LOGISTYKA TRANSPORT DROGOWY TRANSPORT SZYNOWY TRANSPORT WODNY TRANSPORT LOTNICZY
23 maja 2024 r.
Reklama   +48 602 706 846     Kontakt 
www.pgt.plNowe połączenia i krótsze czasy podróży
Transport szynowy

Nowe połączenia i krótsze czasy podróży

PKP Intercity wprowadza roczny rozkład jazdy 2016/17

Hubert Hryniewicz

Nowe połączenia krajowe, lepsze czasy przejazdu, pojazdy Flirt3 i PesaDART na kolejnych relacjach – tak przedstawia się roczny rozkład jazdy pociągów 2016/2017 PKP Intercity. Zmiany zaczną obowiązywać od 11 XII, ale bilety są już w sprzedaży. Niestety, z powodu zaplanowanej modernizacji infrastruktury, niektóre przejazdy będą również trwały dłużej niż dotychczas.


W nowym rozkładzie jazdy skróceniu ulegną czasy przejazdów na kilku popularnych trasach   |   Fot. PKP Intercity

Nowoczesne pojazdy przewoźnika od grudnia pojadą w nowych relacjach. Pociągi Flirt3 będą kursowały na trasach: Warszawa–Kraków przez Tomaszów Mazowiecki (IC Korczak), Kraków–Gdynia przez Łódź (IC Sukiennice), czy Katowice–Szczecin (IC Portowiec). Wydłużone zostaną również połączenia obsługiwane przez pojazdy PesaDART. Pojadą one z Jeleniej Góry do Warszawy (IC Asnyk), a nie jak dotychczas tylko do Łodzi. Jedna para pociągów, obecnie jeżdżąca na odcinku Lublin – Katowice, pojedzie natomiast dalej do Bielska-Białej (IC Pilecki, a w weekendy IC Inka).

Od grudnia pasażerowie będą mieli do dyspozycji również więcej połączeń ekonomicznych, obsługiwanych pociągami kategorii TLK. Zyskają m.in. mieszkańcy Pomorza Środkowego (Kołobrzeg, Koszalin i Słupsk), którzy pojadą bezpośrednim pociągiem TLK Pobrzeże do Krakowa przez Warszawę.

Więcej połączeń ekonomicznych. Kolejną nowością będzie TLK Kociewie – skład kursujący z Gorzowa Wielkopolskiego do Trójmiasta przez Piłę. Natomiast Szczecin będzie miał dwa nowe całoroczne połączenia z Wrocławiem przez Zieloną Górę (TLK Swarożyc i TLK Światowid). Dodatkowo do rozkładu powróci codzienny, całoroczny nocny pociąg z Trójmiasta do Zakopanego, z grupami wagonów do Przemyśla, Krynicy Zdroju i Zagórza (TLK Karpaty).

PKP Intercity wprowadzi również zmianę kategorii dla trzech pociągów międzynarodowych (Praha, Porta Moravica i Varsovia) z Express InterCity na InterCity. Standard składów zostanie zachowany, ale dzięki tej zmianie pasażerowie zyskają możliwość niedrogiej, szybkiej i komfortowej podróży, m.in. pomiędzy dwoma największymi aglomeracjami kraju – Katowicami i Warszawą.

Nowości sezonowe. W okresie wiosenno-letnim przewoźnik uruchomi nowe międzynarodowe połączenie IC Cracovia relacji Kraków–Praga. Skład pojedzie przez Ostrawę, Ołomuniec i Pardubice.

Pasażerowie planujący podróże po Polsce będą mieli z kolei do dyspozycji więcej połączeń bezpośrednich do Kołobrzegu (z Rzeszowa, Częstochowy oraz Białegostoku) i na Półwysep Helski (z Katowic, Opola, Łodzi i Bydgoszczy). W wakacyjne weekendy m.in. podróżni z Łodzi i Warszawy zyskają bezpośrednie połączenie z Mazurami − na trasie Łódź–Giżycko kursować będzie skład TLK Niegocin.

Krótsze czasy przejazdu. W nowym rozkładzie jazdy skróceniu ulegną czasy przejazdów na kilku popularnych trasach. Z Warszawy do Wrocławia przez Łódź i Kalisz podróż pojazdami PesaDART będzie trwała o ok. 30 min krócej. O ponad pół godziny skróci się również czas przejazdu na trasie Przemyśl–Kraków, a pociąg EIP, choć zyska dodatkowy przystanek w Bochni, trasę między stolicą Małopolski a Rzeszowem pokona w ciągu 1 godz. i 42 min.

Dodatkowo, krócej o blisko 30 min. pojadą składy kategorii IC oraz TLK na trasie Warszawa–Trójmiasto przez Iławę. Oznacza to, że pociągiem IC Neptun pasażerowie pokonają tę trasę w niecałe 3 godz., natomiast składami TLK tylko 30 min. dłużej.

Będzie też dłużej. Niestety, będą także przejazdy dłuższe niż dotychczas, a spowodowane modernizacją infrastruktury. I tak remont linii Warszawa–Lublin wydłuży czas podróży między tymi miastami o 40–50 min. Modernizacja potrwa tu aż 1,5 roku.

Zaplanowane jest również rozpoczęcie modernizacji trasy między Warszawą a Poznaniem. Od połowy przyszłego roku składy przewoźnika będą jeździć trasą okrężną przez Gniezno, a czas podróży wydłuży się o około godzinę.

Więcej informacji na temat nowego rozkładu można znaleźć na stronie internetowej przewoźnika. Dodatkowo, w weekend, w czasie którego zmienia się rozkład jazdy, na 18 największych dworcach w Polsce − w Krakowie, Katowicach, Rzeszowie, Zakopanem, Poznaniu, Wrocławiu, Gdańsku, Gdyni, Bydgoszczy, Lublinie, Łodzi (Kaliska i Fabryczna), Warszawie (Centralny, Wschodni i Zachodni) oraz Białymstoku − pomocy pasażerom udzielą informatorzy mobilni.« powrót
Biuro Brokerskie Omega