LOGISTYKA TRANSPORT DROGOWY TRANSPORT SZYNOWY TRANSPORT WODNY TRANSPORT LOTNICZY
16 kwietnia 2024 r.
Reklama   +48 602 706 846     Kontakt 
www.pgt.plPomyślne testy wodorowych ciężarówek
Transport drogowy

Pomyślne testy wodorowych ciężarówek

Toyota i Kenworth wspólnie testowały 10 wodorowych ciężarówek w porcie Los Angeles

SC

Wodorowe ciężarówki z elektrycznym napędem na ogniwa paliwowe Toyoty udowodniły swoją praktyczność w trwającym od 2019 roku programie testów w porcie Los Angeles. Sukces programu stanowi potwierdzenie dla decyzji Toyoty o uruchomieniu w przyszłym roku seryjnej produkcji elektrycznych napędów wodorowych do ciężarówek.


Toyota i Kenworth wspólnie testowały 10 wodorowych ciężarówek w porcie Los Angeles   |   Fot. Toyota

W 2019 r. Toyota razem z Kenworth Truck Company dołączyły do programu organizacji bezemisyjnego transportu wodorowego towarów w Porcie Los Angeles. Obaj producenci zbudowali wspólnie serię 10 bezemisyjnych ciężarówek z napędem elektrycznym na wodorowe ogniwa paliwowe. Auta o zasięgu 480 km pracowały m.in. w Toyota Logistics Services, Total Transportation Services, Inc. oraz Southern Counties Express. Każdy z pojazdów pozwolił uniknąć emisji 74,66 ton CO2 rocznie w porównaniu z ich odpowiednikami z silnikiem Diesla. Pomimo zakończenia projektu, kilka z 10 wodorowych ciężarówek będzie nadal wykorzystywanych przez Toyotę w rejonie Los Angeles.

Celem Toyoty i Kenworth było dostarczenie klientom operującym w Porcie Los Angeles bezemisyjnych ciężarówek o podobnych możliwościach do konwencjonalnych pojazdów ciężarowych z silnikami Diesla. Partnerom udało się wypracować rozwiązanie, które zapewnia wydajną logistykę bez generowania spalin.

Bezemisyjna ciężarówka na wodór. Ciężarówka Toyoty i Kenworth o nazwie Ocean, czyli model T680 FCEV, została oparta na modelu Kenworth T680s z silnikiem Diesla, który na jednym tankowaniu oleju napędowego może pokonać około 200 mil. Wodorowa wersja z pełnym załadunkiem 37 ton ma zasięg ponad 300 mil. Choć samochód jest napędzany silnikiem elektrycznym, nie traci czasu na długie ładowanie baterii, a zatankowanie zbiorników wodoru trwa 15-20 minut. Wodorowe ciężarówki wykonywały wiele przejazdów w ciągu dnia o łącznej długości nawet 500 mil dziennie.

Sukces programu testowego i seryjna produkcja. Powodzenie programu testowego 10 wodorowych ciężarówek w obsłudze klientów Portu Los Angeles to efekt bliskiej współpracy Toyoty i Kenworth z zarządem Portu, firmą Shell – operatorem infrastruktury tankowania wodoru, oraz California Air Resource Board (CARB), która przyznała projektowi grant w wysokości 41 milionów dolarów. To połowa budżetu programu, który objął budowę infrastruktury wodorowej, w tym dwóch stacji tankowania, oraz zakup ciężarówek na ogniwa paliwowe i bezemisyjnego sprzętu portowego do ładowania i rozładowywania towarów. Program otworzył nowe możliwości rozwoju ciężkiego transportu wodorowego w kolejnych komercyjnych zastosowaniach w Kalifornii i w innych regionach. W 2023 roku Toyota uruchomi w fabryce w Kentucky produkcję modułowych napędów elektrycznych na ogniwa paliwowe do ciężarówek.

Projekt rozwojowy wodorowych ciężarówek. Toyota rozpoczęła prace rozwojowe nad wodorowymi ciężarówkami w 2017 roku, kiedy prototypowy pojazd Project Portal rozpoczął pracę dla centrum logistycznego Toyoty w Porcie Long Beach w Kalifornii. Rok później firma zbudowała prototyp drugiej generacji, który również był testowany w tym samym porcie. W lutym 2021 roku jedna z 10 ciężarówek Kenworth T680 FCEV wjechała na szczyt Pikes Peak w Kolorado, gdzie co roku rozgrywany jest słynny wyścig górski Pikes Peak International Hill Climb.

Zdobywając szczyt na wysokości 4302 m n.p.m. po pokonaniu stromych wzniesień i ponad 150 zakrętów wodorowy ciągnik siodłowy z napędem Toyoty udowodnił, że stać go na więcej niż niejedną ciężarówkę tego segmentu z konwencjonalnym silnikiem Diesla.

[ materiały Toyota ]


Fot. Toyota

Fot. Toyota

Fot. Toyota

Fot. Toyota

Fot. Toyota


« powrót
Biuro Brokerskie Omega