LOGISTYKA TRANSPORT DROGOWY TRANSPORT SZYNOWY TRANSPORT WODNY TRANSPORT LOTNICZY
23 lipca 2024 r.
Reklama   +48 602 706 846     Kontakt 
www.pgt.plOlbrzym w Pyrzowicach
Transport lotniczy

Olbrzym w Pyrzowicach

Ogromny Rusłan po raz dziewiąty na katowickim lotnisku

Janusz Mincewicz

Na lotnisku w Pyrzowicach wylądował Antonov An-124 Rusłan, jeden z największych na świecie samolotów cargo, który przywiózł z Chin produkty medyczne dla śląskiej firmy ZARYS International Group. Kolejne loty czarterowe Rusłana planowane są grudniu br.


Ogromny Rusłan po raz dziewiąty na katowickim lotnisku   |   Fot. GTL

Ładunek o kubaturze 700 m³ stanowiły kombinezony ochronne, maski FFP3 o właściwościach antywirusowych i antybakteryjnych, maski tlenowe, fartuchy chirurgiczne, a także pulsoksymetry i termometry bezdotykowe. Wielkość dostawy - 700 m³, to około 116 ton towaru – wlicza Piotr Adamczyk, z biura marketingu Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego, zarządcy lotniska w Pyrzowicach.

Firma ZARYS International Group zdecydowała się na realizację kolejnych lotów czarterowych, aby uzupełnić zapasy magazynowe i zapewnić utrzymanie łańcucha dostaw dla polskiej służby zdrowia. Okazuje się, że wybór samolotu jako środka transportu nie był przypadkowy, bo czas trwania tej operacji logistycznej, od momentu przyjęcia towaru na lotnisku w chińskim Wuhan do chwili wyładunku w Pyrzowicach zajął tylko 7 dni.

Dla porównania, w przypadku drogi morskiej towar dociera do Polski z Chin po 8 tygodniach, czyli około 56 dniach, natomiast szybszy transport kolejowy zajmuje nawet miesiąc. Samolot okazuje się najlepszym rozwiązaniem w sytuacjach, gdy czas realizacji zadania jest priorytetem – zachwala Piotr Adamczyk.

Paweł Ossowski, prezes Zarządu ZARYS International Group, podkreśla, że samolot jest najlepszym środkiem transportu, gdy pojawia się konieczność szybkiego transportu oraz uzupełnienia magazynów i reagowania na potrzeby szpitali. Z ekonomicznego punktu widzenia transport lotniczy nie jest najlepszym rozwiązaniem, jednak w przypadku, gdy czynnikiem decydującym jest czas, samolot cargo jest zdecydowanie najlepszą możliwością. Zgodnie z naszymi planami, Antonov An-124 Rusłan przed końcem roku, jeszcze dwukrotnie przywiezie z Chin do Pyrzowic środki medyczne informuje prezes Ossowski.

Maksymalna masa startowa Rusłana wynosi 405 ton, a na pokład może wziąć nawet do 150 ton ładunku. Samolot ma 69 metrów długości, 73 metry rozpiętości skrzydeł i ponad 20 metrów wysokości. W latach 1982-2004 wyprodukowano 55 sztuk An-124, z tego około 20 sztuk jest ciągle wykorzystywanych do komercyjnego transportu ładunków. An-124 Rusłan był po raz dziewiąty w Pyrzowicach. Po raz pierwszy w Katowice Airport wylądował w listopadzie 1997 r.« powrót
Biuro Brokerskie Omega