LOGISTYKA TRANSPORT DROGOWY TRANSPORT SZYNOWY TRANSPORT WODNY TRANSPORT LOTNICZY
11 grudnia 2018 r.
Reklama   +48 22 620 92 04       Kontakt 
www.pgt.plPołączenia transportowe z Kazachstanem
Logistyka

Połączenia transportowe z Kazachstanem

Jeden z bardziej perspektywicznych rynków Azji

27 września 2016 r.   |  Jerzy Konwicki

Niedawna wizyta prezydenta Kazachstanu w Polsce - Nursułtana Nazarbajewa, stała się okazją do pogłębienia relacji obu państw w zakresie współpracy gospodarczej, mającej na celu m.in. zwiększenie eksportu oraz wzmocnienia obecności rodzimych firm na tamtejszym rynku.

Firma, która od lat zapewnia szeroką ofertę połączeń transportowych na tym kierunku jest Rohlig Suus Logistics. Operator obsługuje regularne połączenia do Kazachstanu w zakresie transportu kolejowego (wagony towarowe oraz dwudziesto i czterdziesto stopowe kontenery), drogowego (całopojazdowego i drobnicowego) oraz frachtu lotniczego. Spółka zapewnia również pełną obsługę odpraw celnych oraz realizację wielostronnych transakcji i neutralizacji dokumentów handlowych.

Mimo, że powierzchnia Kazachstanu kilkakrotnie przewyższa terytorium Polski, na jego obszarze znajduje się tylko kilka aglomeracji, które dzielą znaczne odległości - porównywalne do trasy znad polskiego morza do Tatr. Struktura dróg i kolei, jest dobrze rozbudowana wyłącznie w zaludnionych częściach państwa, czyli na północy i południu. Rohlig Suus Logistics realizuje stałe połączenia do głównych miast, leżących w obrębie całego kraju, takich jak: Ałmata, Astana, Pawłodar, Karaganda, Aktobe, Pietropawłowsk, Uralsk, Atyrau czy Kokszetau.

W obsłudze połączeń z Kazachstanem nie bez znaczenia pozostają jednak obecne relacje polityczne między Rosją a Ukrainą. Jak podkreśla Iwetta Drewko Bieńkowska, dyrektor ds. spedycji kolejowej spółki: Stosunki między oboma krajami niosą pewną trudność w obsłudze transportów do Kazachstanu, bowiem należy pokonać tranzyt rosyjski lub przejechać przez terytorium Ukrainy. Ponadto należy wziąć pod uwagę chwiejną kondycję kazachskiej waluty.

Kazachstan wciąż pozostaje jednym z bardziej perspektywicznych rynków Azji i odznacza się dużą chłonnością różnorakich produktów. Kluczowe grupy towarów, obsługiwanych przez operatora na tym kierunku to produkty z branży automotive, wyroby spożywcze czy materiały budowlane. Ponadto tamtejsi konsumenci cenią polskie produkty wyposażenia wnętrz (m.in. płytki ceramiczne). Polska importuje natomiast duże ilości pszenicy twardej.« powrót
Biuro Brokerskie Omega
Aktualne wydanie PGT 47-48/2018
© 2017 by Polskie Wydawnictwo Transportowe Sp. z o.o.
Polskie Wydawnictwo Transportowe Sp. z o.o., ul. Kieślowskiego 3c/30, 02-962 Warszawa
Tel.: +48 22 620 92 14
KRS: 45946, Regon: 010269289, NIP: 526-00-10-038, Kapitał zakładowy: 100 000 PLN
Prezes Zarządu: Alicja Ferdynus