LOGISTYKA TRANSPORT DROGOWY TRANSPORT SZYNOWY TRANSPORT WODNY TRANSPORT LOTNICZY
14 lipca 2024 r.
Reklama   +48 602 706 846     Kontakt 
www.pgt.plKolejny odcinek Via Carpatii
Transport drogowy

Kolejny odcinek Via Carpatii

Na razie podpisane umowy na ok. 25 km trasy

AS

18 VI podpisane zostały trzy umowy w trybie projektuj i buduj, na wykonanie ok. 25 km odcinka ekspresówki S19 Lasy Janowskie - Nisko Południe.


Podpisanie umów na budowę blisko 25 km trasy   |   Fot. GDDKiA

Odcinek Lasy Janowskie - Zdziary (o dług. ok. 9,3 km) zrealizuje konsorcjum firm Strabag Sp. z o.o. i Strabag Infrastruktura Południe Sp. z o.o. za 236,3 mln zł. Odcinek Zdziary - Rudnik nad Sanem (dług. blisko 9 km) zaprojektuje i zbuduje firma Mosty Łódź S.A. za 286,9 mln zł, natomiast odcinek Rudnik nad Sanem - Nisko Południe (dług. niemal 6 km) zrealizuje konsorcjum Strabag Sp. z o.o. i Strabag Infrastruktura Południe Sp. z o.o. za 196,3 mln zł.

Następny etap. Via Carpatia to droga życia dla Polski Wschodniej. Dlatego cieszy fakt, że dzisiaj podpisujemy kolejne umowy na jej realizację. Trzy umowy na prawie 25-kilometrowy odcinek S19 Lasy Janowskie – Nisko Południe to kolejny krok przybliżający nas do powstania tej ważnej arterii. Nowa droga usprawni podróż na osi północ – południe, a cały region otworzy na nowe możliwości rozwoju – powiedział minister infrastruktury, Andrzej Adamczyk.

Umowy w trybie projektuj i buduj oznaczają, że wykonawcy w pierwszej kolejności przystąpią do opracowania dokumentacji niezbędnej do złożenia wniosku o wydanie zezwolenia na realizację inwestycji drogowej. Po uzyskaniu ZRID rozpoczną się prace w terenie. Wszystkie odcinki mają zostać zrealizowane w ciągu 34 miesięcy (z wyłączeniem okresów zimowych od 15 XII do 15 III) i objęte zostaną 10-letnią gwarancją. Całość nowego odcinka S19 będzie dwujezdniową droga ekspresowa z dwoma pasami ruchu, a kierowcy będą mogli nią pojechać w 2021 r.

Idea stworzenia trasy Via Carpatia powstała w 2006 r., a jej "ojcami założycielami" byli ministrowie Litwy, Polski, Słowacji i Węgier. Głównym elementem szlaku na terenie Polski jest droga ekspresowa S19 biegnąca od granicy ze Słowacją w Barwinku, aż do Białegostoku (Knyszyn). Całość "polskiej" Via Carpatii będzie miała długość ponad 700 km i będzie przebiegać przez 4 województwa: podlaskie, mazowieckie, lubelskie i podkarpackie.


Fot. GDDKiA


« powrót
Biuro Brokerskie Omega