AsstrA
LOGISTYKA TRANSPORT DROGOWY TRANSPORT SZYNOWY TRANSPORT WODNY TRANSPORT LOTNICZY
27 września 2023 r.
Reklama   +48 602 706 846     Kontakt 
www.pgt.plHistoryczny rok 2016
Logistyka

Historyczny rok 2016

Rekordowy najem, pięć nowych inwestycji

16 marca 2017 r.   |  Andrzej Uznański

Prologis, spółka zajmująca się nieruchomościami logistycznymi, ocenia 2016 r. wielce pozytywnie na co wskazują wyniki działalności w czterech krajach Europy Środkowo-Wschodniej, ze szczególnym uwzględnieniem Polski.


Prologis Park Szczecin   |   Fot. Prologis

Firma dysponuje powierzchnią 4,5 mln m2 będąc największym właścicielem i zarządcą obiektów dystrybucyjnych na wspomnianym terenie.

Działalność operacyjna. W minionym roku Prologis wynajął 1,8 mln m2 powierzchni magazynowej w Europie Środkowo-Wschodniej. Nowe umowy najmu objęły 700 tys. a przedłużone kontrakty wyniosły 900 tys. m2. Pozostałą część stanowiły umowy krótkoterminowe. Wskaźnik zajętości powierzchni w tym regionie był na rekordowym poziomie 96,4%.

To był historyczny rok dla Prologis zarówno globalnie, w całej Europie, jak również w regionie Europy Środkowo-Wschodniej - powiedział Martin Polak, senior vice president i szef regionalny Prologis CEE. - Rekordowe wartości osiągnął poziom zajętości oraz wolumen transakcji najmu. Również wysoki był współczynnik utrzymania klienta – czterech na pięciu przedłużyło z nami umowy najmu. Niska podaż powierzchni magazynowej wpłynęła na ożywienie nastrojów inwestycyjnych oraz na szybsze podejmowanie decyzji przez klientów w zakresie najmu dostępnych obiektów.

Działalność inwestycyjna. W 2016 r. firma inwestowała we wszystkich czterech krajach Europy Środkowo-Wschodniej, w których działa (Polska, Czechy, Słowacja, Węgry). Rozpoczęła budowę 18 budynków o powierzchni 331 tys. m2 – 70% stanowiły budynki typu build-to-suit, a 30% tzw. obiekty spekulacyjne. Poziom inwestycji zwiększył się w stosunku do ubiegłego roku o 65%. Spółka realizowała swoją strategię selektywnego rozwoju na kluczowych rynkach, charakteryzujących się niskim poziomem pustostanów.

Rozpoczęte inwestycje to m.in. dla: Tesco na Słowacji, firmy Agata w Polsce, przedsiębiorstwa z branży handlu detalicznego w Czechach czy dla firmy Waberer’s na Węgrzech. Wśród tych ukończonych wymieńmy te dla Sportisimo i firmy Mall.cz w Czechach, firm Arvato Polska i Geis w Polsce. W sumie spółka ukończyła budowę 14 nowych obiektów o powierzchni 251 tys. m2, w tym osiem budynków, których realizacja rozpoczęła i zakończyła się w 2016 r.

Prologis w Polsce. W 2016 r. spółka rozpoczęła pięć nowych inwestycji o łącznej powierzchni 96,5 tys. m kw. (z czego dwa budynki zostały oddane do użytku w zeszłym roku). Wśród ukończonych obiektów był w pełni wynajęty budynek typu SBU w Chorzowie. Uruchomiła również nowy park w Strykowie. Współczynnik zajętości polskiej oferty wyniósł 94,8%.

Polska jest jednym z głównych rynków rozwoju nieruchomości logistycznych w Europie, zarówno w inwestycjach realizowanych jako build-to-suit, jak i spekulacyjnie. W 2016 r. inwestowaliśmy na kluczowych dla nas rynkach tj. w Polsce Centralnej, Wrocławiu, Szczecinie i Chorzowie - podsumował Paweł Sapek senior vice president & country manager Prologis na Polskę.« powrót
Biuro Brokerskie Omega