LOGISTYKA TRANSPORT DROGOWY TRANSPORT SZYNOWY TRANSPORT WODNY TRANSPORT LOTNICZY
19 lipca 2024 r.
Reklama   +48 602 706 846     Kontakt 
www.pgt.plDni Belgijskie w Warszawie
Transport lotniczy

Dni Belgijskie w Warszawie

Pokaz kultowego samolotu Amare, następne będą Smerfy

Krzysztof Koprowski

19. Dni Belgijskie w Polsce rozpoczęły się, 20 XI w Warszawie, od pojawienia się na lotnisku im. Fryderyka Chopina (po raz pierwszy w naszym kraju) wyjątkowego samolotu linii Brussels Airlines – Airbusa A320 Amare. Jego malowanie nawiązuje do odbywającego się w Belgii bardzo popularnego festiwalu muzyki elektronicznej Tomorrowland.


Amare na warszawskim Okęciu   |   Fot. Krzysztof Koprowski

Amare – ptak symbolizujący jedność, miłość i przyjaźń – to czwarty Airbus A320 z serii belgijskich ikon we flocie Brussels Airlines. Oprócz specjalnego malowania kadłuba, w kabinie samolotu zainstalowano nastrojowe oświetlenie, a oryginalnej, festiwalowej atmosfery dodaje puszczany w tle hymn Tomorrowland, autorstwa światowej sławy kompozytora Hansa Zimmera.

Izba z Ambasadą. Dni to przedsięwzięcie organizowane przez Belgijską Izbę Gospodarczą przy walnym wsparciu ambasady królestwa w Warszawie. Nie dziwiła przeto obecność na śniadaniu prasowym w salce konferencyjnej lotniska im. Chopina pani ambasador Colette Taquet. „PGT” interesowała szczególnie, obchodząca w tym roku swoje 15-lecie, linia lotnicza z Brukseli. Przypadek sprawił, że dzień później leciałem z nią, przez stolicę Belgii, do Lizbony, a po tygodniu, tą samą drogą, wracałem do Warszawy.

W 2014 r. zdecydowano się dedykować samolot tych linii (należących do Lufthansy) najpopularniejszej serii kultowych komiksów „Przygód Tintina”, autorstwa belgijskiego artysty Hergé. „Rakcham” natychmiast stał się jednym z najczęściej fotografowanych samolotów na świecie. Rok później pojawiły się dwie kolejne maszyny: „Magritte” – poświęcona surrealistycznemu malarzowi René Magritte oraz „Trident” – nazwą oddająca hołd Czerwonym Diabłom, narodowej reprezentacji piłki nożnej. W przyszłym roku do floty dołączy również samolot uwieczniający Smerfy, wykreowane przez belgijskiego rysownika komiksowego Pierre’a Culliforda (znanego bardziej pod pseudonimem Peyo). Oprócz niezwykłych grafik ozdabiających kadłub, atmosfera każdej z ikon ma swoje odzwierciedlenie również we wnętrzu samolotu.

Hi Belgium Pass. Cieszymy się, że z okazji Dni Belgijskich po raz pierwszy udało się sprowadzić do Polski samolot Amare. Brussels Airlines komunikują Polskę i Belgię dzięki bogatej siatce połączeń z Warszawy i Krakowa. Dodatkowo, w połowie tego roku, linia wprowadziła Hi Belgium Pass, by jeszcze bardziej przybliżyć Belgię europejskim turystom – powiedział na Okęciu Frank Wagner, Country Manager Lufthansa Group Poland. Hi Belgium Pass to wspólna inicjatywa Brussels Airlines, stołecznego lotniska, belgijskich kolei i kilku biur turystycznych. Karnet obejmuje 13 miast, zawiera połączenie w obie strony do Belgii liniami Brussels Airlines, nieograniczone przejazdy pociągiem przez Belgię podczas całego pobytu oraz bezpłatny dostęp do licznych atrakcji turystycznych (muzea, wycieczki z przewodnikiem itp.) w dwóch wybranych miastach.« powrót
Biuro Brokerskie Omega