LOGISTYKA TRANSPORT DROGOWY TRANSPORT SZYNOWY TRANSPORT WODNY TRANSPORT LOTNICZY
23 lipca 2024 r.
Reklama   +48 602 706 846     Kontakt 
www.pgt.plNowe reguły bezpieczeństwa na lotniskach i podczas lotów
Transport lotniczy

Nowe reguły bezpieczeństwa na lotniskach i podczas lotów

Kontrola temperatury, obowiązkowe maski, dezynfekcja lotnisk

Janusz Mincewicz

Urząd Lotnictwa Cywilnego ,opierając się na wytycznych Głównyego Inspektoratu Sanitarnego oraz Agencji Unii Europejskiej ds. Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA) podał szczegółowe wymagania dotyczące bezpieczeństwa na krajowych lotniskach i na pokładach samolotów.


Nowe reguły bezpieczeństwa na lotniskach i podczas lotów - kontrola temperatury, obowiązkowe maski, dezynfekcja lotnisk   |   Fot. Janusz Mincewicz

Ich celem jest ograniczenie ryzyka transmisji SARS-CoV-2. Europejskie rekomendacje zostały wypracowane przez ekspertów z Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) oraz EASA.

Naszym priorytetem podczas tworzenia wytycznych było zdrowie i bezpieczeństwo pasażerów na lotniskach i pokładach samolotów. Chcemy, by pasażerowie czuli się w pełni bezpiecznie podróżując samolotem. Jednolite procedury mają także na celu zapobiegnięcie sytuacji, w której lotnictwo stanie się źródłem ponownej infekcji – wyjaśnia Piotr Samson prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego.

By zachować wymogi bezpeiczeństwa będą: kontrolne pomiary temperatury pasażerów przy wejściu do terminali, wstęp tylko dla pasażerów z biletami, dystans społeczny, obowiązek noszenia maseczek, ograniczenie korzystania z usług i obiektów lotniskowych np. z placów zabaw oraz palarni. To główne wymogi, z którymi pasażerowie spotkają się na lotniskach w Polsce i Europie.

Nowością będzie obowiązek wypełnienia oświadczenia o stanie zdrowia, zgodnie z instrukcją przewoźnika – podkreśla prezes Samson. Pasażerowie będą zobowiązani do wypełnienia Karty Lokalizacji Podróżnego przed lądowaniem – dodaje .

Będą kontrole lotnisk. Lotniska mają zapewnić dostęp do środków dezynfekcyjnych oraz płatnych dyspenserów z maseczkami ochronnymi. W celu ograniczenia bezpośredniego kontaktu między pasażerami a pracownikami lotnisk np. w punktach informacji, kontroli paszportowej czy odprawy zostaną zainstalowane ekrany ochronne.

Pracownicy lotnisk będą zaopatrzeni w sprzęt ochronny, a terminale będą regularnie czyszczone i dezynfekowane. Personel pokładowy podczas lotu zostanie wyposażony w maseczki i rękawiczki. Pasażerowie będą zobowiązani do zakrywania maseczką ust i nosa przez cały lot. Serwis pokładowy zostanie ograniczony, aby maksymalnie zmniejszyć bezpośredni kontakt pasażerów z załogą. Napoje i przekąski będą serwowane w indywidualnych opakowaniach.

Tylko konsekwentne stosowanie się do zaleceń uczyni latanie bezpiecznym. W najbliższym czasie planujemy kontrole na lotniskach, aby sprawdzić egzekwowanie nowych wymagań. Apeluję również do pasażerów o wykonywanie poleceń personelu lotniczego i pracowników lotnisk. Jestem przekonany, że dzięki współpracy i wzajemnemu zrozumieniu podróż lotnicza przebiegnie szybko i sprawnie – nie traci nadziei Piotr Samson.


Fot. ULC


« powrót
Biuro Brokerskie Omega