LOGISTYKA TRANSPORT DROGOWY TRANSPORT SZYNOWY TRANSPORT WODNY TRANSPORT LOTNICZY
24 czerwca 2024 r.
Reklama   +48 602 706 846     Kontakt 
www.pgt.plOptymistyczne wieści z Pyrzowic i Balice
Transport lotniczy

Optymistyczne wieści z Pyrzowic i Balice

Z Katowic wyleciał pierwszy samolot czarterowy z turystami

Janusz Mincewicz

Po 109 dniach przerwy, Pyrzowice wznowiły rejsy czarterowe. Pierwszy lot 2 lipca br. z turystami zrealizował Buzz, którego samolot poleciał do bułgarskiego Burgas. Lotniska w Balicach w czerwcu uruchomił połączenia krajowe i przygotowuje się wakacyjnych lotów turystycznych.


Katowice Airport   |   Fot. Janusz Mincewicz

Odbudowa turystycznego rynku przewozów czarterowych w Katowice Airport uzależniona jest od sytuacji pandemicznej w poszczególnych państwach na świecie oraz w Polsce – podkreśla Piotr Adamczyk z Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego, które zarządza podkatowickim lotniskiem.

Turystyczne połączenia LOT-u z Pyrzowic. W lipcu biura podróży, oferują wakacje z wylotem z Pyrzowic do Grecji ( Ateny, Araxos, Chanii, Heraklionu, Kalamaty i Salonik oraz na Lefkadę), Bułgarii (Warna, Burgas), Hiszpanii ( Majorka, Minorka, Ibiza, Fuerteventura, Teneryfa i Lanzarote, Albanii(Tirana) i na Cypr ( Larnaka). Polskie Linie Lotnicze LOT, w piątek 3 lipca 2020 roku, zainaugurowały regularne, wakacyjne połączenie z Pyrzowic do greckiej Chanii. Kierunek będzie obsługiwany w każdy poniedziałek i piątek, do 31 sierpnia br. Jest to jedna z dziesięciu nowych tras, które w ramach projektu #LotNaWakacje, narodowy przewoźnik oferuje z wylotem z Pyrzowic. Lista pozostałych kierunków prezentuje się następująco: Zakintos (Grecja): od 3 lipca do 28 sierpnia w każdy piątek, Rodos (Grecja): od 4 lipca do 29 sierpnia w każdą środę oraz sobotę. Majorka (Hiszpania): od 4 lipca do 29 sierpnia w każdą sobotę. Burgas (Bułgaria): od 5 lipca do 30 sierpnia w każdy wtorek, czwartek oraz niedzielę. Split (Chorwacja): od 5 lipca do 30 sierpnia w każdą niedzielę, Tirana (Albania): od 5 lipca do 30 sierpnia w każdą niedzielę, Heraklion (Grecja): od 6 lipca do 31 sierpnia w każdy poniedziałek oraz czwartek, Kos (Grecja): od 7 lipca do 25 sierpnia w każdy wtorek i Saloniki (Grecja): od 8 lipca do 26 sierpnia w każdą środę.

Będzie połączenie do Antalyi? Pod znakiem zapytania stoi jeszcze realizacja połączeń do Antalyi w Turcji. Ponieważ przynajmniej do 14 lipca br. obowiązuje zakaz przylotów z tego państwa do Polski – informuje Adamczyk. Artur Tomasik, prezes Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego, nie kryje zadowolenia z powrotu samolotów do Pyrzowic. - Cieszymy się, że po ponad trzech miesiącach w Katowice Airport pojawili się pierwsi turyści wylatujący na wakacje. Rynek czarterowy zawsze był istotny dla Pyrzowic. W 2019 roku, z wynikiem ponad 2 milionów podróżnych obsłużonych w czarterze, byliśmy największym lotniskiem w tym segmencie w Polsce. Kryzys, w którym znalazła się branża lotnicza i turystyczna, spowodował, że touroperatorzy ponownie zaczęli skupiać czarterowy ruchu wylotowy na zaledwie kilku lotniska w kraju, i to z dużym naciskiem na Pyrzowice. Istotnym jest dla nas fakt, że w gronie pierwszych państw, do których bez ograniczeń można polecieć na wakacje z Katowice Airport, znalazły się Grecja i Bułgaria, ponieważ to duże rynki wakacyjne. Grecja, z liczbą 467 tys. pasażerów, była w zeszłym roku drugim największym rynkiem czarterowym w Pyrzowicach.

Z kolei Bułgaria, z wynikiem 164 tys. podróżnych, była piąta – wylicza prezes Tomasik. Mamy nadzieję, że w trakcie najbliższych tygodni, siatka połączeń czarterowych z Pyrzowic będzie uzupełniania wraz ze znoszeniem przez rząd zakazu lotów do kolejnych państw. Branża turystyczna, linie czarterowe i lotniska szczególnie czekają na umożliwienie lotów pasażerskich pomiędzy Polską a Turcją, Egiptem i Tunezją. Warto też podkreślić, że od 1 lipca bieżącego roku zniesiona została na rejsach z i do Polski zasada szachownicy, co znaczy, że co drugie miejsce w samolocie nie musi być już wolne. Pasażerowie mogą zajmować 100% dostępnych foteli, co jest zdecydowanie korzystne w kontekście długiego i żmudnego procesu wychodzenia branży lotniczej z kryzysu. – dodaje. W Pyrzowicach obsługa pasażerów odbywa się zgodnie z nowym reżimem sanitarnym, którego celem jest zapobieganie rozprzestrzeniania się koronawirusa. Zgodnie z regulacjami ograniczona została liczba osób, które mogą przebywać w terminalach pasażerskich - mogą być nimi tylko klienci linii lotniczych, pracownicy lotniska oraz załoga samolotów.

Oznacza to, że odprowadzający lub oczekujący na przylot podróżnych nie będą wpuszczani przez obsługę portu do wnętrza terminali. Wyjątek stanowią osoby, które towarzyszą pasażerom wymagającym specjalnej opieki. Istotną zmianą wynikającą z nowego reżimu sanitarnego jest kontrola temperatury ciała każdego pasażera wylatującego – wyjaśnia Piotr Adamczyk. 

Do Grecji i Hiszpanii jeszcze z kodem QR.Turyści wylatujący do Grecji oraz Hiszpanii muszą pamiętać o obowiązku wypełnienia na 48 godzin przed podróżą elektronicznego formularza, w którym należy podać między innymi informacje o chorobach, jakie się przebyło ostatnio, o wcześniejszych podróżach (daty i miejsca), a także numer swojego telefonu i adres, pod którym będzie się przebywać. Po wypełnieniu formularza, drogą elektroniczną, otrzymuje się kod QR, z którym będzie można przekroczyć granice. Formularze dostępne są na specjalnych stronach internetowych. 

W Katowice Airport obsługa pasażerów odbywa się zgodnie z reżimem sanitarnym. Zgodnie z nowymi regulacjami ograniczona została liczba osób, które mogą przebywać w terminalach pasażerskich, są nimi wyłącznie klientenci linii lotniczych, pracownicy lotniska oraz członkowie załóg samolotów. Odprowadzający lub oczekujący na przylot podróżnych nie są wpuszczani przez obsługę portu do wnętrza terminali. Wyjątek stanowią osoby, które towarzyszą pasażerom wymagającym specjalnej opieki. Jest kontrola temperatury ciała każdego pasażera wylatującego.  Wszystkie osoby przebywające wewnątrz terminali muszą nosić maseczki.

Do dyspozycji pasażerów nieposiadających maseczek udostępnione zostały  automaty, w których, oprócz wspomnianych maseczek, kupić można jednorazowe rękawiczki ochronne oraz płyn do dezynfekcji – informuje Adamczyk .

Balice. Akcji#LotNaWakacje. W czerwcu z usług krakowskiego lotniska w Balicach skorzystało14 398 pasażerów to aż 98 % mniej niż w czerwcu 19 r. Łącznie od początku 2020 roku obsłużono 1 549 062 pasażerów, czyli aż 2,258 mln mniej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. - Mozolnie,ale konsekwentnie odbudowujemy po 2,5 miesięcznym zamknięciu. Z każdym dniem zaczęło się pojawiać coraz więcej pasażerów. Podróżujący ze zrozumieniem przyjmująnowe standardy sanitarne wprowadzone w trosce o  ich bezpieczeństwoi komfort – informuje Radosław Włoszek, prezes Kraków Airport. Kierowane przez niego lotnisko, jako pierwsze w Polsce, podpisał deklarację „Aviation Industry Charter for COVID-19”, zainicjowaną i przygotowaną przez Europejską Agencję Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA). Jej celem jest stosowanie i promowanie nowych zasad bezpieczeństwa przeciwko rozprzestrzenianiu się COVID-19 przez operatorów lotniczych oraz zarządzających lotniskami, w celu ułatwienia przywracania podróży lotniczych w ramach Unii Europejskiej oraz pozostałych krajów. W lipcu i sierpniu w ramach akcji#LotNaWakacje pasażerowie Balic będą mogli skorzystać aż z 11 tras #PROSTOzKRAKOWA, w tym 10 nowości miedzy innymi do: Rzymu-Fiumicino, Kalamaty, Kawali, Barcelony, Zadaru, Chanii, Dubrownika, Salonik, a także na Santorini, Korfu, Zakynthos.

W tej ofercie tylko Dubrownik był już w siatce połączeń Kraków Airport. Hiszpania,Grecja oraz Włochy zawsze cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród pasażerów wybierających Kraków Airport. W czerwcu na krakowskie lotnisko powróciło połączenia KLM. W piątek 3 lipca zainaugurowało ono oczekiwanego połączenie lotniska Charles de Gaulle w Paryżu – Kraków Balice. Wróciły już połączenia do Wielkiej Brytanii ( Londyn, Glasgow, Birmingham, Edynburg i na Ukrainę ( Kijów). Z Kraków Airport  pasażerowie będą mogli skorzystać z połączeń do Wielkiej Brytanii: między innymi do Londynu, Glasgow, Birmingham, Edynburga oraz polecieć na Ukrainę do Kijowa. Jak szybko podkatowckie lotnisko wróci do sytuacji sprzed pandemii?

Wiele zależy od ścisłej współpracy wielu branż, w tym głównie lotniczej i turystycznej. Kluczowe jest odtworzenie zaufania do podróży, stąd tak wielka dbałość o bezpieczeństwo, a jednocześnie o komfort podróżnych. Wiele ciężkiej pracy przed nami, ale całym sercem wierzę, że nam się uda. – nie traci nadziei prezes Włoszek.« powrót
Biuro Brokerskie Omega