LOGISTYKA TRANSPORT DROGOWY TRANSPORT SZYNOWY TRANSPORT WODNY TRANSPORT LOTNICZY
23 maja 2024 r.
Reklama   +48 602 706 846     Kontakt 
www.pgt.plNowe pojazdy techniczne PLK
Transport szynowy

Nowe pojazdy techniczne PLK

W 2017 r. wydano na nie 15 mln zł

Hubert Hryniewicz

W ubiegłym roku zespoły ratownictwa technicznego PKP PLK S.A. uzupełnił specjalny pociąg ratownictwa technicznego oraz 10 pojazdów szynowo–drogowych. Sprzęt ten, służący do usuwania skutków zdarzeń na sieci kolejowej, kosztował ponad 15 mln zł. W 2018 r. zarządca infrastruktury planuje kolejne zakupy za ok. 11 mln zł.


WM15 PRT dla Poznania   |   Fot. PKP PLK

Nowy sprzęt jest wykorzystywany przez specjalistyczne jednostki, kolejowe zespoły ratownictwa m.in. do wkolejania, tzn. ustawiania na torach i holowania uszkodzonego taboru. Dzięki niemu działania służb technicznych są szybsze. Dla podróżnych i przewoźników towarów oznacza to ograniczenie zmian w kursowaniu pociągów – powiedział Marek Olkiewicz, wiceprezes PLK.

W grudniu minionego roku 5 nowoczesnych pojazdów szynowo–drogowych wzmocniło zespoły kolejowego ratownictwa technicznego w: Łodzi, Sosnowcu, Tarnowskich Górach, Wrocławiu i Czerwieńsku. Wartość sprzętu to prawie 6 mln zł. Poprzednia partia pięciu pojazdów trafiła do zespołów ratowniczych w Siedlcach, Lublinie, Rzeszowie, Białymstoku i Poznaniu jeszcze na początku 2017 r.

Samochody wykorzystywane są do interwencji na torach normalnych i szerokich. Zabierają zarówno sprzęt ratowniczy jak i załogi. Mogą jechać po drogach z prędkością do 90 km/godz., a po torach do 50 km/godz.

W ubiegłym roku, za 4,5 mln zł, zakupiono również specjalistyczny pociąg ratownictwa technicznego wyposażony w urządzenia do szybkiego usuwania awarii na sieci kolejowej. Pojazd o ładowności 18 t posiada własny napęd i sprzęt do wkolejania. Wyposażony jest również w warsztat mechaniczny (spawarkę, szlifierkę i wiertarkę) oraz agregat prądotwórczy i żuraw do przenoszenia ładunków.

Poza interwencjami, pociąg pracuje m.in. przy odśnieżaniu i przycinaniu drzew. Porusza się z prędkością maksymalną do 80 km/godz. i może zabrać siedmioosobową załogę. Nowy pojazd trafił do poznańskiego zespołu ratownictwa. To kolejny, szósty taki pociąg wykorzystywany w PLK.

W 2018 r. kolejne nowoczesne pojazdy a także nowy pociąg ratownictwa o szacunkowej wartości ok. 11 mln zł będą działały na torach. PLK podpisały już umowę na dostarczenie takiego pojazdu. Będzie on stacjonował w Łodzi. Wkrótce zostanie także rozstrzygnięty przetarg na zakup pięciu pojazdów szynowo - drogowych.

Obecnie działa 20 zespołów kolejowego ratownictwa technicznego, rozmieszczonych na terenie całego kraju i dysponujących ponad 500 przeszkolonymi pracownikami.« powrót
Biuro Brokerskie Omega