LOGISTYKA TRANSPORT DROGOWY TRANSPORT SZYNOWY TRANSPORT WODNY TRANSPORT LOTNICZY
01 grudnia 2022 r.
Reklama   +48 602 706 846     Kontakt 
AsstrA
www.pgt.plEBI wspiera projekty TEN-T
Transport drogowy

EBI wspiera projekty TEN-T

25 maja 2019 r.   |  HH

Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) podpisał w ubiegłym tygodniu dwie umowy dotyczące dofinansowania inwestycji drogowych i kolejowych na łączną kwotę 700 mln euro - z Bankiem Gospodarstwa Krajowego oraz spółką PKP Polskie Linie Kolejowe.


Kredyt wysokości 300 euro zostanie przekazany na budowę ostatniego z brakujących odcinków autostrady A1 pomiędzy Tuszynem a Częstochową (81 km długości). Realizacja tego odcinka oraz pozostałych fragmentów od Częstochowy do Pyrzowic pozwoli na przejazd z trójmiejskich portów do południowej granicy z Czechami w czasie do ok. 5 godz. Wpłynąć to ma na podniesie konkurencyjność polskich portów i zachęcić do korzystania z ich usług kontrahentów z Czech, Słowacji czy Węgier.

Przypomnijmy, że autostrada A1 to także fragment transeuropejskiego korytarza transportowego Bałtyk-Adriatyk. Pozostałe 400 mln euro zostanie wykorzystane na modernizację 195-kilometrowego odcinka Poznań-Szczecin linii kolejowej E59, która znajduje się również w głównym korytarzu TEN-T Bałtyk-Adriatyk. Projekty TEN-T obejmujące transport drogowy i kolejowy uzyskały wsparcie nie tylko w postaci kredytów EBI, ale także znacznych dotacji UE.« powrót
Biuro Brokerskie Omega