LOGISTYKA TRANSPORT DROGOWY TRANSPORT SZYNOWY TRANSPORT WODNY TRANSPORT LOTNICZY
19 lipca 2024 r.
Reklama   +48 602 706 846     Kontakt 
www.pgt.plPort Gdańsk bije kolejne rekordy
Transport wodny

Port Gdańsk bije kolejne rekordy

Świetne wyniki w ro-ro, przeładunkach drobnicy i gazu

MM

W październiku Port Gdańsk zanotował po raz kolejny rekordowe wyniki w przeładunkach. Ilość przechodzących przez Port towarów miesiąc do miesiąca była wyraźnie większa we wszystkich grupach ładunkowych, szczególnie w drobnicy i samochodach. Jest to już stała tendencja w wynikach przeładunków. W ciągu 10 miesięcy 2017 r. w Porcie Gdańsk przeładowano łącznie 32 055 465 t towarów tj. o 3,4% więcej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego.


Rekordy, które notujemy, pokazują stały rozwój Portu Gdańsk. Świetne wyniki zawdzięczamy przeładunkom ro-ro, gdzie obecnie mamy wynik niemal dwukrotnie większy niż w zeszłym roku. Ogromną rolę odgrywa też drobnica kontenerowa – mówi Łukasz Greinke, prezes Zarządu Morskiego Portu Gdańsk.

Tylko w październiku przeładunki w Porcie Gdańsk osiągnęły poziom 3 612 895 ton, tj. o 15,4% więcej niż w tym samym miesiącu roku poprzedniego. Największy wpływ na ten wynik miały ładunki drobnicowe, które w stosunku do ubiegłego roku wzrosły aż o 16%. W październiku obroty w tej grupie wyniosły ponad 1,6 mln ton. Drobnica jest dominującą grupą w strukturze przeładunkowej Portu Gdańsk, z blisko 45% udziałem w obrotach całkowitych.

Terminal kontenerowy DCT Gdańsk w październiku obchodził dziesięciolecie swojej działalności. Od początku istnienia DCT sześciokrotnie zwiększył swoje możliwości operacyjne i dąży do dalszego rozwoju, dzięki nowemu programowi inwestycyjnemu.

W okresie styczeń-październik 2017 roku, przeładowaliśmy niemal 13 mln ton towarów. Zdolności do przeładowania takiego tonażu drobnicy skonteneryzowanej osiągnęliśmy dzięki pomyślnie zakończonej inwestycji T2 – budowy drugiego nabrzeża. DCT jest już na dobrej drodze by przewyższyć przeładunki poprzednich lat i jesteśmy pewni, że rok 2017 będzie dla nas rekordowy – mówi prezes DCT Gdańsk, Cameron Thorpe.

Kluczowy udział we wzroście ładunków z grupy ro-ro ma dla Portu Gdańsk działalności operatora logistyki samochodowej Adampol S.A. W pierwszych 10 miesiącach br. w Porcie Gdańsk przeładowano 60 428 aut handlowych, co daje wynik aż o 400% lepszy niż w ubiegłym roku.

Port Gdańsk w październiku zwiększa też przeładunki towarów masowych. Po raz pierwszy od pół roku miesięczny wolumen zbóż w Porcie przekroczył 100 tys. ton. Tym samym wynik zwiększył się o 35,8% w stosunku do zeszłego roku. ZMPG odnotowuje także wysoki wolumen węgla (ponad 12% udziału w całkowitym wolumenie przeładunków), który utrzymuje się stale na dobrym poziomie, zgodnie z założonym planem. Na uwagę zasługuje także zwiększony przeładunek gazu ( 66% w stosunku do okresu styczeń-październik 2016).« powrót
Biuro Brokerskie Omega