LOGISTYKA TRANSPORT DROGOWY TRANSPORT SZYNOWY TRANSPORT WODNY TRANSPORT LOTNICZY
15 lipca 2024 r.
Reklama   +48 602 706 846     Kontakt 
www.pgt.plHistoryczny rok 2016
Logistyka

Historyczny rok 2016

Rekordowy najem, pięć nowych inwestycji

Andrzej Uznański

Prologis, spółka zajmująca się nieruchomościami logistycznymi, ocenia 2016 r. wielce pozytywnie na co wskazują wyniki działalności w czterech krajach Europy Środkowo-Wschodniej, ze szczególnym uwzględnieniem Polski.


Prologis Park Szczecin   |   Fot. Prologis

Firma dysponuje powierzchnią 4,5 mln m2 będąc największym właścicielem i zarządcą obiektów dystrybucyjnych na wspomnianym terenie.

Działalność operacyjna. W minionym roku Prologis wynajął 1,8 mln m2 powierzchni magazynowej w Europie Środkowo-Wschodniej. Nowe umowy najmu objęły 700 tys. a przedłużone kontrakty wyniosły 900 tys. m2. Pozostałą część stanowiły umowy krótkoterminowe. Wskaźnik zajętości powierzchni w tym regionie był na rekordowym poziomie 96,4%.

To był historyczny rok dla Prologis zarówno globalnie, w całej Europie, jak również w regionie Europy Środkowo-Wschodniej - powiedział Martin Polak, senior vice president i szef regionalny Prologis CEE. - Rekordowe wartości osiągnął poziom zajętości oraz wolumen transakcji najmu. Również wysoki był współczynnik utrzymania klienta – czterech na pięciu przedłużyło z nami umowy najmu. Niska podaż powierzchni magazynowej wpłynęła na ożywienie nastrojów inwestycyjnych oraz na szybsze podejmowanie decyzji przez klientów w zakresie najmu dostępnych obiektów.

Działalność inwestycyjna. W 2016 r. firma inwestowała we wszystkich czterech krajach Europy Środkowo-Wschodniej, w których działa (Polska, Czechy, Słowacja, Węgry). Rozpoczęła budowę 18 budynków o powierzchni 331 tys. m2 – 70% stanowiły budynki typu build-to-suit, a 30% tzw. obiekty spekulacyjne. Poziom inwestycji zwiększył się w stosunku do ubiegłego roku o 65%. Spółka realizowała swoją strategię selektywnego rozwoju na kluczowych rynkach, charakteryzujących się niskim poziomem pustostanów.

Rozpoczęte inwestycje to m.in. dla: Tesco na Słowacji, firmy Agata w Polsce, przedsiębiorstwa z branży handlu detalicznego w Czechach czy dla firmy Waberer’s na Węgrzech. Wśród tych ukończonych wymieńmy te dla Sportisimo i firmy Mall.cz w Czechach, firm Arvato Polska i Geis w Polsce. W sumie spółka ukończyła budowę 14 nowych obiektów o powierzchni 251 tys. m2, w tym osiem budynków, których realizacja rozpoczęła i zakończyła się w 2016 r.

Prologis w Polsce. W 2016 r. spółka rozpoczęła pięć nowych inwestycji o łącznej powierzchni 96,5 tys. m kw. (z czego dwa budynki zostały oddane do użytku w zeszłym roku). Wśród ukończonych obiektów był w pełni wynajęty budynek typu SBU w Chorzowie. Uruchomiła również nowy park w Strykowie. Współczynnik zajętości polskiej oferty wyniósł 94,8%.

Polska jest jednym z głównych rynków rozwoju nieruchomości logistycznych w Europie, zarówno w inwestycjach realizowanych jako build-to-suit, jak i spekulacyjnie. W 2016 r. inwestowaliśmy na kluczowych dla nas rynkach tj. w Polsce Centralnej, Wrocławiu, Szczecinie i Chorzowie - podsumował Paweł Sapek senior vice president & country manager Prologis na Polskę.« powrót
Biuro Brokerskie Omega