LOGISTYKA TRANSPORT DROGOWY TRANSPORT SZYNOWY TRANSPORT WODNY TRANSPORT LOTNICZY
23 maja 2024 r.
Reklama   +48 602 706 846     Kontakt 
www.pgt.plNowe połączenie kolejowe Kraków-Praga
Transport szynowy

Nowe połączenie kolejowe Kraków-Praga

Liberalizacja dalekobieżnych kolejowych przewozów pasażerskich w Polsce staje się faktem

Janusz Mincewicz

Czeski prywatny przewoźnik kolejowy Leo Express uruchomi 20 VII połączanie pasażerskie Kraków–Katowice–Praga. A to oznacza, iż polski rynek dalekobieżnych kolejowych przewozów pasażerskich został zliberalizowany - PKP Intercity ma konkurencję.


Pociągi Leo Expressu będą kursowały w weekendy. Z Krakowa do Pragi pojadą w poniedziałki i soboty, a z Pragi do Krakowa: w piątki i niedziele. Składy wyruszać będą z Krakowa Głównego o 05:04, z Katowic odjedą o godzinie 06:57, a do Pragi dotrą o 11:39. Czas jazdy z Krakowa do Pragi będzie wynosił 6 godz. 35 min., a z Katowic do Pragi 4 godz. i 42 min. To jest najszybsze połączenie lądowe na tej trasie.

W drogę powrotną z Pragi pociągi wyruszą o 16:10. Przyjazd do Katowic został zaplanowany krótko po 21:00, a do Krakowa dotrze o 23:19 Na terenie Polski pociąg zatrzyma się jeszcze w Oświęcimiu-Dworach, Mysłowicach, Tychach, Pszczynie i Zebrzydowicach. Natomiast po czeskiej stronie w: Boguminie, Ostrawie, Ołomuńcu i Pardubicach.

Trzy klasy i stewardzi. Pociąg czeskiego przewoźnika, inaczej niż jest to w Polsce, ma nie dwie a trzy klas podróży – economy, business i premium. Peter Jančovič, dyrektor Leo Express, zapewnia, że będzie on miał nie tylko wysoki standard, ale przejazd nim odbędzie się także za przystępne ceny. Oferujemy ceny dla każdej kieszeni. Jednak wiemy, że nie tylko ona się liczy. I dlatego na pokładzie o pasażerów zadbają stewardzi, dostępne są gniazdka, wi-fi oraz catering za rozsądne ceny - informuje.

Czeski przewoźnik liczy, że pociąg przyciągnie polskich turystów, którzy pojadą nim by zwiedzić zabytki Złotej Pragi. – Bo dziś pociąg coraz częściej staje się świetną alternatywą dla samochodu. Dlatego po zakończeniu prac modernizacyjnych na torach, na polskim odcinku trasy , planujemy stopniowe zwiększanie częstotliwości kursowania - zapowiada Jančovič.

Im wcześnie tym taniej. Leo Express stosuje system znany z tanich linii lotniczych tzn. im wcześniej kupimy bilet, tym pojedziemy taniej. Bilet można kupić za pomocą strony internetowej lub w sieci partnerskich punktów stacjonarnych tj. w Centrum Obsługi Pasażera Kolei Śląskich na dworcu kolejowym w Katowicach. Polska będzie dla Leo Express, po Czechach, Słowacji i Niemczech, czwartym krajem, w którym ma on kolejowe przewozy pasażerskie.« powrót
Biuro Brokerskie Omega