LOGISTYKA TRANSPORT DROGOWY TRANSPORT SZYNOWY TRANSPORT WODNY TRANSPORT LOTNICZY
20 kwietnia 2024 r.
Reklama   +48 602 706 846     Kontakt 
www.pgt.plFirmy znów szukają magazynów buforowych
Logistyka

Firmy znów szukają magazynów buforowych

SC

Na rynku ponownie rośnie zainteresowanie magazynami buforowymi i składowaniem tymczasowym - taki trend obserwuje operator logistyczny Dachser Polska, który ma sieć magazynów w kraju. W ten sposób firmy próbują przygotować się na jesienno-zimowe szczyty zakupowe oraz zabezpieczyć na wypadek drugiej fali pandemii, która już raz w tym roku zatrzymała dostawy z Azji i wywołała problemy z zaopatrzeniem.


Na rynku ponownie rośnie zainteresowanie magazynami buforowymi i składowaniem tymczasowym   |   Fot. Dachser

W branży magazynowej podstawą są umowy wieloletnie, teraz coraz więcej firm poszukuje dodatkowej powierzchni magazynowej na krótko: pół roku, rok. Najczęściej od jesieni, tak aby objąć okres nadchodzących szczytów zakupowych. Są to zapytania o rezerwację miejsca w magazynie albo umowy na składowanie czasowe ze wskazaniem konkretnego terminu. To zainteresowanie płynie m.in. ze strony przedsiębiorców, którzy głównie sprowadzają towar z Chin albo producentów i dystrybutorów środków czystości. Inne źródło to firmy europejskie, które w razie potrzeby mogą z polskich magazynów zaopatrywać swoje rynki, np. niemiecki czy czeski - wyjaśnia Anna Czyżewska z zespołu logistyki kontraktowej Dachser Polska.

Ponadprzeciętne zainteresowanie składowaniem tymczasowym, Dachser, który w Polsce obsługuje przede wszystkim eksporterów i importerów, dostrzega już po raz drugi w tym roku. Pierwszy raz miało to miejsce w marcu-kwietniu. Wówczas powodów było kilka, m.in. ograniczenia w handlu, zmiany popytu, zablokowane dostawy z Azji i niektórych krajów UE, a wszystkie miały we wspólnym mianowniku pandemię. Buforów poszukiwali także dostawcy popularnych europejskich platform e-commerce.

W marcu i kwietniu nagle napłynęła fala nowych zapytań o składowanie tymczasowe i „bufory” od zaraz, co przełożyło się na stan wypełnienia naszych magazynów. Niemalże z dnia na dzień powiększyliśmy stoki magazynowe, które były dodatkowym zabezpieczeniem sprzedaży naszych klientów na rynki Europy Zachodniej. Powodem dywersyfikacji zapasów było zachowanie płynności dostaw w obliczu pandemii. Jednolity system magazynowy w Dachser daje nam możliwości szybkiego transferu z jednego magazynu do drugiego. W maju na rynku nastąpił okres stabilizacji, a wręcz wyczekiwania. Teraz zaś widać ponowny wzrost zainteresowania powierzchnią magazynową, co wskazuje, że firmy odrobiły lekcję z wiosny i już dziś szukają zabezpieczenia swoich łańcuchów dostaw, uwzględniając ryzyko nałożenia się zimowych szczytów zakupowych oraz ewentualnej nowej fali zachorowań - mówi Łukasz Skroński, konsultant ds. logistyki kontraktowej Dachser Polska.

Dachser w Polsce prowadzi magazyny multicustomer w Warszawie, Sosnowcu, Wrocławiu, Poznaniu, Gdańsku i Rzeszowie. Wszystkie obiekty są połączone z terminalami przeładunkowymi, tzw. cross-dockami. Z usług Dachser w Polsce korzystają przede wszystkim krajowi eksporterzy i importerzy zlecając operatorowi obsługę swoich dostaw zagranicznych – od magazynowania po transport. W ramach logistyki kontraktowej firma oferuje rozładunek kontenerów, składuje towary, zapewnia usługi dodane (VAS), w tym komisjonowanie, etykietowanie, kompletację, montaż czy strefy serwisu dedykowanego i wiele innych, a także konsulting logistyczny – a wszystkie procesy zarządzane za pomocą narzędzi IT, jak system WMS oraz EDI.

[ mat. Dachser ]



« powrót
Biuro Brokerskie Omega