LOGISTYKA TRANSPORT DROGOWY TRANSPORT SZYNOWY TRANSPORT WODNY TRANSPORT LOTNICZY
21 maja 2024 r.
Reklama   +48 602 706 846     Kontakt 
www.pgt.plHybrydowy autobus dla szkoły
Transport drogowy

Hybrydowy autobus dla szkoły

Pierwszy w Polsce Mercedes-Benz Intouro K hybrid dla Gminy Wijewo

SC

EvoBus Polska przekazała władzom Gminy Wijewo pierwszy w Polsce autobus międzymiastowy Mercedes-Benz Intouro K hybrid. Pojazd będzie przeznaczony do obsługi ruchu szkolnego. Model ten miał swoją premierę światową zaledwie w zeszłym roku. To bezpieczny i funkcjonalny autobus, a dzięki modułowi hybrydowemu również wyjątkowo ekonomiczny.

Systemy bezpieczeństwa Intouro K. Autobus, jak każdy nowy z rodziny Intouro, posiada system hamowania awaryjnego. Active Brake Assist 5 (ABA 5) jest jedynym tego rodzaju układem w autobusach, który może również wykonywać hamowanie awaryjne w reakcji na poruszających się pieszych.

Autobus wyposażony został ponadto w asystenta pasa ruchu. SPA rozpoznaje moment, w którym pojazd w sposób niezamierzony zjeżdża z oznaczonego pasa ruchu. Jeśli przekroczy linie, kierowca zostanie ostrzeżony wyraźnie odczuwalnymi wibracjami w siedzisku fotela.

W wyposażeniu uwzględniono również asystenta BAS. W wyniku ciągłego porównywania danych asystent hamowania natychmiast rozpoznaje sytuacje, w których kierowca nagle szybciej niż zazwyczaj wciska pedał hamulca, reagując w ułamku sekundy automatycznym zwiększeniem siły hamowania do maksymalnego poziomu. Dzięki temu droga całkowitego wyhamowania autobusu ulega wymiernemu skróceniu.

Na bezpieczeństwo jazdy mają wpływ również reflektory bi-ksenonowe. W porównaniu z reflektorami halogenowymi, biksenony zapewniają lepsze oświetlenie drogi, wyróżniając się jednocześnie mniejszym zużyciem energii i dłuższą żywotnością.

Jazdę kierowcy ułatwi również podgrzewana szyba czołowa oraz czujnik deszczu. Pasażerom łatwiej będzie wsiadać i wysiadać dzięki funkcji przyklęku oraz wbudowanej rampie.

Odzyskiwanie energii hamowania i wykorzystanie jej przy ruszaniu. Silnik Mercedes-Benz OM 936 jest tak kompaktowy jak sam autobus, w którym jest umieszczony. Generuje moc 220 kW/299 kW z pojemności skokowej 7,7 l. Jednostka jest połączona z automatyczną hydrokinetyczną skrzynią biegów ZF Ecolife 2 i hipoidalną osią Mercedes-Benz. Nowy moduł hybrydowy jeszcze bardziej obniża zużycie paliwa, a tym samym emisję spalin tego równie mocnego jak i oszczędnego układu napędowego.

Podstawowa funkcja Intouro hybrid jest bardzo prosta: Dodatkowy silnik elektryczny w fazach wyhamowywania autobusu przy pomocy układu hamulcowego i silnika, pracuje jako generator i zamienia energię hamowania na energię elektryczną. Wytworzona w ten sposób energia elektryczna jest magazynowana, będąc odtąd do dyspozycji silnika elektrycznego, który wspomaga silnik spalinowy, zwłaszcza podczas ruszania z miejsca i przyspieszania.

Silnik elektryczny wspomaga silnik spalinowy, co ma miejsce głównie w przypadkach dużego zapotrzebowania na moc, a zwłaszcza podczas ruszania z miejsca. Nie służy on jednak do zwiększenia mocy maksymalnej, w związku z czym specyfikacje dotyczące mocy i momentu obrotowego autobusu pozostają niezmienione. Zamiast tego, silnik elektryczny odciąża silnik spalinowy i poprawia przyśpieszenie podczas ruszania pojazdu. Prędkość obrotowa silnika spalinowego nie ulega przy tym zmniejszeniu, jedynie moc szczytowa zostaje niezauważalnie zredukowana i zastąpiona przez silnik elektryczny.

Ponadto, lekki impuls z silnika elektrycznego generowany podczas pracy na biegu jałowym poprawia wydajność silnika spalinowego. Oba te czynniki razem pozwalają w efekcie obniżyć i tak już niskie zużycie paliwa, co w przypadku Intouro staje się zauważalne w szczególności w ruchu miejskim i podmiejskim przy ciągłym przełączaniu między pedałem gazu i hamulca. Spalanie w ruchu miejskim i podmiejskim spada wówczas nawet o pięć procent.

Z tego tez względu autobus nadaje się idealnie do obsługi ruchu szkolnego. Model został wyposażony w specjalne oznakowanie oraz dodatkową sygnalizację świetlną przystosowaną do transportu uczniów.

Urządzenia do przechowywania energii przez krótki czas. Uzyskany dzięki rekuperacji prąd jest przechowywany w dwuwarstwowych kondensatorach, nazywanych także "superkondensatorami". Tego rodzaju systemy magazynowania energii elektrycznej charakteryzują się wysoką gęstością mocy. Są one niewrażliwe na wysokie obciążenia szczytowe i mają długą żywotność. W odróżnieniu od baterii, superkondensatory idealnie sprawdzają się w zastosowaniach wymagających ciągłych i następujących szybko po sobie procesów ładowania i rozładowywania podczas zatrzymywania się i ruszania. Jedno hamowanie hybrydowego Intouro z prędkości 50 km/h do całkowitego zatrzymania wystarcza, aby naładować magazyn energii.

Sprawdzone komponenty i nowość: moduł rekuperacyjny Intouro. Konstruktorzy Intouro hybrid stawiają na sprawdzone komponenty. Są one już stosowane na przykład w udanym Citaro hybrid, który dzięki tejże technologii od lat doskonale sprawdza się w praktyce. Od niego właśnie pochodzą na przykład superkondensatory jako magazyny energii.

Moduł rekuperacji jako urządzenie dodatkowe do akumulatorów pojazdu magazynuje on energię elektryczną wytworzoną w procesie rekuperacji, udostępniając ją później podczas ruszania z miejsca lub na górskich przełęczach. Odciąża to generator, a tym samym silnik spalinowy, i zmniejsza w ten sposób zużycie paliwa. Magazyn energii jest zamontowany po prawej stronie dachu w kierunku jazdy, co pozwala zaoszczędzić miejsce.

[ materiały EvoBus ]« powrót
Biuro Brokerskie Omega