LOGISTYKA TRANSPORT DROGOWY TRANSPORT SZYNOWY TRANSPORT WODNY TRANSPORT LOTNICZY
14 lipca 2024 r.
Reklama   +48 602 706 846     Kontakt 
www.pgt.plJubileuszowe spotkanie branży paliwowej
Transport drogowy

Jubileuszowe spotkanie branży paliwowej

Jacek Kosecki

W warszawskiej Hali Expo XXI odbyły się w dniach 9-11 V jubileuszowe XXV Międzynarodowe Targi Stacja Paliw 2018, organizowane przez Polską Izbę Paliw Płynnych.


Giganci branżowi   |   Fot. Cezary Banasiak

Największe wydarzenie branży paliw płynnych to spotkanie dla sektora detalicznego i hurtowego paliw, stacji paliw, myjni, firm obsługujących sklepy i bary na stacjach, wyspecjalizowanych w transporcie i logistyce paliw, a także dla firm informatycznych czy zajmujących się ochroną środowiska.

W pierwszym dniu targów, w ramach forum dyskusyjnego "Rynek paliw płynnych 2018", w którym wzięli udział m.in. przedstawiciele administracji państwowej, organizacji z branży i różnych firm sektora paliwowego, poruszono takie tematy jak zmiany legislacyjne i ich wpływ na rozwój rynku (SENT GEO, nowelizacje SENT, STIR, spli payment, elektronizacja rozliczeń podatkowych, nowe wykazy i rejestry), szara strefa - jak wygląda uszczelnianie rynku i co z kolejnymi krokami, konstytucja dla biznesu - ułatwienia dla przedsiębiorców, elektromobilność jako wyzwanie dla transportu drogowego, nowelizacja ustawy BIO, kontrola jakości paliw. Omówiono też sytuację na rynku i perspektywy jego rozwoju, a także m.in. zwrócono uwagę na obowiązki dla przedsiębiorców np. odnośnie kas fiskalnych, VRS-ów, oznakowania odmierzaczy w zakresie rodzajów paliw i BIO.

Drugim wydarzeniem środy był pierwszy panel (z trzech) Akademii przesiębiorcy, w której skupiono się na tematach ochrony danych osobowych w świetle zmian wprowadzanych przez RODO, a także na zmianach w regulacjach prawnych w 2018 r. dotyczących całego rynku paliwowego.

W czwartek odbyła się druga część Akademii przedsiębiorcy, w której m.in. Dariusz Bakalarski z Departamentu Techniki Urzędu Dozoru Technicznego omówił nowelizację ustawy o dozorze technicznym, kontynuowano tematy ze środy, odnośnie tegorocznych zmian w regulacjach prawnych oraz dotyczących RODO. Na koniec Tomasz Borucki, kanclerz Wyższej Szkoły Zarządzania i Bankowości w Poznaniu, przedstawił ciekawy aspekt prowadzenia działalności gospodarczej, właściwie odnoszący się do każdej branży: Udana sukcesja w firmie jako element przewagi konkurencyjnej - jak przygotować swoich następców?

Równolegle, także drugiego dnia targów, odbyło się spotkanie Sekcji Stacji Franczyzowych PKN Orlen przy Polskiej Izbie Paliw Płynnych, a wśród omówionych tematów było wdrożenie nowego wzoru umowy centralnej dystrybucji towarów pozapaliwowych, zmiany w zasadach sprzedaży paliwa LPG, wdrożenie nowych paliw EFECTA, realizacja projektu BRYZA, dalsze wdrażanie formatu SC 2.0, a także nowe przepisy dotyczące ochrony danych osobowych.

Stałym punktem corocznych targów Stacja Paliw jest również Konkurs Produkt Roku, w którym - jak możemy przeczytać w oficjalnym komunikacie - jury ocenia poziom, nowoczesność zastosowanych technologii, walory użytkowe i estetyczne, a także oryginalność rozwiązań. Niestety do momentu oddania do druku tego wydania PGT nie uzyskaliśmy jeszcze pełnej listy nagrodzonych, ale już w następnym wydaniu uzupełnimy relację o ten właśnie brakujący element.


Fot. Cezary Banasiak


« powrót
Biuro Brokerskie Omega