LOGISTYKA TRANSPORT DROGOWY TRANSPORT SZYNOWY TRANSPORT WODNY TRANSPORT LOTNICZY
23 maja 2024 r.
Reklama   +48 602 706 846     Kontakt 
www.pgt.plKontrakt na budowę i utrzymanie 52 pociągów metra dla Liverpoolu
Transport szynowy

Kontrakt na budowę i utrzymanie 52 pociągów metra dla Liverpoolu

MM

Stadler podpisał z Merseytravel historyczny kontrakt o wartości 700 milinów funtów szterlingów. W ramach umowy Stadler zbuduje 52 pociągi metra dla sieci kolei miejskiej Merseytravel w Liverpoolu, a także będzie prowadził utrzymanie pojazdów przez kolejne 35 lat.


Metro berlińskie od Stadlera   |   Fot. Stadler

Nowe pociągi zastąpią jedną z najstarszych flot w Wielkiej Brytanii. Będą w pełni niskopodłogowe, dzięki czemu sieć kolei Merseytravel będzie jedną z najlepiej dostępnych i przyjaznych dla pasażerów w Wielkiej Brytanii.

Przedsiębiorstwo komunikacyjne Merseytravel zamówiło w firmie Stadler 52 pociągi metra wraz z usługą ich 35-letniego utrzymania technicznego. Dotychczasowa flota Merseytravel należy do najstarszych
w Wielkiej Brytanii, ze średnią wieku 40 lat. Zamówienie pozwoli na całkowitą jej wymianę, dzięki czemu komfort podróży znacznie się poprawi. Pojazdy, przy zachowaniu tej samej liczby miejsc siedzących, pomieszczą na pokładzie o 60% więcej podróżnych, a czas podróży zostanie skrócony o 10%.

Nowe, czteroczłonowe pojazdy będą włączane do eksploatacji od 2021 roku, pierwsze z nich rozpoczną testy już w połowie 2019. Wartość kontraktu obejmująca budowę i utrzymanie 52 pojazdów wynosi 700 milionów funtów szterlingów. Kontrakt obejmuje także możliwość uruchomienia opcji na kolejnych 60 pojazdów.

Nowa jakość podróży koleją. Pojazdy będą posiadały obniżoną podłogę, o wysokości zaledwie 960 mm nad poziomem szyny. Pomieszczą 486 pasażerów, oferując 182 miejsca siedzące, 302 miejsca stojące oraz dwa miejsca na wózki dla osób niepełnosprawnych. Pudła wagonów będą zbudowane ze stopów aluminium, dzięki czemu pojazdy będą bezpieczniejsze i bardziej efektywne kosztowo.

Składy będą miały 64,98 m długości i 2,82 m szerokości i zostaną przystosowane do korzystania z sieci 750 DC. Będą poruszały się z prędkością do 120 km/h. W jednostkach przewidziano także wyposażenie w baterie, które umożliwią autonomiczną jazdę na terenie zajezdni i warsztatów bez zasilania. W przyszłości składy będą mogły zostać dostosowane do napięcia 25kV AC oraz do systemu ETCS poziomu II.

Nowa jakość bezpieczeństwa. Nowe pociągi będą dostosowane do oczekiwań pasażerów korzystających z sieci kolei miejskiej Merseytravel, które zostały zebrane w ramach przeprowadzonej ankiety. Dzięki zastosowaniu wysuwanych stopni w pojeździe, wyeliminowany zostanie problem odstępu między pociągiem a peronem. Nowa flota będzie posiadała otwartą przestrzeń, pozwalającą na komfortowe przemieszczenie się po pojeździe zarówno osobom poruszającym się na wózkach jak i osobom starszym, z wózkami dziecięcymi, bagażem i rowerami. Szerokie drzwi zapewnią sprawną wymianę pasażerów, a zastosowana w nich sygnalizacja świetlna będzie informować, kiedy można bezpiecznie wsiąść i wysiąść z pociągu.

Bezpieczeństwo w pojeździe będzie zwiększone dzięki otwartym, przestronnym przedziałom bez drzwi wewnętrznych, monitoringowi video oraz przezroczystej ścianie do kabiny maszynisty. Pociągi będą posiadały szerokie korytarze, więcej miejsca w obszarze wejścia do pojazdu i większą ilość uchwytów, dzięki którym podróż będzie bezpieczniejsza dla pasażerów zajmujących miejsca stojące.

Wnętrze będzie odporne na uszkodzenia, na zewnątrz zostanie zastosowana ochrona anty-graffiti. Kabina maszynisty, dzięki lepszej widoczności i ergonomicznemu pulpitowi, zapewni komfortowe środowisko pracy kierującemu pojazdem i będzie wyposażona we wszelkie funkcje uniwersalnego, nowoczesnego pociągu.

Nowa aktywność w Wlk. Brytanii. W ramach umowy serwisowej za 35-letnie utrzymanie techniczne pociągów odpowiedzialny będzie Stadler. W tym celu, w dzielnicy Kirkdale w Liverpoolu, zbudowane zostanie nowoczesne centrum serwisowo-techniczne. Celem będzie utrzymanie możliwie najwyższej dostępności pociągów przy możliwie najniższym poziomie przestojów. Ponadto Stadler będzie odpowiedzialny za utrzymanie istniejącej już floty, które będzie prowadzone w zakładzie w Birkenhead.

Stadler przejmie od Merseyrail 155 pracowników serwisu. Tym samym zwiększy liczbę swoich pracowników w Wielkiej Brytanii do roku 2019 do ponad 200 osób.

Umowa z Merseytravel jest znaczącym kamieniem milowym dla Stadlera w Wielkiej Brytanii. Dostarczymy do Liverpoolu bezpieczne i komfortowe pociągi, które przewiozą większą liczbę pasażerów i zapewnimy usługę serwisową na najwyższym poziomie – powiedział Peter Jenelten, wiceprezes marketingu i sprzedaży w grupie Stadler.

Wielka Brytania jest istotnym elementem naszej globalnej strategii, a umowa ta stanowi najnowszy etap naszego rozwoju w tym kraju. Ostatnio odnieśliśmy tu sukces w kilku ważnych przetargach, w tym na budowę 58 pociągów FLIRT dla East-Anglia oraz 17 pociągów metra Glasgow. Bardzo się cieszymy na rozpoczęcie współpracy z Merseytravel, aby planowo dostarczyć pociągi metra dla Liverpoolu” – dodał Peter Jenelten.

Frank Rogers, prezes Merseytravel: Jesteśmy bardzo zadowoleni z rozpoczęcia współpracy z firmą Stadler. Nowa flota będzie podstawą do stworzenia długoterminowej strategii kolejowej dla naszego regionu i miasta. Liczymy, że będzie to długoletnie i silne partnerstwo. Merseyrail to wspaniała firma kolejowa. Dzięki nowej, zorientowanej na potrzeby pasażerów flocie, jeszcze lepiej sprostamy wyzwaniom jakie stoją przed nami w nadchodzących dziesięcioleciach. Nowe pociągi zapewnią przestrzeń dla większej liczby pasażerów i skrócą czas podróży. W połączeniu z inwestycjami infrastrukturalnymi, będą one ważnym krokiem w kierunku dostępnego i przyjaznego pasażerowi systemu kolei w Wielkiej Brytanii.

[ mat. prasowe ]« powrót
Biuro Brokerskie Omega