LOGISTYKA TRANSPORT DROGOWY TRANSPORT SZYNOWY TRANSPORT WODNY TRANSPORT LOTNICZY
23 lipca 2024 r.
Reklama   +48 602 706 846     Kontakt 
www.pgt.plBardzo dobre półrocze lotnisk regionalnych
Transport lotniczy

Bardzo dobre półrocze lotnisk regionalnych

Prawie 15% pasażerów więcej niż w I półroczu 2016 r.

Janusz Mincewicz

W I półroczu 2017 r. 14 polskich lotnisk regionalnych obsłużyło prawie 11,4 mln pasażerów. Jest to o 1,4 mln podróżnych więcej (+14,4%) niż w pierwszych sześciu miesiącach zeszłego roku.


Rośnie ruch na polskich lotniskach regionalnych   |   Fot. Janusz Mincewicz

Od stycznia do końca czerwca bieżącego roku, trzy największe porty regionalne obsłużyły w ruchu całkowitym: Kraków 2,71 mln podróżnych, Gdańsk 2,09 mln i Katowice 1,56 mln osób.

Lider z Balic. Pod względem wzrostu liczby obsłużonych pasażerów, liderem w I półroczu 2017 r. było podkrakowskie lotnisko w Balicach, z którego skorzystało 398 tys. osób więcej niż w tym samym okresie zeszłego roku. Drugie było lotnisko im. Lecha Wałęsy w Gdańsku, gdzie ruch wzrósł o 258 tys. pasażerów, a trzecie podkatowickie Pyrzowice, które obsłużyło 232 tys. podróżnych więcej niż przed rokiem.

W I półroczu 2017 r. polskie porty regionalne miały 62% udział w całości lotniczego ruchu pasażerskiego w Polsce. Ciekawostką jest fakt, że tylko dwa z czternastu portów regionalnych nie odnotowały wzrostu ruchu. Były to lotniska w Bydgoszczy i Łodzi.

Obiecujące drugie półrocze. Artur Tomasik prezes ZRPL , podkreśla, że wyniki I półrocza 2017 r. świadczą o tym, że zgodnie z przewidywaniami zeszłoroczny, rekordowy wynik zostanie zdecydowanie poprawiony, ponieważ wzrost ruchu pasażerskiego przyspieszył aż o 14%. Przewozy w lotniskach regionalnych rosną szybciej niż w prognozach Urzędu Lotnictwa Cywilnego, który zakładał 6,2% wzrost. W naszej ocenie druga połowa roku z pewnością przyniesie jeszcze lepsze statystyki niż pierwsza, dlatego, że obejmuje zapowiadające się bardzo dobrze miesiące wakacyjne – twierdzi prezes ZRPL, który kieruje także lotniskiem w Pyrzowicach.

W 2016 r. z 34,1 mln pasażerów obsłużonych we wszystkich polskich lotniskach z siatki połączeń regularnych i czarterowych lotnisk regionalnych skorzystało 21,2 mln osób. Miały one, jak w pierwszym półroczu tego roku, 62% udział w polskim lotnictwie pasażerskim.

24 mln pasażerów. Związek Regionalnych Portów Lotniczych prognozuje, że w 2017 r. lotniska regionalne obsłużą powyżej 24 mln pasażerów, a dynamika wzrostu będzie na poziomie 15%.

Wynik ten w dużej mierze będzie zasługą dynamicznie rosnącej siatki połączeń regularnych. W samym tylko rozkładzie na lato 2017 r. w ofercie portów regionalnych pojawiło się ponad 80 nowych tras. Bogatsza siatka połączeń przełożyła się na wzrost oferowania liczby foteli na rejsach regularnych z regionów, które w szczycie sezonu szacowane jest na około 500 tys. miejsc tygodniowo – wylicza ZRPL.« powrót
Biuro Brokerskie Omega