LOGISTYKA TRANSPORT DROGOWY TRANSPORT SZYNOWY TRANSPORT WODNY TRANSPORT LOTNICZY
23 maja 2024 r.
Reklama   +48 602 706 846     Kontakt 
www.pgt.plKoleje Małopolskie coraz popularniejsze
Transport szynowy

Koleje Małopolskie coraz popularniejsze

Mieszkańcy i turyści wolą pociąg niż samochód

Ireneusz Michał Hyra

Ponad 2,8 mln osób przewiozły Koleje Małopolskie w I półroczu 2017 r. To o 42% więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku. Wynik ten plasuje spółkę województwa na drugim miejscu pod względem liczby obsłużonych pasażerów spośród wszystkich polskich przewoźników kolejowych.


Z miesiąca na miesiąc wzrasta liczba mieszkańców i turystów, którzy zamiast samochodu wybierają kolej. Jednak 42% wzrost liczby pasażerów w pociągach obsługiwanych przez Koleje Małopolskie jest wynikiem naprawdę imponującym. Niezwykle mnie to cieszy. Od lat konsekwentnie podnosimy jakość usług kolejowych w naszym regionie. Choć wymagało to ogromnych nakładów pracy i pieniędzy popularność tras Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej obsługiwanych przez KMŁ potwierdza, że było warto – mówi marszałek województwa małopolskiego Jacek Krupa.

Od początku swojej działalności Koleje Małopolskie przewiozły blisko 9,5 mln pasażerów. Tylko w ciągu pierwszych sześciu miesięcy tego roku ich liczba przekroczyła 2,8 mln. Imponujące są także dane dobowe – każdego dnia do pociągów uruchamianych przez samorządowego przewoźnika wsiada średnio 15,5 tys. osób.

W związku z dużym zainteresowaniem Szybką Koleją Aglomeracyjną, od września dodatkowe autobusy dowiozą pasażerów do stacji kolejowych. Planowane linie autobusowe, przewiozą mieszkańców gmin Wieliczka, Gdów i Świątniki Górne do stacji w Wieliczce.

Od kilku lat skutecznie zachęcamy mieszkańców Małopolski, by przesiedli się z samochodu do pociągu i trasę do pracy, szkoły i na uczelnię pokonali wygodnymi składami Kolei Małopolskich. Zainwestowaliśmy w nowoczesny tabor i zintegrowany bilet w postaci systemu MKA, zaoferowaliśmy atrakcyjną ofertę przewozową. Tym razem idziemy o krok dalej, chcemy ułatwić pasażerom także dojazd do samych stacji kolejowych – mówi prezes Kolei Małopolskich, Grzegorz Stawowy.

Kursy autobusów będą skoordynowane z rozkładem jazdy pociągów obsługujących linię Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej linii SKA1: Kraków Lotnisko–Kraków Główny–Wieliczka Rynek Kopalnia i będą funkcjonować jako przedłużenie linii SKA1. Dzięki temu podróżni będą mogli skorzystać z połączeń autobusowych, którymi dojadą niemal pod same drzwi pociągu. Przystanki autobusowe są zlokalizowane w bezpośrednim sąsiedztwie peronu. Przewozy finansowane będą przez gminy, na obszarze, których będą przebiegać poszczególne linie autobusowe.« powrót
Biuro Brokerskie Omega