LOGISTYKA TRANSPORT DROGOWY TRANSPORT SZYNOWY TRANSPORT WODNY TRANSPORT LOTNICZY
23 maja 2024 r.
Reklama   +48 602 706 846     Kontakt 
www.pgt.plBędzie kolej do lotniska w Pyrzowicach
Transport szynowy

Będzie kolej do lotniska w Pyrzowicach

Prace budowlane ruszą za dwa lata

Jerzy Konwicki

Lotnisko w Pyrzowicach wreszcie doczeka się linii kolejowej, łączącej je z miastami aglomeracji śląsko-zagłębiowskiej. Ponad 0,5 mld zł dofinansowania z Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 otrzymały PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. na rewitalizację i odbudowę częściowo nieczynnej linii kolejowej nr 182 Tarnowskie Góry–Zawiercie.


Podpisanie umowy na dofinasowanie   |   Fot. PKP PLK

W ubiegłym tygodniu, 19 IX w Katowicach, Centrum Unijnych Projektów Transportowych oraz PKP PLK podpisały umowę o dofinansowanie projektu „Rewitalizacja i odbudowa częściowo nieczynnej linii kolejowej nr 182 Tarnowskie Góry–Zawiercie”. Całkowita wartość projektu to ponad 741 mln zł, z czego dofinansowanie UE wynosi ponad 503 mln zł. Roboty budowlane zaplanowano na lata 2020-2022.

Dzięki realizacji tego projektu w regionie zwiększy się dostępność do kolei. W znaczący sposób poprawi się skomunikowanie lotniska w Pyrzowicach z miastami Śląska oraz sprawność tamtejszej kolei aglomeracyjnej. Projekt ma również istotne znaczenie dla sprawnych przewozów towarowych – powiedział Ireneusz Merchel, prezes PKP PLK.

Linia kolejowa na odcinku Zawiercie–Tarnowskie Góry stworzyć ma dobre warunki dla połączeń Katowic z lotniskiem w Pyrzowicach i samym Zawierciem. Dojazd do portu lotniczego będzie możliwy od strony Tarnowskich Gór i Zawiercia. Orientacyjny czas przejazdu na lotnisko z tych miast to kolejno ok. 17 min. i ok 23 min. Linia, na którą szykowana jest dokumentacja, będzie również bardzo ważną trasą obsługującą bocznicę towarową Cargo MPL Katowice. Pozytywnie wpłynie na transportu towarów drogą kolejową i lotniczą.

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. planują na tym odcinku prędkość maksymalną dla pociągów pasażerskich – 140 km/godz., dla towarowych – 80 km/godz., natomiast dopuszczalny nacisk na oś ma wynieść 221 kN/oś.

Zakres projektu. Obecnie trwa opracowywanie projektu. PLK przygotowują dokumentacje na rewitalizację i odbudowę nieczynnego odcinka linii, elektryfikację, nowe przystanki osobowe i przebudowę już istniejących przystanków oraz zwiększenie poziomu bezpieczeństwa.

Zakres projektu obejmuje budowę nowych przystanków osobowych: Miasteczko Śląskie Centrum, Mierzęcice Łubne, Zawiercie Kądzielów oraz stacji Pyrzowice-Lotnisko, a także rezerwę terenu pod 2 nowe przystanki osobowe na terenie gminy Miasteczko Śląskie i Poręba.

Inwestycja przewiduje elektryfikację ok. 45 km linii oraz budowę dwupoziomowych skrzyżowań m.in. z autostradą A1 i drogą wojewódzką DW 913 Będzin–Pyrzowice (droga dojazdowa do lotniska).« powrót
Biuro Brokerskie Omega