AsstrA
LOGISTYKA TRANSPORT DROGOWY TRANSPORT SZYNOWY TRANSPORT WODNY TRANSPORT LOTNICZY
21 września 2023 r.
Reklama   +48 602 706 846     Kontakt 
www.pgt.plNowe reguły bezpieczeństwa na lotniskach i podczas lotów
Transport lotniczy

Nowe reguły bezpieczeństwa na lotniskach i podczas lotów

Kontrola temperatury, obowiązkowe maski, dezynfekcja lotnisk

30 maja 2020 r.   |  Janusz Mincewicz

Urząd Lotnictwa Cywilnego ,opierając się na wytycznych Głównyego Inspektoratu Sanitarnego oraz Agencji Unii Europejskiej ds. Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA) podał szczegółowe wymagania dotyczące bezpieczeństwa na krajowych lotniskach i na pokładach samolotów.


Nowe reguły bezpieczeństwa na lotniskach i podczas lotów - kontrola temperatury, obowiązkowe maski, dezynfekcja lotnisk   |   Fot. Janusz Mincewicz

Ich celem jest ograniczenie ryzyka transmisji SARS-CoV-2. Europejskie rekomendacje zostały wypracowane przez ekspertów z Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) oraz EASA.

Naszym priorytetem podczas tworzenia wytycznych było zdrowie i bezpieczeństwo pasażerów na lotniskach i pokładach samolotów. Chcemy, by pasażerowie czuli się w pełni bezpiecznie podróżując samolotem. Jednolite procedury mają także na celu zapobiegnięcie sytuacji, w której lotnictwo stanie się źródłem ponownej infekcji – wyjaśnia Piotr Samson prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego.

By zachować wymogi bezpeiczeństwa będą: kontrolne pomiary temperatury pasażerów przy wejściu do terminali, wstęp tylko dla pasażerów z biletami, dystans społeczny, obowiązek noszenia maseczek, ograniczenie korzystania z usług i obiektów lotniskowych np. z placów zabaw oraz palarni. To główne wymogi, z którymi pasażerowie spotkają się na lotniskach w Polsce i Europie.

Nowością będzie obowiązek wypełnienia oświadczenia o stanie zdrowia, zgodnie z instrukcją przewoźnika – podkreśla prezes Samson. Pasażerowie będą zobowiązani do wypełnienia Karty Lokalizacji Podróżnego przed lądowaniem – dodaje .

Będą kontrole lotnisk. Lotniska mają zapewnić dostęp do środków dezynfekcyjnych oraz płatnych dyspenserów z maseczkami ochronnymi. W celu ograniczenia bezpośredniego kontaktu między pasażerami a pracownikami lotnisk np. w punktach informacji, kontroli paszportowej czy odprawy zostaną zainstalowane ekrany ochronne.

Pracownicy lotnisk będą zaopatrzeni w sprzęt ochronny, a terminale będą regularnie czyszczone i dezynfekowane. Personel pokładowy podczas lotu zostanie wyposażony w maseczki i rękawiczki. Pasażerowie będą zobowiązani do zakrywania maseczką ust i nosa przez cały lot. Serwis pokładowy zostanie ograniczony, aby maksymalnie zmniejszyć bezpośredni kontakt pasażerów z załogą. Napoje i przekąski będą serwowane w indywidualnych opakowaniach.

Tylko konsekwentne stosowanie się do zaleceń uczyni latanie bezpiecznym. W najbliższym czasie planujemy kontrole na lotniskach, aby sprawdzić egzekwowanie nowych wymagań. Apeluję również do pasażerów o wykonywanie poleceń personelu lotniczego i pracowników lotnisk. Jestem przekonany, że dzięki współpracy i wzajemnemu zrozumieniu podróż lotnicza przebiegnie szybko i sprawnie – nie traci nadziei Piotr Samson.


Fot. ULC


« powrót
Biuro Brokerskie Omega