LOGISTYKA TRANSPORT DROGOWY TRANSPORT SZYNOWY TRANSPORT WODNY TRANSPORT LOTNICZY
23 lipca 2024 r.
Reklama   +48 602 706 846     Kontakt 
www.pgt.plPE: Statki muszą zostać włączone w porozumienie klimatyczne
Transport wodny

PE: Statki muszą zostać włączone w porozumienie klimatyczne

Promy24.com

Włączenie branży morskiej w porozumienie klimatyczne będzie kluczowym zagadnieniem podjętym na szczycie klimatycznym COP21 ONZ w Paryżu zaplanowanym na grudzień tego roku.


7 z 8 grup politycznych obecnych w Parlamencie Europejskim opowiedziało się za tym, aby żegluga morska i branża lotnicza zwiększyły swoje wysiłki i wymagania odnośnie ochrony środowiska. List w tej sprawie przesłano do 28 ministrów ds. środowiska państw członkowskich UE.

W swoim piśmie członkowie Parlamentu argumentują, że transport lotniczy i morski emituje obecnie 8 procent gazów cieplarnianych. Szacuje się, że w przypadku lotnictwa ten poziom do 2050 roku wzrośnie o 200-300 procent, natomiast w branży morskiej o 50-250 procent. Oznaczałoby to podwyższenie temperatury na świecie o około 2 stopnie.

Podkreśla się ponadto, że nie istnieje obecnie żadne uzasadnienie, dlaczego właśnie te dwa sektory miałyby w dalszym ciągu być zwolnione z globalnych ram polityki klimatycznej. Maria Bruun Skipper, zastępca dyrektora duńskiego stowarzyszenia armatorów w zeszłym tygodniu podkreślała, że to tylko kwestia czasu zanim koszty żeglugi zostaną podwyższone przez globalne porozumienie klimatyczne.

Przedstawiciele branży morskiej podkreślają, że nie są zaskoczeni, a wręcz spodziewali się takiego obrotu spraw. « powrót
Biuro Brokerskie Omega