LOGISTYKA TRANSPORT DROGOWY TRANSPORT SZYNOWY TRANSPORT WODNY TRANSPORT LOTNICZY
23 maja 2024 r.
Reklama   +48 602 706 846     Kontakt 
www.pgt.plModernizacja odcinka Skawina-Sucha Beskidzka
Transport szynowy

Modernizacja odcinka Skawina-Sucha Beskidzka

Umowa podpisana – zakończenie prac w 2020 r.

HH

PKP Polskie Linie Kolejowe podpisały umowę dotyczącą zaprojektowania i wykonania prac na trasie Kraków-Zakopane na odcinku linii kolejowej nr 97 Skawina–Sucha Beskidzka. A także na zaprojektowanie robót dla budowy łącznicy w Kalwarii Zebrzydowskiej w ciągu linii nr 97 Skawina–Żywiec i nr 117 Kalwaria Zebrzydowska Lanckorona-Bielsko Biała.


Modernizacja za ponad 192 ml zł poprawi warunki obsługi podróżnych na 9 stacjach i przystankach, zwiększy się również bezpieczeństwo na przejazdach kolejowo-drogowych. Przebudowa linii obejmie blisko 100 obiektów inżynieryjnych w tym 6 mostów m.in. w Skawinie, Przytkowicach, Kalwarii Zebrzydowskiej. Wymienionych zostanie 35 km torów. Powstanie także nowy przystanek Radziszów Centrum. Zadanie zrealizuje spółka zależna PLK - Przedsiębiorstwo Napraw i Utrzymania Infrastruktury Kolejowej w Krakowie Sp. z o.o. 

Prace inwestycyjne na odcinku Skawina-Sucha Beskidzka umożliwią kilkuminutowe skrócenie czasu przejazdu na trasie Kraków–Zakopane. Podróżni, w tym osoby o ograniczonych możliwościach mobilnych zyskają lepszą obsługę na stacjach: w Radziszowie, Leńczach, Kalwarii Zebrzydowskiej Lanckorona, Stroniach, Stryszowie i na przystankach: Rzozów, Wola Radziszowska, Podolany, Przytkowice. Perony będą przebudowane i wyposażone w nowe wiaty i ławki. Poprawi się oznakowanie i oświetlenie. W Kalwarii Zebrzydowskiej Lanckorona wybudowana zostanie kładka dla pieszych. A

Zakończenie prac na linii nr 97 Skawina–Sucha Beskidzka oraz zaprojektowanie budowy łącznicy w Kalwarii Zebrzydowskiej Lanckorona, która po realizacji ułatwiłaby ruch pociągów, planowane jest w 2020 r.

Inwestycja na odcinku Skawina – Sucha Beskidzka (linia nr 97), realizowana jest ze środków budżetowych w ramach większego projektu o nazwie „ Prace na liniach do Zakopanego nr 97, 98 ,99, na odcinku Skawina – Sucha Beskidzka – Chabówka – Zakopane” o wartości 950 mln netto zł. 

Szybciej już w 2017 r. Po zakończeniu inwestycji zaplanowanych w Krajowym Programie Kolejowym na Zakopiance do 2023 r., czas przejazdu w relacji Kraków–Zakopane skróci się o ok. 1 godz. i 20 min, tj. z 3 godz. 30 min do ok. 2 godz. i 15 min. 

Przypomnijmy, że już o około pół godziny krótsza podróż ma być na koniec 2017 r. dzięki realizowanym obecnie inwestycjom za 250 mln zł, tj. budowie łącznicy w Suchej Beskidzkiej za ponad 36 mln zł netto oraz łącznicy Kraków Zabłocie–Kraków Krzemionki za 210 mln zł.« powrót
Biuro Brokerskie Omega