LOGISTYKA TRANSPORT DROGOWY TRANSPORT SZYNOWY TRANSPORT WODNY TRANSPORT LOTNICZY
28 maja 2022 r.
Reklama   +48 602 706 846     Kontakt 
www.pgt.plInnoTrans w Berlinie ciągle rosną
Logistyka

InnoTrans w Berlinie ciągle rosną

Targi zgromadziły 3 tys. wystawców z 60 krajów

27 września 2016 r.   |  Mikołaj Marszycki

W ostatni piątek zakończyły się w Berlinie największe targi transportowe na świecie – InnoTrans 2016. Na organizowanej co dwa lata imprezie dominującymi hasłami były w tym roku: mobilność, innowacje i ochrona środowiska.


Na terenie kompleksu Messe Berlin powierzchnia wystawiennicza zajęła rekordowe 112 tys. km2. Zaprezentowało się na niej blisko 3 tys. wystawców z 60 krajów, wśród których znalazły się tak „egzotyczne” transportowo państwa jak Egipt, Azerbejdżan czy Wietnam. Tradycyjnie już nie zabrakło także firm z Polski z bydgoską Pesą i nowosądeckim Newagiem na czele. Podczas targów odbyło się wiele konferencji, interesujących spotkań i ciekawych premier. Nie obyło się też bez niespodzianek i to z polskim udziałem.

InnoTrans 2016 otworzyła oficjalnie, 20 IX, unijna komisarz ds. transportu Violeta Bulc wraz z niemieckim ministrem ds. transportu Alexandrem Dobrindtem. Bulc podkreślała zwłaszcza aspekt mobilności czyli swobodnych przewozów na wspólnym, europejskim rynku kolejowym pozbawionym barier. I tak unijna sekretarza za jedno z wyzwań uznała stworzenie wspólnego biletu (początkowo dla studentów Erasmusa). Mówiła także o ważnej roli ochrony środowiska, w której kolej ma być kluczowym sektorem strategii dekarbonizacji oraz cyfryzacji.

Wypowiedziom Bulc wtórował minister transportu Niemiec, który zaznaczył, że kolej zawsze była na czele w innowacyjności rozwiązań i „cyfryzacja gospodarki bez udziału sektora kolejowego nie byłaby możliwa”.

W ceremonii otwarcia targów wzięło udział ponad 1 tys. osób, wśród których znaleźli się członkowie rządów państw unijnych, przedstawiciele największych europejskich przewoźników i producentów, menedżerów czy naukowców. Wśród nich także prezes PKP S.A. Mirosław Pawłowski, który wraz z grupą szefów europejskich firm kolejowych, spotkał się z Violetą Bulc.

Podczas tego spotkania dyskutowano między innymi na temat rozwoju transeuropejskich sieci transportowych, w tym kolejowych korytarzy towarowych. Pawłowski poruszył m.in. kwestię planów i zasadności utworzenia nowego korytarza nr 11 (tzw. korytarza bursztynowego) - inicjatywy czterech państw: Polski, Węgier, Słowacji i Słowenii. Projekty takie jak plan utworzenia korytarza bursztynowego to duża szansa nie tylko dla środkowo–wschodniej części kontynentu. To realne możliwości zwiększenia dynamiki transportu towarów koleją w całej Europie – powiedział po spotkaniu prezes PKP.

Największym zaskoczeniem targów okazało się ogłoszenie partnerskiej współpracy Solaris Bus & Coach ze Stadler Polska w zakresie produkcji lekkich pojazdów szynowych. Obaj producenci będą teraz występować na rynku jako konsorcjum i stawać do przetargów na dostawy tramwajów zarówno na rynku polskim, jak i innych rynkach europejskich. Pierwszym wspólnym zadaniem ma być start w przetargu dla Krakowa.

Dzięki bliskiej kooperacji między Stadlerem a Solarisem, obie firmy wzmocnią swoją pozycję na rynku. Palety produktów przedsiębiorstw świetnie się uzupełniają – mówił Peter Spuhler, prezes i właściciel Stadlera. – Nie mogliśmy trafić lepiej niż na firmę, która jest znaną i cenioną na całym świecie szwajcarską marką – dodała Solange Olszewska, właścicielka firmy Solaris. Zaznaczono także, że polska spółka cały czas pozostaje w rękach rodziny Olszewskich.

Pesa i Newag. Poza Solarisem na InnoTrans wyraźnie zaznaczyło swoją obecność dwóch polskich czołowych producentów taboru kolejowego – Pesa i Newag. Firma z Bydgoszczy zaprezentowała na targach elektryczny zespół trakcyjny PesaDart, tramwaj Krakowiak oraz spalinowy zespół trakcyjny Link w barwach NEB, a więc z homologacją na niemiecką sieć kolejową. Szczególną uwagę wzbudzał znany z krajowych torów Dart wzbogacony o kilka innowacyjnych rozwiązań, jak choćby system zajętości miejsc czy interaktywny stolik.

Podczas targów prezes Pesy Tomasz Zaboklicki podpisał memorandum dotyczące modernizacji ukraińskiego parku lokomotyw z szefującym Ukrzalyznycą Wojciechem Balczunem. Ten ostatni powiedział, że spółka przygotowuje duży projekt taborowy i chce współpracować przy nim właśnie z takimi firmami jak Pesa.

Nowosądecki Newag pokazał na InnoTransie, należący do urzędu marszałkowskiego województwa opolskiego, jeden z najnowszych elektrycznych zespołów trakcyjnych serii Impuls, a także elektryczną lokomotywę ze spalinowym silnikiem dojazdowym czyli Dragona w barwach Freightlinera.

Ciekawe pociągi i nowe technologie Po raz pierwszy publicznie Stadler zaprezentował, wspólnie z Kolejami Szwajcarskimi (SBB), swój pociąg dużych prędkości EC250 Giruno. Będzie on rozwijał prędkość 250 km/godz. i zabierze na pokład ponad 400 pasażerów. Giruno ma kursować pomiędzy Frankfurtem a Mediolanem korzystając z wybudowanego niedawno, imponującego tunelu Gottharda.

Pociąg zasilany przez wodorowe ogniwa paliwowe pokazał Alstom. Coradia iLint to alternatywa dla składów z napędem spalinowym. Pojazd ten emituje wyłącznie parę wodną i skroploną wodę. Jest nie tylko ekologiczny, ale także generuje niski poziom hałasu.

Nowoczesne technologie miały na InnoTrans osobną część wystawową, a producenci rzeczywiście zadbali o liczne, często zaskakujące ciekawostki, jak choćby interaktywne okno, na którym można np. czytać gazetę czy sprawdzić lokalizację pociągu. Za tę innowację odpowiada CRRC, producent taboru z Chin. Firma Knorr-Bremse pokazała bardzo szybko otwierające i zamykające się drzwi do pociągów metra, a Thales specjalne okulary, które inżynierowi będącemu w biurze przekazują obraz urządzenia naprawianego przez robotnika na sieci kolejowej. Oczywiście tego typu interesujących innowacyjnych urządzeń czy też pojazdów było na berlińskich targach bez liku.« powrót
Biuro Brokerskie Omega
Karty paliwowe OnTurtle