AsstrA
LOGISTYKA TRANSPORT DROGOWY TRANSPORT SZYNOWY TRANSPORT WODNY TRANSPORT LOTNICZY
30 września 2023 r.
Reklama   +48 602 706 846     Kontakt 
www.pgt.plPolski rynek przyczep i naczep w czerwcu
Transport drogowy

Polski rynek przyczep i naczep w czerwcu

Wielton wiceliderem

8 lipca 2020 r.   |  SC

W czerwcu roku Wielton znalazł się drugim miejscu podium producentów naczep i przyczep. Według raportu Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego, pomimo ciągle ograniczonego przez pandemię COVID-19 popytu na rynku, Spółka zarejestrowała 175 szt. nowych pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej (DMC) > 3,5 t. W tych warunkach Wielton odnotował w czerwcu wzrost udziałów do poziomu 15,3%, stając się wiceliderem zestawienia.


Naczepa Wielton Curtain Master   |   Fot. Wielton

Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego, powołując się na dane CEPiK, podaje, że w czerwcu bieżącego roku cały polski rynek skurczył się o prawie 39% rdr do 1 141 szt. Natomiast od stycznia do czerwca 2020 r. o prawie 51%. Producenci nadal odczuwają ograniczony popyt wywołany przede wszystkim kontynuacją trendu z końca roku pogłębionego pandemią koronawirusa.

W czerwcu, w tych trudnych warunkach, Wielton odnotował najmniejszą stratę w nowych rejestracjach - spadek o 27% - podczas gdy lider rynku o 50% W omawianym miesiącu Wielton zarejestrował w Polsce 175 szt. nowych przyczep i naczep o DMC > 3,5 t. Jednocześnie stanowi to aż 110% wzrost w porównaniu do maja bieżącego roku. Dzięki dobremu wynikowi Spółka uplasowała się na drugim miejscu wśród producentów z miesięcznym udziałem 15,3%. Oznacza to wzrost aż o 2,4 punktów procentowych w porównaniu do analogicznego okresu w roku ubiegłym. Natomiast od początku roku Wielton uzyskał 14,2% udział w rynku, co stanowi wzrost o 0,3 pkt. proc. w porównaniu do okresu styczeń – czerwiec minionego roku.

Rynek w Polsce istotnie odbił w czerwcu. Jednak popyt jest nadal mocno ograniczony. Pomimo tego wypracowaliśmy solidny wynik nowych rejestracji w czerwcu br. Nasza strategia sprzedażowa przełożyła się na wzrost udziałów i objęcie pozycji wicelidera na tym rynku. Wielton był jedynym z czołowych producentów, który zwiększył swój udział rdr. w wymiarze miesięcznym oraz w okresie od początku roku. Dystans pomiędzy nami a liderem istotnie zmalał. Oczekujemy dalszej poprawy naszych wyników, jednak nadal istnieje wiele ryzyk wpływających na decyzje zakupowe klientów. - powiedział Andrzej Mowczan, członek zarządu Wielton S.A. i CSO Oddziału Wielton w Wieluniu.

Grupa Wielton jest jednym z największych na świecie producentów naczep, przyczep i zabudów samochodowych. Spółka Wielton jest notowana na GPW od 2007 r. Wchodzi w skład indeksu sWIG80. W pierwszym kwartale 2020 r. Grupa musiała zmierzyć się ze skutkami pandemii COVID-19 oraz spadającym popytem na rynnach. Pomimo trudnych warunków skonsolidowane przychody Grupy Wielton wyniosły ponad 472,5 mln zł (spadek o 26 proc. r/r) co przełożyło się na 17,7 mln zł zysku EBITDA (spadek o 58 proc. r/r).

[ mat. prasowe Wielton ]« powrót
Biuro Brokerskie Omega