LOGISTYKA TRANSPORT DROGOWY TRANSPORT SZYNOWY TRANSPORT WODNY TRANSPORT LOTNICZY
14 lipca 2024 r.
Reklama   +48 602 706 846     Kontakt 
www.pgt.plJak zmienia się branża budowlana?
Transport drogowy

Jak zmienia się branża budowlana?

Największe targi w Europie Środkowo-Wschodniej

Cezary Banasiak

Po raz 23. odbyły się w Kielcach Międzynarodowe Targi Budownictwa Drogowego, skupiające w sobie pięć związanych z infrastrukturą wystaw: Autostrada-Polska, Maszbud, Traffic Expo, Rotra i Salon Europarking. Na łącznej powierzchni 30 tys. m2 swoją ofertę zaprezentowało 418 firm z 20 krajów świata.


5 wystaw w jednym   |   Fot. Cezary Banasiak

Od maszyn budowlanych, przez pojazdy użytkowe, do systemów zarządzania ruchem, nowoczesnych oznakowań, innowacji technologicznych w niemal każdej "drogowej" dziedzinie - słowem ze wszystkim co związane z budową i utrzymaniem dróg, a także ruchem na nich, można było się zapoznać 9-11 V w Kielcach, na największych tego typu targach w Europie Środkowo-Wschodniej.

Jednym z ważniejszych punktów programu targów była debata "W dialogu buduje się najlepiej", organizowana przez Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa wraz sygnatariuszami Białej Księgi Budownictwa Drogowego. Podczas debaty podsumowano, co zmieniło się od publikacji Księgi w zeszłym roku. W ramach wydarzenia, wiceminister Jerzy Szmit opowiadał o współpracy resortu z przedstawicielami instytucji i stowarzyszeń budownictwa drogowego oraz przedsiębiorcami tej branży. Nadmienił też, że jednym z efektów dialogu są "duże zmiany" we wzorze umowy między wykonawcami, a inwestorem - Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad.

Obok powyższej debaty odbyły się m.in. dyskusje "Kiedy odpad staje się kruszywem", "Jak być lepszym w branży", "Zagospodarowanie odpadów dla drogownictwa", seminarium "Bezpieczeństwo techniczne maszyn budowlanych i pojazdów", a także konferencje "Nowoczesne Rozwiązania w Programie Rozwój Innowacji Drogowych RID".

Dużym zainteresowaniem cieszyła się czwarta edycja Konkursu Operatorów Maszyn Budowlanych BIG BAU MASTER. Podczas rywalizacji, swoje umiejętności zaprezentowali operatorzy maszyn, mierząc się z zadaniami wymagającymi znacznej precyzji i stalowych nerwów. Po raz pierwszy w historii wszystkich tego typu zawodów organizowanych w Polsce, udział w rywalizacji wzięła kobieta – Natalia Śniadowska z Prądnika Korzkiewskiego.

Dla gości przygotowano specjalne pokazy ciężkiego sprzętu. W środę, 10 V odbył się Dzień Marki Hyundai, podczas którego przedstawiono m.in. ładowarkę HL-960 z łyżką 3 m3, koparkę gąsienicową XH-220 oraz koparkę MINI R-16. Na stoisku KH-Kipper można było obejrzeć m.in. nagrodzone na kieleckich targach: 3-osiową naczepę bezramową oraz lżejszą o około 20% od poprzedniczek zabudowę kopalnianą. Dodatkowo u kieleckiego producenta zaprezentował się także Mercedes ze swoim modelem Arocs 4148 AK 8x8 - 4-osiowym pojazdem o dopuszczalnej masie całkowitej 44 t. Jest on wywrotką typu „W1U” przeznaczoną dla transportu ciężkiego, wykonany z mocnych i trwałych blach (podłoga z HARDOX 450 oraz burty ze STRENX 700). Dzięki konstrukcji Omega Shape, Arocs ma nisko położony środek ciężkości, co ułatwia jazdę w terenie, ale także zwiększa pojemność załadunkową przy niższej burcie zabudowy.

Targi Autostrada–Polska niewątpliwie pokazują jak zmienia się branża budowlana - nie brakowało innowacji i ciekawych rozwiązań, a wśród ciekawostek można się było dowiedzieć np. jakie zastosowanie ma druk 3D w tym sektorze gospodarki, a także czy (a raczej kiedy) roboty są w stanie zastąpić pracowników robót drogowych.« powrót
Biuro Brokerskie Omega