LOGISTYKA TRANSPORT DROGOWY TRANSPORT SZYNOWY TRANSPORT WODNY TRANSPORT LOTNICZY
23 maja 2024 r.
Reklama   +48 602 706 846     Kontakt 
www.pgt.plPonad 600 mln zł na inwestycje w tabor
Transport szynowy

Ponad 600 mln zł na inwestycje w tabor

Unijne dofinansowanie trafi do PKP Intercity i SKM Warszawa

HH

W ubiegłym tygodniu podpisano dwie duże umowy z Centrum Unijnych Projektów Transportowych (CUPT) na dofinansowanie zakupu i unowocześnienia taboru. Beneficjentami są PKP Intercity i SKM Warszawa.


Marek Chraniuk i Przemysław Gorgol podpisują umowę   |   Fot. PKP Intercity

W ramach projektu „Kolej na dobre połączenia – unowocześnienie wagonów i lokomotyw dla PKP Intercity” spółka otrzyma 402 mln zł dofinansowania.

SKM Warszawa dostanie za to blisko 202,7 mln zł wsparcia na realizację projektu „Rozszerzenie potencjału przewozowego kolei metropolitalnej na terenie Warszawskiego Obszaru Funkcjonalnego – Etap I”.

Wartość całego projektu PKP Intercity to 990,4 mln zł. W jego ramach przewoźnik planuje modernizację 183 wagonów oraz 20 lokomotyw elektrycznych. Unowocześniony tabor będzie mógł osiągać prędkość co najmniej 160 km/godz. Projekt zakłada także modernizację 6 lokomotyw spalinowych do prowadzenia prac manewrowych na stacjach i bocznicach oraz zakup 6 pojazdów szynowo-drogowych do prowadzenia prac manewrowych na terenie stacji postojowych.

Ponadto, w ramach programu zrealizowana zostanie modernizacja bocznic kolejowych mająca na celu usprawnienie procesów utrzymania taboru oraz poprawę bezpieczeństwa (np. instalacja systemu monitoringu CCTV na stacjach Gdynia Grabówek i Kraków Główny Zachód). PKP Intercity planuje także budowę myjni na terenie stacji postojowych Kraków Główny Zachód i Wrocław Główny.

7 mld zł do 2023 r. Pozyskane w ramach konkursu środki są elementem największego programu inwestycyjnego w historii PKP Intercity, którego celem jest m.in. zakup i modernizacja taboru. Na te cele, a także na stacje postojowe przewoźnik przeznaczy do 2023 r. ok. 7 mld zł.

Dzięki przeprowadzonym inwestycjom po 2023 roku blisko 80% uruchamianych przez nas połączeń będzie zestawianych z nowego lub zmodernizowanego taboru. Na programie skorzystają wszyscy pasażerowie, ponieważ tabor będzie dostosowany do potrzeb różnych grup pasażerów – zapewniał Marek Chraniuk, prezes zarządu PKP Intercity.

SKM Warszawa. Projekt, do którego realizacji zagwarantowało sobie dofinansowanie SKM Warszawa, warty jest blisko 500 mln zł. Obejmuje on zakup 21 pociągów, w tym 15 pięcioczłonowych i 6 czteroczłonowych, które pozwolą na dalszy rozwój spółki.

Nowe składy będą klimatyzowane i w pełni dostosowane do potrzeb osób o ograniczonej możliwości poruszania się oraz wyposażone m.in. w nowoczesny system informacji pasażerskiej, ładowarki USB i defibrylatory AED. Pierwszy z nowych pociągów ma dotrzeć do przewoźnika pod koniec 2016 r.

W ramach projektu przewidziana jest także modernizacja zaplecza na Szczęśliwicach.« powrót
Biuro Brokerskie Omega