LOGISTYKA TRANSPORT DROGOWY TRANSPORT SZYNOWY TRANSPORT WODNY TRANSPORT LOTNICZY
23 lipca 2024 r.
Reklama   +48 602 706 846     Kontakt 
www.pgt.plMegaciężarówki na czeskich drogach
Transport drogowy

Megaciężarówki na czeskich drogach

Dwa długie zestawy zamiast trzech pojazdów

AS

Firma Dachser jako jeden z pierwszych operatorów logistycznych u naszych południowych sąsiadów używa 25-metrowych ciężarówek do transportu towarów. Kursują one między Ostrawą i Brnem. Pozwala to na przewóz większej liczby przesyłek przy jednoczesnym wykorzystaniu tylko dwóch długich zestawów zamiast trzech konwencjonalnych pojazdów.


Megaciężarówki w Czechach mogą jeździć od tych wakacji   |   Fot. Dachser

Zastosowanie takiego rozwiązania stało się możliwe dzięki niedawnej decyzji czeskiego rządu o dopuszczeniu do jazdy dłuższych kombinacji ciężarówek. Dzięki temu firmy logistyczne mogą ubiegać się o pozwolenia na użytek takich zestawów na określonych trasach. Trzeba też jednak je regularnie przedłużać, bo mają one zaledwie 3 miesiące ważności.

Mega. Maksymalna długość megaciężarówki to 25,25 m przy dopuszczalnej masie całkowitej 48 t. Pojazdy te muszą się poruszać przede wszystkim po autostradach i nie mogą przekraczać torów kolejowych. Odległość między punktami załadunku lub rozładunku a wjazdem na najbliższą autostradę nie może zaś przekraczać 10 km.

Blisko 170-kilometrowy odcinek między Ostrawą a Brnem doskonale spełnia wszystkie te wymagania, dzięki czemu Dachser jest w stanie optymalizować tam swoje przewozy przy użyciu długich pojazdów.

Więcej przestrzeni. Zestaw, w skład którego wchodzi jedna naczepa typu mega i jeden kontener BDF, może pomieścić 104 palety. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu dwupoziomowego załadunku - rozwiązania. Wdrożenie do użytku dwóch megapojazdów na trasie Ostrawa-Brno przełożyło się na zwiększenie przestrzeni ładunkowej o 40%. To naprawdę duży skok.

Trzeba w tym miejscu przypomnieć, że megaciężarówki bez problemu mogą się poruszać po drogach różnych zachodnich krajów, m.in. w Niemczech, Belgii, Danii czy Holandii. To w naszym regionie jest „nowość”. Ale być może zarazem sygnał do szerszych zmian.« powrót
Biuro Brokerskie Omega