LOGISTYKA TRANSPORT DROGOWY TRANSPORT SZYNOWY TRANSPORT WODNY TRANSPORT LOTNICZY
23 lipca 2024 r.
Reklama   +48 602 706 846     Kontakt 
www.pgt.plFjord Line z najbardziej ekologicznymi promami na świecie
Transport wodny

Fjord Line z najbardziej ekologicznymi promami na świecie

Promy24.com

Promy Fjord Line: Bergensfjord i Stavangerford otrzymały dwie najwyższe noty w indeksie World Ports Climate Environmental Ship Index (ESI). Warto nadmienić, że indeks został przyznany 3 194 jednostkom. Za szczególnie ekologiczne statki uważa się te, których ESI jest wyższy od 50 punktów.  


Pełen raport można przeczytać tutaj.

Promy  Bergensfjord i Stavangerford działające na LNG, są napędzane czterema gazowymi silnikami Rolls-Royce BV12PG, które działa we współpracy z wysoce wydajnym Rolls-Royce Promas zintegrowany z układem sterującym. Z 3194 statków obecnych na liście ESI zaledwie 50 miało wyższy wynik niż 49 punktów. Bergensfjord osiągnął wynik 93,9 i tym samym jest najekologiczniejszą jednostką na świecie. Na drugiej pozycji uplasowała się jego siostrzana jednostka Stavangerford z wynikiem 93,5 punktów.

Dyrektor Działu Technicznego, Morten Larsen komentuje, że silniki Rolls-Royce przyczyniły się do osiągnięcia przez promy Fjord Line tak dobrych wyników w indeksie ESI.  Morten Larsen dodaje, iż firma dąży do jeszcze większej poprawy efektywności energetycznej statków przez co ostatnio zainwestowała w oświetlenie LED w celu zmniejszenia zużycia energii na pokładzie. John Knudsen, Dyrektor w Rolls-Royce podkreśla, że promy są napędzane LNG co jest jedną z przyczyn takich wysokich wyników we wskaźniku ESI. Kontynuując John Knudsen dodaje, że silniki Rolls-Royce Bergen używają jedynie LNG i nie potrzebują oleju napędowego do uruchomienia jednostki. Dlatego też BV12PGs emitują zero tlenków siarki, natomiast tlenków azotu o 98% mniej, zaś dwutlenku węgla o 23% mniej.

ESI to projekt World Ports Climate Initiative, który jest wykorzystywany przez porty do nagradzania armatorów za zaangażowanie w redukcję emisji gazów cieplarnianych niższymi opłatami portowymi.« powrót
Biuro Brokerskie Omega