LOGISTYKA TRANSPORT DROGOWY TRANSPORT SZYNOWY TRANSPORT WODNY TRANSPORT LOTNICZY
23 maja 2024 r.
Reklama   +48 602 706 846     Kontakt 
www.pgt.plPorozumienie o zagospodarowaniu logistycznym terenów PKP w Gliwicach
Transport szynowy

Porozumienie o zagospodarowaniu logistycznym terenów PKP w Gliwicach

W perspektywie budowa linii szerokotorowej Sławków-Gliwice

Janusz Mincewicz

PKP S.A., PKP LHS i Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna podpisały list intencyjny o współpracy ws. zagospodarowania kolejowych nieruchomości w Gliwicach. Podczas uroczystości obecny był Jerzy Polaczek, poseł i były minister transportu, który jest pomysłodawcą przedłużenia kolejowej linii szerokotorowej ze Sławkowa do Gliwic.


Podpisanie listu intencyjnego   |   Fot. Janusz Mincewicz

List podpisali: dr Mirosław Antonowicz, członek Zarządu PKP S.A., Zbigniew Tracichleb, prezes PKP LHS oraz dr Janusz Michałek, prezes Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Wszyscy sygnatariusze uznali, że kolejowe nieruchomości w Gliwicach, znajdujące się w pobliżu oddziaływania Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, mają duży potencjał logistyczny, który należy wykorzystać. Ich atrakcyjność zwiększy się, kiedy zostanie do nich doprowadzona linia szerokotorowa.

Szansą transport śródlądowy. Obecnie spółka PKP LHS analizuje przedłużenie linii szerokotorowej ze Sławkowa do Gliwic. Analizujemy potencjalne przedłużenia linii szerokotorowej, bo nieruchomości w Gliwicach są niezwykle atrakcyjne. Leżą w sąsiedztwie wodnego portu śródlądowego, co stwarza dla nas szansę poszerzenia oferty o połączenia tym rodzajem transportu poprzez Kanał Gliwicki – podkreśla prezes PKP LHS.

Poseł Polaczek uważa, że nieruchomości w Gliwicach stwarzają szanse na rozwój nowych usług logistycznych obsługujących z tej części Polski całą Europę, bo Aglomeracja Śląska już teraz odgrywa ważną rolę na gospodarczej mapie Europy. Wspólne działania spółek z Grupy PKP i Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej sprawią, że transport, który może być sprawnie prowadzony, z wykorzystaniem szerokotorowej linii kolejowej LHS, w kierunku naszych wschodnich sąsiadów i dalej do Azji, to niewątpliwy atut. A plany przedłużenia szerokotorowej linii do Gliwic i połączenia z Odrzańską Drogą Wodną, otwierają kolejne perspektywy dla budowania międzygałęziowego łańcucha logistycznego – zachwala pomysł były minister transportu.

Połączyć potencjały. Spółka PKP S.A. od prawie roku prowadziła rozmowy z KSSE w zakresie zagospodarowania kolejowych nieruchomości w Gliwicach. PKP LHS natomiast już w 2017 r. rozpoczęła prace nad analizami związanymi z przedłużeniem linii szerokotorowej do Gliwic. Wykonywana jest analiza zasadności realizacji tej inwestycji. Pracę są wykonywane przez firmę zewnętrzną. Został też powołany zespół oceniający zasadność tej inwestycji.

Podpisany list formalizuje nasze działania dotyczące potencjalnych form zagospodarowania nieruchomości położnych w Gliwicach. Zabezpieczony zostanie niezbędny obszar potencjalnego rozwoju dla spółek z Grupy PKP, co umożliwi równy dostęp do tych lokalizacji wszystkim przedsiębiorstwom funkcjonującym, w tym tak bardzo uprzemysłowionym rejonie – mówi dr Antonowicz.

Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna, zgodnie z zapisami listu intencyjnego, będzie wspierać PKP w zagospodarowaniu kolejowych nieruchomości w Gliwicach zlokalizowanych w rejonie funkcjonowania KSSE. – Będziemy służyć swoim doświadczeniem i pomocą w zagospodarowaniu kolejowych nieruchomość. Jestem przekonany, że połączymy potencjał tych obszarów z możliwościami, jakie tworzą nieruchomości zarządzane obecnie przez katowicką strefę – zadeklarował dr Michałek.« powrót
Biuro Brokerskie Omega