LOGISTYKA TRANSPORT DROGOWY TRANSPORT SZYNOWY TRANSPORT WODNY TRANSPORT LOTNICZY
19 stycznia 2019 r.
Reklama   +48 22 620 92 04       Kontakt 
www.pgt.plPociągiem na Litwę
Transport szynowy

Pociągiem na Litwę

Po raz pierwszy połączeniem bezpośrednim od blisko 80 lat

7 czerwca 2016 r.   |  Jerzy Konwicki

Od 17 VI Przewozy Regionalne uruchomią bezpośrednie pociągi z Białegostoku do Kowna. Nowe połączenie będzie realizowane we współpracy z Kolejami Litewskimi, a finansować je będzie Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego.


Dworzec Kolejowy Kowno / Fot. flickr

Weekendowe pociągi zaczną kursować jeszcze przed wakacjami na trasie Białystok–Suwałki–Kowno. Połączenie to stworzono z myślą o mieszkańcach polsko-litewskiego pogranicza oraz turystach odwiedzających Podlasie i Suwalszczyznę.

Uruchomienie pociągów z Białegostoku do Kowna to bardzo ważny etap w budowaniu dobrych sąsiedzkich relacji. Liczę, że ze względu na konkurencyjne ceny biletów i atrakcyjny czas podróży nowe połączenie spotka się z zainteresowaniem mieszkańców regionu i turystów – powiedział Krzysztof Mamiński, prezes zarządu, dyrektor generalny Przewozów Regionalnych.

Z Białegostoku do Kowna pociągi będą wyjeżdżały o godz. 7:43 (w soboty i niedziele) i 15:19 (w piątki, soboty i niedziele). Po drodze będą się zatrzymywały na stacjach: Czarna Białostocka, Sokółka, Dąbrowa Białostocka, Augustów, Suwałki i Trakiszki (stacja w pobliżu Puńska).

Do Kowna będą przyjeżdżały o godz. 13:35 i 21:35, zatrzymując się po drodze w Mariampolu (Marijampolė) i Kozłowej Rudzie (Kazlų Rūda). W drogę powrotną pociągi będą wyjeżdżały o godz. 9:00 (w poniedziałki, soboty i niedziele) i 16:55 (w soboty i niedziele), a do Białegostoku będą docierały o 13:00 i 21:08.

Sprawniej do Wilna. Dzięki wygodnym przesiadkom w Kownie nowe połączenia ułatwią także podróże do Wilna. Najszybsze pociągi pokonują trasę z Kowna do stolicy w niewiele ponad godzinę, a podróż – w zależności od kursu – kosztuje od około 4,5 do 6 euro. Planując wyjazd, warto uwzględnić różnicę między czasem środkowoeuropejskim i czasem wschodnioeuropejskim.

Ostatni raz podróżni z Polski na Litwę przybyli bezpośrednim pociągiem po torze normalnym w 1939 r. Po tak długiej przerwie wznowione kolejowe połączenie kolejowe między naszymi krajami jest ważnym krokiem strategicznym dla obu stron. To ważne porozumienie stworzy dla naszych pasażerów możliwość szybkiego i wygodnego dotarcia pociągiem do Europy – skomentował Stasys Dailydka, dyrektor generalny Kolei Litewskich.

Tańsze bilety. Pasażerowie podróżujący na Litwę będą mogli skorzystać z oferty „Polska–Litwa REGIO-Specjal”, w ramach której ceny biletów są znacznie niższe niż w podstawowej taryfie międzynarodowej. Bilet na przejazd całą trasą z Białegostoku do Kowna będzie kosztował 11 euro. Promocyjne ceny biletów będą obowiązywały również między pozostałymi miejscowościami na trasie.

Bilety na przejazd będzie można kupić przez internet oraz w kasach biletowych. Będą one dostępne także u konduktorów. Płatności gotówką na terenie Polski będzie można dokonywać w złotówkach, a na Litwie w euro. Podróżując w relacjach krajowych, będzie można skorzystać z taryfy REGIO i wielu ofert promocyjnych.

Inicjatorem i organizatorem nowego połączenia jest Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego. Warto podkreślić, że uruchamiane wspólnie z Kolejami Litewskimi pociągi będą kursowały po nowo wybudowanej normalnotorowej trasie kolejowej stanowiącej część Rail Baltici – paneuropejskiego korytarza transportowego łączącego Polskę, Litwę, Łotwę i Estonię.« powrót
Biuro Brokerskie Omega
Aktualne wydanie PGT 49-52/2018
© 2017 by Polskie Wydawnictwo Transportowe Sp. z o.o.
Polskie Wydawnictwo Transportowe Sp. z o.o., ul. Kieślowskiego 3c/30, 02-962 Warszawa
Tel.: +48 22 620 92 14
KRS: 45946, Regon: 010269289, NIP: 526-00-10-038, Kapitał zakładowy: 100 000 PLN
Prezes Zarządu: Alicja Ferdynus