LOGISTYKA TRANSPORT DROGOWY TRANSPORT SZYNOWY TRANSPORT WODNY TRANSPORT LOTNICZY
23 maja 2024 r.
Reklama   +48 602 706 846     Kontakt 
www.pgt.plNa Nowym Jedwabnym Szlaku
Transport szynowy

Na Nowym Jedwabnym Szlaku

Block train z Chin do Francji

HH

Globalny operator logistyczny, Gefco, odebrał załadunek ze swojego pierwszego dedykowanego połączenia kolejowego z Chin do Francji.


Gefco dedykowany pociąg kontenerowy   |   Fot. Sebastien Joly

Pociąg przejechał 11 tys. km i po niecałych 3 tygodniach dotarł z chińskiego Wuhan do Dourges w północnej Francji. Transport 12-metrowych kontenerów został zrealizowany dla firmy PSA.

Na Nowym Jedwabnym Szlaku. Skład typu block train wyjechał z Wuhan dokładnie 3 XI, a jego trasa przebiegała wzdłuż korytarza handlowego Nowego Jedwabnego Szlaku przez Kazachstan, Rosję i Białoruś. Na odcinku między Dostykiem (Kazachstan) a Brześciem (Białoruś), gdzie rozstaw szyn wynosi 1520 mm, transport obsługiwało konsorcjum firm kolejowych United Transport Company and Logistics Company (UTLC).

Następnie pociąg przejechał przez Polskę i Niemcy, by ostatecznie 22 XI dotrzeć do terminalu we francuskim Dourges. Po odprawie celnej załadunek został dostarczony bezpośrednio do zakładu Française de Mécanique, spółki zależnej PSA, w Douvrin w północnej Francji.

To w pełni kontenerowe połączenie kolejowe jest częścią inicjatywy chińskiego rządu o nazwie One Belt One Road, która ma na celu wykorzystanie potencjału Nowego Jedwabnego Szlaku łączącego Chiny z Europą. Zrealizowany transport do Francji odgrywa ważną rolę w budowaniu pozycji tego kraju na wspomnianej trasie, ponieważ dotychczas większość ładunków była przewożona do Niemiec lub Polski.

Transport kolejowy jest komplementarny dla frachtu lotniczego oraz morskiego, a ze względu na niższe koszty i ekologię posiada wiele zalet w przypadku przewożenia towarów o znaczeniu krytycznym, takich jak części samochodowe, produkty elektroniczne pochodzące z Chin oraz towary konsumpcyjne. Podczas gdy Chiny znacznie inwestują w rozwój i promocję transportu kolejowego między Azją a Europą, Gefco kontynuuje rozbudowę usług realizowanych przy wykorzystaniu pociągów, aby sprostać rosnącym potrzebom klientów.

Już od ponad 4 lat organizujemy transporty koleją z Azji do Europy. Grupa wspiera coraz większą wymianę handlową pomiędzy tymi dwoma kontynentami, a także realizuje dostawy kontenerów koleją, stale poszukując nowych opłacalnych, elastycznych, niezawodnych i bezpiecznych rozwiązań – powiedział Anthony Gunn, wiceprezes Gefco ds. transportu.

Średnia miesięczna wielkość transportów Grupy realizowanych koleją w obu kierunkach wynosi 300 TEU.« powrót
Biuro Brokerskie Omega