LOGISTYKA TRANSPORT DROGOWY TRANSPORT SZYNOWY TRANSPORT WODNY TRANSPORT LOTNICZY
23 maja 2024 r.
Reklama   +48 602 706 846     Kontakt 
www.pgt.plŁącznica przyspieszy połączenia z Warszawy do Kielc
Transport szynowy

Łącznica przyspieszy połączenia z Warszawy do Kielc

Włoszczowa Północ zyska też nowy peron

Jerzy Konwicki

W ramach koncepcji budowy krótszego połączenia z Warszawy do Kielc PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. ogłosiły przetarg na przebudowę stacji Włoszczowa Północ.


Stacja Włoszczowa Północ   |   Fot. PKP PLK

Efektem planowanych prac ma być wyższy komfort obsługi pasażerów oraz zwiększenie przepustowości i bezpieczeństwa ruchu pociągów na stacji. Projekt wart jest 86 mln zł.

W ramach inwestycji powstanie nowy peron - nr 2. Zapewni on bezkolizyjną obsługę pociągów, mających postój na stacji. Dzięki temu zwiększy się przepustowość linii, co pozwoli na jazdę większej liczby pociągów. Zostanie on wyposażony w wiaty, ławki, tablice informacyjne, funkcjonalne oświetlenie oraz antypoślizgową nawierzchnię. Zgodnie ze standardami, będzie również dostosowany do potrzeb osób o ograniczonych możliwościach poruszania się. Windy ułatwią wsiadanie do pociągów osobom niepełnosprawnym, pasażerom z ciężkim bagażem lub wózkiem.

Projekt zakłada także budowę kładki lub przejścia pod torami, które połączy perony. Wariant zostanie wybrany na podstawie wykonanej dokumentacji projektowej.

Planowana łącznica. Inwestycja wpłynie również na poprawę bezpieczeństwa w prowadzeniu ruchu pociągów. Zakres prac wykonywanych przez PLK obejmuje bowiem nową nastawnię dysponującą i modernizację urządzeń sterowania ruchem kolejowym oraz przebudowę torów, rozjazdów, sieci trakcyjnej i wzmocnienie podtorza.

Realizacja projektu pozwoli na dostosowanie infrastruktury kolejowej na stacji do osiągnięcia przez pociągi wyższych prędkości, co wpłynie na skrócenie czasu przejazdu. Zakończenie robót planowane jest pod koniec 2017 r.

Przebudowa stacji wiąże się z dostosowaniem jej do włączenia w Centralną Magistralę Kolejową, planowanej do budowy łącznicy (linii nr 582) – Czarnca–Włoszczowa Płn. Połączenie tych dwóch stacji zapewni sprawne i krótsze połączenie pomiędzy Kielcami a Warszawą i Łodzią z wykorzystaniem przejazdu przez CMK.

Włoszczowa Północ z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Uruchomiona w 2006 r. przyjmowała początkowo tylko dwa pociągi dziennie. Obecnie w ciągu doby zatrzymuje się na niej 29 składów, w tym 10 Pendolino.

Dzięki inwestycji PLK, Włoszczowa zyskała nie tylko dogodne połączenie z Kielcami i Częstochową, ale również szybką podróż w kierunku Warszawy, Krakowa czy Katowic.

Olszamowice. Zarządca infrastruktury ogłosił również przetarg na remont stacji w Olszamowicach. W ramach zadania zostaną wykonane: przebudowa infrastruktury technicznej stacji, w tym m.in. nawierzchnia torowa, rozjazdy i sieć trakcyjna. Na realizację projektu planuje się przeznaczyć 65 mln zł.

Inwestycja pozwoli na dostosowanie infrastruktury kolejowej na stacji do osiągnięcia przez pociągi wyższych prędkości, a także na sprawny przejazd CMK-ą.« powrót
Biuro Brokerskie Omega