LOGISTYKA TRANSPORT DROGOWY TRANSPORT SZYNOWY TRANSPORT WODNY TRANSPORT LOTNICZY
21 maja 2024 r.
Reklama   +48 602 706 846     Kontakt 
www.pgt.pl21 nowych Elfów dla SKM
Transport szynowy

21 nowych Elfów dla SKM

Będą dłuższe składy i nowe połączenia

Hubert Hryniewicz

W siedzibie Szybkiej Kolei Miejskiej w Warszawie, 21 V podpisano umowę na dostawę nowego taboru. Na stołeczne tory wyjadą Elfy drugiej generacji. Dostarczy je bydgoska Pesa. Wartość zamówienia podstawowego to 310,5 mln zł.


Elf drugiej generacji    |   Fot. SKM

To największy zakup w historii naszego kolejowego przewoźnika. Nowe pociągi znacznie zwiększą możliwości przewozowe spółki i pozwolą na uruchomienie kolejnych aglomeracyjnych połączeń, m.in. do Piaseczna i Ożarowa Mazowieckiego. Co ważne, będą pierwszymi w SKM z bezpłatnym dostępem do Internetu dla pasażerów – skomentowała Renata Kaznowska, zastępca prezydenta m.st. Warszawy.

W sumie 21 pociągów. Do Warszawy, w ciągu 2 lat od podpisania umowy, trafi 13 pociągów - 8 pięcioczłonowych i 5 czteroczłonowych. Podstawowe zamówienie obejmuje także dostawę symulatora jazdy, przeszkolenie pracowników oraz wykonywanie wszelkich niezbędnych przeglądów i napraw przez okres piętnastu lat. Do końca 2023 r. stołeczny przewoźnik otrzyma natomiast pozostałe 8 pociągów – 7 pięcioczłonowych i 1 czteroczłonowy.

Elfy II będą klimatyzowane i dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Zostaną wyposażone w monitoring, nowoczesny system informacji pasażerskiej, kasowniki, automaty biletowe, hotspoty Wi-Fi, ładowarki USB oraz defibrylatory AED – wymienia Krystyna Pękała, prezes zarządu SKM.

W każdym pojeździe przewidziano dwa miejsca dla osób niepełnosprawnych na wózkach inwalidzkich oraz odpowiednie oznakowanie i rampy wjazdowe. Ponadto w nowych Elfach znajdą się dwa miejsca na wózki dziecięce, 8 miejsc na rowery oraz miejsca na większy bagaż. Prędkość eksploatacyjną składów przewidziano na 160km/godz.

Nowy tabor pozwoli na wydłużenie pociągów kursujących w godzinach szczytu oraz uruchomienie nowych połączeń po zakończeniu prac remontowych i modernizacyjnych w obrębie Warszawskiego Węzła Kolejowego.

Pojazdy trafią do nowoczesnego zaplecza dla taboru spółki na warszawskich Szczęśliwicach, którego modernizacja zakończyła się w ubiegłym roku. W ramach prac wyremontowano m.in. 400-metrową halę przeglądowo–naprawczą, wybudowano myjnię dla pociągów (wyposażoną w zamknięty system obiegu wody, w której można myć pojazdy przy temperaturze dochodzącej do -25°C) oraz budynek socjalno–biurowy. Koszt robót wyniósł 44,88 mln zł.

Wspomniane zamówienie to efekt uzyskanego w tym roku dofinansowania unijnego do zakupu taboru i modernizacji zaplecza z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014–2020, w wysokości 202,6 mln zł zł.

Ponad 23 mln podróżnych. Od 2007 roku miasto zakupiło dla spółki 28 nowoczesnych pociągów za kwotę ponad 474 mln zł - 15 z nich zakupiono, a kolejnych 13 wyleasingowano.

Pociągi SKM przewożą obecnie ponad 23 mln pasażerów rocznie na 4 liniach przy pomocy 28 składów. Stanowią one istotny element systemu transportu miejskiego stolicy.


Fot. SKM


« powrót
Biuro Brokerskie Omega