LOGISTYKA TRANSPORT DROGOWY TRANSPORT SZYNOWY TRANSPORT WODNY TRANSPORT LOTNICZY
23 lipca 2024 r.
Reklama   +48 602 706 846     Kontakt 
www.pgt.plNowy terminal cargo na lotnisku w Gdańsku
Transport lotniczy

Nowy terminal cargo na lotnisku w Gdańsku

Projekt wart 4 mln euro dla dużego operatora logistycznego

Jerzy Konwicki

W Porcie Lotniczym w Gdańsku powstanie terminal kurierski i sortownia dedykowany dla operatora logistycznego DHL Express. Wartość tego projektu to 4 mln euro.

Obiekt o powierzchni blisko 2 tys. m2, którego budowa rozpocznie się w przyszłym roku wiosną, ma być gotowy na początku 2018 r. W ciągu miesiąca ma zostać ogłoszony przetarg na wykonawcę obiektu. DHL Express będzie dzierżawcą budynku przez 10 lat z opcją wydłużenia umowy.

Obiekt operatora powstanie w sąsiedztwie terminalu cargo. Wraz z całym nowy układem drogowym, wyposażony zostanie w 25 bram do obsługi transportów kurierskich. W ramach inwestycji powstanie także m.in. sortownia o przepustowości około 3 tys. paczek na godzinę i agencja celna. Ponadto będzie on wyposażony w nowoczesny punkt obsługi klienta umożliwiający osobiste nadanie oraz odbiór przesyłki międzynarodowej.

Nowy terminal będzie zgodny ze standardem bezpieczeństwa TAPA-A, certyfikatem logistycznym kategorii A, przyznawanym za przewóz najbardziej wartościowych towarów. Pod względem powierzchni, przepustowości i wydajności, będzie jedną z dziesięciu największych jednostek operacyjnych DHL w regionie Europy Środkowej.

54% udziału. DHL Express obecny jest na gdańskim lotnisku od 22 lat. Ma 54% udziału według tonażu cargo w tym porcie. Obecnie rocznie obsługuje się tu ok. 1 tys. operacji towarowych co daje Gdańskowi 7-procentowy udział w krajowym cargo samolotowym. Jest to więc trzeci największy ośrodek w Polsce pod względem obsługi frachtu, tuż za Warszawą i lotniskiem w Katowicach.

 Ta wspólna inwestycja ma ogromne znaczenie dla wzrostu międzynarodowego lotniczego ruchu towarowego w regionie Polski Północnej oraz dla rozwoju europejskiego korytarza transportowego pomiędzy krajami bałtyckimi a centralnym hubem DHL Express w Lipsku oraz resztą Europy i świata - skomentował Tomasz Buraś, dyrektor zarządzający spółki.

DHL Express operuje w 220 krajach i zatrudnia około 480 tys. pracowników. Obecnie aż 92% klientów spółki na całym świecie należy do sektora MŚP. Firma jest częścią Grupy Deutsche Post DHL. W 2014 r. wygenerowała ona przychód w wysokości 56 mld euro.

 « powrót
Biuro Brokerskie Omega