LOGISTYKA TRANSPORT DROGOWY TRANSPORT SZYNOWY TRANSPORT WODNY TRANSPORT LOTNICZY
23 lipca 2024 r.
Reklama   +48 602 706 846     Kontakt 
www.pgt.plOptymalizacja procesu inwentaryzacji
Logistyka

Optymalizacja procesu inwentaryzacji

Nowoczesny system Inventory Viewer

Hubert Hryniewicz

Firma Hub One, usługodawca technologii informacyjnych i komunikacyjnych dla profesjonalistów wraz z FM Logistic, stworzyły wspólnie Inventory Viewer - zautomatyzowany system inwentaryzacji.


Inventory Viewer   |   Fot. FM Logistic

Inwentaryzacje w logistyce, zarówno dla celów podatkowych, jak i w cyklu rozliczeniowym, wymagają znacznych środków. Platformy muszą korzystać średnio z 5 do 15 podnośników i zatrudniać do tego wielu pracowników. Opracowany przez Hub One, na podstawie specyfikacji FM Logistic, system Inventory Viewer nie wymaga korzystania z podnośników. Rozwiązanie to zostało już z powodzeniem przetestowane w kilku miejscach.

Inventory Viewer to platforma przymocowana do ramion wózka typu Reach. Jest ona wyposażona w kamery zdolne do odczytu kodów kreskowych na wysokości do 2,5 m. Posiada również kamery IP do fotografowania palet, jak również czujniki do ich rozpoznawania i wykrywania ewentualnych przeszkód.

Wózek porusza się z prędkością 4 km/godz, z poziomu na poziom (1 poziom = ok. 90 palet). Kamery odczytują kody kreskowe i lokalizacje palet, gdy wózek jest w ruchu, a następnie przesyłają je bezpośrednio do WMS (System Zarządzania Gospodarka Magazynową) w celu starannej analizy.

Skuteczne rozwiązanie. Obsługiwane przez Inventory Viewer lokalizacje są przetwarzane w ciągu 3 sekund, a nie jak w przypadku klasycznego systemu inwentaryzacji 30 sekund. Zdjęcia wykonywane podczas pracy mają wysoką rozdzielczość, dzięki czemu umożliwiają rozwiązywanie niezgodności z pozycji z komputera, bez konieczności obecności w magazynie.

Wspólnie wypracowany system został przetestowany przez personel FM Logistic, i doceniony za szybkość, prostotę i wygodę obsługi. Na tym etapie obie strony aktywnie wnosiły także swoje poprawki i usprawnienia, dzięki czemu finalny produkt spełnia najwyższe oczekiwania odbiorców. Testy przeprowadzone w ciągu ostatnich kilku miesięcy wskazują na 98,5% stopień dokładności systemu.

3 platformy na początek. FM Logistic zidentyfikowała od 15 do 20 miejsc, które mogą być wyposażone w Inventory Viewer. System ten jest szczególnie przydatny w miejscach, gdzie obsługiwanych jest kilku klientów jednocześnie. We Francji w pierwszej kolejności nowe rozwiązanie będzie wykorzystywane w magazynach operatora w Château-Thierry (02), Fauverney (21) oraz Fontenay-Trésigny (77).

Miedzynarodowe oddziały FM Logistic, jak choćby Brazylia i Rosja już zadeklarowały zainteresowanie wykorzystaniem potencjału, jaki niesie ten nowoczesny, zautomatyzowany system inwentaryzacji.

Grupa FM jest pionierem w zakresie przyszłościowych, skutecznych rozwiązań optymalizujących łańcuchy dostaw oraz autorem koncepcji, takich jak pooling (wspólne zarządzanie zasobami transportowymi i logistycznymi) i Collaborative Routing Centre (łączenie przepływu towarów wielu klientów i dostawców).

We współpracy z różnymi producentami spółka opracowała również innowacyjne rozwiązania wykorzystywane w nowoczesnych magazynach, takie jak: AGV, drony, roboty czy wykorzystanie Big Data.

Firma wspiera także start-upy, powstałe w duchu tzw. gospodarki współdzielenia, które mogą mieć wkład w rozwój dziedzin takich jak magazynowanie i transport.« powrót
Biuro Brokerskie Omega