Raben Group
LOGISTYKA TRANSPORT DROGOWY TRANSPORT SZYNOWY TRANSPORT WODNY TRANSPORT LOTNICZY
23 stycznia 2021 r.
Reklama   +48 602 706 846     Kontakt 
UTA
www.pgt.plAutobusy elektryczne dla Krakowa
Transport drogowy

Autobusy elektryczne dla Krakowa

Pojazdy polskiej firmy w kolejnym mieście

10 listopada 2015 r.   |  AS

Kraków pozazdrościł innym polskim miastom i postanowił włączyć do swojego taboru elektryczne autobusy. Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne S.A. podpisało z przedstawicielami firmy Solaris umowę na dostawę czterech takich pojazdów. Będą to modele Urbino 8,9 LE electric.


Solaris Urbino 8,9 LE electric   |   Fot. Ireneusz Michał Hyra

Wprawdzie w ogłoszonym w kwietniu przetargu wzięło udział kilka firm, ale oferta polskiego producenta za 7,6 mln była najatrakcyjniejsza dla krakowskiego MPK.

Nowość w Krakowie. Solarisy Urbino 8,9 LE electric to przyjazne środowisku i bardzo ciche pojazdy. Zostaną wyposażone w baterie litowe o pojemności 80 kWh. Będzie można je uzupełniać energią elektryczną na dwa sposoby: z ładowarek typu plug-in o mocy 20 kW zlokalizowanych w zajezdni lub za pośrednictwem pantografu.

Specjalna stacja ładowania wykorzystująca zasilanie z trakcji tramwajowej będzie zainstalowana przy ulicy Pawiej. Pojazdy mają długość niemal 9 m i mogą zabrać do 29 pasażerów. Wyposażone są w czteropolowe silniki asynchroniczne o mocy maksymalnej 120 kW i maksymalnym momencie obrotowym 1400 Nm. .

Coraz popularniejsze. Decyzja o zakupie autobusów elektrycznych wynika z troski o środowisko i czyste powietrze. Zależy nam także na jak najwyższym komforcie pasażerów korzystających z krakowskiej komunikacji miejskiej – podkreślał Rafał Świerczyński, prezes MPK S.A. w Krakowie.

Inwestycje w niskoemisyjny tabor transportu publicznego wydają się nieodwracalnym trendem we współczesnych metropoliach. Myślę, że szczególnie w Krakowie pasażerowie MPK docenią to, że dostarczone autobusy elektryczne są całkowicie bezemisyjne i bardzo ciche. W nadchodzących latach staną się one coraz bardziej popularnym środkiem transportu, szczególnie w ścisłych centrach miast – powiedział obecny przy podpisaniu umowy Wiesław Cieśla, pełnomocnik prezesa zarządu firmy Solaris.

Elektrycznie w całym kraju. Cztery nowe autobusy elektryczne wyjadą na krakowskie trasy w lipcu przyszłego roku i będą kursować do ścisłego centrum miasta.

Warto przy okazji przypomnieć, że w niedalekiej okolicy stolicy Małopolski, w Jaworznie, jeździ już od maja Solaris Urbino 12 Electric, wyposażony m.in. w system informacji pasażerskiej, biletomat, Wi-Fi i ładowarki USB dostępne dla wszystkich pasażerów. Boom na elektryczne autobusy w całym kraju trwa w najlepsze, chociaż niewątpliwie konkurencją dla nich są np. niskoemisyjne pojazdy na gaz.« powrót
Biuro Brokerskie Omega