedzkich armatorów 
4 września 2015 r. | Aktualności TSL

Szwedzki rząd podał we wtorkowym komunikacie, że zostało osiągnięte porozumienie dotyczące wprowadzenia systemu podatku tonażowego, podobnie jak to ma miejsce w innych europejskich państwach.

więcej
Nowe środki bezpieczeństwa w Calais 
3 września 2015 r. | Aktualności TSL

Wielka Brytania i Francja ogłosiły wprowadzenie nowych środków bezpieczeństwa w Calais, między innymi stworzenie „centrum kontroli i dowodzenia” oraz zapewnienie dodatkowych zespołów przeszukujących pojazdy frachtowe. FTA wzywa natomiast do przyznania odszkodowań dla przewoźników, którzy ponieśli straty z powodu kryzysu.

więcej
DFDS szuka odpowiednich inwestycji 
1 września 2015 r. | Aktualności TSL

DFDS stoi obecnie w obliczu tego, co niektórzy nazywają „kłopotem bogactwa”. Duński operator posiada duże zasoby finansowe do wykorzystania na przejęcie przedsiębiorstw, ale ma problemy ze znalezieniem odpowiedniej inwestycji.

więcej
Fjord Line i Color Line doszły do porozumienia z władzami Sandefjord 
28 sierpnia 2015 r. | Aktualności TSL

Fjord Line zobowiązało się do wycofania pozwów skierowanych przeciwko Color Line oraz gminie Sandefjord (Norwegia), po tym jak strony konfliktu doszły do porozumienia w sprawie nowych godzin odpraw promów należących do dwóch operatorów.

więcej
Duński armator zwiększa zyski 
25 sierpnia 2015 r. | Aktualności TSL

Duński armator DFDS w drugim kwartale poprawił wyniki we wszystkich obszarach swojej działalności. Jak podaje opublikowany raport, szczególną poprawę zanotowano w żegludze pasażerskiej oraz obsłudze przepraw przez Kanał La Manche. Największy wzrost osiągnięto zarówno w sektorze towarowym, jak i pasażerskim, na trasach do Wielkiej Brytanii.

więcej
Rejsy na trasie Newhaven - Dieppe będą finansowane z publicznych pieniędzy 
24 sierpnia 2015 r. | Aktualności TSL

Związek Syndicat Mixte de Promotion de l'Activité Transmanche (SMPAT), zrzeszający m.in. miasto Dieppe i departament Seine-Maritime, ogłosił, że od przyszłego roku będzie odpowiedzialny za organizację przepraw promowych pomiędzy Dieppe (Francja) a Newhaven (Wielka Brytania). 

więcej
Nielegalni imigranci przeniosą się do belgijskiego Zeebrugge? 
21 sierpnia 2015 r. | Aktualności TSL

Wraz ze zwiększeniem zabezpieczeń w Calais, belgijski port Zeebrugge jawi się jako alternatywa dla imigrantów poszukujących sposobu na przedostanie się do Wielkiej Brytanii – podaje The Sunday Times.

więcej
Gdynia utrzymuje mocną pozycję na Bałtyku 
19 sierpnia 2015 r.

Nie mamy co prawda floty, ale nasze porty radzą sobie całkiem nieźle – powiedział ostatnio w jednym z wywiadów prof. Włodzimierz Rydzkowski, wybitny znawca tematu, z Uniwersytetu Gdańskiego. To mało powiedziane, bowiem porty trójmiejskie przeżywają prawdziwy boom przeładunkowy i inwestycyjny.

więcej
VII InfoGlobMar 2015 ważny dla gospodarki morskiej (2) 
19 sierpnia 2015 r.

Aktywność innowacyjna polskiej gospodarki morskiej znajduje odzwierciedlenie w polityce morskiej Polski – zauważyła Monika Niemiec-Butryn, zastępca dyrektora Departamentu Transportu Morskiego i Bezpieczeństwa Żeglugi Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju, podczas zakończonej ostatnio VII Konferencji InfoGlobMar 2015. Podkreśliła też, że transport morski i stocznie, jest to z natury obszar innowacji, który wywołuje na nie popyt w innych branżach. Nasuwało się zatem pytanie: jakie zawody są przyszłością innowacyjnej gospodarki?

więcej
DCT Gdańsk rozpoczął obsługę aliansu G6 
18 sierpnia 2015 r. | Aktualności TSL

W ubiegłym tygodniu do terminalu kontenerowego DCT w porcie w Gdańsku po raz pierwszy zawinął w statek należący do oceanicznego aliansu G6. Była to jednostka "Hong Kong Express" o pojemności ponad 13 tys. TEU. 

więcej
Szerszy Kanał Sueski 
17 sierpnia 2015 r. | Aktualności TSL

Po roku prac (eksperci przewidywali 3-5 lat), 6 VIII oddano do użytku nowy, poszerzony Kanał Sueski. Otwarcia dokonał prezydent Egiptu Abdel Fatah as-Sisi w towarzystwie króla Jordanii, premiera Rosji i prezydenta Francji. 

więcej
Powrót Stena Jutlandica 
14 sierpnia 2015 r. | Aktualności TSL

Stena Line przywraca stały harmonogram na trasach Göteborg-Frederikshavn i Varberg-Grenaa. Jednocześnie do ruchu w ubiegły piątek powrócił statek Stena Jutlandica.

więcej
Jak wygląda dzień z życia imigranta w „nowej dżungli”? 
13 sierpnia 2015 r. | Aktualności TSL

Na północnym wybrzeżu Francji, w obozie uchodźców nazywanym „nową dżunglą” przebywa około 3 tys. osób, które każdego dnia mają nadzieję na to, że po zmroku uda im się przedostać do Wielkiej Brytanii i tam rozpocząć nowe, lepsze życie. Udaje się to tylko nielicznym. Zdecydowana większość każdego kolejnego dnia mierzy się z nędzą, chorobami i wszechobecną groźbą przemocy.

więcej
Operacja Stack: nieczynne lotnisko zamieni się w parking dla pojazdów ciężarowych 
10 sierpnia 2015 r. | Aktualności TSL

FTA podaje, że Międzynarodowy port lotniczy Kent będzie używany jako dodatkowy parking dla samochodów ciężarowych, które oczekują w kolejkach podczas Operacji Stack na autostradzie M20.

więcej
Produkty wrażliwe z priorytetem na przeprawach z Dover 
7 sierpnia 2015 r. | Aktualności TSL

Brytyjskie Stowarzyszenie Transportu Towarów (FTA) podaje, że jest usatysfakcjonowane z podjętych działań w celu przyśpieszenia przewozu towarów wrażliwych przez Kanał La Manche.

więcej
W lipcu padł rekord przewozów cargo! 
6 sierpnia 2015 r. | Aktualności TSL

Brytyjski operator promowy P&O przetransportował w lipcu więcej frachtu, niż w jakikolwiek inny miesiąc w historii firmy. Powodem był chaos w Calais, związany ze strajkami byłych pracowników MyFerryLink i przebywaniem w porcie nielegalnych imigrantów.

więcej
Pięciu operatorów promowych otrzyma dotacje unijne 
3 sierpnia 2015 r. | Aktualności TSL

Pięciu europejskich operatorów promowych otrzyma dofinansowanie z Unii Europejskiej o łącznej kwocie 48 milionów euro.

więcej
Finnlines podaje wyniki finansowe za pierwsze półrocze 
1 sierpnia 2015 r. | Aktualności TSL

Operator promowy Finnlines opublikował wyniki finansowe za pierwsze półrocze bieżącego roku. Mimo spadających przychodów z działalności na Morzu Bałtyckim, firma zwiększyła swoje zyski.

więcej
Kryzys w Calais przynosi ogromne straty dla brytyjskiej gospodarki 
31 lipca 2015 r. | Aktualności TSL

Opóźnienia po obu stronach Kanału La Manche kosztują brytyjską branżę logistyczną 750 tysięcy funtów dziennie – informuje Brytyjskie Stowarzyszenie Transportu Towarów (FTA).

więcej
P&O oferuje 58 rejsów dziennie na trasie Calais-Dover-Calais 
27 lipca 2015 r. | Aktualności TSL

Dodatkowy szósty prom P&O Ferries wszedł do służby na Kanale La Manche, aby sprostać zapotrzebowaniu na ruch towarowy na połączeniu Calais-Dover oraz rozładować korki zaobserwowane w ostatnich tygodniach.

więcej
InfoGlobMar ważny dla gospodarki morskiej (1) 
22 lipca 2015 r.

Tegoroczna konferencja Infoglobmar, która odbyła się na Wydziale Ekonomicznym UG koncentrowała się na prezentacji wyników badań i przemyśleń naukowców oraz przedstawicieli biznesu i administracji, dotyczących zagadnień związanych z funkcjonowaniem przedsiębiorstwa w otoczeniu globalnym, zarządzaniem informacją i ryzykiem oraz różnymi aspektami lądowo-morskich systemów transportowych. Plenarną dyskusję praktyków zdominowała z kolei rola inteligentnych specjalizacji w rozwoju regionów. Partnerem konferencji był Polski Klaster Morski.

więcej
Usługi promowe w Grecji w obliczu kryzysu 
20 lipca 2015 r. | Aktualności TSL

Usługi promowe w Grecji, z którymi nieodzownie związana jest branża turystyczna a także dostawy towarów na wyspy, po nałożonych restrykcji ze strony banków 29 czerwca, najprawdopodobniej pozostaną świadczone na niezachwianym poziomie co najmniej do końca lipca.

więcej
Szósty prom P&O Ferries na trasie Dover-Calais 
17 lipca 2015 r. | Aktualności TSL

Operator promowy P&O Ferries powiększy flotę obsługującą połączenie Dover-Calais o kolejny prom. Jest to reakcja na zwiększony ruch na Kanale La Manche.

więcej
Fjord Line planuje produkcję LNG w Danii 
16 lipca 2015 r. | Aktualności TSL

Operator promowy Fjord Line, duński port w Hirtshals i dostawca gazu - HMN Gashandel, połączyły siły w celu uruchomienia pierwszej duńskiej produkcji skroplonego gazu ziemnego (LNG).

więcej
Chaos na Kanale La Manche wpłynie na wzrost cen w transporcie 
13 lipca 2015 r. | Aktualności TSL

Klienci wykorzystujący Kanał La Manche mogą spodziewać się wzrostu cen w transporcie w najbliższych miesiącach. Klienci wykorzystujący Kanał La Manche mogą spodziewać się wzrostu cen w transporcie w najbliższych miesiącach. Dyrektor Zarządzający Tim Phillips w Freightex komentuje, że nielegalni imigranci stwarzają zagrożenie, które tym samym zwiększa koszty przewoźników. Prowadzi to do sytuacji w której zauważane jest coraz częstsze opuszczanie tego rynku na rzecz innych kierunków.

więcej
Wielka Brytania rajem dla migrantów z Calais? 
9 lipca 2015 r. | Aktualności TSL

Około 3 tysiące imigrantów przebywa obecnie w Calais w północnej Francji. Próbują nielegalnie przedostać się do Wielkiej Brytanii w nadziei na poprawę ich sytuacji. Chcą ubiegać się o azyl lub pracować tam nielegalnie. Wielu uważa, że życie na Wyspach będzie łatwiejsze niż we Francji i innych europejskich krajach.

więcej
Tallink Grupp wyniki za czerwiec i II kwartał 2015 
8 lipca 2015 r. | Aktualności TSL

W czerwcu 2015 roku Tallink Grupp przetransportował 882 635 pasażerów, co oznacza spadek o prawie 2% w porównaniu do wyników z czerwca 2014 roku. Spadła również liczba przeprawionych samochodów ciężarowych i naczep - o 1 % do poziomu 25 501 sztuk. Liczba samochodów osobowych, które przetransportował operator promowy Tallink także spadła o 8% - 115 295 jednostek.

więcej
Tunel Fehmarnbelt nieopłacalny 
7 lipca 2015 r. | Aktualności TSL

Badania naukowe przeprowadzone przez firmę DIW Econ na zlecenie Scandlines wykazały, że planowany tunel Fehmarnbelt nie będzie opłacalną inwestycją, jeżeli między Puttgarden a Rødbyhavn dalej będą pływały promy.

więcej
Fjord Line rozwija własną infrastrukturę dla LNG 
6 lipca 2015 r. | Aktualności TSL

Operator promowy Fjord Line kontynuuje swój rozwój w kierunku rozwiązań przyjaznych dla środowiska i otwiera swój własny obiekt do magazynowania płynnego gazu ziemnego (LNG) w Hirtshals (Dania).  

więcej
Pół roku po wprowadzeniu dyrektywy siarkowej 
3 lipca 2015 r. | Aktualności TSL

Od wprowadzenia dyrektywy siarkowej w północnej Europie i Ameryce Północnej minęło już sześć miesięcy. Duński Urząd Morski komentuje, że patrzy na ten okres z poczuciem ulgi i satysfakcji.

więcej
DFDS chce ochronić 202 miejsca pracy 
2 lipca 2015 r. | Aktualności TSL

DFDS Seaways poinformował o zamiarze wykorzystania trzech promów do obsługi Kanału La Manche na połączeniu Calais-Dover: dwóch jednostek Berlioz i Rodin (wyczarterowanych do Eurotunnelu) oraz jednostki Malo Seaways obecnie pływającej na trasie. 

więcej
Modernizacje i nowe usprawnienia w Eurotunnelu 
1 lipca 2015 r. | Aktualności TSL

Eurotunnel informuje, że w ramach programu inwestycyjnego, którego celem jest zwiększenie ruchu w obu terminalach prowadzone są prace, które przebiegają sprawnie i zgodnie z harmonogramem.

więcej
Zmieni się układ sił w przewozach promowych po Bałtyku? 
30 czerwca 2015 r. | Aktualności TSL

Ten ruch oznacza, że przewoźnicy promowi zainteresowani przejęciem PŻB, jak DFDS i Finnlines, stracili szansę powiększenia swojego udziału w rynku Morza Bałtyckiego poprzez zakup udziałów w Polferries.

więcej
P&O Ferries i SOL Continent Line łączą siły 
22 czerwca 2015 r. | Aktualności TSL

Brytyjski armator P&O Ferries oraz szwedzki SOL Continent Line zdecydowali się połączyć swoje siły oraz możliwości transportowe i utworzyć nową usługę na trasie Wielka Brytania- Beneluks-Skandynawia.

więcej
Scandlines: Wakacyjne roszady we flocie 
20 czerwca 2015 r. | Aktualności TSL

W związku ze zbliżającym się sezonem wakacyjnym i co za tym idzie szczytem przepraw pasażerskich, Scandlines dokona zmian w swojej flocie.

więcej
Stena z dużym zyskiem po sprzedaży udziałów w Helsingor-Helsingborg 
19 czerwca 2015 r. | Aktualności TSL

Szwedzka grupa Stena AB osiągnęła duży zysk w pierwszym kwartale tego roku, głównie dzięki sprzedaży udziału w połączeniu promowym Helsingor-Helsingborg. Przyniosło to spółce dodatkowe 195 milionów USD zysku. Wzrosty wyników zanotowały również sektor wiertniczy oraz sektor tankowców.

więcej
Promy do Finlandii: Tallink Grupp - wyniki za maj 2015 
18 czerwca 2015 r. | Aktualności TSL

W maju 2015 roku Tallink Grupp przetransportował 758 509 pasażerów, co jest nieco lepszym wynikiem w porównaniu do sumy całkowitej z maja 2014 roku. Spadła liczba przeprawionych samochodów ciężarowych i naczep - o 1 % do poziomu 26 813 sztuk. Liczba samochodów osobowych, które przetransportował operator promowy Tallink wzrosła o 3 % do poziomu - 96 145 jednostek.

więcej
Nowe połączenie promowe na Morzu Czarnym 
18 czerwca 2015 r.

Ukrferry, ukraiński przewoźnik promowy, uruchomił 8 czerwca nowe połączenie na Morzu Czarnym. Statki armatora pływać będą teraz pomiędzy Noworosyjskiem a portem Samsun w Turcji.

więcej
Powstanie Polska Grupa Promowa 
17 czerwca 2015 r.

Skarb Państwa wreszcie zdecydował się na plan konsolidacji polskiego rynku promowego. W ubiegłą środę, w Szczecinie, na pokładzie promu „Mazovia”, podpisano list intencyjny w sprawie utworzenia Polskiej Grupy Promowej. W jej skład wejdą armatorzy: Polska Żegluga Bałtycka i Polska Żegluga Morska (właściciel Unity Line) oraz spółka Polskie Inwestycje Rozwojowe.

więcej
DFDS nie gwarantuje zatrudnienia dla członków SCOP 
17 czerwca 2015 r. | Aktualności TSL

W tym tygodniu Grupa Eurotunnel ogłosiła, że zgadza się na sprzedaż promów MyFerryLink

więcej
Brytyjscy spedytorzy unikają przepraw przez Calais 
2 czerwca 2015 r. | Aktualności TSL

Brytyjscy spedytorzy organizujący przewozy drogowe pomiędzy Wielką Brytanią a Europą kontynentalną coraz częściej unikają przejazdów przez Calais. W rezultacie wybierają dłuższe trasy promowe, chociaż wiąże się to z wyższymi kosztami i większym zaangażowaniem czasowym.

więcej
Eurotunnel prosi firmy transportowe o pomoc 
1 czerwca 2015 r. | Aktualności TSL
Eurotunnel w rozesłanej do swoich klientów wiadomości informuje, że w wyniku wzrostu liczby imigrantów poruszających się po drogach i autostradach wokół Calais, zdaje sobie sprawę, że niektórzy z klientów doświadczyli uszkodzenia ładunku, pojazdu a nawet ich kierowcy zostali narażeni na zagrożenie osobiste. Eurotunnel prosi o wypełnienie ankiety do 5 czerwca. więcej
Duża popularność trasy Gdynia-Karlskrona 
1 czerwca 2015 r.

W maju Stena Line świętował 20-lecie swojej działalności w Polsce. W ramach jubileuszu, a pokładzie statku „Stena Vision” zacumowanego przy terminalu promowym w Gdyni, odbyła się konferencja „Wizja na kolejne 20 lat: zielone technologie i nowe wyzwania”.

więcej
Viking Line z nowym systemem rezerwacji biletów 
29 maja 2015 r. | Aktualności TSL

Skandynawski operator Viking Line uruchomił nową usługę rezerwacji biletów pasażerskich online, która ma ułatwić potencjalnym nabywcom porównywanie cen przepraw.Skandynawski operator Viking Line uruchomił nową usługę rezerwacji biletów pasażerskich online, która ma ułatwić potencjalnym nabywcom porównywanie cen przepraw.

więcej
„Costa Pacifica” otworzyła sezon wycieczkowców w Gdyni 
26 maja 2015 r.

7 V zainaugurowany został kolejny sezon wycieczkowców w Porcie Gdynia. Wczesnym rankiem przy Nabrzeżu Francuskim zacumował pływający pod włoską banderą statek pasażerski „Costa Pacifica”.

więcej
Czy przewoźnicy odmówią wykonywania przewozów przez Kanał La Manche? 
25 maja 2015 r. | Aktualności TSL

Stowarzyszenie Brytyjskich Przewoźników Międzynarodowych (z ang. BIFA) informuje, że ilość nielegalnych imigrantów próbujących się wedrzeć do samochodów ciężarowych osiągnęła bezprecedensowy poziom zagrażający bezpieczeństwu kierowców pojazdów, stwarzając realne zagrożenie.

więcej
DFDS podnosi prognozę na 2015 rok 
23 maja 2015 r. | Aktualności TSL

Przychody z żeglugi w DFDS wzrosły o 6% w pierwszym kwartale 2015 roku w porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego, a zysk operacyjny powiększył się o 150% w analizowanym okresie. W związku z tym spółka podniosła całoroczne oczekiwania finansowe podkreślając, że rozwój sytuacji na Kanale La Manche nie będzie miał wpływu na wyniki finansowe.

więcej
P&O Ferries inwestuje w personel 
22 maja 2015 r. | Aktualności TSL

Dwie trzecie statków P&O Ferries zostało dotkniętych nowymi limitami emisji siarki w związku w wejściem w życie dyrektywy siarkowej. John Garner, Dyrektor ds. Floty w P&O Ferries komentuje, że firma weszła w Nowy Rok posiadając dwie trzecie eksploatowanej floty w specjalnych strefach kontroli emisji w związku z czym przedsiębiorstwo musiało dostosować się do rygorystycznych limitów emisji siarki jakie zostały nałożone na branżę żeglugi morskiej z początkiem roku.

więcej
DFDS wprowadza system poufnego informowania 
19 maja 2015 r. | Aktualności TSL

DFDS uruchomił specjalną stronę dla osób chcących anonimowo zgłosić problemy w funkcjonowaniu firmy.

więcej
Nowy system ratuje Dover przed korkami 
18 maja 2015 r. | Aktualności TSL

Silne wiatry i problemy operacyjne nękające Eurotunnel w zeszłym tygodniu sprawiły, że Dover musiało sprostać kolejnej fali pojazdów ciężarowych zmierzających w stronę przepraw na kontynent.

więcej
Condor Ferries instaluje płuczki spalin 
15 maja 2015 r. | Aktualności TSL

Condor Ferries inwestuje w płuczki spalin aby przystosować promy Commodore Clipper i Commodore Goodwill do korzystania z ciężkiego oleju napędowego.

więcej
DFDS wprowadza system poufnego informowania 
13 maja 2015 r. | Aktualności TSL

DFDS Compliance Line to nazwa nowej niezależnej strony internetowej, z której mogą korzystać pracownicy i klienci armatora, jeżeli czują, że DFDS dopuścił się poważnego naruszenia zasad, przepisów prawa etc.

więcej
Unia Europejska finansuje projekt E-Ferry 
11 maja 2015 r. | Aktualności TSL

Unia Europejska sfinansuje budowę pierwszego średniej wielkości w 100 procentach elektrycznego promu pasażerskiego. Unia Europejska sfinansuje budowę pierwszego średniej wielkości w 100 procentach elektrycznego promu pasażerskiego. Jednostka będzie zasilana przez największe zainstalowane do tej pory na promie baterie.

więcej
Ostatni rok nieco trudniejszy dla Tallink 
8 maja 2015 r. | Aktualności TSL

Największy wpływ na wyniki miały następujące czynniki: ogólna słaba sytuacja gospodarcza w regionie, wzrost konkurencyjności na rynku, rozwój sprzedaży internetowej, modernizacja statków, zmiana tras, dodatkowe czartery i globalny spadek cen paliw.

więcej
Rozpoczęto budowę nowego terminala DFDS w Dunkierce 
4 maja 2015 r. | Aktualności TSL

W środę odbyło się oficjalne rozpoczęcie prac nad nowym terminalem w Dunkierce, który będzie umożliwiał przeprawy przez Kanał La Manche. Podczas ceremonii położono pierwszy kamień pod budowę nowego terminala.

więcej
Portowa obsługa ładunków niebezpiecznych 
4 maja 2015 r.

Przewóz towarów niebezpiecznych transportem lądowym i morskim uwarunkowany jest międzynarodowymi umowami, które maja zapewnić jak najdalej idące zmniejszenie zagrożenia.

więcej
Corsica Ferries zwiększa flotę przed sezonem 
30 kwietnia 2015 r. | Aktualności TSL

Dwa powszechnie znane na rynku statki, wyspecjalizowane w przewozie pasażerów i samochodów, dołączą do floty Corsica Ferries w sezonie letniem 2015 na trasach na Korsykę i Sardynię.

więcej
Shippax Awards 2014 rozdane 
28 kwietnia 2015 r. | Aktualności TSL

Nagrody Shippax Awards zostały przyznane w pierwszym dniu trwającej obecnie konferencji Ferry Shipping Conference 2015. Konferencja została zorganizowana na pokładzie wycieczkowca należącego do P&O – Pride of Rotterdam i będzie trwała do 23 kwietnia. Seminarium zgromadziło około 300 międzynarodowych przedstawicieli branży promowej i pasażerskiego transportu morskiego.

więcej
Zaskakujące wyniki badań na temat ekologiczności współczesnych statków 
27 kwietnia 2015 r. | Aktualności TSL

Raport przygotowany przy współpracy z agencją konsultingową CE Delft zwrócił uwagę na fakt, że efektywność energetyczna statków nie poprawiła się od 1990 roku.

więcej
Armatorzy morscy: UE nie może dłużej ignorować katastrofy humanitarnej 
24 kwietnia 2015 r. | Aktualności TSL

Skala tragedii, jaka rozegrała się w ten weekend jest bezprecedensowa i europejscy przywódcy nie mogą dłużej ignorować kryzysu, który rozgrywa się w granicach morskich UE.

więcej
Budowa nowego stopnia wodnego na Wiśle 
23 kwietnia 2015 r.

Przygotowania do budowy drugiego stopnia wodnego na Wiśle w Sarzewie na 708 km Wisły, weszły w kolejny etap. Zakończenie czteroletnich badań wpływu inwestycji na środowisko otworzyło drogę do uzyskania podstawowego pozwolenia – decyzji środowiskowej.

więcej
Stena Line zwiększa częstotliwość rejsów na trasie Gdynia-Karlskrona 
23 kwietnia 2015 r. | Aktualności TSL

Przewozy ładunków na trasie Gdynia-Karlskrona w ostatnich latach szybko rosną. W reakcji na wzrost zainteresowania klientów frachtowych firma Stena Line uruchamia kolejne odejścia swoich promów.

więcej
Nowy rekord portu w obsłudze zbóż i pasz 
21 kwietnia 2015 r. | Aktualności TSL

W marcu terminale Portu Gdynia zrealizowały 506 tys. t przeładunków produktów zbożowo-paszowych. Zdecydowaną większość tych obrotów, aż 370 tys. t, stanowiła obsługa polskiego eksportu zboża. Na rekordowy wynik złożyły się przeładunki Morskiego Terminalu Masowego Gdynia, w ilości 262 tys. t, Bałtyckiego Terminalu Drobnicowego Gdynia 137 tys. t oraz Bałtyckiego Terminalu Zbożowego Gdynia 107 tys. t. 

więcej
Europa utrzyma spedycję morską 
21 kwietnia 2015 r.

Spedycja morska nadal jest najbardziej popularną drogą importu i eksportu towarów z Dalekiego Wschodu i obu Ameryk. Statkami handlowymi przesyłane są nie tylko, chociaż głównie, kontenery, ale na transport morski decydują się producenci dużych elementów stalowych, sztuk ciężkich, eksporterzy oraz importerzy towarów w każdej postaci: od węgla i ropy, przez wszelkiego rodzaju drobnicę, aż po samochody.

więcej
Ciekawe wyniki badań przeprowadzonych wśród marynarzy 
20 kwietnia 2015 r. | Aktualności TSL

Wstępne wyniki badań prowadzonych przez BIMCO, które będę opublikowane w raporcie ICS Manpower Raport 2015 pokazują, że większość marynarzy jest zadowolonych z życia na morzu. Badania zadowolenia marynarzy to pierwsze z ukierunkowanych analiz, które będą opublikowane w tegorocznym raporcie. Ankietowanymi było ponad 500 marynarzy, reprezentujących ponad 40 narodowości.

więcej
Przeprawy promowe bardzo bezpiecznym środkiem transportu 
18 kwietnia 2015 r. | Aktualności TSL

Interferry to organizacja założona w 1976 roku, której celem było stworzenie platformy współpracy i wymiany informacji między podmiotami branży promowej. Interferry posiada obecnie 225 członków w 38 krajach. Ponadto, Interferry pełni rolę przedstawiciela przemysłu promowego będąc konsultantem przy IMO (Międzynarodowej Organizacji Morskiej) oraz posiada status obserwatora przy Stowarzyszeniu Armatorów Wspólnoty Europejskiej (ECSA).

więcej
Grimaldi na zakupach, czyli jak z rozmachem rozwijać flotę 
17 kwietnia 2015 r. | Aktualności TSL

Emanuele Grimaldi, Dyrektor Zarządzający Grupy Grimaldi poinformował, iż firma negocjuje kontrakt na zakup pięciu nowych statków w Chinach, a na ten cel przeznaczy 300 milionów dolarów.
Grimaldi skomentował ponadto, że rynek wtórny także oferuje obecnie doskonałe możliwości - niedawno armator zakupił 5 jednostek: trzy do wykorzystywania przez Finnlines na Morzu Bałtyckim i dwie, które będą pływały po Morzu Śródziemnym.

 

więcej
Scandlines zmienia rozkład na trasie Puttgarden – Rodby 
11 kwietnia 2015 r. | Aktualności TSL

Scandlines został zmuszony do zmian zarówno w rozkładzie rejsów na trasie Puttgarden – Rødby, jak również w rozmieszczeniu swojej floty. W wyniku kolizji promu Prinsesse Benedikte w gdańskiej stoczni Remontowa SA, Scandlines został zmuszony do zmian zarówno w rozkładzie rejsów na trasie Puttgarden – Rødby, jak również w rozmieszczeniu swojej floty.

więcej
Rozpoczęto dodatkowe kontrole paszportowe w Dover 
10 kwietnia 2015 r. | Aktualności TSL

Z dniem 8 kwietnia wszyscy pasażerowie opuszczający Wielką Brytanię drogą morską, lotniczą lub kolejową są poddawani dodatkowym kontrolom.

więcej
Pierwszy prom zasilany LNG zbudowany we Włoszech 
10 kwietnia 2015 r. | Aktualności TSL

Po pomyślnym zakończeniu prób morskich z użyciem LNG, najnowszej generacji prom zbudowany przez stocznię Fincantieri w Castellammare di Stabia (Neapol) zostanie dostarczony do miasta Matane w Kanadzie.

więcej
Przewidywanie i adaptacja kluczem do biznesu w Rosji 
4 kwietnia 2015 r. | Aktualności TSL

Kiedy wybuchł kryzys w stosunkach między Rosją a światem zachodnim pod koniec 2013 roku Finnlines jako jeden z pierwszych przewidział długofalowe gospodarcze konsekwencje tej sytuacji.

więcej
Port w Trelleborgu wyznacza miejsca do parkowania 
3 kwietnia 2015 r.

Port w Trelleborgu wystosował specjalny komunikat, w którym informuje o wyznaczonych miejscach parkingowych.

więcej
Tallink Grupp wyniki za marzec i I kwartał 2015 
3 kwietnia 2015 r. | Aktualności TSL

W marcu 2015 roku Tallink Grupp przetransportował 643 700 pasażerów, co oznacza spadek o ponad 8% w porównaniu do wyników z marca 2014 roku. Spadła również liczba przeprawionych samochodów ciężarowych i naczep - o 2 % do poziomu 27 730 sztuk. Liczba samochodów osobowych, które przetransportował operator promowy Tallink pozostała na tym samym poziomie - 77 673 jednostek.

więcej
Dyrektywa siarkowa – pierwsze efekty 
31 marca 2015 r.

Z powodu niskich cen ropy, na początku 2014 r. nie było szoku spowodowanego wprowadzeniem dyrektywy siarkowej. Mimo to armatorzy wprowadzili wyższe stawki frachtowe, a ich klienci jakoś to znieśli.

więcej
Nowe prawo - nowe korki w porcie Dover 
30 marca 2015 r. | Aktualności TSL

Brytyjskie Stowarzyszenie Transportu Towarów (FTA) wezwało do skoordynowanego działania pomiędzy terminalami portowymi, operatorami promowymi i służbami granicznymi, aby zapobiec poważnym korkom, które narosną z dniem 8 kwietnia w porcie Dover.

więcej
IMO prosi branżę morską o pomoc w sprawie wody balastowej 
28 marca 2015 r. | Aktualności TSL

Przed ratyfikacją konwencji o wodzie balastowej, IMO prosi branżę morską o pomoc w testowaniu zatwierdzonych systemów. Międzynarodowa Organizacja Morska (IMO) prosi wszystkich, którzy są związani z nową konwencją o wodzie balastowej w kwestiach badania, zatwierdzenia, instalacji i testowania zaaprobowanych systemów o wzięcie udziału w ankiecie online.

 

więcej
Protesty w fińskich portach mogą zakłócić przeprawy cargo 
27 marca 2015 r. | Aktualności TSL

Finnlines w wydanym dzisiaj komunikacie prasowym informuje, że w związku z przewidzianą na 2 kwietnia akcją strajkową mogą wystąpić zakłócenia w ruchu promowym. Protest prowadzą związki zawodowe przedsiębiorstwa Arctic Shipping, które nie mogą nawiązać porozumienia z nowym pracodawcą.

więcej
„Wąskie gardła” w żegludze śródlądowej 
25 marca 2015 r.

Europejski Trybunał Obrachunkowy, stojący na straży unijnych finansów, ustalił, że w ciągu ostatnich 15 lat poczyniono niewielki postęp w finansowaniu przez UE działań mających na celu ograniczenie drogowego transportu towarowego w Europie na rzecz śródlądowych przewozów wodnych.

więcej
Rekordowe polskie porty 
25 marca 2015 r.

Polskie porty morskie w 2014 r. przeładowały o prawie 6,3% więcej towarów niż w 2013 r. Dokerzy Gdańska przeładowali 32 236 tys. t ładunków, Gdyni – 19 409, a portów Szczecina i Świnoujścia – 23 401 tys. t – podają eksperci Actia Forum w Raporcie: Port Monitor.

więcej
Fjord Line z najbardziej ekologicznymi promami na świecie 
20 marca 2015 r. | Aktualności TSL

Promy Fjord Line: Bergensfjord i Stavangerford otrzymały dwie najwyższe noty w indeksie World Ports Climate Environmental Ship Index (ESI). Warto nadmienić, że indeks został przyznany 3 194 jednostkom. Za szczególnie ekologiczne statki uważa się te, których ESI jest wyższy od 50 punktów.  

więcej
DFDS krytykuje podejście ekologów 
19 marca 2015 r. | Aktualności TSL

NABU (Nature and Biodiversity Conservation Union) w ostatnim czasie skrytykowało instalowanie płuczek spalin na statkach. Powołując się na raport wydany przez holenderski instytut CE Delft, który stwierdzał, iż do tej pory nie zostały przeprowadzone dokładne badania odnośnie wpływu na środowisko morskie płuczek spalin. NABU zwraca uwagę, że większość scrubberów działa w systemie otwartej pętli, czyli zanieczyszczenia są z powrotem wypuszczane do morza.

więcej
Prom Scandlines uszkodzony w polskiej stoczni 
16 marca 2015 r. | Aktualności TSL

Dementujemy informacje prasowe o pożarze w Stoczni Remontowej SA. Na skutek zaniku prądu w czasie wydokowania statku Scandlines doszło do przechyłu jednostki na lewą burtę.

więcej
Stena Superfast X już na trasie! 
13 marca 2015 r. | Aktualności TSL

11 III 2015 r. operator promowy Stena Line oficjalnie włączył prom Stena Superfast X do obsługi trasy promowej Dublin-Holyhead. W ceremonii nadawania nazwy dla statku uczestniczył Prezes Stena Line Dan Steen Olsson, a matką chrzestną jednostki została irlandzka prezenterka telewizyjna Kathryn Thomas.

więcej
Znaczny spadek emisji siarki w Goteborgu 
13 marca 2015 r. | Aktualności TSL

Z pomiarów dokonanych w porcie Goteborg wynika, że emisja siarki ze statków zawijających do portu spadła o 80% od dnia wejścia w życie dyrektywy siarkowej.

więcej
Konsolidacja polskiego rynku promowego 
2 marca 2015 r.

Armatorzy promowi: Polska Żegluga Bałtycka, Unity Line i Polska Żegluga Morska, opracowali plan konsolidacyjny, który ma zostać przedstawiony Ministrowi Skarbu Państwa. Jego podstawowy cel to powstrzymanie prywatyzacji PŻB, ale także stworzenie Polskiej Grupy Promowej.

więcej
Cel - utrzymanie pozycji wśród portów południowego Bałtyku 
2 marca 2015 r.

Na konferencję prasową (20 II), poświęconą podsumowaniu 2014 r. oraz realizowanym i planowanym inwestycjom w portach ujścia Odry, zorganizowaną w szczecińskiej restauracji Villa Ogrody, Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście S.A., poza przedstawicielami mediów, zaprosił również szefów wielu współpracujących z portem przedsiębiorstw. Jej wyraźnie odświętny charakter uzasadniały niewątpliwie zaprezentowane przez prezesów ZMPSiŚ rekordowe ubiegłoroczne przeładunki, wysoki zysk operacyjny oraz imponujący zakres zrealizowanych i planowanych inwestycji.

więcej
Trident Alliance o długiej drodze do egzekwowania dyrektywy siarkowej 
2 marca 2015 r. | Aktualności TSL

Przewoźnicy morscy są daleko od przestrzegania w pełni dyrektywy siarkowej - informuje Roger Strevens, Przewodniczący Trident Alliance, nawiązując do raportu opublikowanego przez Niemiecką Federalną Agencję Żeglugi i Hydrografii (The Federal Maritime and Hydrographic Agency of Germany). Podsumowanie niemieckiego raportu można przeczytać tutaj.

więcej
Dobre wyniki duńskiego giganta 
26 lutego 2015 r. | Aktualności TSL

W ubiegłym roku duńska spółka żeglugowa Maersk Line utrzymała swoją przewagę w branży nad innymi armatorami, uzyskując 2,3 mld dol zysku i 11,6% stopę zwrotu z zainwestowanego kapitału (ROIC).

więcej
Rekordowy 2014 r. 
13 lutego 2015 r. | Aktualności TSL

W Porcie Hamburg przeładowano w 2014 r. 145,7 mln t, co jest najlepszym jak dotąd wynikiem w całej jego historii.

więcej
GUS o żegludze śródlądowej 
4 lutego 2015 r.

Główny Urząd Statystyczny opublikował dane dotyczące transportu rzecznego, które znalazły się w opracowaniu „Żegluga śródlądowa w Polsce w latach 2010-2013”.

więcej
Ważna debata o Odrzańskiej Drodze Wodnej 
26 stycznia 2015 r.

Niczego nie chciałem udowadniać. Ja tylko chciałem obudzić świadomość społeczną i racjonalne myślenie decydentów – tak cel zorganizowania i przeprowadzenia na przełomie września i października br. rejsu pod hasłem „Odzieramy Odrę z mitów” barką załadowaną dwoma warstwami kontenerów na trasie Szczecin – Kędzierzyn-Koźle wyjaśniał w materiale filmowym kpt.ż.ś. Czesław Szarek z Rady Kapitanów Żeglugi Śródlądowej.

więcej
Rzeczny transport węgla wraca na Odrę 
1 stycznia 1970 r. | Aktualności TSL

Grupa Kapitałowa OT Logistics, wiodący operator żeglugi śródlądowej w Polsce, zamierza wznowi transport węgla ze śląskich kopalni do firmy energetycznej Kogeneracja Wrocław. Będzie to pierwszy od kilku lat transport rzeczny węgla na trasie Port Gliwice – Wrocław.

więcej
Więcej artykułów czytaj w naszej gazecie! Zamów prenumeratę wydania papierowego!


« powrót
Biuro Brokerskie Omega
Aktualne wydanie PGT 49-52/2018
© 2017 by Polskie Wydawnictwo Transportowe Sp. z o.o.
Polskie Wydawnictwo Transportowe Sp. z o.o., ul. Kieślowskiego 3c/30, 02-962 Warszawa
Tel.: +48 22 620 92 14
KRS: 45946, Regon: 010269289, NIP: 526-00-10-038, Kapitał zakładowy: 100 000 PLN
Prezes Zarządu: Alicja Ferdynus