LOGISTYKA TRANSPORT DROGOWY TRANSPORT SZYNOWY TRANSPORT WODNY TRANSPORT LOTNICZY
26 listopada 2022 r.
Reklama   +48 602 706 846     Kontakt 
AsstrA
www.pgt.plWszystkie artykuły
Nasze felietony
Współdzielenie. Koszty stałe. Bizancjum. Transport drogowy
25 czerwca 2019 r.

Carsharing to nie tylko komunikacja miejska. To przede wszystkim koszty stałe. Po co komu w mieście kosztowny, 5-cio osobowy, własny samochód, którym przeważnie jeździ jedna osoba? Tym bardziej, że komunikacja miejska jest coraz lepsza.

więcej
Gwarancje bankowe Transport drogowy
29 maja 2019 r.

Przewoźnicy i spedytorzy postulują, by pośrednik przy przewozie rzeczy posiadał „ubezpieczenie od prowadzenia działalności gospodarczej’’. Niech będzie to gwarancja bankowa. Ci spedytorzy, przewoźnicy i działacze, którzy lubią wypowiadać się w mediach, zwracają uwagę, że taka forma zabezpieczenia występuje w branży turystycznej.

więcej
Brexitowa histeria TSL
9 października 2018 r.

Brexit może być twardy. Z tej okazji rozhisteryzowała się IRU. W ślad za nią inne organizacje przewoźników, wieszcząc katastrofę, w tym m.in. upadek JIT, co ma wpłynąć negatywnie na terminowość dostaw.

więcej
Do przerwy 0:1 Transport drogowy
29 maja 2018 r.

Broszury dla kierowców, opublikowane na stronie internetowej ZMPD, to polskie tłumaczenie angielskiej myśli biurokratycznej. Są tam angielskie zalecenia dla kierowców wjeżdżających do Wielkiej Brytanii i wybrane sankcje za uchybienia tamtejszym przepisom. Warto stosować się do tych zaleceń, choć forma w jakiej przedstawił je ZMPD zadziwia, o czym poniżej.

więcej
Branża TSL w gazie TSL
18 stycznia 2018 r.

imo dramatycznych doniesień z frontu wojny przewoźnicy polscy vs rozum, branża TSL jest w gazie. Wynika to z rosnącej wymiany handlowej, której w ostatnim ogniwie łańcucha ton nadaje e-commerce.

więcej
Przykrości w komunikacji publicznej Transport drogowy
23 października 2017 r.

Jest kilka rzeczy, na które uskarżają się pasażerowie komunikacji publicznej. Jazda autobusem, pociągiem, tramwajem, czy metrem oddziałuje na wszystkie zmysły, powodując uczucie dyskomfortu.

więcej
Z kim będzie moc? Transport drogowy
13 września 2017 r.

Niektóre głosy, dochodzące ze środowiska przewoźników kojarzą mi się z wypowiedziami polskiego Hibernatusa, który zapił na jakiejś gminnej egzekutywie PZPR w latach 60/70-tych ubiegłego stulecia i zaległ w chłodni zakładów mięsnych. Dopiero teraz go wywleczono i odmrożono. Trzeba mu tłumaczyć świat ab ovo, ale ze względu na szczupłość szpalty, przechodzę od razu do epoki Jagiellonów.

więcej
Musztarda po obiedzie? Transport drogowy
6 czerwca 2017 r.

Cóż takiego jest w naruszających nietykalność umysłową odbiorców raportach, konferencjach i publikacjach polskich o liberalizmie vs protekcjonizmie, czego Niemcy czy Francuzi mieliby się przestraszyć i czego nie wiedzieliby sami od dawna?

więcej
Zmiana paradygmatu przetargowego Logistyka
15 marca 2017 r.

Dawno, dawno temu w odległym schyłku XX wieku, w złotej erze zarządzania relacjami z klientem (CRM), kiedy czas trwania kontraktu wynosił min. 3 lata, a średnio 5 lat, przetargi były organizowane, przeprowadzane i rozstrzygane przez działy logistyki, które były właścicielem całego procesu.

więcej
Nordstream 3. Transport drogowy
28 lutego 2017 r.

Z perspektywy mojej wsi, nie widzę zbyt wyraźnie poczynań strategów logistycznych na najwyższym szczeblu. Od czasu do czasu oglądam jedynie w Internecie, na stronach różnych urzędów, prezentacje i czytam enuncjacje o postępach prac nad polskim samochodem elektrycznym.

więcej
Alians drogowy Transport drogowy
27 lutego 2017 r.

31 stycznia w Paryżu podczas spotkania ministrów transportu Austrii, Belgii, Danii, Francji, Luksemburga, Niemiec, Norwegii, Szwecji i Włoch podpisany został „Alians drogowy”, którego celem jest zwalczanie nieuczciwej konkurencji (nazywanej także „dumpingiem socjalnym”) w transporcie drogowym.

więcej
Ogniwa wodorowe Transport drogowy
3 lutego 2017 r.

Jednym z ważnych zastosowań ogniw wodorowych jest napędzanie pojazdów, na co zwraca uwagę Rada Wodorowa w raporcie: „How hydrogen empowers energy transition’’. Autorzy przewidują nie tylko szybki przyrost ilości FCEV w motoryzacji i transporcie kołowym, ale także dalsze badania nad możliwością wykorzystania wodoru w transporcie morskim i lotniczym.

więcej
Mobilność po amerykańsku Logistyka
24 stycznia 2017 r.

Wszystko dzieje się w USA. Właśnie tam ogłoszono pierwszy komercyjny, licencjonowany, autonomiczny przewóz towaru, o czym donosi Alex Davies z www.wired.com – „Uber’s Self-Driving Truck Makes Its First Delivery: 50,000 Beers’’.

więcej
Sklep bez personelu Logistyka
17 stycznia 2017 r.

Specjaliści od ECR dywagują już od ponda 20 lat nad usprawnianiami. Integracja, EDI, just in time, automatyczne uzupełnianie zapasów, przewija się w dyskusjach i staje się nudne. W supermarketach zaś nadal uwija się personel.

więcej
HTT- pierwsza linia Transport szynowy
16 grudnia 2016 r.

HTT – Hyperloop Transport Technology to wizja, którą Elon Musk roztoczył przed zdumioną publicznością w 2013 roku. W 2015 zaczęły dochodzić informacje o budowie eksperymentalnego odcinka, a ostatnio gruchnęła wieść o przymiarce do pierwszej komercyjnej linii w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

więcej
"Długie" zestawy Transport drogowy
16 listopada 2016 r.

Przemysł samochodowy oferuje tzw. „długie” zestawy, czyli o łącznej długości 17,8 m w przypadku zestawu naczepowego i 24 m w przypadku zestawu z przyczepą. Tego typu pojazdy są już testowane od pewnego czasu w Holandii.

więcej
Uber w Toronto Transport drogowy
11 października 2016 r.

Uber to aplikacja, dostarczająca publicystom nieustających inspiracji.  W Warszawie, bez żadnych przeszkód prowadzi operacje, w Oslo jest przedmiotem sporów, a do Berlina go nie wpuszczono. Zaś w Toronto jest ciężarkiem rzucanym na szale politycznych rozgrywek w magistracie ( Jennifer Pagliaro „ Fate of Uber in Toronto hangs in the balance ‘’- Toronto Star).

więcej
Mniej smrodu, więcej tłoku Transport drogowy
4 października 2016 r.

Przedstawiony ostatnio przez Ministerium Energii program „ Pakiet na rzecz czystego transport’’ ładnie wygląda w prezentacji, ale nie opiera się na sięgających dostatecznie głęboko założeniach.

więcej
Zmiana szefa Logistyka
27 września 2016 r.

Jak każda zmiana kojarzy się ze wzrostem niepewności, a nawet lękiem, bo dotychczas obowiązujące reguły gry i układy międzyludzkie ulegną zmianie.

więcej
Przewoźnicy, MiLoG, Brexit Transport drogowy
20 września 2016 r.

Dzieje się! Warto zatem przypomnieć nieco historii, której częścią są także przewoźnicy. Rok 1989 – wybory i Polska z dnia na dzień staje się Pewexem.

więcej
Rzecz o jeżdżeniu po autostradzie Transport drogowy
11 września 2016 r.

Wydawałoby się, że nie ma nic prostszego niż jazda po autostradzie lub drodze samochodowej. Nie trzeba czekać na okazje do wyprzedzania, średnia prędkość jest wysoka, po drodze są parkingi...

więcej
Podział pracy Logistyka
6 września 2016 r.

Byliśmy przyzwyczajeni do tego, że przetargi rozstrzygają działy logistyki. Potem sytuacja uległa zmianie i o zwycięstwie zaczęły decydować działy zakupów, które nie miały pojęcia o procesach, ani o jakości i dla których jedynym liczącym się kryterium była cena.

więcej
Scania - autonomia niepubliczna Transport drogowy
9 sierpnia 2016 r.

Obserwatorzy ekscytują się pojazdami autonomicznymi, które mogłyby poruszać się po drogach publicznych. Jest jednak kilka sektorów biznesu, gdzie pojazdy po takich drogach się nie poruszają.

więcej
Gdzie szukać klientów Logistyka
12 lipca 2016 r.

Operatorzy logistyczni zajmujący się obsługą ładunków drobnicowych i/lub PTL rzadko wykorzystują dane dostępne w ich bazie, aby stwierdzić, gdzie sprzedaż powinna szukać klientów.

więcej
Rządowy "e-bus" Transport drogowy
28 czerwca 2016 r.

W parlamencie norweskim padło hasło o zaprzestaniu rejestracji samochodów spalinowych od 2025 r. Jednocześnie od 2030 r. miałoby jeździć po norweskich drogach 75% dalekobieżnych autobusów i 50% ciężarówek elektrycznych.

więcej
Zoox – autonomiczna taksówka Transport drogowy
22 czerwca 2016 r.

Każdy dzień przynosi ze sobą informacje na temat pojazdów autonomicznych. Włączenie się do wyścigu nowego gracza, poza jego prezentacją, jest dobrą okazją do krótkiego podsumowania.

więcej
Siła przykładu Logistyka
21 czerwca 2016 r.

Nawet najpiękniejsza i najużyteczniejsza teoria niezweryfikowana w praktyce pozostaje tylko teorią. Dlatego często tak trudno je zrozumieć, nawet wykładane przez najznamienitszych profesorów. Dlatego naukowcy tak intensywnie poszukują kontaktu z biznesem, bo wiedza, bez praktycznego zastosowania nie daje takiego prestiżu, jak powszechnie stosowane rozwiązania.

więcej
UOKiK i UBER Transport drogowy
15 czerwca 2016 r.

UOKiK nie dopatrzył się niczego nagannego w przewozach pasażerskich przy użyciu platformy Uber i obwieścił to w stosownym oświadczeniu. Urząd będzie jednak dalej monitorował, analizował i przyglądał się. Warto zatem zastanowić się co i czemu.

więcej
Siła piktogramu Logistyka
14 czerwca 2016 r.

Homo rzekomo sapiens jest ewolucyjnie przystosowany do „czytania” obrazów i emocji oraz reagowania na naturalne dźwięki. Dlatego mowa artykułowana spowalnia pojmowanie.

więcej
Wschodni wiatr Transport drogowy
8 czerwca 2016 r.

Tekst red. Cezarego Banasiaka "Platooning. Czas na nowe definicje" PGT nr 15/2016 o inteligentnych konwojach ciężarówek autonomicznych przypomniał mi inne inteligentne rozwiązanie, wprowadzone wiele lat temu przez Rosjan i Niemców.

więcej
Pierwsze doświadczenia z Niemiec Logistyka
7 czerwca 2016 r.

Po kilku miesiącach mogę pokusić się o pierwsze refleksje i porównania dotyczące obu krajów. Pominę sferę polityczną, bo gdy w Polsce mamy do czynienia z nachalną propagandą a la Putin, to w Niemczech nikt nawet nie pomyśli o tym, żeby tknąć Trybunał Konstytucyjny.

więcej
Przewoźnik z dobrą reputacją Transport drogowy
1 czerwca 2016 r.

Istnieje kategoria prawna – dobra reputacja przewoźnika. Prostolinijny, wiodący zwykłe, wiejskie życie ciemnogrodzianin, taki jak ja, przygląda się jej ze zdziwieniem.

więcej
Więcej artykułów czytaj w naszej gazecie! Zamów prenumeratę wydania papierowego!


« powrót
Biuro Brokerskie Omega