AsstrA
LOGISTYKA TRANSPORT DROGOWY TRANSPORT SZYNOWY TRANSPORT WODNY TRANSPORT LOTNICZY
30 września 2023 r.
Reklama   +48 602 706 846     Kontakt 
www.pgt.plEkologiczne łańcuchy dostaw
Transport drogowy

Ekologiczne łańcuchy dostaw

DB Schenker rozszerza flotę elektryków o 36 FUSO eCanterów

15 października 2020 r.   |  SC

W nadchodzących miesiącach DB Schenker rozpocznie eksploatację następnych w swojej flocie, tym razem 36-ciu FUSO eCanterów (w jedenastu krajach Europy). W ten sposób wzmacnia swoją strategię zrównoważonego rozwoju oraz po raz kolejny rozszerza zakres eksploatacji elektrycznych samochodów dostawczych w swoich flotach mieszanych.


DB Schenker rozszerza flotę elektryków o 36 FUSO eCanterów   |   Fot. Mercedes-Benz Trucks

Już od 2018 roku DB Schenker używa jednego z FUSO eCanterów w Berlinie – do transportu przesyłek drobnicowych w strefie śródmiejskiej. Kolejne pojazdy jeżdżą od roku 2019 w Paryżu, Frankfurcie i w aglomeracji Stuttgartu.

DB Schenker jest pionierem innowacyjności w sektorze logistycznym, a teraz stajemy się wiodącym dostawcą »zielonej« logistyki. Skupiamy się na zrównoważonym rozwoju, od pierwszej do ostatniej mili - mówi Cyrille Bonjean, Head of Land Transport Europe w firmie DB Schenker. Już dzisiaj możliwa jest logistyka miejska bez emisji dwutlenku węgla – dowodzimy tego w całej Europie wraz z marką FUSO i nowym eCanterem. Jesteśmy dumni, że udało nam się pozyskać od koncernu Daimler znaczną część tegorocznej produkcji eCantera. Dla naszych klientów oznacza to tę samą usługę przy zerowej emisji.

Jesteśmy bardzo zadowoleni, że dzięki tym 36 lokalnie bezemisyjnym FUSO eCanterom możemy osiągnąć kolejny poziom naszej współpracy z DB Schenker. Wspólnie robimy następny krok ku elektryfikacji śródmiejskiego ruchu logistycznego. W ten sposób przyczyniamy się do zmniejszenia zanieczyszczenia hałasem i zanieczyszczenia środowiska w metropoliach jedenastu europejskich krajów. Zapowiedź ta dotyczy największego z dotychczasowych kontraktów na flotę eCanterów, a więc chciałbym podziękować firmie DB Schenker za jej nieustające zaufanie do FUSO w naszej wspólnej misji na rzecz transportu o neutralnym bilansie CO2 - podkreśla Hartmut Schick, prezes i dyrektor generalny Mitsubishi Fuso Truck and Bus Corporation (MFTBC) i szef Daimler Trucks Asia (DTA).

Bezemisyjny i cichy transport w 20 europejskich miastach. FUSO produkuje obecnie 36 nowych pojazdów dla DB Schenker w swoim europejskim zakładzie w Tramagal, w Portugalii. W ciągu najbliższych tygodni zostaną one wyposażone w zabudowy kufrowe z burtą załadunkową wykonane przez różnych producentów zabudów – idealne do przewozu ładunków drobnicowych. Zabudowy na rynek niemiecki wykona na przykład firma Spier ze Steinheim, znana już z dobrej współpracy z FUSO. Przekazywanie FUSO eCanterów DB Schenker rozpocznie się sukcesywnie jeszcze przed końcem roku w różnych lokalizacjach tej firmy logistycznej.

DB Schenker będzie eksploatował tę w pełni elektryczną lekką ciężarówkę o mocy 129 kW i ładowności do 3,2 ton m.in. w takich europejskich metropoliach jak Oslo, Kopenhaga, Madryt, Salzburg, Wiedeń, Hamburg, Rzym i Mediolan, w miejskim transporcie dystrybucyjnym. Elektryczne lekkie ciężarówki z floty DB Schenker bezemisyjnie i bezszelestnie dostarczą towar klientom w centrach 20 miast Europy, w Niemczech, Finlandii, Danii, Wielkiej Brytanii, Francji, Irlandii, Holandii, Norwegii, Austrii, Hiszpanii i we Włoszech. Tym samym FUSO eCanter świętuje swoje wejście na rynki Finlandii, Austrii, Hiszpanii i Włoch. Co najmniej 100-kilometrowy zasięg tego pojazdu o masie 7,49 tony bez problemu zaspokaja potrzeby DB Schenker w miejskim transporcie dystrybucyjnym. Pojazdy można łatwo ładować w nocy, za pomocą ładowarek na prąd zmienny lub stały, w zależności od dostępności. Szybka ładowarka umożliwia skrócenie czasu ładowania pojazdu do ok. półtorej godziny.

Dzięki wzmocnieniu partnerskiej współpracy DB Schenker stanie się największym klientem FUSO z flotą samochodów elektrycznych – będzie eksploatował codziennie 41 eCanterów. Dotychczasowe doświadczenia z FUSO eCanterem są wyłącznie pozytywne. Kierowcy chwalą elastyczność i dynamikę napędu elektrycznego oraz ciszę w kokpicie. Według DB Schenker FUSO eCanter w ciągu ostatnich dwóch lat dowiódł swej niezawodności podczas eksploatacji w warunkach rzeczywistych i jako ekologiczny środek transportu stanowi istotny element firmowej floty samochodów ciężarowych. Kolejnym samochodem ciężarowym z oferty Daimler Truck, podążającym drogą do transportu o neutralnym bilansie emisji dwutlenku węgla, jest Mercedes-Benz eActros, eksploatowany przez DB Schenker w Lipsku w ramach tak zwanej „floty innowacyjnej”.

Ponad 200 FUSO eCanterów u klientów na całym świecie. FUSO eCanter jest pierwszą w pełni elektryczną lekką ciężarówką Daimler Trucks produkowaną w małej serii. Marka FUSO świętowała wprowadzenie na rynek tego pojazdu użytkowego do miejskiego transportu dystrybucyjnego w roku 2017. Od tego czasu FUSO eCanter trafił do wielu klientów w Europie, Japonii i Stanach Zjednoczonych. Wraz z 36 pojazdami dla DB Schenker, po ich dostarczeniu, liczba FUSO eCanterów eksploatowanych codziennie przez klientów w 14 krajach wzrośnie do ponad dwustu. Globalna flota ciężarówek FUSO eCanter pokonała już łącznie ponad 2,5 miliona przejechanych bezemisyjnie kilometrów.

Obecnie inżynierowie Daimler Truck wraz z klientami zbierają dane i opinie na temat codziennego użytkowania pojazdu, profili tras i charakterystyki ładowania. Są one stale wykorzystywane w bieżącym rozwoju następnej generacji FUSO eCantera. Rozpoczęcie produkcji seryjnej FUSO eCantera następnej generacji, o wydłużonym zasięgu i udoskonalonej technice, przewiduje się jeszcze w pierwszej połowie tej dekady. Marka FUSO jest więc istotnym elementem strategii zrównoważonego rozwoju Daimler Truck AG, zmierzającej do tego, aby do roku 2039 na rynkach tzw. „triady”, czyli w Europie, Japonii i krajach członkowskich NAFTA, oferować wyłącznie ciężarówki i autobusy, których eksploatacja podczas jazdy („tank to wheel”) będzie miała neutralny bilans CO2.

[ materiały Mercedes-Benz Trucks Polska Sp. z o.o. ]


Fot. Mercedes-Benz Trucks

Fot. Mercedes-Benz Trucks


« powrót
Biuro Brokerskie Omega