LOGISTYKA TRANSPORT DROGOWY TRANSPORT SZYNOWY TRANSPORT WODNY TRANSPORT LOTNICZY
14 lipca 2024 r.
Reklama   +48 602 706 846     Kontakt 
www.pgt.plNowoczesne wózki widłowe - rodzaje i cechy
Logistyka

Nowoczesne wózki widłowe - rodzaje i cechy

AS

Wózek widłowy jest prostym urządzeniem, który ułatwia pracę w wielu różnorodnych sytuacjach. Jego główną zaletą jest możliwość przewożenia różnych produktów na znaczne odległości. Warto znać rodzaje i cechy nowoczesnych wózków widłowych.


Nowoczesne wózki widłowe - rodzaje i cechy   |   Fot. A

Rodzaje wózków widłowych ze względu na napęd

Na rynku dostępne są różnorodne rodzaje wózków widłowych, które można podzielić ze względu na typ napędu. Wyróżnia się trzy główne rodzaje wózków widłowych:

  • spalinowe – są poruszane za pomocą oleju spalinowego lub napędu gazowego LPG, przy czym najlepiej nadają się na otwarte przestrzenie ze względu na emitowane spaliny,

  • gazowe – również przeznaczone tylko do użytku na otwartych przestrzeniach, chyba że są wyposażone w odpowiedni filtr; ten rodzaj wózków to ekonomiczny wybór,

  • elektryczne – to najnowocześniejsze wózki widłowe, które nazywane są też akumulatorowymi i najlepiej sprawdzają się w przestrzeniach zamkniętych, na przykład halach magazynowych i produkcyjnych lub przy pracach budowlanych we wnętrzach.

Warto zaznaczyć, że poza podziałem wózków widłowych według rodzaju napędu, można również wyróżnić kategorie wózków ze względu na funkcje. Przykładowo, wózki widłowe Still mogą mieć funkcje podnośników, ciągników elektrycznych, wysokiego składowania, unoszenia, a także kompletacji poziomej.

Najważniejsze cechy nowoczesnych wózków widłowych

Wózki widłowe już od wielu lat podlegają różnym przeobrażeniom, stając się coraz bardziej nowoczesne i zaawansowane technologicznie. Rozwój opiera się przede wszystkim na wprowadzaniu ekologicznych rozwiązań, a więc wykorzystywaniu napędu elektrycznego, ale także na dbaniu o nowe funkcje i specjalizację sprzętu. Nowością ostatnich lat są baterie litowo-jonowe, które umożliwiają naładowanie akumulatora wózka widłowego w 20 minut, a nie w kilka godzin. Z kolei w przypadku wózków widłowych spalinowych popularniejsze stają się lepsze materiały oraz nowoczesne sposoby sterowania. Wprowadzane są również rygorystyczne normy dotyczące spalin oraz filtrów, które muszą być stosowane w takich pojazdach. Obecnie wiele rozwiązań mechanicznych zastępuje elektronika. Coraz większy udział mają też nowoczesne technologie i postępująca cyfryzacja. Wózki widłowe są więc wyposażone w kamery oraz różnorodne czujniki.

 « powrót
Biuro Brokerskie Omega