LOGISTYKA TRANSPORT DROGOWY TRANSPORT SZYNOWY TRANSPORT WODNY TRANSPORT LOTNICZY
20 kwietnia 2024 r.
Reklama   +48 602 706 846     Kontakt 
www.pgt.plEnergia z OZE
Transport drogowy

Energia z OZE

Fabryka Forda produkuje w RPA Rangera korzystając w 35% z OZE

SC

Fabryka Forda Silverton Assembly Plant w Pretorii, produkująca kultowego Rangera na potrzeby eksportu do ponad 100 rynków na całym świecie, pozyskuje obecnie 35% niezbędnej do działania energii z OZE. Innowacyjny projekt to efekt długoterminowej umowy zakupu energii elektrycznej z SolarAfrica. W ramach porozumienia w fabryce w Silverton zamontowano wiaty fotowoltaiczne dla 3 610 samochodów.

Nowoczesna, wielkoskalowa instalacja solarna firmy SolarAfrica wykorzystuje łącznie 30 226 paneli słonecznych i wytwarza 13,5 MW bezemisyjnej energii elektrycznej wykorzystywanej w fabryce w Silverton. Warto zauważyć, że jest to jedna z największych wiat solarnych na świecie i prawdziwie przełomowa koncepcja w dziedzinie energii odnawialnej dla lokalnego przemysłu motoryzacyjnego. Projekt idealnie wpisuje się w ambitne cele środowiskowe Ford Motor Company. Mowa o przejściu na w 100% bezemisyjną energię elektryczną w zakładach produkcyjnych firmy do 2035 roku i osiągnięciu neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla do roku 2050.

Cieszymy się, że po zakończeniu pierwszego etapu programu pozyskiwania energii odnawialnej Projekt Błękitny Owal możemy oficjalnie włączyć przełącznik i zacząć wykorzystywać 35% niezbędnej energii elektrycznej z wiat solarnych - powiedział Ockert Berry, wiceprezes ds. operacyjnych, Ford South Africa. Jesteśmy dumni, że zakład montażowy Silverton wspiera zaangażowanie Forda w zrównoważony rozwój i przyczynia się do globalnej zmiany dostaw energii z paliw kopalnych na te odnawialne i przyjazne dla środowiska.  

Dzięki długoterminowej umowie z SolarAfrica znacznie obniżamy koszty zakupu energii, co z kolei poprawia wydajność i konkurencyjność naszej fabryki - dodał Berry. To również kolejny duży krok w procesie modernizacji zakładów produkcyjnych Forda realizowany w oczekiwaniu na tegoroczne wprowadzenie na rynek nowej generacji modelu Ranger.

Berry podkreślił także, że dzięki inwestycji o wartości blisko 1 miliarda $ w Silverton Assembly Plant oraz oprzyrządowanie dla dostawców w Specjalnej Strefie Ekonomicznej Tshwane Automotive dla nowej generacji Rangera, Ford stworzył światowej klasy zakład zdolny do produkcji pojazdów najwyższej jakości dla klientów na całym świecie.

Pomimo zwiększenia naszych mocy produkcyjnych do 200 000 samochodów rocznie, montaż wiat fotowoltaicznych spełnia naszą obietnicę zmniejszenia wpływu na środowisko i przyczynia się do czystszej, bardziej zrównoważonej przyszłości - powiedział Ockert Berry.

Mimo opóźnień spowodowanych pandemią COVID-19 oraz światowym niedoborem niektórych komponentów, instalacja systemu solarnego zajęła 599 dni, a podwykonawcy zaangażowani w jego budowę i montaż stworzyli aż 121 nowych miejsc pracy. Wykonanie lokalnie wyprodukowanych wiat solarnych wymagało użycia około 59 ton stali i 315 ton aluminium. Do połączenia paneli fotowoltaicznych ze 120 trójfazowymi inwerterami o mocy 100 kW i ośmioma transformatorami wykorzystano natomiast ponad 5 tys. metrów kabli średniego i niskiego napięcia, które następnie zostały doprowadzone do Silverton. Obecnie system jest w stanie wyprodukować 13,5 MW energii, co odpowiada zasilaniu prawie 224 000 żarówek lub 12 171 przeciętnych gospodarstw domowych, przez cały rok.

Co ważniejsze, z punktu widzenia ochrony środowiska, instalacja fotowoltaiczna pozwoli wyeliminować równowartość 20 072 ton CO2 wytwarzanego rocznie, co stanowi ważny krok w kierunku osiągnięcia celów Forda w zakresie redukcji emisji dwutlenku węgla do 2035 roku.

Teraz, gdy projekt solarny został ukończony i jest w pełni operacyjny, oceniamy kolejne kroki dla Projektu Blue Oval, ponieważ dążymy do tego, aby fabryka w Silverton była całkowicie samowystarczalna energetycznie i w 100% neutralna pod względem emisji dwutlenku węgla - dodał Berry.

David McDonald, dyrektor generalny SolarAfrica, pochwalił natomiast dalekowzroczność Forda w zakresie włączania energii odnawialnej do lokalnej działalności.

Cenimy Ford South Africa za bycie liderem w branży i zaangażowanie się w projekt zrównoważonego rozwoju o takiej randze - powiedział McDonald. Jako pierwsi w RPA skupiliśmy się na integracji odnawialnych źródeł energii w sektorze motoryzacyjnym na dużą skalę i jesteśmy dumni z korzyści finansowych i środowiskowych, jakie przyniósł ten przełomowy projekt.

Jak zauważył David McDonald, oprócz korzyści dla środowiska, projekt solarny Forda ma duży wpływ również na tworzenie nowych miejsc pracy w rejonie Tshwane.

Film z instalacji innowacyjnych wiat solarnych dostępny jest na: https://youtu.be/8SjRkcjAUSY

[ materiały ]



« powrót
Biuro Brokerskie Omega