Raben Group
LOGISTYKA TRANSPORT DROGOWY TRANSPORT SZYNOWY TRANSPORT WODNY TRANSPORT LOTNICZY
11 lipca 2020 r.
Reklama   +48 602 706 846     Kontakt 
UTA
www.pgt.plInnowacyjnie i ekologicznie
Transport drogowy

Innowacyjnie i ekologicznie

Pierwsza na świecie naczepa chłodnicza z naturalnym czynnikiem

10 sierpnia 2016 r.   |  AS

Brytyjska sieć supermarketów Sainsbury’s jako pierwsza na świecie zaczęła użytkować prototypowe naczepy chłodnicze ze specjalnie opracowanym agregatem Carrier Transicold wykorzystującym naturalny czynnik.


Prototypowe rozwiązanie z wykorzystaniem naturalnego czynnika chłodniczego CO2   |   Fot. Carrier Transicold

Nowością jest wykorzystanie w obiegu zamkniętym dwutlenku węgla, oznakowanego jako czynnik R744. CO2 ma potencjał tworzenia efektu cieplarnianego (ang. GWP – Global Warming Potential) równy zaledwie 1.

70 tys. ton mniej. Jako bezpieczny gaz nie niszczący warstwy ozonowej, stwarza ogromne możliwości w walce o czyste środowisko. Zastosowanie nowej technologii na szeroką skalę może ograniczyć emisję CO2 do atmosfery o 70 tys. ton, czyli mniej więcej tyle ile produkuje 35 tys. samochodów.

Nowa technologia wykorzystująca dwutlenek węgla znacznie redukuje nasz wpływ na zmiany klimatyczne. Mamy nadzieję, że odegra ważną rolę w ograniczeniu emisji dwutlenku węgla. Ściśle ją monitorujemy i jeśli wykaże swoje zalety w ramach naszego programu modernizacji, pozwoli znacznie ograniczyć emisję CO2 - ocenił Nick Davies, kierownik transportu w Sainsbury's.

Brytyjska sieć testowała naczepę już 3 lata temu, a po pomyślnych wynikach próbnej eksploatacji, od tego roku wprowadziła je do stałego użytku. Są to 3-osiowe chłodnie o długości 13,6 m, wyprodukowane w Wielkiej Brytanii przez firmę Gray & Adams. Agregaty zostały zainstalowane przez zespół amerykańskich specjalistów z firmy Carrier Transicold, przy wsparciu techników z Carrier Transicold North West w Liverpoolu.

Dostawa pierwszej naczepy ze specjalnie opracowanym agregatem z czynnikiem naturalnym to kamień milowy w rozwoju drogowego transportu chłodniczego opartego o CO2 - powiedział David Appel, prezydent Carrier Transicold & Refrigeration Systems. W naszej wizji pojazdy wykorzystujące naturalny czynnik chłodniczy zajmują kluczowe miejsce. Przy wsparciu jednego z naszych największych, europejskich klientów poczyniliśmy następny krok ku jej realizacji

Ekologicznie. Zgodnie z planem zrównoważonego rozwoju 20x20 Sainsbury's chce mocno ograniczyć emisję CO2 przez swoje pojazdy - do 2020 r. zamierza zmniejszyć ją o 35%, a do 2030 nawet o 50% (w porównaniu ze stanem z 2005 r.) i to pomimo stale rozszerzającej się sieci sklepów i magazynów.« powrót
Biuro Brokerskie Omega