LOGISTYKA TRANSPORT DROGOWY TRANSPORT SZYNOWY TRANSPORT WODNY TRANSPORT LOTNICZY
23 maja 2024 r.
Reklama   +48 602 706 846     Kontakt 
www.pgt.plPołączenie kolejowe Katowice–Pyrzowice w 2021 r.
Transport szynowy

Połączenie kolejowe Katowice–Pyrzowice w 2021 r.

Pobiegnie starą linią kolejowa nr 182

Janusz Mincewicz

Znowu przesunął się termin zakończenia budowy połączenia kolejowego Katowice–Lotnisko Pyrzowice. Ostatecznie ma ono być gotowe w 2021 r.


Przylotniskowe parkingi są przepełnione   |   Fot. Janusz Mincewicz

Niedawno PKP Polskie Linie Kolejowe podały, że połączenie z lotniskiem będzie gotowe do końca 2020 r. Jednak prace zakończą się rok później, bo opóźniają się i komplikują prace projektowe.

Podróż zajmie 50 minut. Opóźnienie dotyczy dokumentacji projektowej linii kolejowej Tarnowskie Góry-Zawiercie, która przebiega tuż obok lotniska w Pyrzowicach. To wariant zastępczy, ale ostateczny połączenia kolejowego Katowic z Pyrzowicami. Niestety, nie udało się zrealizować bezpośredniego połączenia z Katowic przez Bytom i Piekary Śląskie, bowiem projekt oprotestowali mieszkańców gmin, przez które miała przebiegać trasa linii.

Zamiast tego będzie wyremontowana nieużywana obecnie linia kolejowa nr 182, na której miejscami brakuje torów, a która łączy Tarnowskie Góry z Zawierciem. Kiedy to się stanie, podróż na lotnisko będzie mogła przebiegać z Katowic w dwóch wariantach: przez Bytom i Tarnowskie Góry lub Sosnowiec, Dąbrowę Górniczą i Zawiercie, a podróż w zależności od trasy ma zajmować od 40 do ok. 50 minut.

Rozpoczęcie prac w 2018 r. Obecnie trwają prace nad dokumentacją przedprojektową, które pierwotnie miała być gotowa w VII 2016 r. Jednak konsorcjum firm KV Projekty Inżynieryjne i Architektoniczne z Warszawy oraz KV Consultores de Ingenieria proyectos y obras S.L z siedzibą w Madrycie, nie wywiązało się z umowy. Dlatego PKP PLK musiała zerwać kontrakt i znaleźć nowego wykonawcę.

Prace nad dokumentację przedprojektową zakończone zostaną w II kwartale 2017 r. W drugiej połowie tego roku PKP PLK ogłosi przetarg na wybór wykonawcy prac projektowych. Równolegle będzie się toczyło postępowanie dotyczące oceny oddziaływania planowanej inwestycji na środowisko. W wypadku niektórych inwestycji wystarczy dokumentacja środowiskowa, ale tym razem Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Katowicach wydała decyzję, o konieczności przeprowadzenia całej procedury oceny oddziaływania na środowisko. To będzie wymagało znacznie więcej czasu, dlatego zakładamy, że termin zakończenia inwestycji ulegnie zmianie. Prace budowlane powinny się rozpocząć w 2018 r. i zakończyć w 2021 r. - informuje Jacek Karniewski z PKP PLK.

Inwestor zastrzega, że prace zakończą się w zakładanym terminie pod warunkiem, że nie będzie opóźnień w procedurach przetargowych i odwołań startujących w nich firm.

A lotnisko w Pyrzowicach pilnie potrzebuje połączenia kolejowego, bo rosną przewozy a przylotniskowe parkingi są przepełnione. W tym roku z podkatowickiego portu skorzystać ma według prognoz 3,6 mln pasażerów.« powrót
Biuro Brokerskie Omega