LOGISTYKA TRANSPORT DROGOWY TRANSPORT SZYNOWY TRANSPORT WODNY TRANSPORT LOTNICZY
16 lipca 2024 r.
Reklama   +48 602 706 846     Kontakt 
www.pgt.plPodlaskie wspiera budowę lotnisk lokalnych
Transport lotniczy

Podlaskie wspiera budowę lotnisk lokalnych

Powstaną w Białymstoku i Suwałkach

Hubert Hryniewicz

Marszałek województwa podlaskiego Jerzy Leszczyński podpisał (9 I) list intencyjny z prezydentem Białegostoku Tadeuszem Truskolaskim i Suwałk Czesławem Renkiewiczem, w którym zadeklarowano „wolę zabezpieczenia w planie budżetowym na rok 2018 kwot niezbędnych do wsparcia budowy lotnisk w Białymstoku oraz Suwałkach”.

W Suwałkach lotnisko lokalne ma być oddane do użytku już w połowie 2018 r., a te w Białymstoku – pod koniec przyszłego roku. Oba z pasami startowymi o długości 1350 m. Z kolei o tym czy powstanie w województwie podlaskim regionalny port lotniczy zadecyduje referendum wojewódzkie (odbyło się ono 15 I już po zamknięciu tego wydania „PGT”).

Białystok. Harmonogram budowy lotniska lokalnego w Białymstoku zakłada, że w IV kwartale 2018 r. powinno ono być oddane do użytku. Mamy już praktycznie gotową dokumentacje techniczną, jest też prawomocna decyzja środowiskowa. Na początku marca zostanie złożony wniosek o zezwolenie na realizację inwestycji lotniczej do wojewody podlaskiego. Ta procedura potrwa około pół roku, więc w III kwartale prawdopodobnie zostanie ogłoszony przetarg na budowę, a w IV lotnisko powinno być gotowe – zapewniał Tadeusz Truskolaski.

Na nowym lotnisku będą mogły lądować samoloty przewożące do 50 osób. Ma ono obsługiwać komunikację biznesową i taksówki powietrzne, ale nie jest też wykluczona komunikacja lotnicza regularna, jeśli tylko będzie takie zainteresowanie. W 2017 r. miasto przeznaczy na ten cel 500 tys. zł, ale w wieloletniej prognozie będzie to 31 mln zł. W przyszłości 1350-metrowy pas startowy będzie oczywiście można wydłużyć.

Suwałki. Również w Suwałkach trwają prace zmierzające do powstania lotniska lokalnego. Szacunkowy koszt jego budowy to 15 mln zł. Podobnie jak w Białymstoku ma ono mieć pas startowy o długości 1350 m. Zabezpieczone zostały już wszystkie grunty pod tę inwestycję. Gotowa jest dokumentacja i projekt techniczny. Jeszcze w tym miesiącu planowane jest złożenie wniosku do wojewody podlaskiego o wydania pozwolenia na budowę, a w kwietniu ogłoszenie przetargu na wyłonienie wykonawcy. Prace budowlane miałyby się rozpocząć we wrześniu. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem to już w połowie 2018 r. lotnisko lokalne w Suwałkach powinno być oddane do użytku.

Jak zaznaczył Czesław Renkiewicz, miasto swój port regionalny ma w oddalonym o 126 km Kownie na Litwie. Dojazd do Kowna i Białegostoku jest porównywalny, a do Topolan, gdzie było planowane lotnisko regionalne jest nawet 160 km i nikt z Suwałk by z niego nie korzystał – podkreślił.« powrót
Biuro Brokerskie Omega