LOGISTYKA TRANSPORT DROGOWY TRANSPORT SZYNOWY TRANSPORT WODNY TRANSPORT LOTNICZY
21 maja 2024 r.
Reklama   +48 602 706 846     Kontakt 
www.pgt.plPolska magazynami stoi
Logistyka

Polska magazynami stoi

Rekordowe wyniki w krajach Europy Środkowo-Wschodniej

KK

Po rekordowym 2016 r. na rynku powierzchni magazynowych, również ubiegły rok był w Polsce, jak wszystko na to wskazuje (nie ma bowiem jeszcze ostatecznych, pełnych danych) bardzo dobry. Sytuacja sprzyjała inwestycjom w rozwiązania innowacyjne, szyte na miarę i poprawę efektywności energetycznej – podkreślają przedstawiciele wielu firm tej branży.


Prologis Park Wrocław   |   Fot. Prologis

Rekordowy poziom zajętości portfolio na poziomie 97,4%, 1,6 mln m2 wynajętej powierzchni, 9 nowych rozpoczętych inwestycji, 15 oddanych budynków – to wizytówka jaką mógł się pochwalić, na spotkaniu prasowym 13 II w Warszawie, Prologis Inc. (jeden z globalnych liderów nieruchomości logistycznych), podsumowując swoją działalność w 2017 r. w Europie Środkowo-Wschodniej.

Działalność operacyjna. W Europie Środkowo-Wschodniej firma wynajęła 1,6 mln m2. Nowe umowy najmu opiewały na nieco ponad 500 tys. m2, a przedłużone umowy na ponad 1 mln m2 – podała Marta Tęsiorowska, wiceprezes oraz szefowa marketingu i komunikacji na Europę Środkowo-Wschodnią. – Pozostałą część stanowiły umowy krótkoterminowe. Wskaźnik zajętości portfolio w EŚW był na rekordowym poziomie 97,4%. Na koniec roku, wielkość portfolio firmy w tej części Europy wynosiła 4,4 mln m2.

Największą nową umowę najmu, na 45,1 tys. m2, zawarto z Grupą Empik w Sochaczewie. Natomiast największa umowa o przedłużeniu najmu, dotyczyła 37,5 tys. m2 z Auchan w Budapest-Ullo na Węgrzech oraz 36,9 tys. m2 z firmą Moto-Profil w Chorzowie.

Dwudziestolecie działalności Prologis w Europie zbiegło się z kolejnym rekordowym rokiem, jakim był 2017 – powiedział Martin Polak, senior vice president i szef regionalny Prologis na Europę Środkowo-Wschodnią. – Poziom zajętości portfolio wyniósł rekordowe 97,4%, a przedłużone umowy najmu o 11% przekroczyły 1 mln m2. To wyraźny znak, że klienci cenią wysoką jakość naszych obiektów wspieraną przez usługi zarządzania nieruchomościami na najwyższym poziomie.

Ważne inwestycje. W 2017 r. Prologis rozpoczął budowę dziewięciu budynków o łącznej powierzchni 170,2 tys. m2 – 32% stanowiły obiekty typu build-to-suit, a 68% tzw. budynki spekulacyjne. Firma kontynuowała realizację swojej strategii selektywnego rozwoju na najważniejszych rynkach, charakteryzujących się wysokim popytem przy jednoczesnym niskim poziomie pustostanów.

Z rozpoczętych inwestycji zdecydowanie największą stanowi ta w Prologis Park Nitra na Słowacji – są to dwa obiekty spekulacyjne o powierzchni 62,4 tys. m2.

W 2017 r. Prologis oddał do użytku 15 budynków o łącznej powierzchni 275 tys. m2 (budowę trzech z nich rozpoczął i zakończył w tym samym roku). Wszystkie inwestycje są już w 95% wynajęte.

Pośród ukończonych inwestycji największe to: BTS dla Tesco w Prologis Park Galanta-Gan w Czechach (56 tys. m2) oraz BTS dla firmy Agata w Prologis Park Piotrków II w Polsce (42,2 tys. m2).

Prologis w Polsce. W 2017 r. spółka wynajęła w Polsce rekordową liczbę 940,8 tys. m2 nowoczesnej powierzchni magazynowej. Firma oddała do użytku pięć inwestycji o łącznej powierzchni 93 tys. m2 oraz rozpoczęła budowę obiektu typu BTS o powierzchni 8260 m2. Współczynnik zajętości polskiego portfolio był najwyższy w historii i wyniósł 96,2%.

Rok 2018 będzie intensywny dla Prologis w Polsce – powiedział Paweł Sapek, senior vice president & country manager, Prologis w Polsce. – Planujemy otwarcie trzech nowych lokalizacji na kluczowych rynkach oraz zakończenie implementacji Singu FM, tj. elektronicznego systemu do zarządzania i obsługi technicznej naszych obiektów magazynowych w całej Polsce. Te przedsięwzięcia znacząco wzmocnią portfel naszych nieruchomości i ugruntują pozycję lidera na polskim rynku.« powrót
Biuro Brokerskie Omega