LOGISTYKA TRANSPORT DROGOWY TRANSPORT SZYNOWY TRANSPORT WODNY TRANSPORT LOTNICZY
21 maja 2024 r.
Reklama   +48 602 706 846     Kontakt 
www.pgt.plPowstaje linia kolejowa Olsztyn – Szymany
Transport szynowy

Powstaje linia kolejowa Olsztyn – Szymany

Dojazd koleją do lotniska Olsztyn-Mazury będzie trwał 45 min.

Janusz Mincewicz

Trwa budowa linii kolejowej Olsztyn – Szymany. Inwestycja będzie kosztować 61 mln zł i pozwoli w ciągu 45 min. dojechać ze stolicy Warmii i Mazur do lotniska Olsztyn-Mazury w Szymanach, które ruszy w 2016 r.


W ramach tej inwestycji Polskie Linie Kolejowe zbudują 1,6 km torowiska. Powstanie także nowy peron przy terminalu, który będzie wyposażony w wiatę, oświetlenie oraz system informacji wizualnej. Obiekt będzie dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Współfinansuje UE. Projekt, który realizuje firma NDI, obejmuje także budowę Lokalnego Centrum Sterowania (LCS) na stacji w Szczytnie. Nowy system i urządzenia LCS usprawnią zarządzanie ruchem kolejowym z Olsztyna do Szyman. Zakończono już I etap prac, który polegał na położeniu nowych torów na odcinku Olsztyn – Szczytno czyli linii nr 219 (44 km) oraz na stacji Szczytno na linii nr 35 (1 km). Wyremontowano również 10-kilometrowy odcinek linii nr 35 ze Szczytna do Szyman.

Na trasie z Olsztyna do Szczytna pociągi osobowe pojadą z prędkością do 100 km/godz., a na odcinku ze Szczytna do Szyman nawet z prędkością 110 km/godz. Przebudowano także perony i wymieniono nawierzchnię na 37 przejazdach kolejowo-drogowych. Projekt rewitalizacji połączenia Olsztyn – Szczytno – Szymany jest współfinansowany ze środków RPO Warmia i Mazury 2007-2013.

Lotnisko w 2016 r. Obecnie mieszkańcy województwa, by polecieć w świat, muszą korzystać z gdańskiego lotniska im. Lecha Wałęsy w Gdańsku - Rębiechowie. Prace nad portem lotniczym w podolsztyńskich Szymanach są już bardzo zaawansowane. Będzie to jedyny taki port lotniczy w północno-wschodniej Polsce. Lotnisko budujemy nie tylko dla mieszkańców Warmii i Mazur, ale także liczymy na podróżnych z Podlasia, a nawet z części woj. mazowieckiego. Przewagą tego portu mają stać się także turyści, którzy przyjadą na Warmię i Mazury. Dlatego kompleksowa oferta lotnicza będzie skierowana także do nich – mówi Jacek Protas, były marszałek woj. warmińsko-mazurskiego, obecnie jego wicemarszałek.

Jacek Protas wyjaśnia, że zanim w Szymanach ruszy lotnisko, najpierw musi być zakończony cały proces inwestycyjny, który jest bardzo złożony. W porcie lotniczym musi powstać niezbędna infrastruktura związana z obsługą pasażerów i ruchu samolotowego m.in. nowy terminal i droga startowa, a także niezbędne urządzenia związane z bezpieczeństwem ruchu samolotowego. Mamy na to czas do końca 2015 r. Dlatego planujemy pierwsze loty z Szyman już rok później. Termin nie jest więc zbyt odległy – powiedział b. marszałek.« powrót
Biuro Brokerskie Omega