LOGISTYKA TRANSPORT DROGOWY TRANSPORT SZYNOWY TRANSPORT WODNY TRANSPORT LOTNICZY
23 lipca 2024 r.
Reklama   +48 602 706 846     Kontakt 
www.pgt.plNajwiększy samolot świata wyląduje w Warszawie
Transport lotniczy

Największy samolot świata wyląduje w Warszawie

Już za tydzień na Okęcie dotrze Antonow An-225 Mrija

SC

14 IV ma do Polski zawitać po raz trzeci w historii, Antonow An-225 Mrija, największy samolot świata. Tym razem celem jest transport niezbędnych środków do walki z koronawirusem, a całość na zlecenie KPRM przygotowały spółki KGHM Polska Miedź SA i Lotos SA.

Według zapowiedzi na wypełnionym po brzegi pokładzie mieszczącego aż 400 t ładunku samolotu znajdzie się 7 mln maseczek typu P2, kilkaset tysięcy kombinezonów ochronnych i kilkaset tysięcy przyłbic. Po lądowaniu samolotu z pomocą medyczną przewidziany jest briefing prasowy z udziałem prezesów spółek: KGHM Polska Miedź S.A. oraz Lotos S.A.

Samolot Antonow An-225 Mrija („mrija”  to po rosyjsku „marzenie”) jest największym samolotem na świecie. - mierzy ponad 84 metry długości, a jego rozpiętość skrzydeł maszyny ma niemal tyle samo - 85 m. Wysokością może się mierzyć z 6-pietrowym budynkiem. Nie ma też drugiego takiego - samolot wyprodukowano tylko jeden. Ma już swoje lata, prawie 32. Powstał jeszcze w ZSRR, w zakładach lotniczych Aviant w Kijowie (dzisiaj nazywa się Zakład Lotniczy Antonow). Jego ogrom uwydatnić może fakt, że jest w stanie przetransportować prom kosmiczny na "grzbiecie", a w ładowni np. setkę samochodów osobowych lub 250-tonowy towar cargo (a więc dwukrotnie więcej, niż wynosi jego masa własna).

Wcześniej maszyna była w Polsce dwukrotnie - w 2003 i w 2005 roku.

[ info prasowe KGHM ]« powrót
Biuro Brokerskie Omega